Dlaczego jako przedsiębiorca musisz opłacać ZUS?
ZUS to państwowa jednostka organizacyjna, która wykonuje zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Prowadzi ona indywidualne konta wszystkich płatników składek, na których gromadzone są wpłacane należności.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opłaca składki ZUS już od pierwszego dnia prowadzenia biznesu, chyba że korzysta z systemu ulg i zwolnień gwarantowanych przez państwo.
Wpłacane składki w pełnym wymiarze obejmują:
- obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe);
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
- składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy;
- obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
W jaki sposób opłacić ZUS?
Zapłaty składek ZUS możesz dokonać na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest wykonanie przelewu na swój indywidualny numer rachunku składkowego. Drugi to klasyczna wpłata gotówkowa w kasie ZUS.
Oba sposoby są równorzędne, jeżeli chodzi o skutek, choć korzystanie z przelewu on-line jest wygodniejsze. Jednym przelewem na swój indywidualny rachunek opłacasz wszystkie ubezpieczenia.
Niezależnie od wyboru formy zapłaty składek obowiązują cię te same terminy:
- 15 dzień kolejnego miesiąca – dla płatników posiadających osobowość prawną, np. spółki z o.o.;
- 20 dzień kolejnego miesiąca – dla JDG, a także wspólników spółek osobowych.
Dokonując wpłaty, nie musisz dzielić kwoty i dokładnie określać wysokości każdego świadczenia. ZUS sam podzieli wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze na podstawie składek za ostatni miesiąc.
O terminie wpłaty decyduje data obciążenia rachunku płatnika. Przekroczenie jej nawet o jeden dzień uprawnia ZUS do nałożenia sankcji. Jedynie w sytuacji, kiedy termin zapłaty wypada w niedzielę lub święto, ulega on przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.
Czym jest NRS?
Numer rachunku składowego (NRS) to przypisany do każdego płatnika indywidualny rachunek bankowy, na którym zapisywane są informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej. Składa się on z 26 cyfr:
- pierwsze 2 cyfry to wartość kontrolna;
- kolejne 11 cyfr stanowi stały numer przypisany do ZUS-u;
- następne 3 cyfry to wartość uzupełniająca;
- ostatnie 10 cyfr to numer NIP płatnika albo numer jego indywidualnego rachunku w ZUS, jeżeli NRS został założony bez NIP.
Jak wykonać przelew do ZUS?
Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi cię przez zapłatę składek ZUS. W tym celu posłużyliśmy się aplikacją mobilną Alior Banku, ale jeżeli założyłeś rachunek gdzie indziej, cały proces będzie wyglądał bardzo podobnie.
Logowanie do banku
Zaloguj się do swojego banku. Możliwości są dwie:
- Znajdź opcję „Przelew do ZUS”. To specjalny rodzaj transakcji, wyodrębniony obok zwykłych przelewów.
- Jeśli twój bank nie udostępnia takiej opcji, wtedy wybierz po prostu zwykły "przelew krajowy".
Podaj dane odbiorcy
Wpisz:
- Nazwę odbiorcy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Numer rachunku obriorcy - jest nim twój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS): znajdziesz go na stronie eskladka.pl.
Uzupełnij kwotę i tytuł przelewu
Podaj na formularzu kwotę, którą wyliczyłeś w deklaracji rozliczeniowej ZUS.
Jako tytuł przelewu wpisz „Składki”, „Składki do ZUS”, „Przelew do ZUS” lub inne równorzędne określenie. Możesz wpisać w tytule również okres, za który płacisz zobowiązanie, choć będzie to informacja istotna głównie dla ciebie, a nie ZUS-u.
Uzupełnij dane w formularzu
Wprowadź do formularza imię i nazwisko albo nazwę płatnika. Pamiętaj, że nie musisz podawać innych danych identyfikacyjnych takich jak NIP, REGON czy KRS.
Czy przelew do ZUS z konta osobistego jest możliwy?
Do zapłaty ZUS możesz wykorzystać dowolny numer rachunku bankowego. Nie musi być to konto firmowe. Wynika to z faktu, że osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą nie są zobowiązane do zakładania konta firmowego.
Należności z tytułu składek za przedsiębiorcę może zapłacić też inna osoba, np. członek rodziny. Jest to możliwe, ponieważ ZUS identyfikuje płatnika składek po numerze rachunku docelowego. Dla organu nie ma znaczenia, kto opłacił kwotę. Jeżeli wysokość wpłaty pokrywa zadłużenie, zobowiązanie zostanie umorzone.
Jak możesz sprawdzić swój numer rachunku składowego?
Nie musisz pamiętać swojego NRS. Nawet jeżeli nie zapisał się on w historii przelewów, możesz go w łatwy sposób sprawdzić:
- zajrzyj do listu poleconego, który otrzymałeś z ZUS;
- sprawdź NRS na stronie E-Składka;
- zadzwoń na infolinię ZUS dostępną pod numerem 22 560 16 00.
Terminowe opłacanie składek na ZUS jest bardzo ważne. W przeciwnym razie organ naliczy odsetki za zwłokę. Może także nałożyć na płatnika dodatkową opłatę do 100% zaległości. Przedsiębiorca poniesie też koszty związane z wszczętym postępowaniem egzekucyjnym.
FAQ
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często powtarzające się pytania dotyczące zapłaty ubezpieczenia.