ranking kont - logo serwisu

Czy płatności BLIK działają za granicą?

ikona kalendarza
11/09/2023
Sumaryczna wartość wszystkich płatności BLIK w trzecim kwartale 2022 roku sięgnęła niemal 43 miliardów złotych, co potwierdza ogromną popularność tego systemu [1]. O ile jednak możesz łatwo płacić BLIKIEM w sklepach stacjonarnych oraz internetowych w Polsce, za granicą nie zawsze będzie to równie proste. Czy da się płacić BLIKIEM za granicą?
obrazek przedstawia model samolotu, co symbolizuje temat artykułu na temat płatności BLIKIEM za granicą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • BLIK to system, który umożliwia wygodne płatności zbliżeniowe, przelewy na telefon i wypłatę z bankomatów.
  • Korzystanie z płatności zbliżeniowych BLIK za granicą jest możliwe jedynie w ograniczonym zakresie.
  • Alternatywą dla BLIKA podczas zagranicznych wyjazdów jest karta wielowalutowa.

Na czym polega system płatności BLIK?

BLIK to wygodna metoda płatności, z której skorzystasz zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i podczas zakupów przez internet. Wykorzystując kod BLIK, możesz też wypłacić pieniądze z bankomatu oraz rozliczyć się ze znajomym poprzez przelew na telefon.

Do płatności kodem BLIK wystarczy ci dostęp do internetu oraz aplikacja twojego banku. Nie musisz mieć przy sobie gotówki, ani nawet karty do bankomatu. Wystarczy, że wygenerujesz 6-cyfrowy unikalny kod, który zachowuje ważność przez 2 minuty.

Grafika przedstawiająca ekran aplikacji mobilnej z wygenerowanym kodem BLIK, umożliwiającym wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty płatniczej
Kod BLIK w aplikacji PeoPay - obrazek poglądowy.

Czy płatności zbliżeniowe BLIK działają za granicą?

Jeżeli często bywasz za granicą, zapewne przydadzą ci się płatności na podobieństwo tych, jakie oferuje BLIK w Polsce. Niestety system ten poza Polską ma dosyć mocno ograniczoną funkcjonalność. Transakcje BLIKIEM są dostępne, ale tylko w terminalach oznaczonych logiem organizacji płatniczej Mastercard. Jest to możliwe dzięki współpracy Polskiego Standardu Płatności z międzynarodowym gigantem.

Jeżeli więc chcesz zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM w sklepie stacjonarnym, najprawdopodobniej będziesz to mógł zrobić!

Przynajmniej na razie odpada jednak możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu zarówno w sposób tradycyjny, jak i zbliżeniowo. Nie działa też wysyłanie przelewów na zagraniczne numery telefonów – muszą być zarejestrowane w polskich bankach współpracujących z systemem BLIK.

przykład ikona

Ważne!

Jeżeli jesteś poza granicami Polski, nie ma znaczenia, w którym kraju dokonujesz płatności BLIKIEM. Liczy się jedynie fakt, czy terminal jest obsługiwany przez Mastercard. Równie dobrze możesz być więc w odległej Tajlandii, jak i sąsiadującej Słowacji.

Koszty związane z BLIK za granicą

Płatności bezgotówkowe BLIK za granicą są darmowe, podobnie jak i w Polsce. Pamiętaj jednak, że BLIK nie daje możliwości wyboru waluty, więc masz możliwość uiszczenia zapłaty wyłącznie w złotówkach. Wiąże się to z kosztami przewalutowania według kursu twojego banku.

Wysokość opłaty za przewalutowanie zobaczysz na terminalu przed płatnością zbliżeniową BLIK. Aktualne kursy walut znajdziesz na stronie internetowej swojego banku.

Planowane zmiany w zakresie płatności BLIK za granicą

Metody płatności BLIK są obecne na rynku od 2015 roku i przez ostatnie osiem lat system nieustannie się rozwijał. Obecnie trwają prace nad poszerzeniem zakresu technologii tak, aby BLIK działał tak samo za granicą w każdym kraju. Polski Standard Płatności nawiązał współpracę z wieloma operatorami platform płatniczych, w tym duńską firmą Adyen oraz PPRO, przedsiębiorstwem oferującym cyfrowe rozwiązania z zakresu płatności.

Jak wskazuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, obecnie jednym z priorytetów jest kooperacja z zagranicznymi bankami tak, aby system BLIK był dostępny również dla ich klientów [2]. Jednym z najważniejszych kroków było dołączenie operatora BLIKA do międzynarodowego systemu SWIFT.

Jak można zastąpić BLIK podczas zagranicznych podróży?

Pomimo dynamicznego rozwoju i szeroko zakrojonych planów na przyszłość obecnie płatności BLIK są dostępne za granicą jedynie w ograniczonym zakresie. Aby obejść tę niedogodność, ale jednocześnie nie zabierać ze sobą gotówki, możesz poszukać innych rozwiązań.

Dla osób, które często podróżują, atrakcyjną alternatywą dla BLIKA będą karty wielowalutowe, które oferuje nie tylko wiele banków, ale również fintechy takie jak Revolut lub WISE. Pozwalają one na elastyczny wybór waluty, w której realizowana jest płatność i ograniczenie kosztów transakcji.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
artykuł na temat aplikacji do płacenia telefonem

Aplikacja do płacenia telefonem - jakie są możliwości?

PRZECZYTAJ → 
zmiana numeru konta w Urzędzie Skarbowym - obrazek artykułu

Jak i kiedy zgłosić zmianę numeru rachunku w urzędzie skarbowym?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia kobietę rozmawiającą przez telefon, co symbolizuje osobę zdalnie zakładającą konto bankowe

Jak założyć konto w banku? Lista sposób na założenie rachunku bankowego (2023 r.)

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka