Na czym polega system płatności BLIK?
BLIK to wygodna metoda płatności, z której skorzystasz zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i podczas zakupów przez internet. Wykorzystując kod BLIK, możesz też wypłacić pieniądze z bankomatu oraz rozliczyć się ze znajomym poprzez przelew na telefon.
Do płatności kodem BLIK wystarczy ci dostęp do internetu oraz aplikacja twojego banku. Nie musisz mieć przy sobie gotówki, ani nawet karty do bankomatu. Wystarczy, że wygenerujesz 6-cyfrowy unikalny kod, który zachowuje ważność przez 2 minuty.
Czy płatności zbliżeniowe BLIK działają za granicą?
Jeżeli często bywasz za granicą, zapewne przydadzą ci się płatności na podobieństwo tych, jakie oferuje BLIK w Polsce. Niestety system ten poza Polską ma dosyć mocno ograniczoną funkcjonalność. Transakcje BLIKIEM są dostępne, ale tylko w terminalach oznaczonych logiem organizacji płatniczej Mastercard. Jest to możliwe dzięki współpracy Polskiego Standardu Płatności z międzynarodowym gigantem.
Jeżeli więc chcesz zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM w sklepie stacjonarnym, najprawdopodobniej będziesz to mógł zrobić!
Przynajmniej na razie odpada jednak możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu zarówno w sposób tradycyjny, jak i zbliżeniowo. Nie działa też wysyłanie przelewów na zagraniczne numery telefonów – muszą być zarejestrowane w polskich bankach współpracujących z systemem BLIK.
Ważne!
Koszty związane z BLIK za granicą
Płatności bezgotówkowe BLIK za granicą są darmowe, podobnie jak i w Polsce. Pamiętaj jednak, że BLIK nie daje możliwości wyboru waluty, więc masz możliwość uiszczenia zapłaty wyłącznie w złotówkach. Wiąże się to z kosztami przewalutowania według kursu twojego banku.
Wysokość opłaty za przewalutowanie zobaczysz na terminalu przed płatnością zbliżeniową BLIK. Aktualne kursy walut znajdziesz na stronie internetowej swojego banku.
Planowane zmiany w zakresie płatności BLIK za granicą
Metody płatności BLIK są obecne na rynku od 2015 roku i przez ostatnie osiem lat system nieustannie się rozwijał. Obecnie trwają prace nad poszerzeniem zakresu technologii tak, aby BLIK działał tak samo za granicą w każdym kraju. Polski Standard Płatności nawiązał współpracę z wieloma operatorami platform płatniczych, w tym duńską firmą Adyen oraz PPRO, przedsiębiorstwem oferującym cyfrowe rozwiązania z zakresu płatności.
Jak wskazuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, obecnie jednym z priorytetów jest kooperacja z zagranicznymi bankami tak, aby system BLIK był dostępny również dla ich klientów [2]. Jednym z najważniejszych kroków było dołączenie operatora BLIKA do międzynarodowego systemu SWIFT.
Jak można zastąpić BLIK podczas zagranicznych podróży?
Pomimo dynamicznego rozwoju i szeroko zakrojonych planów na przyszłość obecnie płatności BLIK są dostępne za granicą jedynie w ograniczonym zakresie. Aby obejść tę niedogodność, ale jednocześnie nie zabierać ze sobą gotówki, możesz poszukać innych rozwiązań.
Dla osób, które często podróżują, atrakcyjną alternatywą dla BLIKA będą karty wielowalutowe, które oferuje nie tylko wiele banków, ale również fintechy takie jak Revolut lub WISE. Pozwalają one na elastyczny wybór waluty, w której realizowana jest płatność i ograniczenie kosztów transakcji.