ranking kont - logo serwisu

Oszczędzanie dla dziecka - jakie są najlepsze sposoby?

ikona kalendarza
20/03/2023
Chcąc zabezpieczyć przyszłość finansową swojego dziecka możesz próbować różnych sposobów. Najlepiej, jeśli będą to takie metody, które przy okazji wprowadzą latorośl w świat bankowości i pomogą wykształcić się zdrowym nawykom finansowym. Przygotowaliśmy dla ciebie krótkie podsumowanie dotyczące popularnych metod oszczędzania dla dziecka.
ozsczędzanie dla dziecka
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Gromadzenie oszczędności na przyszłość dziecka może przebiegać na wielu płaszczyznach jednocześnie. To ty wybierasz, które produkty finansowe uważasz za atrakcyjne.
  • Do oszczędzania i nauki o finansach wykorzystasz rachunek ROR lub konto oszczędnościowe.
  • Jeśli planujesz długofalowe inwestycje, rozważ założenie lokaty w banku lub postaw na obligacje skarbowe.

Konto bankowe dla dziecka

Konto bankowe dla dziecka to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) przeznaczony dla osób poniżej 13. roku życia, który pozwala na dokonywanie podstawowych czynności bankowych bez dodatkowych opłat. Te czynności to m.in. utrzymanie rachunku, wydanie karty płatniczej oraz wpłat i wypłaty gotówki w oddziale lub bankomatach.

Dzięki dostępowi do rachunku dziecko może zacząć poznawać świat finansów. Uczy się kalkulować oszczędności i liczyć wydatki. Niektóre banki udostępniają swoim klientom specjalne serwisy informacyjne, przeznaczone właśnie do edukacji najmłodszych użytkowników.

obrazek aplikacji PeoPay Kids
Aplikacja PeoPay Kids udostępnia specjalne usługi dedykowane dla najmłodszych. Źródło: pekao.com.pl

Bankowe konto dla dziecka często jest powiązane z rachunkiem rodzica, który określa dzienny limit wydatków i ma podgląd do historii płatności.

Darmowy rachunek dla dziecka otworzysz m.in. w banku Pekao S.A., Alior Banku, PKO BP, mBanku, Citi Banku i Nest Banku.

Założyć konto dla najmłodszych możesz w oddziale banku lub przez internet. Jako przedstawiciel ustawowy dziecka, będąc jego rodzicem lub opiekunem, wyrażasz niezbędne zgody i podpisujesz umowę. Twoja pociecha będzie mogła działać do pewnego stopnia samodzielnie dopiero po ukończeniu 13 roku życia.

ikona ramki

Wybierz konto dla dziecka, jeśli zależy ci na praktycznej edukacji od najmłodszych lat. 

Konto oszczędnościowe dla dziecka

W odróżnieniu od rachunku ROR konto oszczędnościowe ma nie tylko zabezpieczyć pieniądze, ale również pomóc w ich pomnażaniu. Może być powiązane z rachunkiem rozliczeniowym albo występować jako zupełnie odrębne konto.

O ile gromadzenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym dla dziecka jest proste – wystarczy regularnie wpłacać kolejne kwoty oszczędności – ich wypłata zwykle jest ograniczona przez bank. Może on np. nałożyć dodatkowe opłaty na każdą wypłatę poza pierwszą w miesiącu. Ma to zniechęcić klientów do zbyt częstych przesunięć kapitałowych.

Konto oszczędnościowe dla dzieci działa podobnie jak jego wersja dla dorosłych – z tą różnicą, że zwykle limity kwot na rachunku będą mniejsze.

Z rachunkiem Mój Skarb w Pekao S.A wyższe oprocentowanie (8%) jest naliczane do kwoty 5 tys. zł. Dodatkowo po spełnieniu prostych warunków aktywności twoje dziecko może zgarnąć nawet 150 zł premii.

ikona ramki

Konta oszczędnościowe są dobrym wyborem dla osób dbających o regularne odkładanie oszczędności.

Lokata dla dziecka

Alternatywą dla konta oszczędnościowego może być lokata bankowa. W tym przypadku warto sprawdzić nie tylko oprocentowanie, ale również okres „zamrożenia środków”. Im będzie on dłuższy, tym większy zysk przyniesie inwestycja.

Aktualnie większość kont oszczędnościowych i lokat bankowych ma zbliżone oprocentowanie. Główna różnica polega na tym, że z lokaty nie możesz wypłacić pieniędzy, nie tracąc przy tym wypracowanych odsetek.

ikona ramki

Lokata może być dobrym wyborem dla osób szukających długofalowych oszczędności. To na pewno lepsze rozwiązanie niż trzymanie pieniędzy na ROR, (ale nie oznacza jeszcze, że chroni ono przed inflacją).

Obligacje skarbowe jako sposób na budowanie portfela dziecka

Konto bankowe, rachunek oszczędnościowy lub lokata to popularne, ale nie jedyne sposoby na to, aby zabezpieczyć finanse dziecka na przyszłość. Jakie rozwiązanie możesz jeszcze rozważyć?

Dla rodzin szczególnie interesujące mogą być tzw. obligacje rodzinne (6- lub 12-letnie), przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Poza atrakcyjnym oprocentowaniem są one indeksowane inflacją, co oznacza ochronę środków przed spadkiem siły nabywczej pieniądza.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
Zdjęcie dziecka, potencjalnego klienta banku, który może korzystać z rachunku bankowego dla osób poniżej 18 roku życia.

Konto dla dziecka - najważniejsze cechy rachunku dla najmłodszych

PRZECZYTAJ → 
konto dla nastolatka - obrazek

Jak założyć konto bankowe dla niepełnoletnich (przed osiemnastką)?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla dziecka

Karta płatnicza dla dziecka - co trzeba o niej wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross