ranking kont - logo serwisu

Konto bankowe dla Ukraińców - Poradnik (2024)

ikona kalendarza
03/04/2023
Od lutego 2022 r. granicę między Polską a Ukrainą przekroczyło ponad 10 milionów osób. Wiele z nich zostało u nas na stałe i podjęło pracę lub naukę. Banki dostrzegają potencjał zagranicznych klientów, dlatego chętnie oferują im korzystne warunki współpracy. Dla wszystkich Ukraińców, którzy szukają wiarygodnych informacji na temat ofert rachunków bankowych, przygotowaliśmy krótki poradnik.
obrazek przedstawia obywatela Ukrainy - potencjalnego klienta polskiego banku
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Obywatele Ukrainy mogą zakładać konta bankowe na podobnych zasadach jak obywatele Polski. Instytucje mogą wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzających prawo do legalnego pobytu.
 • Skorzystaj z przygotowanej przez nas checklisty, aby wiedzieć, na które parametry rachunku zwrócić uwagę.
 • Banki oferują obywatelom Ukrainy różnego rodzaju udogodnienia. Sprawdź nasze rekomendacje kont bankowych.

Warunki zakładania konta bankowego przez Ukraińców

Obcokrajowcy mogą zakładać konta bankowe na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Pamiętaj jednak, że instytucje mogą wprowadzać dodatkowe wymagania dotyczące dokumentów do okazania, możesz też natrafić na barierę językową. Zakres oferty produktów jest jednak dokładnie taki sam.

ikona do ramki z tekstem

Jako obywatel Ukrainy najczęściej będziesz potrzebował uzyskać status rezydenta. Bank może poprosić cię również o zaświadczenie o zameldowaniu oraz zarejestrowaniu numeru telefonu u polskiego operatora.

Banki weryfikują tożsamość swoich klientów na różne sposoby:

 1. Najczęściej wymagane dokumenty to paszport lub karta pobytu. Będą wystarczające m.in. w Pekao S.A., Alior Banku oraz VeloBanku (dawniej Getin Bank). Czasami zajdzie potrzeba przygotowania dodatkowych informacji.
 2. Do otwarcia rachunku w BNP Paribas powinieneś przygotować numer TIN. To ukraiński odpowiednik numeru NIP. Z kolei w ING Banku Śląskim oraz Santander Bank Polska powinieneś wykazać osiąganie dochodów oraz fakt zatrudnienia na terytorium Polski.
 3. Część banków wprowadziła specjalne, ograniczone czasowo, udogodnienia dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to m.in. Pekao S.A., Alior Banku, Citi Banku, Banku Millennium oraz BNP Paribas. Ulgi obejmują przede wszystkim zwolnienie z opłat za obsługę konta, karty płatniczej oraz wypłaty z bankomatów.

O czym trzeba wiedzieć, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy zakładaniu konta dla Ukraińców?

Choć wiele banków wychodzi naprzeciw potrzebom zagranicznych klientów, pamiętaj, aby przy podpisywaniu dokumentów zachować ostrożność, a wszelkie wątpliwości wyjaśniać na bieżąco z pracownikiem banku. Po złożeniu podpisu na dokumencie będzie już na to za późno.

Zanim podpiszesz umowę o prowadzenie rachunku bankowego, upewnij się, że dokładnie rozumiesz jej zapisy oraz obowiązujący cennik usług.

ikona do ramki z tekstem

Wiele banków oferuje już obsługę w języku ukraińskim, która będzie znacznym ułatwieniem. Skorzystasz z niej m.in. w Alior Banku, Banku Pekao S.A., BNP Paribas, ING Banku Śląskim i PKO Banku Polskim.

Zwróć uwagę, czy bank oferuje komplet informacji w twoim ojczystym języku. Nie chodzi jedynie o najważniejsze zalety i cechy danego produktu, ale również o regulamin, cennik oraz komplet dokumentów bankowych (np. umowę, oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych, pełnomocnictwo).

ikona nagłówka

Checklista do konta dla Ukraińców

Przygotowaliśmy dla ciebie checklistę, która będzie pomocna w wyborze rachunku.

ikona ramki

Zwróć uwagę na takie kwestie, jak:

 • warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie konta;
 • koszt wydania i obsługi karty płatniczej;
 • bezpłatne wypłaty z bankomatów;
 • opłaty za usługi bankowe (zdecyduj, które usługi są dla ciebie szczególnie ważne);
 • możliwość skorzystania z produktów lub usług towarzyszących (np. konto dla dziecka, cashback, moneyback, programy rabatowe);
 • aplikacja oraz infolinia dostępne w języku ukraińskim;
 • opłaty za przelewy na Ukrainę.

Uproszczoną formę checklisty znajdziesz na poniższej infografice. Możesz ją pobrać na dysk i udostępnić znajomym lub zapisać na telefonie:

Infografika prezentująca 5 najważniejszych cech konta bankowego dla Ukraińców, ułatwiająca wybór najlepszego rachunku zgodnie z potrzebami
Infografika przedstawiajaca najważniejsze cechy rachunku dla Ukraińców.

Pamiętaj, że nie ma kont, które spełniają wszystkie wymagania. Dlatego przed dokonaniem wyboru sprawdź dostępne oferty przynajmniej w kilku bankach i porównaj je ze sobą.

Zastanów się, które parametry rachunku są dla ciebie najistotniejsze i wybierz tylko kilka z podanych wyżej kryteriów (np. 2 lub 3). W ten sposób znacznie łatwiej znajdziesz ofertę, która odpowiada na twoje potrzeby.

Jeśli dopiero uczysz się języka polskiego, a bank, który wybrałeś, nie oferuje kompleksowej obsługi w języku ukraińskim, przyjdź do placówki z osobą, która pomoże ci porozumieć się z pracownikiem.

Przegląd najbardziej opłacalnych rachunków dla Ukraińców

Zebraliśmy w jednym miejscu oferty kilku kont bankowych dla Ukraińców. Przy każdym z nich znajdziesz krótki komentarz, uwzględniający mocne strony rachunku.

logo BNP Paribas

Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas

Konto w BNP Paribas założysz w oddziale banku. W ramach rachunku masz możliwość wyboru jednego spośród aż 4 wariantów karty płatniczej:

 • Karta Otwarta na Dzisiaj – darmowa wypłata z bankomatów, a dla osób do 26. roku życia również bezpłatna obsługa karty debetowej;
 • Karta Otwarta na eŚwiat – darmowe ubezpieczenie eCyberpomoc;
 • Karta Otwarta na Świat – obsługa prawie 160 walut bez kosztów przewalutowania, darmowe ubezpieczenie od rezygnacji z podróży;
 • Karta Multiwalutowa – płatność kartą w jednej z kilku walut (EUR, CHF, GBP, USD, PLN).

Do otwarcia konta w BNP Paribas wystarczy ci dowód osobisty (biometryczny dowód ukraiński wydany po 2016 r.), paszport zagraniczny, oraz polski numer telefonu. Bank wymaga również oświadczenia o źródle środków, które będą przechowywane na rachunku.

logo Alior Banku

Konto Internetowe w Alior Banku

Konto Internetowe w Alior Bank oferuje brak opłat za podstawowe czynności i przejrzysty cennik. Właściciel może korzystać z konta oszczędnościowego (7% przez pierwsze 3 miesiące do kwoty 200 tysięcy złotych) oraz internetowego kantoru pozwalającego na wygodną wymianę walut z zastosowaniem niskiego spreadu. Na uwagę zasługują też niskie opłaty za przelewy natychmiastowe do tysiąca złotych.

Obywatele Ukrainy nie płacą za prowadzenie konta osobistego oraz obsługę karty debetowej.

logo Banku Peako

Konto Przekorzystne w Banku Pekao S.A.

Konto Przekorzystne to przejrzysta aplikacja PeoPay oraz wygodny serwis Pekao24. Do rachunku możesz otrzymać również kartę wielowalutową bez prowizji pobieranych przez bank za przewalutowanie, dlatego to dobre rozwiązanie dla lubiących podróże.

Bank Pekao S.A. zwalania obywateli Ukrainy m.in. z opłat za prowadzenie konta, obsługę karty oraz przelewy do banków na Ukrainie. Nie zapłacisz także za wypłatę gotówki z bankomatów w kraju i za granicą (nie dotyczy prowizji pobieranej przez właściciela urządzenia).

ING - logo

Konto Direct w Banku ING

Konto z Lwem to niskie opłaty i możliwość skorzystania z usług nagradzanej bankowości Moje ING Mobile. Do rachunku możesz założyć konto oszczędnościowe oprocentowane na 7% przez 3 miesiące do kwoty 300 tysięcy zł. Skorzystasz też z autooszczędzania Smart Saver oraz systemu kodów rabatowych.

Na swojej stronie internetowej bank ING przygotował rozbudowany zestaw informacji w języku ukraińskim dotyczących oferty rachunków i sposobów ich zakładania.

znak zapytania ikona

Odpowiedzi na pytania dotyczące rachunku dla Ukraińców

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które dotyczą zakładania kont dla Ukraińców.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
konto dla obcokrajowca - obrazek do artykułu

Jak otworzyć konto dla obcokrajowca w Polsce?

PRZECZYTAJ → 
pożyczka dla obcokrajowca - obrazek artykułu

Pożyczka dla obcokrajowca – jak ją otrzymać i na co zwrócić uwagę?

PRZECZYTAJ → 
kim jest rezydent podatkowy? obrazek artykułu

Kim jest rezydent podatkowy i czym się różni od rezydenta dewizowego?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram