Warunki zakładania konta bankowego przez Ukraińców
Obcokrajowcy mogą zakładać konta bankowe na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Pamiętaj jednak, że instytucje mogą wprowadzać dodatkowe wymagania dotyczące dokumentów do okazania, możesz też natrafić na barierę językową. Zakres oferty produktów jest jednak dokładnie taki sam.
Banki weryfikują tożsamość swoich klientów na różne sposoby:
- Najczęściej wymagane dokumenty to paszport lub karta pobytu. Będą wystarczające m.in. w Pekao S.A., Alior Banku oraz VeloBanku (dawniej Getin Bank). Czasami zajdzie potrzeba przygotowania dodatkowych informacji.
- Do otwarcia rachunku w BNP Paribas powinieneś przygotować numer TIN. To ukraiński odpowiednik numeru NIP. Z kolei w ING Banku Śląskim oraz Santander Bank Polska powinieneś wykazać osiąganie dochodów oraz fakt zatrudnienia na terytorium Polski.
- Część banków wprowadziła specjalne, ograniczone czasowo, udogodnienia dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to m.in. Pekao S.A., Alior Banku, Citi Banku, Banku Millennium oraz BNP Paribas. Ulgi obejmują przede wszystkim zwolnienie z opłat za obsługę konta, karty płatniczej oraz wypłaty z bankomatów.
O czym trzeba wiedzieć, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy zakładaniu konta dla Ukraińców?
Choć wiele banków wychodzi naprzeciw potrzebom zagranicznych klientów, pamiętaj, aby przy podpisywaniu dokumentów zachować ostrożność, a wszelkie wątpliwości wyjaśniać na bieżąco z pracownikiem banku. Po złożeniu podpisu na dokumencie będzie już na to za późno.
Zanim podpiszesz umowę o prowadzenie rachunku bankowego, upewnij się, że dokładnie rozumiesz jej zapisy oraz obowiązujący cennik usług.
Zwróć uwagę, czy bank oferuje komplet informacji w twoim ojczystym języku. Nie chodzi jedynie o najważniejsze zalety i cechy danego produktu, ale również o regulamin, cennik oraz komplet dokumentów bankowych (np. umowę, oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych, pełnomocnictwo).
Checklista do konta dla Ukraińców
Przygotowaliśmy dla ciebie checklistę, która będzie pomocna w wyborze rachunku.
Zwróć uwagę na takie kwestie, jak:
- warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie konta;
- koszt wydania i obsługi karty płatniczej;
- bezpłatne wypłaty z bankomatów;
- opłaty za usługi bankowe (zdecyduj, które usługi są dla ciebie szczególnie ważne);
- możliwość skorzystania z produktów lub usług towarzyszących (np. konto dla dziecka, cashback, moneyback, programy rabatowe);
- aplikacja oraz infolinia dostępne w języku ukraińskim;
- opłaty za przelewy na Ukrainę.
Uproszczoną formę checklisty znajdziesz na poniższej infografice. Możesz ją pobrać na dysk i udostępnić znajomym lub zapisać na telefonie:
Pamiętaj, że nie ma kont, które spełniają wszystkie wymagania. Dlatego przed dokonaniem wyboru sprawdź dostępne oferty przynajmniej w kilku bankach i porównaj je ze sobą.
Zastanów się, które parametry rachunku są dla ciebie najistotniejsze i wybierz tylko kilka z podanych wyżej kryteriów (np. 2 lub 3). W ten sposób znacznie łatwiej znajdziesz ofertę, która odpowiada na twoje potrzeby.
Jeśli dopiero uczysz się języka polskiego, a bank, który wybrałeś, nie oferuje kompleksowej obsługi w języku ukraińskim, przyjdź do placówki z osobą, która pomoże ci porozumieć się z pracownikiem.
Przegląd najbardziej opłacalnych rachunków dla Ukraińców
Zebraliśmy w jednym miejscu oferty kilku kont bankowych dla Ukraińców. Przy każdym z nich znajdziesz krótki komentarz, uwzględniający mocne strony rachunku.
Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas
Konto w BNP Paribas założysz w oddziale banku. W ramach rachunku masz możliwość wyboru jednego spośród aż 4 wariantów karty płatniczej:
- Karta Otwarta na Dzisiaj – darmowa wypłata z bankomatów, a dla osób do 26. roku życia również bezpłatna obsługa karty debetowej;
- Karta Otwarta na eŚwiat – darmowe ubezpieczenie eCyberpomoc;
- Karta Otwarta na Świat – obsługa prawie 160 walut bez kosztów przewalutowania, darmowe ubezpieczenie od rezygnacji z podróży;
- Karta Multiwalutowa – płatność kartą w jednej z kilku walut (EUR, CHF, GBP, USD, PLN).
Do otwarcia konta w BNP Paribas wystarczy ci dowód osobisty (biometryczny dowód ukraiński wydany po 2016 r.), paszport zagraniczny, oraz polski numer telefonu. Bank wymaga również oświadczenia o źródle środków, które będą przechowywane na rachunku.
Konto Internetowe w Alior Banku
Konto Internetowe w Alior Bank oferuje brak opłat za podstawowe czynności i przejrzysty cennik. Właściciel może korzystać z konta oszczędnościowego (7% przez pierwsze 3 miesiące do kwoty 200 tysięcy złotych) oraz internetowego kantoru pozwalającego na wygodną wymianę walut z zastosowaniem niskiego spreadu. Na uwagę zasługują też niskie opłaty za przelewy natychmiastowe do tysiąca złotych.
Obywatele Ukrainy nie płacą za prowadzenie konta osobistego oraz obsługę karty debetowej.
Konto Przekorzystne w Banku Pekao S.A.
Konto Przekorzystne to przejrzysta aplikacja PeoPay oraz wygodny serwis Pekao24. Do rachunku możesz otrzymać również kartę wielowalutową bez prowizji pobieranych przez bank za przewalutowanie, dlatego to dobre rozwiązanie dla lubiących podróże.
Bank Pekao S.A. zwalania obywateli Ukrainy m.in. z opłat za prowadzenie konta, obsługę karty oraz przelewy do banków na Ukrainie. Nie zapłacisz także za wypłatę gotówki z bankomatów w kraju i za granicą (nie dotyczy prowizji pobieranej przez właściciela urządzenia).
Konto Direct w Banku ING
Konto z Lwem to niskie opłaty i możliwość skorzystania z usług nagradzanej bankowości Moje ING Mobile. Do rachunku możesz założyć konto oszczędnościowe oprocentowane na 7% przez 3 miesiące do kwoty 300 tysięcy zł. Skorzystasz też z autooszczędzania Smart Saver oraz systemu kodów rabatowych.
Na swojej stronie internetowej bank ING przygotował rozbudowany zestaw informacji w języku ukraińskim dotyczących oferty rachunków i sposobów ich zakładania.
Odpowiedzi na pytania dotyczące rachunku dla Ukraińców
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które dotyczą zakładania kont dla Ukraińców.