ranking kont - logo serwisu

Jak otworzyć konto dla obcokrajowca w Polsce?

ikona kalendarza
14/03/2022
Otworzenie rachunku bankowego przez obcokrajowca może wiązać się z dodatkowymi ograniczeniami. Coraz więcej banków oferuje jednak przyjazne rozwiązania i uproszczenie formalności. Przeczytaj, jak założyć konto bankowe dla obcokrajowca i dowiedz się, na jakie ułatwienia mogą liczyć cudzoziemcy, a w szczególności obywatele Ukrainy.
konto dla obcokrajowca - obrazek do artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Założenie konta dla obcokrajowca często wiąże się z koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów.
 • Nie wszystkie dokumenty i formularze banku są tłumaczone na język obcy. Dlatego analizując ofertę, warto udać się do placówki w towarzystwie osoby, która pomoże w tłumaczeniu rozmowy oraz dokumentów.
 • Przed założeniem konta należy upewnić się, czy wszystkie postanowienia umowy z bankiem są zrozumiałe.
 • Obywatele Ukrainy w wielu bankach aktualnie mogą liczyć na preferencyjne warunki.
 • Aby obniżyć wymagane opłaty, warto wybrać jedno z darmowych kont bankowych.

Czy założenia konta dla obcokrajowca jest trudne?

Zazwyczaj założenie konta bankowego dla obcokrajowca wiąże się z koniecznością przedstawienia szeregu dokumentów. Pozwalają one ustalić legalność jego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W poszczególnych bankach możesz spotkać się z nieco inną procedurą. Dodatkowo różnice mogą dotyczyć obywateli krajów Unii Europejskiej oraz spoza niej. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

W Alior Banku obywatele krajów UE powinni przedstawić jeden spośród następujących dokumentów:

 • paszport;
 • kartę pobytu;
 • dowód tożsamości z kraju pochodzenia.

Obywatele spoza terytorium UE muszą mieć przy sobie zarówno paszport, jak i kartę pobytu.

W Santander Bank Polska obywatel kraju znajdującego się w UE powinien przedstawić: dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu z numerem PESEL, jeżeli wnioskodawca go posiada, lub prawo jazdy. Obywatele państw spoza UE przedstawiają dowód osobisty oraz dokument legalizujący pobyt w Polsce.

W Banku Millennium dla osób z UE wystarczy ważny paszport. Nie musisz mieć przy sobie innych dokumentów. Pozostali obcokrajowcy muszą przedstawić także dokument, który potwierdza potrzebę założenia konta w Polsce (np. umowa o pracę).

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać aktualne informacje, ponieważ banki często zmieniają swoje oferty. Zwłaszcza teraz, z uwagi na sytuację, duża część instytucji wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli Ukrainy. Poniżej znajdziesz konkretne przykłady i rekomendacje.

Jak wybrać dobre konto dla Ukraińca?

Obecnie wiele instytucji uruchomiło specjalne uproszczone procedury, a także poszerzyło obsługę klientów zagranicznych o język ukraiński. Warto przyjrzeć się bliżej ofertom banków BNP Paribas oraz Millennium. Nie są to jednak jedyne podmioty oferujące pomoc w tym trudnym czasie.

Konto dla Ukraińca w BNP Paribas

Bank BNP Paribas zapewnia kompleksową obsługę po ukraińsku i dokumenty w tym języku. Do 31 marca 2022 r. nie ma także prowizji za przelewy na rachunki bankowe prowadzone w ukraińskich bankach z rachunku klienta indywidualnego bez względu na obywatelstwo nadawcy.

W związku ze szczególną sytuacją geopolityczną uproszczono procedurę zakładania konta. Obecnie założenie konta dla Ukraińca w BNP Paribas wymaga jedynie:

 • paszportu lub Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca;
 • polskiego numeru telefonu;
 • ukraińskiego odpowiednika numeru identyfikacji podatkowej (numer TIN).

Wybierz jedną z czterech kart do konta

BNP Paribas ma w ofercie „Konto Otwarte na Ciebie”. W ramach usługi bank oferuje jeden z czterech wariantów karty płatniczej:

 • Karta Otwarta na Świat – m.in. obsługuje niemal 160 walut bez dodatkowych kosztów przewalutowania;
 • Karta Otwarta na eŚwiat – m.in. oferuje ochronę danych w internecie oraz darmowe ubezpieczenie „Cyber Pomoc”;
 • Karta Otwarta na Dzisiaj – m.in. oferuje darmową wypłatę gotówki z bankomatów;
 • Karta Multiwalutowa – m.in. daje możliwość płacenia jedną kartą w kilku walutach (PLN, USD, EUR, CHF, GBP).

W przypadku „Konta Otwartego na Ciebie” opłaty pobierane są według standardowej tabeli opłat i prowizji, wyjąwszy ulgi przyznane do końca marca bieżącego roku.

Konto dla Ukraińca w Banku Millennium

Podobną strategię jak BNP zastosował Bank Millennium dla swojego Konta 360°. W geście solidarności wobec swoich klientów z Ukrainy zapewnia darmowe:

 • wydanie karty płatniczej;
 • obsługę karty;
 • wypłaty gotówki z bankomatów oraz w oddziałach banków.

Zniesiono także prowizje dla klientów indywidualnych za przelewy do Ukrainy, niezależnie od obywatelstwa. Bank zapewnia pełną obsługę w języku ukraińskim. Do założenia zwykłego rachunku przez obywatela Ukrainy konieczna jest wizyta w oddziale banku.

Konta dla Ukraińców w innych bankach

Nie są to jedyne atrakcyjne konta dla Ukraińców. Z podobną inicjatywą wyszedł Bank Pekao S.A., oferując Konto Przekorzystne w ramach specjalnej promocji dla obywateli Ukrainy, a także ING Bank Śląski. Obie instytucje gwarantują brak opłat za podstawowe operacje oraz uproszczoną procedurę otwierania rachunku dla obywateli Ukrainy.

Bank Pekao S.A. wspiera ukraińskich przedsiębiorców, rezygnując z opłat za konto firmowe i kartę debetową. Zapewnia także przedsiębiorcom pełną darmową obsługę gotówkową i w bankowości elektronicznej1.

Z kolei bank ING na swojej stronie internetowej oświadcza, że do potwierdzenia tożsamości uznaje wszystkie dokumenty wymienione przez polski Urząd do Spraw Cudzoziemców, w tym:

 • wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej złożony na polskim przejściu granicznym;
 • zgodę komendanta Straży Granicznej udzieloną podczas przekraczania granicy.

Jak widzisz, jeżeli potrzebujesz szybko założyć konto w polskim banku, masz do wyboru wiele możliwości.

Jak wybierać konto bankowe dla obcokrajowca?

Nie ma jednolitej procedury zakładania rachunku bankowego przez obcokrajowców. Każda instytucja posługuje się swoimi regulaminami, które w dodatku nie zawsze tłumaczone są na języki obce.

Jeżeli nie znasz języka polskiego, warto rozważyć odwiedzenie placówki banku w towarzystwie osoby, która pomoże Ci z tłumaczeniem rozmowy oraz dokumentacji. Pozwoli to na wyeliminowanie ewentualnych problemów z komunikacją. Pamiętaj, że nie wszystkie banki oferują obsługę w języku obcym. Dla przykładu:

 • banki ING oraz Santander zgodnie z regulaminem obsługują klientów indywidualnych wyłącznie w języku polskim;
 • w banku PKO BP można uzyskać pomoc dodatkowo w języku angielskim i niemieckim.

Nawet jeżeli w internecie jest dostępna strona banku w języku obcym, nie wszystkie informacje będą tłumaczone z języka polskiego. Możesz jednak skorzystać z tłumacza Google. Wprawdzie nie przetłumaczy on treści strony w sposób idealny, ale pomoże ci zrozumieć podstawowe kwestie.

Jeżeli potrzebujesz ustalić szczegóły lub zależy Ci na zrozumieniu dokumentów albo regulaminów, niezbędna może okazać się wizyta w oddziale w towarzystwie osoby znającej język polski.

konto dla obcokrajowca - obrazek
Przy zakładaniu konta dla obcokrajowca, pomoc osoby znającej język polski może okazać się konieczna.

Przed wyborem banku, w którym założysz rachunek, dokładnie zapoznaj się z interesującą Cię ofertą. Zwróć uwagę na opłaty za:

 • prowadzenie konta;
 • obsługę karty debetowej lub kredytowej;
 • przelewy zewnętrzne, w tym natychmiastowe (np. Elixir Express) oraz walutowe (np. SEPA).

Upewnij się, że przeczytałeś i zrozumiałeś tabelę opłat i prowizji. Jest ona załącznikiem do umowy o prowadzenie rachunku bankowego i to według niej bank będzie egzekwował opłaty. Istotne są także warunki wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego na wypadek, gdybyś chciał zrezygnować z usług danej instytucji.

Ustal, z których bankomatów możesz bezpłatnie wypłacać pieniądze. Pozwoli to na oszczędność, kiedy będziesz potrzebował posługiwać się gotówką.

Jeżeli jako obcokrajowiec planujesz otworzyć rachunek w polskim banku, zwróć uwagę nie tylko na koszty z tym związane, ale także ilość formalności. Niektóre banki wymagają mniej dokumentacji niż inne, więc założenie w nich konta będzie prostsze i szybsze. Na przykład w Getin Banku obywatelom Ukrainy wystarczy paszport lub karta pobytu (jeden z tych dokumentów).

Kiedy planujesz likwidację rachunku bankowego, pozostaw na nim wystarczającą ilość środków, aby bank mógł pobrać stosowne opłaty za jego prowadzenie w okresie wypowiedzenia – jeżeli takie są przewidziane w regulaminie.

Jak wybrać darmowe konto dla obcokrajowca?

Jeżeli zależy Ci na maksymalnym obniżeniu opłat za prowadzenie rachunku bankowego i wykonywanie na nim podstawowych operacji, wybierz jedno z darmowych kont. W zależności od banku oferta może być bezpłatna bezwarunkowo. Niekiedy jednak będziesz musiał zrealizować proste warunki aktywności, aby uniknąć opłat.

Dobrym wyborem będzie np. CitiKonto w banku Citi Handlowy. W tym przypadku nie zapłacisz za prowadzenie konta i utrzymanie karty. Darmowe są także pierwsze 4 wypłaty z każdego bankomatu w Polsce. Każda kolejna kosztuje 8 zł, chyba że wypłacasz gotówkę z bankomatu Citi Banku.

Bardzo podobne warunki oferuje Nest Bank dla Nest Konta. W tym przypadku jednak darmowe są wypłaty z bankomatów z wykorzystaniem kodów BLIK oraz maszyn sieci Euronet. Pozostałe kosztują 6 zł.

Z kolei mBank z eKontem osobistym proponuje darmowe prowadzenie konta. Karta płatnicza jest bezpłatna, jeżeli zapewnisz minimalny wpływ w miesiącu w wysokości 350 zł. Wypłaty z bankomatów na terenie kraju są darmowe powyżej kwoty 100 zł. Niższe wypłaty są obarczone prowizją w wysokości 2,50 zł.

Jeżeli chcesz znaleźć więcej ciekawych ofert darmowych kont bankowych, zajrzyj na https://rankingkont.pl/darmowe-konta-bankowe-ranking/.

Czy założenie konta bankowego dla obcokrajowca musi być skomplikowane?

Teraz już wiesz, że procedury, jakie muszą spełnić obywatele innych państw, nie są przesadnie złożone. Wprawdzie zostaniesz poproszony o przedstawienie kilku dodatkowych dokumentów, ale masz dostęp do pełnej oferty wszystkich banków na takich samych warunkach, jak obywatele Polski.

Znajdujący się w szczególnej sytuacji obywatele Ukrainy mogą liczyć na preferencyjne traktowanie oraz ulgi w opłatach za podstawowe operacje bankowe.

źródła - ikona

Więcej informacji

 • Bank Pekao wspiera obywateli i firmy z Ukrainy, https://media.pekao.com.pl/pr/728602/bank-pekao-wspiera-obywateli-i-firmy-z-ukrainy-2022-02-28-15-25-39-797
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
bankowość w Polsce - obrazek

Bankowość w Polsce. Przewodnik dla cudzoziemców

PRZECZYTAJ → 
pożyczka dla obcokrajowca - obrazek artykułu

Pożyczka dla obcokrajowca – jak ją otrzymać i na co zwrócić uwagę?

PRZECZYTAJ → 
kredyt dla obcokrajowca - obrazek artykułu

Kredyt dla obcokrajowca – jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross