ranking kont - logo serwisu

Karta Curve - opinia i £5 na start! (RECENZJA)

Wszystkie karty w jednej karcie, premia na start i zwrot części środków za opłacone zakupy. Z kartą Curve możesz połączyć swoje karty debetowe i kredytowe... w jedną kartę. Zyskujesz nie tylko wygodę, ale też 1% cashbacku, czyli zwrotu za płatności kartą. Otrzymasz premię za płatności, których dokonujesz. Przeczytaj ten artykuł, żeby poznać wszystkie możliwości Curve i odbierz £5 na start!
recenzja karty Curve - obrazek artykułu

Nie czekaj, przetestuj

Przez ostatni miesiąc testowałem co do zaoferowania ma Curve. Wyniosłem kilka spostrzeżeń, którymi zamierzam się podzielić się z Tobą w tej recenzji.

Zachęcam Cię, żebyś oprócz przeczytania tego tekstu - sam również przetestował kartę Curve. To dlatego, że możesz na tym tylko skorzystać.

ikona gwiazdka

Curve - korzyści dla Ciebie

  • Karta Curve jest darmowa.
  • Teraz dostaniesz 5 funtów na start (około 25 zł) za rejestrację, po dokonaniu pierwszej transakcji kartą i wydaniu kwoty równowartości min. £10, czyli ok. 55 zł, w ciągu 14 dni od rejestracji.
    (Dokonuj płatności wirtualną kartą, zanim otrzymasz kartę pocztą, żeby zwiększyć swoje szanse na zdobycie nagrody.)
  • Dodatkowo zyskujesz 1% cashbacku za zakupy, które opłacisz z wykorzystaniem karty Curve przez pierwsze 30 dni od rejestracji. Zwrot środków na karcie Curve w darmowym planie, możesz przedłużyć o kolejne 30 dni, jeśli polecisz ją rodzinie lub znajomym.

Zanim zaczniesz korzystać z Curve, upewnij się, że masz konto z włączoną usługa wielowalutową (brak prowizji za transakcje zagraniczne). W innym przypadku bank może naliczyć prowizje od płatności. Usługa wielowalutowa jest standardowym rozwiązaniem, dołączonym do konta osobistego bez opłat.

Teraz zapraszam Cię do właściwej recenzji. Zanim zaczniesz testować kartę Curve, zapoznaj się z jej funkcjami.

Czym jest Curve?

Curve to brytyjsko-irlandzki startup, który powstał na przełomie 2015 i 2016 roku (założony w 2015; usługa została udostępniona dla klientów w roku następnym).

Już sam ten fakt jest dla mnie tym co sprawia, że wobec oferty Curve mam wysokie oczekiwania. Z zaciekawieniem obserwuję co dzieje się na rynku brytyjskim w kontekście innowacyjnych rozwiązań. W 2019 roku brałem udział w Web Summit w Lizbonie - jednej z największych konferencji technologicznych na świecie. To właśnie startupy ze Zjednoczonego Królestwa zrobiły na mnie największe wrażenie. W pamięć szczególnie dobrze zapadły mi profesjonalizm, ale również nieszablonowe podejście i przełamywanie utartych schematów. Tego też oczekiwałem od Curve, zanim zacząłem testować ich usługę.

Brytyjsko-irlandzki startup miał więc u mnie wysoko zawieszoną poprzeczkę.

Do czego przyda Ci się karta Curve?

screen - aplikacja Curve (7)

Curve jest cyfrowym portfelem, który łączy wszystkie karty w jednej karcie. To rozwiązanie skrojone dla potrzeb osób, które w pełni wykorzystują możliwości jakie stwarza nowoczesna bankowość oraz instytucje z branży FinTech. Najbardziej skorzystają Ci, którzy posiadają kilka kont bankowych - i przy tym najczęściej też kilka kart płatniczych. Curve obsługuje również karty kredytowe i karty lojalnościowe.

W innych artykułach na mojej stronie, pojawia się określenie "telefon zamiast portfela". Teraz to stwierdzenie ma jeszcze większe uzasadnienie. Szczególnie, że kartą Curve możesz też płacić z wykorzystaniem Google i Apple Pay.

Curve to nie tylko wygoda, ale też szansa na zysk, bo za zakupy dokonywane z wykorzystaniem tej karty, uzyskasz 1% cashbacku, czyli jeden procent zwrotu od wartości zakupów, za które płacisz przy użyciu Karty.

Do zarządzania kontem Curve będziesz potrzebować aplikacji mobilnej. To właśnie w aplikacji Curve zyskasz dostęp do wszystkich jego możliwości. A o jakich możliwościach mowa? Zapoznaj się z listą w dalszej części tego artykułu.

Co zyskujesz z Curve?

Wszystkie karty w jednej

Curve łączy wszystkie karty, które posiadasz, w postaci jednej karty Curve Mastercard.

W praktyce oznacza to, że nie musisz nosić ze sobą wszystkich kart, żeby płacić za zakupy. Potrzebujesz tylko jednej karty Curve, z którą połączysz swoje wszystkie inne karty.

Pamiętaj, że nie rezygnujesz przy tym z korzyści związanych z kontem w Twoim banku. Jeśli korzystasz z programu rabatowego w banku - wtedy płacąc Curve, nie tracisz tych benefitów w tym programie. Zyskujesz podwójnie.

praktyczna zasada ikona

Praktyczny przykład

Otworzyłeś konto w promocji. Warunkiem uzyskania premii 200 zł, jest dokonywanie 5 płatności bezgotówkowych przez 3 kolejne miesiące. Jeśli płatności dokonasz kartą Curve, spełnisz warunki aktywności (otrzymasz premię za założenie konta), a dodatkowo możesz uzyskać cashback od Curve.

(Pamiętaj tylko, żeby do płatności Curve, wykorzystywać właściwą kartę banku, w którym otworzyłeś konto w takiej promocji - ustaw ją w aplikacji jako kartę docelową.)

Odbierz cashback 1% (średnio 20 Euro w pierwszym miesiącu)

Jedną z największych zalet Curve, jest możliwość uzyskania cashbacku za zakupy. W ramach oferty specjalnej, otrzymasz teraz 1% zwrotu za zakupy przez pierwsze 30 dni - nawet jeśli korzystasz z darmowego planu!

Curve podaje na swojej stronie, że klienci w pierwszym miesiącu średnio zyskują równowartość 20 Euro za zakupy, które opłacają z wykorzystaniem karty. Jest to wartość zbliżona do maksymalnej kwoty jaką możesz uzyskać w tym okresie (wynosi 20 funtów brytyjskich).

Po upływie pierwszego miesiąca usługa cashback jest nadal dostępna, ale aby z niej skorzystać trzeba posiadać wyższy plan. Porównanie planów znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Ofertę specjalną możesz przedłużyć, polecając Curve znajomym.

więcej informacji - ikona

Wskazówka

Na pewno raz na jakiś czas wykonujesz zakupy, których wartość jest wyższa niż standardowo. Mogą to być większe zakupy spożywcze, w elektro markecie lub kupno mebli albo produktów do dekoracji wnętrza.

Zaplanuj je w takim terminie, aby zapłacić za nie kartą Curve i zyskaj wysoki cashback w pierwszym miesiącu posiadania karty.

Tryb "bez upokorzeń"

To, co w języku angielskim ma zgrabną nazwę "Anti-Embarassment Mode", na polski można przetłumaczyć jako "Tryb bez upokorzeń".

Dzięki tej funkcji unikniesz niezręcznej sytuacji w przypadku, gdyby sprzedawca z jakiegoś względu (najczęściej automatycznie), odrzucił transakcje kartą Curve.

Wtedy Curve automatycznie zastąpi Twoją kartę, kartą zapasową, a Ty unikniesz nieprzyjemnej sytuacji związanej z koniecznością wyjaśnienia przyczyny problemu.

Wcześniej zdefiniuj karty zapasowe w aplikacji. W tym celu przejdź do ustawień aplikacji Curve. Pod nagłówkiem "Features", stuknij w pole "Anti-Embarrassment Mode"

screen - aplikacja Curve (6)

Na następnym ekranie wybierz karty, które chcesz wykorzystać jako zamienniki w przypadku nieudanej płatności.

wskazówka - ikona

Komentarz

Przed publikacją tego artykułu dokonałem kilkanaście transakcji kartą Curve i tylko w jednym przypadku płatność została odrzucona (zakupy online). Uważam, że zdarza się to nie częściej niż w przypadku transakcji zwykłą kartą debetową, wydaną do konta osobistego.

Cofnij się w czasie (Go back in time - GBIT)

Możliwość "cofania się w czasie", to funkcja unikalna dla Curve. O co chodzi?

Do Curve możesz podpiąć kilka różnych kart płatniczych. Może się zdarzyć sytuacja, że się pomylisz i dokonasz płatności z wykorzystaniem złej karty. To jednak nie problem.

Funkcja "Cofnij się w czasie" pozwala przenieść transakcje z jednej karty na inną, w ciągu 30 dni od dokonania płatności.

W ten sposób możesz przenieść płatności o wartości do kwoty 5000 Euro; jeśli chcesz przenieść operację na wyższą kwotę, potrzebny będzie kontakt z obsługą klienta.

Płatności kartą bez kosztów przewalutowania

Usługa wielowalutowa przydaje się w sytuacjach, gdy dokonujesz zakupów w walucie obcej, np. kiedy robisz zakupy online w zagranicznym sklepie albo jesteś na wakacjach poza krajem. Curve udostępnia usługę wielowalutową do swojej karty.

W darmowym planie możesz korzystać z wymiany walut po kursie międzybankowym, bez dodatkowych opłat, dla transakcji o wartości do 500 Euro miesięcznie. Powyżej tej kwoty zapłacisz 2% prowizji od wartości zlecenia. Dla osób korzystających z płatnych planów, miesięczny limit płatności został zniesiony. (Więcej o planach cenowych i opłatach, przeczytasz już za chwilę.)

Darmowe wypłaty z bankomatów

Curve umożliwia wypłaty z bankomatów bez prowizji. Obowiązują miesięczne limity: 200 / 400 / 600 Euro, w zależności od planu cenowego, z którego korzystasz. Po przekroczeniu limitu zostanie naliczona prowizja wysokości 2% od wartości transakcji (lub równowartość 2 Euro w przypadku wypłat mniejszych kwot).

Dodaj kartę do Google lub Apple Pay

Kartę Curve możesz nosić w portfelu (ma miły dla oka, nowoczesny design). Jeśli jednak preferujesz cyfrowe rozwiązania, to możesz ją dodać do elektronicznych portfeli:

  • Google Pay,
  • Apple Pay.

Użytkownicy, którzy posiadają smartfony marki Huawei, mogą skorzystać z dedykowanej aplikacji “Curve Pay”, która umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem. (Kartę Curve możesz też dodać do usługi Samsung Pay, która jednak jest jeszcze niedostępna w Polsce).

Do płatności za zakupy, zamiast fizycznej karty - wykorzystujesz swój telefon. Telefon może zastąpić Twoją kartę nawet gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu, jeśli tylko urządzenie obsługuje transakcje zbliżeniowe.

Pamiętaj też, że jeśli coś pójdzie nie tak, możesz dodać karty zapasowe, które zostaną automatycznie wykorzystane w celu zrealizowania transakcji.

Karty lojalnościowe w Aplikacji Curve

Do aplikacji Curve możesz też dodać swoje karty lojalnościowe, które z powodzeniem zastąpią ich fizyczne odpowiedniki.

screen - aplikacja Curve (3)

Po przejściu do zakładki "Loyalty" zobaczysz symbole sieci "Mark and Spencer" oraz „Tesco”. Widać więc, że marka Curve ma brytyjskie korzenie (ani Tesco ani M&S nie funkcjonują w Polsce już nawet w niewielkiej skali).

Jednak już po przejściu do następnego ekranu masz do wyboru marki takie.: 4F, Świat Książki czy Żabka. Na liście znajdziesz wiele inne sieci - możesz je również wyszukać w polu "Search".

screen - aplikacja Curve (4)

Curve - opłaty i plany cenowe

Znasz już najważniejsze korzyści dla użytkowników karty Curve. Być zadajesz sobie pytanie: ile to kosztuje?

Curve jest dostępna w 3 planach cenowych:

  • Curve Blue: 0 Euro
  • Curve Black: 9,99 Euro / miesięcznie
  • Curve Metal: 14,99 Euro / miesięcznie

Opisywane wcześniej usługi, są dostępne dla wszystkich planów cenowych (z jednym tylko wyjątkiem), różnią się natomiast dostępne limity.

Wspomniany wyjątek stanowi usługa cashback, która po pierwszym promocyjnym miesiącu, jest dostępna tylko w dla użytkowników planów Black i Metal.

W tej części poznasz szczegóły poszczególnych planów Curve.

Curve Blue

ikona gwiazdka

Korzyści w planie Blue

  • Wszystkie karty w jednej.
  • Cashback 1% przez pierwsze 30 dni.
  • Tryb bez upokorzeń.
  • Tryb: cofnij się w czasie.
  • Wymiana walut po kursie międzybankowym: do 500 Euro miesięcznie.
  • Darmowe wypłaty z bankomatów: do 200 Euro miesięcznie.
  • Możliwość dodania karty do Google Pay / Apple Pay (i Samsung Pay).
  • Karty lojalnościowe w aplikacji.

Prowizja po przekroczeniu limitów wynosi 2% od wartości transakcji (lub 2 Euro w przypadku zleceń o niższej wartości). Jeśli transakcji dokonujesz w weekend, mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty (do 1,5%).

Jeśli zdecydujesz się płacić kartą kredytową, zapłacisz dodatkową prowizję wysokości 1.5% od transakcji (Curve Fronted). Prowizja nie obowiązuje w przypadku płatności zwykłą kartą płatniczą.

więcej informacji - ikona

Wskazówka

Jeśli nie podjąłeś jeszcze decyzji odnośnie do karty Curve, polecam Ci skorzystać z planu Blue.

  1. Plan jest bezwarunkowo darmowy i możesz testować wszystkie funkcje Curve bez żadnych opłat.
  2. W przeciwieństwie do innych rozwiązań mobilnych (jak Revolut, Wise czy Aion Bank) Curve nie pobiera opłaty za wysyłkę karty. Niewykluczone, że kiedyś to się zmieni - póki co polecam Ci skorzystać z okazji, kiedy jest jeszcze dostępna (nie zapomnij też, że otrzymasz 5 funtów na start po dokonaniu pierwszej transakcji przy użyciu karty Curve!).

O kartę Curve w darmowym planie Blue i premią £5, możesz zawnioskować teraz z wykorzystaniem tego linka. Przetestuj jej możliwości, a później podejmij decyzję, który plan jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Nic za to nie płacisz - możesz zyskać.

Curve Black

Curve Black jest pierwszym płatnym planem w ofercie. Stała opłata wynosi 9,99 Euro miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z planu "Black" zyskujesz:

ikona gwiazdka

Korzyści w planie Black

  • Wszystkie korzyści dla użytkowników dostępne w planie Blue.
  • Cashback 1% przez nielimitowany czas, u 3 wybranych sprzedawców.
  • Nielimitowaną wymianę walut po kursie międzybankowym*.
  • Wyższe limity wypłat z bankomatów bez prowizji: do kwoty 400 Euro miesięcznie.
  • Ubezpieczenie w podróży.
  • Priorytetowe wsparcie obsługi klienta.
  • Dedykowaną kartę Curve Black.

Podobnie jak w przypadku planu Blue, użytkownicy planu Black, za płatności kartą kredytową przypisaną do Curve, zapłacą 1,5% prowizji (prowizja nie występuje w przypadku płatności zwykłą kartą płatniczą).

*Brak opłat do transakcji równowartości 15 000 Euro rocznie, powyżej może zostać naliczona prowizja wysokości 2% od kwoty transakcji.

Curve Metal

Curve Metal to najwyższy plan cenowy, a Ty zyskujesz w nim dostęp do najbardziej rozbudowanej oferty korzyści. Stała opłata wynosi 14,99 Euro miesięcznie. Korzystając z tego planu otrzymasz:

ikona gwiazdka

Korzyści w planie Metal

  • Wszystkie korzyści dla użytkowników dostępne w planach Blue i Black.
  • Cashback 1% przez nielimitowany czasu u 6 wybranych sprzedawców.
  • Najwyższe limity wypłat z bankomatów bez prowizji: do kwoty 600 Euro miesięcznie.
  • Ubezpieczenie telefonu.
  • Dostęp do saloników lotniskowych (airport longues).
  • Brak opłaty Curve Fronted, czyli prowizji za płatności kartą kredytową z Curve (do kwoty 10 000 Euro miesięcznie).
  • Możliwość wyboru jednej z trzech kart metalowych: Blue Steel, Rose Gold lub Red.

W przypadku płatności walutowych, z opłat jesteś zwolniony przy transakcjach na kwotę do 60 000 Euro rocznie. Powyżej może zostać naliczona prowizja 2% wartości transakcji.

Porównanie planów

Curve Blue
Curve Black
Curve Metal
Opłaty
0 Euro
9,99 Euro / mies.
14,99 Euro/mies.
Cashback
1% za wszystkie zakupy przez 30 dni z możliwością przedłużenia o 30 dni
1% u 3 wybranych sprzedawców
1% u 6 wybranych sprzedawców
Transakcje walutowe bez prowizji
do 500 EUR / mies.
(opłata w weekendy)
do 15 000 EUR rocznie 
(opłata w weekendy)
do 60 000 EUR rocznie 
(opłata w weekendy)
Wypłaty z bankomatów bez prowizji
do 200 EUR miesięcznie
do 400 EUR miesięcznie
do 600 EUR miesięcznie
Wszystkie karty w jednej karcie
+
+
+
Karty lojalnościowe
+
+
+
Google Pay i Apple Pay
+
+
+
Cofnij się w czasie
+
+
+
Tryb “bez upokorzeń”
+
+
+
Curve Fronted
1,5%
1,5%
0% (do kwoty 10 000 Euro miesięcznie)
Numer konta IBAN
-
-
-
Ubezpieczenie w podróży
-
+
+
Ubezpieczenie telefonu
-
-
+
Dostęp do saloników lotniskowych
-
-
+
Priorytetowe wsparcie obsługi klienta
-
+
+
Pokaż całość

Informacje w tej tabeli są aktualne na dzień publikacji tego artykułu.

Czym jest Curve Fronted i jak działa cashback?

Zanim przejdę do podsumowania, chcę poświęcić trochę uwagi dwóm istotnym tematom, z którymi mogą spotkać się użytkownicy karty Curve:

  1. Czym jest Curve Fronted?
  2. Jak działa cashback Curve?

Curve Fronted

Curve umożliwia dodanie wielu kart płatniczych oraz kart kredytowych.

W przypadku transakcji kartami kredytowymi, użytkownicy zapłacą dodatkową prowizję wysokości 1,5% od wartości transakcji. Pamiętaj więc, aby mądrze planować płatności kartą kredytową, ponieważ dodatkowa opłata w połączeniu z odsetkami od zadłużenia na karcie kredytowej, może znacząco podnieść całościowe koszty transakcji.

Opłata Curve Fronted nie występuje w planie Metal dla transakcji o wartości do 10 000 Euro.

Z kolei transakcji zwykłą kartą płatniczą, Curve nie obciąża dodatkową prowizją, niezależnie od planu (pamiętaj, że mogą wystąpić opłaty za przewalutowanie transakcji lub korzystanie z bankomatów).

Jak działa cashback od Curve?

Cashback jest jednym z najważniejszych argumentów na korzyść Curve. Mogłeś o nim przeczytać zapoznając się z najważniejszymi funkcjami Curve we wstępie; w tym miejscu o funkcji, która wyróżnia ofertę brytyjsko-irlandzkiego startupu, dowiesz się jeszcze więcej.

ikona oprocentowania

Najważniejsze informacje na temat Cashbacku Curve

  • W ciągu pierwszych 30 dni od rejestracji, otrzymasz 1% cashbacku od wszystkich transakcji, za które płacisz z wykorzystaniem Karty Curve. Maksymalnie możesz otrzymać zwrot równowartości 20 funtów brytyjskich. Cashback na start otrzymasz niezależnie od tego, z jakiego planu korzystasz (także w planie darmowym).
  • Ofertę specjalną możesz przedłużyć o kolejne 30 dni, jeśli polecisz Curve rodzinie i znajomym.
  • Standardowo (czyli poza okresem promocyjnym), cashback jest dostępny dla użytkowników planów: Curve Black oraz Curve Metal.
  • W planie "Black" możesz otrzymywać cashback za zakupy u 3 wybranych sprzedawców; w planie "Metal" możesz wybrać 6 sprzedawców, u których uzyskasz cashback.
  • Cashback możesz uzyskiwać za zakupy u takich sprzedawców jak np.: Biedronka, Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Kaufland, Lidl, Intermarche, Polomarket, Żabka, Netflix, Spotify, Ikea, H&M, Media Markt, KFC, Burger King, Costa Coffee, Starbucks, McDonald, BP, Shell, Castorama, Rossmann i wiele więcej. Pełną listę znajdziesz na tej stronie.
  • Najlepsze na koniec. :) Jeśli bierzesz udział w programie lojalnościowym lub korzystasz z kodów rabatowych itp. oraz dokonujesz zakupów u którejś z marek współpracujących z Curve - wtedy zyskujesz podwójnie. Otrzymasz cashback za zakupy od Curve oraz premię w programie bonusowym marki. Oferty się nie wykluczają się wzajemnie.

Sprawdź też zakładkę "Rewards" w aplikacji Curve. Znajdziesz tam oferty z jeszcze wyższym zwrotem.

screen - aplikacja Curve (1)

Rejestracja Curve - czyli jak zacząć

Argumentów na korzyść Curve jest sporo. Zastanawiasz się jak przebiega rejestracja Curve?

Sam proces rejestracji jest prosty i składa się z następujących kroków:

  1. Przejdź na tę stronę, aby zarejestrować konto z premią £5 na start. Wpisz swój numer telefonu i kliknij przycisk "Zacznij teraz".
  2. SMS-em otrzymasz link, za pośrednictwem którego pobierzesz aplikację Curve.
  3. Po pobraniu apki, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie w aplikacji Curve, żeby zarejestrować swoje konto.

Premię otrzymasz po dokonaniu pierwszej transakcji kartą Curve i wydaniu równowartości kwoty min. £10 (ok. 55 zł) w ciągu 14 dni od rejestracji. Płać kartą wirtualną (zanim otrzymasz "plastik"), żeby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie nagrody.

Sam proces rejestracji jest intuicyjny, a Twoje konto klienta będzie aktywne nawet w ciągu kilku minut.

Pamiętaj, że w oczekiwaniu na przesyłkę karty fizycznej, możesz dokonywać płatności z cashbackiem, wykorzystując w tym celu kartę wirtualną (kartę wirtualną dodasz też do Google Pay lub Apple Pay).

Testowałem kartę Curve. Moja opinia

Karta Curve
W styczniu testowałem kartę Curve.

Przygotowując tę recenzję, przetestowałem ofertę Curve. Chcesz dowiedzieć się jaka jest moja opinia o Curve? Znajdziesz ją tutaj. Postaram się być treściwy. :)

kciuk w górze ikona

Zalety Curve

  • Przede wszystkim rozwiązanie, które oferuje Curve jest unikalne i niespotykane w tej skali. Banki też oferują programy lojalnościowe, niekiedy dają możliwość skorzystać z oferty cashback, ale żadna instytucja nie koncentruje się głównie na tym aspekcie - tak jak robi to Curve. Dlatego oferta Curve bardzo dobrze dopracowana.
  • Cashback od Curve łączy się z innymi ofertami (promocje bankowe, premie w programach lojalnościowych) - super! Takie oferty często wykluczają się wzajemnie - w tym przypadku jest inaczej.
  • Brak opłat za wysyłkę karty fizycznej oraz za korzystanie z karty. Teraz otrzymasz też premię na start.
  • Brak opłat za przewalutowanie transakcji (w ramach przydzielonych limitów).
  • Wypłaty z bankomatów bez prowizji (do wysokości dostępnego limitu).
  • Aplikacja Curve jest prosta w obsłudze oraz intuicyjna. Łatwo zrozumieć sposób jej działania. Spodobał mi się również nowoczesny, minimalistyczny design karty Curve.
  • Dodatkowe możliwości i korzyści dla użytkowników płatnych planów.
kciuk w dole ikona

Wady Curve

  • Za największą wadę Curve uznaje język angielski. Curve nie jest dzisiaj dostępna w języku polskim. W przypadku aplikacji Curve nie uważam, że jest to duża jej wada. Apka jest intuicyjna w obsłudze, dlatego język angielski nie będzie stanowił problemu. Jednak w przypadku różnego rodzaju regulaminów jak również samej strony Curve, która może być źródłem informacji dla użytkownika - może to okazać się przeszkodą. Jak udało mi się ustalić, aplikacja Curve w języku polskim może być dostępna już w roku 2022.
  • Najwięcej korzyści dają jednak plany płatne. O ile przez pierwsze 30 dni z flagowej usługi cashbacku za zakupy możesz korzystać we wszystkich sklepach (a ofertę przedłużysz o kolejne 30 dni, jeśli polecisz Curve rodzinie i znajomym), tak później rozwiązanie jest dostępne tylko w płatnych planach cenowych (Curve Black oraz Curve Metal).
  • Możesz potrzebować karty z włączoną usługą wielowalutową (brak prowizji za płatności zagraniczne) – w innym przypadku bank może naliczyć prowizje. Na szczęście usługa wielowalutowa to dzisiaj standardowe i dobrze dostępne rozwiązanie.

Opinie klientów

Curve zostało dobrze ocenione przez klientów. W dniu publikacji, w serwisie Trustpilot posiada ocenę 3.8 / 5. Karta Curve przez aż 80% użytkowników została oceniona jako "Doskonała" lub "Dobra".

Curve vs Revolut

Niektórzy mogą się zastanawiać co wybrać: Curve czy Revolut? Fintechy takie jak Curve, mogą być porównywane do podobnych organizacji, które działają wyłącznie w świecie cyfrowym (nie posiadają stacjonarnych oddziałów).

Pamiętaj jednak, że Curve funkcjonuje trochę na innej zasadzie. Curve nie udostępnia numeru IBAN. Przede wszystkim to różni ich od Revoluta.

Curve polecam traktować jako dodatek, a nie zamiennik. Curve i Revolut posiadają odrobinę inne funkcje. Revolut może być jedną z kart, które dodasz do portfela Curve i będziesz mógł korzystać z korzyści obydwu fintechów. Porównanie najważniejszych cech znajdziesz poniżej:

Curve i Revolut - porównanie

Curve
Revolut
Koszty
DARMOWE
DARMOWE
Wypłaty z bankomatów bez prowizji
do 200 Euro miesięcznie
do 800 zł
Wymiana walut bez prowizji
do 500 Euro miesięcznie; mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty (np. w weekend)
do 5000 zł; mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty (np. w weekend)
Cashback
1% przez 30 dni
-
Cofnij się w czasie
+
-
Numer IBAN
-
+
Chargeback
+
+

Informacje w tej tabeli dotyczą darmowych planów i są aktualne na dzień publikacji tego artykułu.

Czy Curve jest bezpieczne?

W kontekście rozwiązań takich jak Curve, często pojawiają się pytania na temat bezpieczeństwa. Zawsze doradzam, żeby przede wszystkim o bezpieczeństwo zadbać samodzielnie, np. dokonując regularnych aktualizacji oprogramowania i aplikacji zainstalowanych w telefonie albo nie logując się na konto (także konto karty Curve), z wykorzystaniem publicznych sieci WiFi.

bezpieczeństwo - obrazek do recenzji karty Curve
Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów, w kontekście rozwiązań takich jak Curve.

Jeśli natomiast chodzi o samą organizację Curve, to polega ona pod nadzór FCA - Financial Conduct Authority. To brytyjski urząd do spraw nadzoru finansowego, który pełni podobną funkcję jak polski KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Ten fakt gwarantuje, że działalność Curve jest bezpieczna i uczciwa.

Jeśli chodzi o same płatności kartą Curve, nie zapominaj, że również wydawcy karty (w tym przypadku Mastercard), zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa i dbają, aby oszustw było możliwie jak najmniej. Jeśli płacisz z wykorzystaniem Google Pay i Apple Pay, Twoje dane są dodatkowo chronione (ani Google ani Apple nie udostępniają prawdziwego numeru karty sprzedawcy). Z pewnością, dlatego też liczba transakcji oszukańczych w Polsce jest niska i wynosi mniej niż 0,01% wszystkich realizowanych transakcji (źródło).

Curve nie jest bankiem (nie posiada licencji bankowej), a środki, którymi dysponujesz z wykorzystaniem karty Curve, nie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (Curve nie służy zresztą do gromadzenia środków). Jednak transakcje z wykorzystaniem karty Curve podlegają procedurze Chargeback - możesz uzyskać zwrot w przypadku nieautoryzowanych płatności.

Czy karta Curve się opłaca? Podsumowanie

Do testu karty Curve podszedłem z dużą ciekawością, ale też wysokimi wymaganiami. Ze względu, że startup ma brytyjskie korzenie, a dodatkowo coraz odważniej radzi sobie w naszym kraju - miałem względem nich wysokie oczekiwania. Bez taryfy ulgowej.

I Curve tych oczekiwań nie zawiodło.

Przede wszystkim oferują unikalną usługę, która pozwala sporo zaoszczędzić przy dokonywaniu codziennych zakupów. Ich aplikacja jest prosta w obsłudze, działa płynnie i bez zarzutów. Nie miałem też większych problemów z dokonywaniem płatności (tylko jedna z kilkunastu transakcji została odrzucona i nie mam pewności czy błąd nie leżał po mojej stronie).

screen - aplikacja Curve (2)

Dzisiaj jest jeszcze trochę za wcześnie, żebym mógł ocenić czy karta Curve sprawdzi się w dłuższym horyzoncie czasowym np. w przypadku, gdy korzystasz z niej przez pół roku lub rok. Zakładam jednak, że korzystając z usługi w sposób rozsądny, w ostatecznym rozrachunku z pewnością można wyjść na plus.

Już dzisiaj przetestuj kartę Curve, która z powodzeniem może zastąpić wszystkie inne karty płatnicze.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
test aplikacji PeoPay banku Pekao

PeoPay - aplikacja Banku Pekao S.A. - test i opinia (01.2023)

PRZECZYTAJ → 
recenzja przelewy zagraniczne obrazek artykułu

Wise (dawniej TransferWise) - czy warto? Recenzja i opinie

PRZECZYTAJ → 
Test aplikacji mobilnej Moje ING

Moje ING mobile - test aplikacji (XI 2020)

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram