ranking kont - logo serwisu

Kto może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

ikona kalendarza
28/07/2023
Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z wyborem jednej z dostępnych form organizacyjno-prawnych. Osoby początkujące zwykle decydują się jednoosobową działalność gospodarczą. Czy po rejestracji firmy stają się osobą fizyczną, czy prawną? Przeczytaj, czy JDG to to samo co osoba fizyczna.
obrazek przedstawia przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, co symbolizuje temat artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Zakładając działalność gospodarczą, trzeba wybrać jej formę organizacyjno-prawną. Najprostszym rozwiązaniem dostępnym dla osób fizycznych jest JDG.
  • Osoba fizyczna, która zarejestrowała JDG, występuje w obrocie jako przedsiębiorca albo konsument, w zależności od kontekstu.
  • Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatków i składek na ZUS.

Kim jest osoba fizyczna?

Prawo cywilne pod pojęciem osoby fizycznej rozumie każdego człowieka. Aby mógł on w samodzielnie działać w obrocie, czyli nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, musi najpierw uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych. Dochodzi do tego z chwilą osiągnięcia pełnoletniości.

przykład ikona

Warto wiedzieć

Choć osoba niepełnoletnia z formalnego punktu widzenia może założyć działalność gospodarczą, nie będzie mogła działać w obrocie bez pomocy przedstawiciela ustawowego. Wprawdzie młody przedsiębiorca występuje w rejestrze CEIDG pod własnym nazwiskiem, ale na podpisanie każdej umowy z kontrahentem, a nawet otwarcie bankowego konta firmowego, zgodę wyraża jego rodzic lub opiekun prawny.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest najłatwiejsza do założenia – wystarczy złożyć przez internet wypełniony formularz CEIDG-1, korzystając z dostępnego na stronie rządowej kreatora wniosków.

ikona cytatu

Rejestracja firmy

Z momentem rejestracji osoba fizyczna uzyskuje status przedsiębiorcy i jest wpisywana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To rejestr osób fizycznych, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą.

Rejestracja w CEIDG jest całkowicie darmowa, a wnioskodawca korzysta z tzw. zasady jednego okienka. Informacja o rejestracji jest automatycznie przekazywana do naczelnika właściwego urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie dana osoba jest rejestrowana jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Zakładając firmę, masz obowiązek wyboru jednej z dostępnych form opodatkowania. Obecnie jest to skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każde z tych rozwiązań sprawdza się dobrze w nieco innych okolicznościach – np. ryczałt jest dobrym wyborem, jeżeli prowadzisz działalność niewymagającą ponoszenia wysokich nakładów na rozwój firmy.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego JDG

Przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą samodzielnie podejmuje wszystkie decyzje dotyczące firmy. Nie musi ich z nikim konsultować. Brak odrębności podmiotowej dla osoby fizycznej i firmy oznacza jednak, że ponosi też pełną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

ikona - strzałka

Podstawowe obowiązki firmy jednoosobowej to przede wszystkim:

  • płacenie zobowiązań publiczno-prawnych – podatku PIT, a w określonych przez prawo sytuacjach, również podatku VAT;
  • opłacanie składek ZUS – składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są ewidencjonowane na indywidualnym koncie płatnika. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie biznesu, mogą skorzystać z systemu ulg i zwolnień ZUS.

Czy JDG to to samo, co osoba fizyczna?

Rejestracja indywidualnej działalności gospodarczej nie stawia znaku równości między firmą a osobą fizyczną. Rzeczywiście te pojęcia można ze sobą utożsamiać, ale wyłącznie wtedy, gdy podejmujesz działania związane z profilem działalności swojej firmy, np. kupujesz paliwo na fakturę albo podpisujesz kolejną umowę z klientem. Można wtedy powiedzieć, że to ty sam jesteś firmą.

Jeżeli jednak np. kupujesz nowy telewizor do domu albo reklamujesz usługę telekomunikacyjną u dostawcy, który odłączył ci internet, działasz na takich samych zasadach jak każdy inny konsument, któremu przysługuje wzmożona ochrona w relacji z przedsiębiorcami.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia przedsiębiorce, który korzysta z rachunku firmowego na swoim laptopie

Czy trzeba mieć konto firmowe, aby prowadzić działalność gospodarczą?

PRZECZYTAJ → 
zdjęcie przedstawia przedsiębiorcę, co symbolizuje temat artykułu, który kompleksowo opisuje zagadnienie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza bez tajemnic

PRZECZYTAJ → 
artykuł o zmianie konta firmowego - obrazek

Jak przeprowadzić zmianę numeru konta firmowego i kiedy jest to konieczne?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross