logo serwisu Ranking Kont porównującego najlepsze oferty produktów finansowych oraz udostępniającego wartościowe i unikalne opracowania
ikona kalendarza
28/07/2023

Kto może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z wyborem jednej z dostępnych form organizacyjno-prawnych. Osoby początkujące zwykle decydują się jednoosobową działalność gospodarczą. Czy po rejestracji firmy stają się osobą fizyczną, czy prawną? Przeczytaj, czy JDG to to samo co osoba fizyczna.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
obrazek przedstawia przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, co symbolizuje temat artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Zakładając działalność gospodarczą, trzeba wybrać jej formę organizacyjno-prawną. Najprostszym rozwiązaniem dostępnym dla osób fizycznych jest JDG.
  • Osoba fizyczna, która zarejestrowała JDG, występuje w obrocie jako przedsiębiorca albo konsument, w zależności od kontekstu.
  • Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatków i składek na ZUS.

Kim jest osoba fizyczna?

Prawo cywilne pod pojęciem osoby fizycznej rozumie każdego człowieka. Aby mógł on w samodzielnie działać w obrocie, czyli nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, musi najpierw uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych. Dochodzi do tego z chwilą osiągnięcia pełnoletniości.

przykład ikona

Warto wiedzieć

Choć osoba niepełnoletnia z formalnego punktu widzenia może założyć działalność gospodarczą, nie będzie mogła działać w obrocie bez pomocy przedstawiciela ustawowego. Wprawdzie młody przedsiębiorca występuje w rejestrze CEIDG pod własnym nazwiskiem, ale na podpisanie każdej umowy z kontrahentem, a nawet otwarcie bankowego konta firmowego, zgodę wyraża jego rodzic lub opiekun prawny.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest najłatwiejsza do założenia – wystarczy złożyć przez internet wypełniony formularz CEIDG-1, korzystając z dostępnego na stronie rządowej kreatora wniosków.

ikona cytatu

Rejestracja firmy

Z momentem rejestracji osoba fizyczna uzyskuje status przedsiębiorcy i jest wpisywana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To rejestr osób fizycznych, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą.

Rejestracja w CEIDG jest całkowicie darmowa, a wnioskodawca korzysta z tzw. zasady jednego okienka. Informacja o rejestracji jest automatycznie przekazywana do naczelnika właściwego urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie dana osoba jest rejestrowana jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Zakładając firmę, masz obowiązek wyboru jednej z dostępnych form opodatkowania. Obecnie jest to skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każde z tych rozwiązań sprawdza się dobrze w nieco innych okolicznościach – np. ryczałt jest dobrym wyborem, jeżeli prowadzisz działalność niewymagającą ponoszenia wysokich nakładów na rozwój firmy.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego JDG

Przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą samodzielnie podejmuje wszystkie decyzje dotyczące firmy. Nie musi ich z nikim konsultować. Brak odrębności podmiotowej dla osoby fizycznej i firmy oznacza jednak, że ponosi też pełną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

ikona - strzałka

Podstawowe obowiązki firmy jednoosobowej to przede wszystkim:

  • płacenie zobowiązań publiczno-prawnych – podatku PIT, a w określonych przez prawo sytuacjach, również podatku VAT;
  • opłacanie składek ZUS – składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są ewidencjonowane na indywidualnym koncie płatnika. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie biznesu, mogą skorzystać z systemu ulg i zwolnień ZUS.

Czy JDG to to samo, co osoba fizyczna?

Rejestracja indywidualnej działalności gospodarczej nie stawia znaku równości między firmą a osobą fizyczną. Rzeczywiście te pojęcia można ze sobą utożsamiać, ale wyłącznie wtedy, gdy podejmujesz działania związane z profilem działalności swojej firmy, np. kupujesz paliwo na fakturę albo podpisujesz kolejną umowę z klientem. Można wtedy powiedzieć, że to ty sam jesteś firmą.

Jeżeli jednak np. kupujesz nowy telewizor do domu albo reklamujesz usługę telekomunikacyjną u dostawcy, który odłączył ci internet, działasz na takich samych zasadach jak każdy inny konsument, któremu przysługuje wzmożona ochrona w relacji z przedsiębiorcami.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały! Podziel się swoją opinią, dzięki czemu będziemy mogli udoskonalić serwis.


Zobacz Polecaną Promocję
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia emeryta, który trzyma plik dokumentów, co symbolizuje temat artykułu

Czy zatrudnienie emeryta lub rencisty się opłaca?

PRZECZYTAJ → 
Rachunek bankowy dla działalności gospodarczej - kiedy konieczny?

Konto prywatne a działalność gospodarcza - czy rachunek osobisty może służyć jako konto firmowe?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę dokonującą spis z natury, co symbolizuje temat artykułu

Czym jest spis z natury? Jak wygląda arkusz spisu z natury?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle