ranking kont - logo serwisu

Zapomniałeś hasła do konta bankowego? Dowiedz się, jak je odzyskać

ikona kalendarza
26/09/2023
Zakładając rachunek bankowy, ustawiasz do niego login i hasło. To twoje indywidualne kody dostępu, które pozwalają na zalogowanie się oraz dostęp do operacji finansowych online. Jeżeli hasło i login są mało intuicyjne, łatwo je zapomnieć, a wtedy utracisz możliwość logowania się do systemu. Czy można odzyskać hasło do konta bankowego i jak to zrobić?
jak odzyskać hasło do konta bankowego? obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Hasło i login to dane dostępowe do twojego konta w banku. Nikomu ich nie ujawniaj!
 • Jeżeli nie pamiętasz hasła lub loginu do bankowości, możesz je odzyskać na jeden z kilku sposobów.
 • Hasło do konta powinno być bezpieczne, czyli odpowiednio długie i rozbudowane.

Czym jest login i hasło do logowania?

Zarówno hasło, jak i login do konta bankowego to indywidualne dane dostępowe, które uniemożliwiają zalogowanie się do profilu użytkownika innym osobom niż posiadacz konta.

Oczywiście przy ustawianiu hasła dostępu każdy bank weryfikuje, czy spełnia ono podstawowe kryteria tzw. silnego hasła. Samo hasło znasz jednak tylko ty. Login do bankowości internetowej (niekiedy określany też jako numer klienta) jest nadawany przez bank podczas zakładania konta.

Trudno się więc dziwić, że przy tak dużym natłoku informacji hasła, które przecież nie powinny być takie same (a najlepiej, gdyby były zupełnie różne od siebie) niekiedy ulatują z pamięci. Rozwiązaniem tego problemu są np. bezpieczne menedżery haseł. Teraz dowiedz się, co zrobić w przypadku, gdy zapomnisz dane do logowania.

Jak można odzyskać zapomniane hasło do konta?

Jeżeli nie pamiętasz hasła lub zapomniałeś loginu do konta, staraj się nie wpisywać ich w sposób przypadkowy. Oczywiście pojedyncza omyłka nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji, ale już użycie błędnego hasła kilka razy z rzędu powoduje, że dostęp do konta zostanie zablokowany.

Istnieje kilka sposobów na to, aby odzyskać zapomniane hasło do konta. Poniżej znajdziesz ich krótki opis.

ikona - nowoczesny nagłówek

Kontakt z infolinią banku

Jeżeli zapomniałeś hasła do bankowości internetowej, zadzwoń na infolinię swojego banku. Numer telefonu znajdziesz na głównej stronie instytucji.

Konsultant poprosi cię o podanie danych, które pomogą potwierdzić twoją tożsamość. Zazwyczaj padają pytania o numer PESEL lub datę urodzenia. Możesz również zostać poproszony o podanie kodu, który otrzymasz SMS-em w trakcie rozmowy. Jeżeli udzielisz poprawnych odpowiedzi, pracownik własnoręcznie przeprowadzi procedurę odblokowania dostępu do konta osobistego.

numer infolinii na stronie internetowej banku
Numer Infolinii znajdziesz na stronie internetowej twojego banku. Upewnij się, że znajdujesz się pod prawdziwym adresem! Źródło: https://www.pekao.com.pl/
ikona - nowoczesny nagłówek

Resetowanie hasła na stronie logowania

Innym rozwiązaniem jest wybór opcji „Nie pamiętam hasła” na stronie logowania. W formularzu na stronie banku przejdziesz przez procedurę potwierdzenia tożsamości (podobnie jak w przypadku infolinii). Na końcu otrzymasz na maila wiadomość z linkiem pozwalającym na ustawienie nowego kodu dostępu lub ustawisz nowe hasło bezpośrednio na stronie banku.

Jeżeli chcesz zmienić hasło, zwykle w aplikacji będziesz musiał wprowadzić w pierwszej kolejności poprzednie. W niektórych bankach, np. Santander Bank Polska, możesz jednak skorzystać z systemu pytań pomocniczych, do których sam wcześniej ustawiłeś odpowiedzi (np. nazwisko panieńskie matki).

zmiana hasła na stronie Santander Banku
Na stronie Santander Banku możesz zmienić hasło za pomocą pytań weryfikacyjnych.

W takiej sytuacji hasło w banku ustawisz od nowa, nie musisz pamiętać starych danych do logowania.

ikona - nowoczesny nagłówek

Wizyta w oddziale banku

Aby odzyskać dostęp do rachunku bankowego, możesz przyjść do dowolnego oddziału, którego pracownik zweryfikuje twoją tożsamość. Wystarczy, że okażesz dowód osobisty lub paszport.

Jak odzyskać login do konta?

Jeżeli zapomniałeś loginu do konta w pierwszej kolejności sprawdź umowę, SMS otrzymany podczas zakładania konta lub dane identyfikacyjne w aplikacji mobilnej. Login możesz też odzyskać na podobnej zasadzie jak hasło – zwykle wystarczy telefon na infolinię albo wizyta w placówce (pamiętaj, żeby mieć przy sobie dowód osobisty).

W zależności od banku login możesz zmienić na nowy (np. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao S.A.) lub tylko odzyskać dotychczasowy (np. Bank Pocztowy, ING Bank Śląski). W banku Velo ustawisz tzw. alias, czyli login alternatywny. Dzięki temu do bankowości online możesz logować się przy użyciu jednego z dwóch numerów – nadanego przez bank lub ustawionego przez ciebie.

Co zrobić, aby logowanie do bankowości internetowej było prostsze?

Jak zmniejszyć ryzyko zapomnienia hasła lub loginu? Mamy dla ciebie dwie propozycje.

ikona - bezpieczeństwo

Korzystanie z silnych, bezpiecznych haseł

Zakładając konto internetowe, należy zwrócić uwagę, aby ustawić bezpieczne hasło. Oczywiście nie chodzi o to, aby wpisać w formularzu ciąg losowych znaków, ponieważ zapomnisz je bardzo szybko.

wskazówka - ikona

Cechy silnego hasła

Na co w takim razie warto zwrócić uwagę?

 • Długość hasła powinna wynosić minimum 10–12 znaków.
 • W treści hasła wykorzystaj znaki specjalne (np. !, @, #, $), cyfry (np. 4, 6, 8) oraz wielkie i małe litery.
 • Wybierz hasło, które kojarzy ci się z konkretnym, wydarzeniem, osobą lub np. ulubioną książką.

Jakie w takim razie NIE powinno być hasło w bankowości internetowej? Przede wszystkim unikaj podawania swoich danych osobowych (np. numeru PESEL, daty urodzenia), a także logicznego ciągu znaków, np. 123. Nie łącz tych samych danych w loginie i haśle. Jeżeli twój numer klienta to 123, a hasło brzmi hasło123!, ułatwiasz pracę cyberwłamywaczom.

Możesz skorzystać z narzędzia do generowania bezpiecznych haseł.

ważne - ikona

Ważne

Żaden pracownik banku nie poprosi cię o podanie ustawionych danych dostępowych.

Pamiętaj też, by nie ujawniać swojego loginu i hasła osobom trzecim (np. znajomym lub komuś z rodziny), ponieważ w ten sposób zwiększasz ryzyko włamania się cyberprzestępców na konto.

ikona - bezpieczeństwo

Zapisywanie haseł w managerach

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z managerów haseł. To usługa będąca częścią witryny (np. manager haseł Google), która pozwala na zarządzanie danymi uwierzytelniającymi do konkretnych witryn. Pozwala na selektywne przechowywanie haseł przez system bez konieczności ich pamiętania.

Przykłady managerów haseł:

 • Dashlane;
 • Keeper;
 • RoboForm;
 • LastPass;
 • 1Password;
 • NordPass;
 • Bitwarden;
 • Avira Password Manager Pro;
 • F-Secure ID PROTECTION;

Manager haseł oznacza korzystanie z zabezpieczeń wbudowanych w daną aplikację, np. przeglądarkę internetową oraz program antywirusowy zainstalowany na komputerze. Warto jednak regularnie skanować dysk pod kątem zagrożeń cybernetycznych. Złośliwe oprogramowanie może wykraść zapisane informacje.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
jak szybko założyć konto w banku?

Ile trwa założenie konta w banku? Jak długo trzeba czekać na aktywację?

PRZECZYTAJ → 
czym różni się kredyt od pożyczki? obrazek do artykułu

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat płatności zbliżeniowych kartą

Jak płacić kartą zbliżeniową?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram