ranking kont - logo serwisu

Czy inwestycja w złoto się opłaca? Sprawdź, jak robić to efektywnie

ikona kalendarza
27/09/2023
Ubiegłe lata pokazały, że klasyczne instrumenty finansowe takie jak akcje lub obligacje są niezwykle podatne na wydarzenia w gospodarce. Wystarczy spojrzeć na notowania największych światowych indeksów WIG, NIKKEI czy FTSE w dobie pandemii SARS CoV-2, które w ciągu kilku dni straciły około 30% swojej wartości[1] . Strategią, która gwarantuje stabilność niezależnie od sytuacji na rynkach, może okazać się inwestycja w złoto. Jak zacząć i jak robić to skutecznie?
obrazek przedstawiający sztabkę złota, co symbolizuje temat artykulu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Złoto jest doskonałym zabezpieczeniem wartości pieniądza w czasach kryzysu.
  • Kruszec najczęściej jest kupowany w formie złotych monet bulionowych lub sztabek.
  • Alternatywną formą inwestycji są akcje spółek wydobywających złoto lub ETF-y.
  • O tym, czy złoto faktycznie jest dobrą decyzją inwestycyjną, decyduje szereg czynników. Zawsze analizuj możliwe ryzyko i pamiętaj o dywersyfikacji aktywów.

Poniższy artykuł ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej

Dlaczego inwestycja w złoto się opłaca?

Zdaniem większości analityków finansowych złoto to bezpieczna przystań, która pozwala utrzymać wartość posiadanego majątku niezależnie od zawirowań, jakie dotykają krajowe gospodarki. Wynika to z faktu, że jego cena utrzymuje się na względnie stałym poziomie – z tendencją rosnącą.

wykres prezentujący cene złota
Wykres przedstawia cenę złota ($USD/uncja) na przestrzeni lat (2011 - 2023), dane w ujęciu miesięcznym. Źródło: TradingView

O ile kruszec niekoniecznie będzie najlepszym wyborem dla inwestora w okresie hossy, kiedy indeksy giełdowe wystrzelają w górę, to w czasie bessy, wysokiej inflacji lub zastoju gospodarczego na rynku sprawdzi się doskonale. Dlaczego warto rozważyć zakup złota do portfela inwestycyjnego?

Opłacalność nabywania złota inwestycyjnego znacząco wzrosła w sierpniu 1971 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon, oficjalnie zawiesił wymienialność dolara na złoto. To oderwanie rynku monetarnego od kruszcu spowodowało, że inflacja, a co za tym idzie – realna wartość pieniądza, stały się znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju zaburzenia.

Lokując swój kapitał w złocie możesz w dużej mierze zamrozić jego wartość i ochronić oszczędności. W czasach kryzysu, kiedy gra na giełdzie staje się ryzykowna, trudno o lepszy pomysł.

Czy rynek złota zawsze będzie bezpieczny?

Bezpieczeństwo inwestowania w złoto wynika z faktu, że banki centralne zawsze mogą dodrukować pieniądz papierowy, wpływając w ten sposób na inflację. W przypadku złota jego ilość w obiegu (a także dostępne pokłady surowca na Ziemi) jest skończona, więc znacznie trudniej o zachwianie relacji popytu do podaży. Kruszcu na rynku jest znacznie mniej niż pieniądza papierowego.

Prognozy ekonomiczne pokazują, że warto inwestować w złoto przede wszystkim długoterminowo. Nie jest to metoda, która przynosi szybki i duży zysk.

ikona strzałki

Warto pamiętać

Należy też zdawać sobie sprawę, że zakup złota wiąże się z ryzykiem niepowodzenia – tak jak przy każdej innej inwestycji. Jeżeli wbrew przewidywaniom analityków finansowych okaże się, że światowa gospodarka w ciągu najbliższych lat nie ulegnie pogorszeniu, a rynki finansowe będą prosperowały, może się okazać, że kupowanie złota po prostu się nie opłaci.

Złoto a inne formy inwestowania

Zwróć uwagę, że w przeciwieństwie do wielu innych aktywów złoto nie generuje żadnych dodatkowych pieniędzy w postaci czynszu (jak nieruchomości), odsetek (jak pożyczki) czy dywidend (jak akcje). Kupując złoto w postaci fizycznej, musisz wręcz liczyć się z koniecznością ponoszenia wydatków związanych z jego przechowywaniem, chyba że będziesz chciał trzymać je w domu, co może okazać się ryzykowne.

Pamiętaj, aby w razie wątpliwości skonsultować kupowanie złota inwestycyjnego z osobą o większym doświadczeniu lub prześledzić dostępne dane ekonomiczne. Jeżeli korzystasz z rachunku inwestycyjnego, wiele przydatnych wskaźników ekonomicznych znajdziesz właśnie tam.

Formy inwestowania w złoto

Monety i sztabki nie są jedyną formą inwestowania w kruszec. Istotną rolę odgrywają inwestycje w tzw. złoto papierowe. Na czym polegają poszczególne formy lokowania kapitału?

Złoto a inne formy inwestowania

ikona listy

Złoto fizyczne może przybrać jedną z kilku postaci:

  • sztabki lokacyjne;
  • monety bulionowe;
  • monety kolekcjonerskie;
  • złota biżuteria.

Dwie ostatnie kategorie, czyli monety kolekcjonerskie i biżuteria, wymaga dużej wiedzy z zakresu wyceny oraz dostępu do odpowiednich rynków, aby taki towar sprzedać z zyskiem. Większość początkujących i średnio zaawansowanych inwestorów poprzestaje na złotych sztabkach i monetach bulionowych.

Ilość kruszcu w sztabce lub monecie podawana jest w jednostce OZ (uncje trojańskie), gdzie 1 OZ odpowiada 31,10 g czystego złota. Ilość należy odróżnić od zawartości złota wyrażonej w karatach. Próba 24 karatów oznacza, że dany towar jest wykonany z czystego złota.

Wybierając sztabki i monety, warto postawić na ofertę mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association. Ceny złota na rynkach zależą też od stanu fizycznego kruszcu.

Porysowane sztabki z widocznymi wgnieceniami są warte o wiele mniej niż złoto zapakowanie w specjalne pudełka CertiCard. Opakowania te chronią delikatny kruszec przed uszkodzeniami, fizycznymi, a przy okazji potwierdzają jego autentyczność.

znak zapytania - ikona

Jak wygląda inwestowanie w złoto papierowe?

Skoro handel złotem inwestycyjnym w postaci sztabek wymaga świadomości i umiejętności wyceny kruszcu, może lepiej wybrać złoto papierowe?

Pod tym pojęciem rozumie się akcje spółek wydobywających złoto, np. spółki AngloPlatinum Marketing lub AngloGold Ashanti. Alternatywnym rozwiązaniem są też ETF (Ang. Exchange Traded Fund), czyli fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który odzwierciedla zachowanie konkretnego indeksu. Obecnie jednym z największych funduszy ETF dających ekspozycję na złoto jest amerykański iShares Gold Trust.

Decydując się na zakup akcji producentów złota, musisz liczyć się z wahaniami typowymi dla klasycznych instrumentów finansowych.

Jak zacząć inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto wiąże się z koniecznością stworzenia dobrego planu działania. Zacznij od określenia kapitału, jaki chcesz przeznaczyć na taką operację. Jeżeli przeprowadzasz analizę portfelową, określ wagę tego aktywa w swoim portfelu.

Kolejny krok to wybór formy inwestycji. Zastanów się, czy wolisz złoto w postaci sztabek, a może preferujesz zakup papierów wartościowych?

Ostatni etap polega na przeanalizowaniu czynników, które mają wpływ na wartość złota. Choć cena kruszcu nie jest tak labilna, jak np. ceny surowców, nadal jest powiązana m.in. z:

  • inflacją;
  • kursami walut;
  • sytuacją geopolityczną;
  • polityką monetarną państwa.

Aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne związane ze złotem, uwzględnij dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego.

Na czym właściwie polega inwestowanie w złoto?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że inwestowanie w złoto nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Skoro wartość metalu szlachetnego utrzymuje się na względnie stałym poziomie, w takich inwestycjach nie ma zbyt wielu czynników do analizowania.

Nie do końca jest to prawdą, ponieważ kupowanie złota wiąże się z koniecznością stałej analizy rynków finansowych tak jak w przypadku innego rodzaju aktywów. Lokowanie środków w złoto nie zawsze okaże się uniwersalnym rozwiązaniem.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

  1. Murawska M., Zmiany indeksów giełdowych w okresie bessy wywołanej pandemią COVID-19 w pierwszym kwartale 2020 r., Nowoczesne Systemy Zarządzania Instytut Organizacji i Zarządzania Zeszyt 15 (2020), nr 4 (październik-grudzień), DOI: 10.37055/nsz/134106
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia pieniądze z wyrastającą roślinką, co symbolizuje możliwość osiągania dochodu pasywnego

Dochód pasywny: czym jest i jak go wypracować? 16 sposobów

PRZECZYTAJ → 
Ekran monitora przedstawiający kolorowe wykresy świecowe na ciemnym tle z przekątnymi siatkami. Na pierwszym planie w górnej części zdjęcia widoczny jest biały napis 'CZYM SĄ ETF-Y?' na półprzezroczystym czarnym pasku, sugerując temat artykułu o funduszach ETF

Czym są ETF-y i kiedy warto w nie inwestować?

PRZECZYTAJ → 
Mężczyzna analizuje na laptopie wykresy finansowe przedstawiające porównanie spółek dywidendowych i wzrostowych.

Spółki wzrostowe vs spółki dywidendowe - w które inwestować i dlaczego?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross