ranking kont - logo serwisu

Czym jest historia rachunku bankowego i jak z niej korzystać?

ikona kalendarza
15/03/2024
Jeżeli na co dzień płacisz kartą, kontrolowanie stanu domowego budżetu może być trudne. Z pomocą przychodzi jednak dostęp do historii transakcji, który banki muszą zagwarantować swoim klientom. Gdzie znajdziesz wyciąg z konta i jak długo banki muszą przetrzymywać takie informacje?
Komputerowa klawiatura i fragment wydruku bankowego, sugerują pytanie o znaczenie historii konta
informacja - nowa ikona
Kluczowe spostrzeżenia
 • Historia rachunku zawiera zestawienie wszystkich wpływów i wydatków z konta w danym okresie.
 • Zestawienie transakcji ułatwia kontrolowanie wydatków domowych; przydaje się też, kiedy ubiegasz się o kredyt w banku.
 • Banki przechowują historię transakcji swoich klientów do kilku lat wstecz, ale w każdej instytucji wygląda to nieco inaczej.
 • Historię transakcji znajdziesz w serwisie transakcyjnym banku oraz w aplikacji mobilnej.

Czym jest historia rachunku bankowego?

Wyciąg z konta bankowego (określany też jako historia operacji lub historia transakcji) to zestawienie wszystkich wpływów i wydatków powiązanych z rachunkiem płatniczym w danym okresie.

Znajdziesz w nim informacje o:

 • wpływającym wynagrodzeniu;
 • płatnościach kartą;
 • zwrotach na kartę;
 • księgowanych odsetkach;
 • pobranych przez bank prowizjach i opłatach.

Historia konta bankowego – ile lat wstecz?

Okres, przez jaki banki przechowują dokumentację, może różnić się w zależności od instytucji. Ograniczenia w tym zakresie nakładają przepisy Ustawy Prawo bankowe, a także regulacje księgowe i te dotyczące przedawnienia zobowiązań.

Klient może swobodnie pobrać z serwisu transakcyjnego historię przelewów, choć zgodnie z wymogami Dyrektywy PSD2 instytucja ma obowiązek stosować silne uwierzytelnianie w przypadku żądania udostępniania historii starszej niż 90 dni.

znak zapytania - ikona

Jak sprawdzić historię transakcji sprzed więcej niż 3 miesięcy?

Jeżeli chcesz znaleźć informacje sprzed 3 miesięcy lub starsze, potrzebne będzie dodatkowe zweryfikowanie tożsamości. Kontakt z bankiem jest niezbędny, jeżeli zależy ci na przeglądaniu historii sprzed ery cyfryzacji, zanim dane zostały przeniesione na serwery banku.

znak zapytania - ikona

Sprawdzanie historii zamkniętego rachunku

Możesz też pobrać historię rachunku, który został już zamknięty. Warto skontaktować się w tym celu z placówką banku. Może się okazać, że ze względu na brak dostępu do bankowości elektronicznej będziesz musiał zapłacić za wygenerowanie wyciągu według tabeli opłat i prowizji.

znak zapytania - ikona

Ile wynosi opłata za historię rachunku?

Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z nieetyczną praktyką banków, które wraz z biegiem czasu naliczały coraz większą opłatę za dostęp do historii operacji.

Tak działał m.in. Deutsche Bank. Kiedy okazało się, że klienci za archiwalne dane musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, sprawa trafiła do UOKiK-u, który nałożył na instytucję karę finansową w wysokości 5 milionów złotych. Od tamtej pory dostęp do historii konta kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Opłata za dostęp do historii różni się w zależności od banku.

 • W mBanku za dokument potwierdzający wykonanie pojedynczej transakcji oraz za zestawienie transakcji zapłacisz 10 zł.
 • W banku PKO BP wydanie wydruku historii za okres poprzedzający bieżący miesiąc kosztuje 30 zł za każdy miesiąc.
 • W banku Pekao S.A. sporządzenie zestawienia transakcji płatniczych za okres miesięczny kosztuje 8 zł.

Sprawdź, czy bank, z którego usług korzystasz, oferuje udostępnianie wyciągów online. Z reguły są one darmowe, płacisz jedynie za wydruki papierowe i ich przesłanie.

Gdzie znajdziesz historię rachunku?

Historia operacji jest dostępna najczęściej zarówno w serwisie transakcyjnym, jak i w aplikacji mobilnej, choć poszczególne banki umieszczają ją w różnych miejscach. Jak znaleźć potrzebne informacje?

Przykładowo w banku Pekao S.A., po zalogowaniu się do serwisu Pekao24, sprawdź zakładkę „Historia”. Po lewej stronie ekranu jest widoczny panel, z którego możesz filtrować poszczególne kategorie operacji, a także zmienić okres, za jaki potrzebujesz danych.

Bank Millennium udostępnia historię konta po zalogowaniu w systemie bankowości internetowej. Znajdziesz ją w zakładce „Rachunki osobiste”, w kategorii „Informacje szczegółowe”.

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po historię transakcji?

Historia operacji na rachunku ma wiele zastosowań. Przede wszystkim dostęp do zestawienia ułatwia kontrolowanie bieżących wydatków. Łatwo sprawdzisz więc, kiedy dokonałeś poszczególnych zakupów.

Wiele banków (np. Pekao S.A.) automatycznie kategoryzuje przelewy wychodzące, więc możesz posegregować wydatki według ich rodzajów – nie musisz zbierać wszystkich paragonów za zakupy. W ten sposób skontrolujesz, ile pieniędzy wydałeś w ciągu ostatniego kwartału np. na mechanika lub wyjścia do restauracji.

Historia transakcji w bankowości elektronicznej to także ważny dokument w procesie ubiegania się o kredyt w innym banku niż ten, który prowadzi twój rachunek. Analitycy bankowi z reguły oczekują przedstawienia historii transakcji z okresu ubiegłych 12 miesięcy, aby ocenić zdolność kredytową klienta.

Dostęp do historii konta pozwala też na łatwe powtórzenie przelewu do tego samego odbiorcy. Wystarczy, że znajdziesz daną transakcję na liście.

Dlaczego historia transakcji na rachunku jest ważna?

Zestawienie wpływów i wydatków pomoże ci lepiej kontrolować domowe finanse. Historia konta przyda się też w momencie ubiegania się o kredyt lub kontroli z urzędu skarbowego.

ikona strzałki

Zanaczenie nowych technologii

Za sprawą nowoczesnych systemów bankowości elektronicznej i mobilnej takich jak biometria (logowanie do konta bankowego przez odcisk palca lub przez rozpoznawanie twarzy), zyskasz szybki i bezpieczny dostęp do historii transakcji. Warto także skorzystać z alertów (powiadomienia push) wysyłanych w czasie rzeczywistym, aby lepiej kontrolować co dzieje się na rachunku. Należy jednak pozostać czujnym i zapobiegać zagrożęniom jakie czekają w sieci.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
wypłaty z bankomatów - opłaty: obrazek artykułu

Opłaty za wypłaty z bankomatów, czyli ile kosztują Twoje pieniądze?

PRZECZYTAJ → 
obrazek monet, który symbolizuje możliwość ponoszenia opłat za prowadzenie konta

Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego - jak możesz ich uniknąć?

PRZECZYTAJ → 
zwrot podatku przez US - kiedy nastąpi?

Ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram