ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku?

W przypadku deklaracji złożonych elektronicznie, zwrot otrzymasz maksymalnie w ciągu 45 dni licząc od dnia wysłania zeznania oraz w ciągu 3 miesięcy, w przypadku zeznań składanych w formie papierowej. Termin jest liczony najwcześniej od dnia 15 lutego.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy pod reklamą
ikona piłka
To jest cykl artykułów z konkretnymi odpowiedziami na popularne pytania.
zwrot podatku przez US - kiedy nastąpi?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • W przypadku nadpłaty podatku dochodowego, podatnikowi przysługuje zwrot należności.
 • W przypadku złożenia deklaracji PIT w formie elektronicznej, zwrot nastąpi najpóźniej w ciągu 45 dni.
 • Na deklaracje składane w formie papierowej należy zaczekać odrobinę dłużej - do 3 miesięcy.
 • Informacje w tym artykule są aktualne na rok: 2021.

Z czego wynika zwrot nadpłaty po rozliczeniu PIT?

PIT jest skrótem od angielskiego "Personal Income Tax", co oznacza po prostu "podatek dochodowy". Osoby zatrudnione na etacie zwykle nie odprowadzają samodzielnie comiesięcznych składek do Urzędu Skarbowego, ponieważ to zadanie leży w obowiązku płatnika PIT (pracodawcy).

Rzadko jednak zaliczki pobierane na rozliczenie PIT odpowiadają rzeczywistej wartości należnego podatku. Wtedy kwotę należy wyrównać do właściwej, w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego.

W tym przypadku, patrząc z Twojej perspektywy (czyli podatnika) możliwe są 2 warianty:

 • zwrot należności fiskusowi - gdy pobrano za niską zaliczkę. Może się to zdarzyć w sytuacji, gdy płatnik pobierał zaliczki według niższego progu, a ze względu wysokość na dochodów, takie zaliczki powinny być pobierane od progu wyższego (np. w sytuacji gdy "wskoczysz" na wyższy próg podatkowy).
 • Zwrot należności podatnikowi - gdy płatnik odprowadzający składki, opłacił za wysoką zaliczkę.

W praktyce często mamy do czynienia właśnie z tą drugą sytuacją, gdy po uzupełnieniu rocznej deklaracji PIT okazuje się, że podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaconego podatku.

Wtedy wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki jest czas zwrotu podatku w takiej sytuacji. W dalszej części wyjaśniam ile czeka się na zwrot podatku z US i od czego to zależy.

Ile jest czasu na zwrot podatku i od czego to zależy?

Czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku zależy przede wszystkim od tych dwóch czynników.

 • W jakiej formie złożono deklarację PIT - elektronicznie czy w urzędzie?
 • Kiedy deklaracja została złożona?

Zasada jest taka, że deklaracje złożone w formie elektronicznej są procesowane szybciej - maksymalnie w ciągu 45 dni i w takim terminie podatnik otrzyma zwrot nadpłaty.

Z kolei deklaracje w formie papierowej składane w urzędzie, potrzebują więcej czasu i w tym przypadku zwrot nastąpi do 3 miesięcy od złożenia deklaracji.

Należy także wiedzieć, że zeznania podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym za rok poprzedni, składa się do Urzędu Skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia (wyjątek stanowi PIT-28). Co w przypadku, gdy deklarację PIT złożysz wcześniej? Wtedy czas na zwrot podatku i tak będzie liczony od 15 lutego.

W tabeli, którą znajdziesz poniżej, są praktyczne przykłady na temat tego, kiedy otrzymasz zwrotu podatku w zależności od tego, kiedy złożysz swoje zeznanie.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku - przykłady:

Data złożenia deklaracji

Forma 
(online / w urzędzie)

Zwrot podatku najpóźniej do...

1 lutego

online
do 31 marca

15 lutego

online
do 31 marca

15 lutego

w urzędzie (papierowo)
do 15 maja

5 kwietnia

online
do 19 maja

5 kwietnia

w urzędzie (papierowo)
do 5 lipca

W tabeli jest podany maksymalny termin - ile najdłużej trzeba czekać na zwrot podatku. Nie wykluczone, że w takim wariancie zwrot nastąpi wcześniej.

Jak widać, jest to kolejny przypadek, kiedy deklaracje bardziej opłaca złożyć się przez internet, niż w formie standardowej.

W ten sposób jest szybciej, jak chodzi o czas potrzebny na realizacje zlecenia i załatwienie wszystkich formalności. Dodatkowo będziemy czekać nie dłużej niż 45 dni, od dnia złożenia deklaracji, podczas gdy składając ją w formie papierowej, czas oczekiwania na zwrot podatku może wydłużyć się do 3 miesięcy.

e-PIT - kolejny argument, aby składać deklaracje online

W 2019 roku fiskus po raz pierwszy przygotował i udostępnił dla podatników, możliwość złożenia deklaracji PIT w wersji elektronicznej. Aktualnie dotyczy to PIT-37 i PIT-38 (to m.in. umowa o pracę, zlecenie, o dzieło). Jak czytamy na stronie podatki.gov.pl, usługa nie dotyczy działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej (to ma być dodane w przyszłości).

W praktyce oznacza to, że PIT w całości uzupełnia odpowiedni Urząd Skarbowy. Nie trzeba więc składać wniosku, bo jest on tworzony i uzupełniany w całości przez urzędników. Do Twojego PIT-u uzyskasz dostęp pod adresem podatki.gov.pl (możesz zalogować się przez tę stronę).

W najprostszym wariancie polecam logowanie przy pomocy profilu zaufanego. Drugim, nieco trudniejszym sposobem, będzie podanie danych rozliczeniowych z poprzednich lat.

wady i zalety związane z Kontem Firmowym Godnym Polecenia
Od 2019 roku PIT może uzupełnić za Ciebie właściwy Urząd Skarbowy.

Co dzieje się później? Tak przygotowaną deklarację możemy:

 1. Zaakceptować.
 2. Zaktualizować i nanieść zmiany.
 3. Odrzucić.
 4. Nic nie robić... co jest równoznaczne z akceptacją z datą ostatniego dnia, czyli 30 kwietnia.

W przypadku e-PIT, deklaracja jest nie tylko przygotowana przez urzędników, ale też możemy nią zarządzać w pełni online. Dodatkowo w tym przypadku termin zwrotu podatku jest krótszy i wynosi 45 dni od dnia akceptacji.

Jeśli odrzucimy taki wniosek, a później przygotujemy go sami i złożymy go w formie papierowej, wtedy na zwrot podatku będziemy musieli czekać dłużej, bo nawet 3 miesiące od daty złożenia zeznania.

W wielu artykułach, które publikuję na tej stronie zachęcam do korzystania z bankowości elektronicznej, bo tak jest po prostu szybciej i wygodniej. Również w przypadku deklaracji podatkowej, działanie online będzie zwyczajnie bardziej korzystne.

Zwrot podatku na konto bankowe

Kiedy wypełnimy i / lub zaakceptujemy już wszystkie dokumenty i rozliczymy się z US, pozostaje już tylko czekać na zwrot podatku. Warto wiedzieć, że podane terminy - 45 dni lub 3 miesiące (w zależności czy zeznanie składamy drogą elektroniczną czy w formie papierowej) - to maksymalny czas, kiedy nadpłata podatku musi być zwrócona.

W praktyce oznacza to, że zwrotu nadpłaconego podatku można oczekiwać wcześniej. Może się również zdarzyć, że termin maksymalny, zostanie przekroczony przez urząd. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, wtedy przysługują Ci odsetki za zwłokę wysokości 8% rocznie, z wyjątkiem gdy kwota nie przekracza 23,20 zł.

A w jaki sposób następuje zwrot podatku PIT? Są dwie możliwości zwrotu nadpłaty:

 • na konto bankowe,
 • w gotówce.

Zwrot podatku na konto bankowe następuje w przypadku, gdy wcześniej taki numer rachunkowy udostępnimy do wiadomości Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić? Są różne sposoby, natomiast najlepszym wydaje się podanie takiego numeru w deklaracji rocznej we właściwym formularzu PIT.

Dlaczego warto udostępnić numer rachunku bankowego w celu otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku? Zwrot na konto bankowe jest zwyczajnie lepszym rozwiązaniem. Taka forma jest zwolniona z opłat manipulacyjnych, które w przypadku zwrotu gotówką wynoszą 1% kwoty przekazu plus 5,2 zł. Tych kosztów nie poniesiemy w przypadku zwrotu na rachunek bankowy.

W obu przypadkach termin zwrotu są zależne od tego czy zeznanie podatkowe zostało złożone w formie tradycyjnej, papierowej czy złożenie deklaracji nastąpiło drogą elektroniczną. Natomiast to, czy zwrot podatku nastąpi na konto czy w gotówce, jest w praktyce bez znaczenia dla czasu, jaki Urząd Skarbowy będzie miał na zwrot nadpłaconego podatku - tutaj znaczenie ma tylko forma deklaracji:

 • w formie elektronicznej: US ma 45 dni na zwrot,
 • papierowa, w urzędzie: US ma do 3 miesięcy na zwrot. 
źródła - ikona

Źródła

 • Portal podatkowy: podatki.gov.pl
 • Zwrot podatku PIT - terminy, https://www.e-pity.pl/zwrot-podatku-pit/
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
zyskaj 250 zł w promocji Santander Banku

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek wyrózniony artykułu, który w szczegółach opisuje Brokera Giełdowego

Kim jest broker i czym się zajmuje?

PRZECZYTAJ → 
darmowe przelewy zagraniczne: obrazek artykułu

Czy darmowe przelewy zagraniczne są możliwe?

PRZECZYTAJ → 
jaki bank jest najlepszy?

Najlepszy Bank. 9 interesujących propozycji w 2023 r.!

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram