ranking kont - logo serwisu

Bank bez opłat za kartę, prowadzenie konta i bankomaty - przegląd możliwości

Jeśli najważniejszym kryterium wyboru konta bankowego, są dla Ciebie opłaty, wtedy będziesz potrzebować konta, korzystając z którego nie poniesiesz kosztów za prowadzenie rachunku, kartę płatniczą i wypłaty z bankomatów w kraju. Tutaj dowiesz się, jak znaleźć konto, które spełni Twoje oczekiwania.
bank bez kosztów - czy takie są?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Wybierając konto bankowe bez opłat, bez konieczności spełniania warunków, za darmo zyskujesz dostęp do wszystkich funkcji rachunku.
 • Istotnym elementem takiego rachunku jest dostęp do darmowych bankomatów w kraju (bez prowizji).
 • Takie rachunki jednak nie są często oferowane przez banki. Na rynku znajdziesz zaledwie kilka ofert bezwarunkowo darmowych kont bankowych.
 • Zastanów się nad wyborem warunkowo darmowego konta, z prostym warunkiem uniknięcia opłat.

Bezwarunkowo darmowe konto a warunkowo darmowy rachunek - poznaj różnicę

Warto wiedzieć, że większość standardowych kont dla klientów indywidualnych, jakie znajdziemy w ofercie banków, pozwala na uniknięcie opłat. Choć zdarzają się oferty, kiedy opłata jest stała i nie da się jej uniknąć (zwykle dotyczy to rachunków Premium), to zazwyczaj konto bankowe jest warunkowo darmowym rachunkiem. Co to znaczy?

 • W przypadku warunkowo darmowych kont bankowych, możesz uniknąć opłaty, ale przy tym trzeba spełnić określony warunek aktywności. Takim warunkiem może być dokonanie pięciu płatności kartą w miesiącu (także z wykorzystaniem płatności mobilnych Apple Pay i Google Pay) lub zapewnienie wpływów na konto, na kwotę 1000 zł w miesiącu. Jeśli warunek jest spełniony, to nie poniesiemy opłat związanych z korzystaniem z takiego rachunku.
 • Bezwarunkowo darmowe konto, to takie, z którego możesz korzystać bez żadnych opłat, niezależnie od tego czy jesteś aktywnymi użytkownikami rachunku, czy w danym okresie nie korzystasz z takiego konta bankowego. Za taki rachunek, bank nie naliczy nam żadnych opłat, jeśli nie będziemy korzystać z niestandardowych usług (np. realizacja przelewów zagranicznych SWIFT).

Wypłaty z bankomatów ważną cechą darmowego konta

Warunki aktywności zazwyczaj dotyczą opłat za prowadzenie konta oraz korzystanie z karty płatniczej. W niektórych przypadkach, spełnienie warunku aktywności, sprawia też, że unikniemy opłat za wypłatę z bankomatów, ale jest to raczej wyjątek niż reguła.

Jak więc sprawa wygląda w przypadku wypłat z bankomatów? Możliwości jest kilka:

 • Wszystkie bankomaty są darmowe - niezależnie od tego, czy warunek aktywności został spełniony, z wszystkich bankomatów możemy dokonywać wypłat bez dodatkowych opłat.
 • Tylko bankomaty własne banku są darmowe - najczęściej za wypłaty z bankomatów należących do banku, klient nie zapłaci żadnej prowizji (np. klient PKO nie płaci prowizji za wypłaty z bankomatów PKO BP).
 • Wszystkie wypłaty z bankomatów BLIK są darmowe - coraz częściej spotykanym wariantem jest darmowa wypłata z bankomatów z wykorzystaniem kodu BLIK (niezależnie od tego, z jakich bankomatów wypłacimy pieniądze przy użyciu zwykłej karty).
 • Pakiet darmowych wypłat w miesiącu - w tym przypadku obowiązuje określona ilość darmowych wypłat. Przykładowo 1 lub 4 wypłaty w miesiącu są darmowe.
 • Darmowa wypłata od określonej kwoty (np. +100 zł).

Warto wiedzieć, że Banki lubią łączyć te warianty ze sobą. Z kolei to, jaka opcja będzie dostępna dla Twojego konta, zależy w dużej mierze od Banku. Jak to działa w praktyce?

 • Przykładowo, Klienci ING, posiadający flagowe Konto Direct, mogą dokonać jednej darmowej wypłaty z wszystkich bankomatów w kraju w każdym miesiącu. Do tego bezpłatne są bankomaty ING i Planet Cash. Wszystkie pozostałe to koszt 5 zł od jednej wypłaty.
 • W mBanku nie zapłacimy za wypłaty z bankomatów w kraju w kwocie +100 zł.
 • W Pekao darmowe są bankomaty własne Banku.

Bezwarunkowo darmowe konto rzadko spotykane

Mając już trochę informacji w kwestii teorii związanej z opłatami bankowymi, można przejść do konkretów, czyli oferty banków.

Dobrze wiedzieć, że konto darmowe bez konieczności spełniania warunków, z dostępem do wszystkich funkcjonalności rachunku (bez dodatkowych ograniczeń), należy do rzadkości. Wciąż jednak takie oferty są dostępne na rynku. Wyróżniającą się propozycją jest to, co ma do zaoferowania bank Citi Handlowy.

Ich CitiKonto to bezwarunkowo darmowe konto osobiste, czyli takie za korzystanie z którego nie poniesiesz żadnych kosztów, bez konieczności spełniania warunków aktywności. Dodatkowo w ofercie są 4 darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i 3 przelewy natychmiastowe w miesiącu bez żadnych opłat. Opłata za kartę, otwarcie i prowadzenie rachunku, nie występuje.

Jeśli szukasz konta bez opłat, ta oferta na pewno powinna Cię zainteresować.

Konto z łatwymi warunkami uniknięcia opłat

Jeśli z jakiś względów szukasz alternatywnego rozwiązania, warto spojrzeć również na inne rachunki, które są warunkowo darmowe, ale jednocześnie korzystając z nich, można w prosty sposób uniknąć opłat.

Wybrałem 4 przykłady kont, korzystając z których w łatwy sposób możesz uniknąć opłat, a przy tym zyskasz dostęp do wielu ciekawych funkcjonalności i przydatnych rozwiązań bankowości mobilnej.

Promocja z zyskiem za otwarcie rachunku

Sposobem na dodatkowy zysk, przy otwarciu konta w banku, jest wzięcie udziału w promocji, co może pozwolić osiągnąć premię, za otwarcie konta osobistego i podstawową aktywność na rachunku.

Wiele banków, w tym ING Bank Śląski, BNP Paribas, Santander Bank Polska, oferują promocje dołączone do rachunków, które pozwalają na osiągnięcie dodatkowego zysku z kontem bankowym. Czasami dwie promocje w ramach oferty jednego banku są oferowane równocześnie i wtedy premia rośnie - wartość nagród w puli może przekroczyć nawet 500 zł. Dlatego, otwierając konto bankowe, warto zapoznać się z ofertą promocji. Możesz wtedy osiągnąć dodatkową korzyść i zyskać nawet kilkaset złotych.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
gdzie najbardziej opłaca się wymieniać walutę

Gdzie najlepiej wymienić walutę? Euro, Dolar, Funt, Lira Turecka - porównanie ofert

PRZECZYTAJ → 
jakie konto bankowe daje najwięcej korzyści? obrazek artykułu

Najkorzystniejsze konto bankowe. Oto, co wyróżnia topowe oferty

PRZECZYTAJ → 
karta zbliżeniowa - artykuł

Karta zbliżeniowa - jak działa? Czy jest bezpieczna?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram