ranking kont - logo serwisu

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na Program Erasmus

ikona kalendarza
10/01/2023
Erasmus to marzenie wielu młodych ludzi, którzy chcą połączyć naukę z podróżami i możliwością poznania innej kultury. Jeśli chcesz wyjechać do innego kraju w ramach kształcenia międzyuczelnianego, poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego programu.
erasmus - obrazek do artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Erasmus to program międzynarodowej wymiany przeznaczony m.in. dla studentów od 2 roku.
  • Aby zakwalifikować się do programu, musisz wziąć udział w procesie kwalifikacyjnym i uzyskać odpowiednio wysoką liczbę punktów.
  • Udział w programie wiąże się z koniecznością zdawania egzaminów za granicą. Nie zawsze są one uznawane w Polsce.
  • Na czas wyjazdu otrzymujesz stypendium, które pomoże ci się utrzymać. Warto jednak mieć zaoszczędzone dodatkowe pieniądze, aby nie martwić się o nieplanowane wydatki.
  • Zanim wyjedziesz za granicę, dowiedz się, jak na miejscu wygląda opieka zdrowotna, korzystanie z lokalnego transportu i ceny żywności oraz podstawowych produktów.

Czym właściwie jest program Erasmus i kto bierze w nim udział?

Historia programu Erasmus zaczęła się w 1987 r., kiedy państwa Wspólnoty Europejskiej postanowiły opracować przejrzysty plan wymiany studentów między uczelniami. Nazwa pochodzi od imienia jednego z czołowych myślicieli renesansu, Erazma z Rotterdamu. W 2014 r. została zmieniona na Erasmus+, a zakres programu został poszerzony.

Oprócz wymiany studenckiej trwającej od kilku miesięcy do nawet 1 roku akademickiego Erasmus+ obejmuje także:

  • wyjazdy studentów na praktyki w zagranicznych firmach na okres od 2 do 12 miesięcy;
  • wymianę nauczycieli akademickich w celu umożliwienia prowadzenia zajęć dydaktycznych;
  • wymianę pracowników administracyjnych uczelni w celu podnoszenia kwalifikacji.

Nawet jeżeli nie uda ci się wyjechać na zagraniczną uczelnię w trakcie studiów, nie wszystko stracone. Osoby, które planują związać swoją przyszłość z uczelnią również mogą skorzystać z Erasmusa.

ikona rankingu
Najlepsze konto dla na Erasmusa

Myślisz o wyjeździe na program Erasmus? Wybierz konto z darmową usługą wielowalutową i płać kartą bez prowizji.

AUTOPROMOCJA

W programie wymiany biorą udział uczelnie, które posiadają ważną kartę ECHE (ang. Erasmus Charter for Higher Education) i zawarły umowę finansową z Narodową Agencją Programu Erasmus.

O czym powinieneś pamiętać, jeśli chcesz wyjechać na Erasmusa?

Sprawdź, co warto wiedzieć o programie i organizacji wyjazdu.

#1

ikona procesu

Jak przebiega kwalifikacja na Erasmusa?

Wielu studentów marzy o tym, aby wyjechać na zagraniczną uczelnię. Nie każdy jednak będzie miał taką szansę, ponieważ limit miejsc określa umowa dwustronna między uczelniami. Poza tym musisz osiągnąć minimum 60 punktów ECTS, czyli zaliczyć pierwszy rok studiów.

Aby ujednolicić ocenę kandydatów, uczelnie wyższe stosują system ewaluacji. Sprawdź, które osiągnięcia mają znaczenie z punktu widzenia wyjazdu. Poniżej znajdziesz krótką ściągawkę:

  • Wyniki w nauce – im twoja średnia jest wyższa, tym więcej punktów otrzymasz. Minimalna liczba to 1 punkt (dla średniej 3,00 do 3,24) do 12 punktów (4,75 do 5,00).
  • Ocena znajomości języka obcego, będącego językiem wykładowym na uczelni partnerskiej – znaczenie ma nie tylko poziom zaawansowania (od B1 do C2), ale także wynik egzaminu. Na tym etapie możesz zgarnąć nawet 15 punktów.
  • Ocena aktywności kandydata na rzecz umiędzynarodowienia uczelni – To kryterium pozwala zdobyć aż 4 punkty.

Ujemne punkty są przyznawane za wcześniejszy udział w programie Erasmus – 3 lub 6 w zależności od etapu nauki, na którym poprzednio wyjeżdżałeś.

Przede wszystkim Erasmus jest przeznaczony dla osób, które dobrze się uczą i nieźle mówią w obcym języku.

#2

ikona dokumentu

List motywacyjny i CV na Erasmusa. Jak napisać je dobrze?

Do wniosku o przyjęcie w ramach programu powinieneś dołączyć list motywacyjny oraz CV. Postaraj się wykorzystać argumentację, która przekona komisję, że to właśnie ty powinieneś otrzymać możliwość nauki na zagranicznej uczelni. Z pewnością jednak nie chodzi o chęć poznania zagranicznych znajomych. Co w takim razie warto napisać we wniosku?

Przede wszystkim podkreśl, jak wyjazd wpłynie na twój rozwój zawodowy i doświadczenie. Powołaj się na możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy, wspomnij o zaletach systemu nauczania, wskaż konkretne przedmioty lub specjalizacje, które cię interesują. Zwróć uwagę na możliwość korzystania ze zbiorów bibliotecznych lub oprogramowania, do którego w Polsce nie masz dostępu.

Jeżeli odbywałeś już staż, praktyki lub pracowałeś w firmie, której profil w jakikolwiek sposób koresponduje ze specyfiką zagranicznej uczelni, również o tym napisz.

Nie zapominaj o zwrotach grzecznościowych na początku oraz końcu listu.

#3

Erasmus a zaliczenia przedmiotów

Pamiętaj, że Erasmus to nie wakacje i na zagranicznej uczelni nadal musisz zaliczyć przedmioty określone w Learning Agreement. To umowa, którą zatwierdzają obie uczelnie. Część programu będzie się pokrywała i oceny po prostu będzie można przepisać, ale zwykle nie wszystkie. Koniecznie sprawdź, jakie egzaminy będziesz zdawać po powrocie.

Przedmioty dzielą się na główne i pomocnicze. Te pierwsze, uznane przez krajową uczelnię za standard kształcenia na danym kierunku, wymagają zaliczenia przedmiotu o bardzo zbliżonej treści. Jeżeli nie jest to możliwe, powstaje różnica programowa, którą będziesz musiał wyrównać.

O przygotowanie Learning Agreement dbają kandydaci do wyjazdu na Erasmusa. Możesz też skorzystać z merytorycznego wsparcia oferowanego przez uczelnianych koordynatorów programu. Niezbędne jest, aby umowa przewidywała zdobycie minimum 60 punktów ECTS w ciągu roku akademickiego i nie mniej niż 30 punktów ECTS w semestrze.

wskazówka - ikona
Warto wiedzieć

Punkty ECTS (ang. European Credit Transfer System) to zbiór procedur pozwalający na uwzględnienie odbytych studiów krajowych i zagranicznych. Określają „wkład pracy” wniesiony przez studenta w zaliczenie danego przedmiotu. Stanowią integralną część programu Erasmus.

#4

ikona osoby

Czy praca podczas wyjazdu na Erasmus jest dopuszczalna?

Jak najbardziej tak. Często jest nawet zalecana, ponieważ kwota, którą otrzymasz z uczelni, najprawdopodobniej nie wystarczy na utrzymanie (a co dopiero socjalizację i wydatki związane ze zwiedzaniem).

Studentom wyjeżdżającym w ramach Erasmusa przyznawane jest stypendium, którego wysokość jest uzależniona od klasy kraju docelowego.

Uczelnie wyróżniają trzy standardy ekonomiczno-gospodarcze:

  • do grupy pierwszej grupy należy m.in. Dania, Finlandia, Irlandia, Szwecja;
  • drugą grupę tworzą m.in. Austria, Belgia, Cypr, Francja;
  • do trzeciej grupy zaliczają się m.in. Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia.

Najwyższe stypendium przyznawane jest w ramach grupy I, ale różnice między poszczególnymi szczeblami nie są bardzo duże. To, ile otrzymasz pieniędzy w ramach programu, nie zależy od konkretnej uczelni. Stypendium zwykle waha się od 450 do 650 euro miesięcznie. Nie nieco większą kwotę możesz liczyć, jeśli przysługuje ci dodatek socjalny.

Pracę dla studentów z łatwością znajdziesz na miejscu. Za granicą firmy zatrudniają osoby uczące się równie chętnie, jak w Polsce. Pamiętaj tylko, że działalność zarobkową nadal musisz pogodzić z nauką.

#5

ciekawostka - ikona

Wskazówki dla wyjeżdżających na Erasmusa

Jeśli poważnie rozważasz wyjazd w ramach programu Erasmus, pamiętaj o kilku rzeczach.

  • Zdrowie i bezpieczeństwo

Przede wszystkim ważna jest opieka zdrowotna. Koniecznie zatroszcz się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ono prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie europejskim innym niż kraj macierzysty. Zakres POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) za granicą może wyglądać zupełnie inaczej niż w Polsce, dlatego warto zorientować się przed wyjazdem, jakie zabiegi są refundowane.

Korzystanie z karty EKUZ nie oznacza, że nigdy nie poniesiesz kosztów POZ. Może się okazać, że za wizyty lekarskie zapłacisz z własnej kieszeni, a wydatki rozliczysz dopiero po powrocie. Dlatego zachowuj rachunki za opiekę zdrowotną przez czas trwania wyjazdu.

Wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne, a wniosek o nią możesz złożyć na kilka sposobów, w tym wygodnie za pośrednictwem ePUAP oraz IKP.

  • Program Mentor

Jeżeli na Erasmusa wyjeżdżasz po raz pierwszy (z tej możliwości możesz skorzystać kilkukrotnie), warto zorientować się, czy zagraniczna uczelnia nie współpracuje z programem Mentor. Polega on na przydzieleniu osobie przyjezdnej opiekuna, który pomoże jej załatwić niezbędne formalności, ale też odnaleźć się w zupełnie nowym miejscu. Dla ciebie oznacza to znacznie mniej stresu i łatwiejszy start.

W razie pytań zawsze możesz skorzystać z pomocy International Students Office. Takie Biura Współpracy z Zagranicą funkcjonują przy każdej uczelni biorącej udział w programach wymian studenckich.

  • Okazja do podróżowania na miejscu

Pobyt w innym kraju to również świetna baza wypadowa, jeśli chcesz pozwiedzać. Koniecznie sprawdź koszty lokalnego transportu, a noclegi rezerwuj na AIRBNB. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż hotele. Przygotuj sobie też listę miejsc, które chcesz zobaczyć. Warto zorientować się wcześniej, ile kosztują np. podstawowe produkty żywnościowe. W ten sposób lepiej zaplanujesz wydatki.

Czy warto wyjechać na Erasmus?

Jeżeli lubisz podróżować i chcesz poznać specyfikę życia w innym kraju, Erasmus będzie doskonałym wyborem.

Zakwalifikowanie się do programu wymaga od ciebie wytężonej pracy i dopełnienia niezbędnych formalności, warto też myśleć o wyjeździe z wyprzedzeniem, aby np. uzbierać niewielkie oszczędności. Możliwość studiowania za granicą jest jednak bezcenna.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
studenci dofinansowanie działalności

Dofinansowanie dla studentów na działalność gospodarczą - poznaj 4 możliwości

PRZECZYTAJ → 
podpisanie umowy - obrazek

Umowa zlecenie dla studenta – wyjaśniamy najważniejsze kwestie z nią związane

PRZECZYTAJ → 
kredyty dla młodych - obrazek artykułu

Kredyty dla młodych. Zestawienie najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross