ranking kont - logo serwisu

Dow Jones

Dow Jones Industrial Average (określany też w skrócie jako Dow lub DJIA) to najstarszy indeks działający na giełdach w Stanach Zjednoczonych zaraz po Dow Jones Transportation Average. Odzwierciedla notowania 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. Do dziś z pierwotnej listy, która liczyła 12 spółek, utrzymał się jedynie koncern General Electric.

Czym jest Dow Jones?

Indeks Dow Jones jest jednym z najchętniej śledzonych wyznaczników sytuacji giełdy w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na znacznie mniejszy zakres podmiotowy jest wprawdzie uznany za gorszy barometr gospodarki amerykańskiej niż np. indeks S&P 500, ponieważ nie odzwierciedla koniunktury w równie pełnym stopniu, ale nadal cieszy się olbrzymią popularnością.

Wskaźnik DJIA jest ważony cenowo, co oznacza, że liczy się go na podstawie wartości spółek danego portfela, czyli cen zawartych w jego obrębie transakcji. Pomija się natomiast dochody z instrumentów finansowych takich jak dywidendy.

Wartość całego indeksu jest obliczana jako suma wartości akcji uwzględnionych w indeksie, którą następnie należy podzielić przez tzw. współczynnik Dowa (jego wartość w listopadzie 2021 r. wynosiła w przybliżeniu 0,152). Jest on ustalany każdorazowo od nowa zawsze, kiedy spółka będąca częścią indeksu dokona podziału akcji lub innych zmian strukturalnych, np. wydzielenia spinoffu, czyli spółki-córki uzależnionej od spółki macierzystej. Dzięki temu udział podmiotu w całej metryce nie ulega zmianie.

Wśród spółek notowanych przez indeks Dow Jones można wskazać tak rozpoznawalne marki, jak American Express, Boeing, Apple, Exxon Mobil Corp., Goldman Sachs, Walt Disney Company czy Procter&Gamble.

Historia indeksu Dow Jones

Indeks Dow Jones po raz pierwszy został opublikowany 28 maja 1896 r. Opracowali go dwaj amerykańscy dziennikarze specjalizujący się w tematyce giełdy oraz inwestowania – Charles Dow oraz Edward Jones. Warto zapamiętać, że Charles Dow jest uważany za protoplastę analizy technicznej – jednego z trzech głównych sposobów oceny notowań akcji giełdowych (obok analizy fundamentalnej oraz analizy portfelowej).

Początkowo indeks Dow Jones nie radził sobie najlepiej. Jego pierwsze wyniki wahały się między 60 a 80 punktów z najniższą oceną na poziomie 28.48. Wartość 100 punktów przebił dopiero po I wojnie światowej, w 1919 r.

Powojenna recesja stanowiła jednak punkt odbicia, a indeks zaczął szybko piąć się w górę i w ciągu kolejnych lat odnotował wzrost do ponad 300 punktów. Maklerzy określają taki długofalowy wzrost jako bull run.

Wydarzenia geopolityczne takie jak druga wojna światowa, Wojna Koreańska, okres zimnej wojny czy kryzys giełdowy w 1962 r., tzw. Kennedy Slide, nie zatrzymały wzrostu indeksu Dow, który sięgnął 800 punktów. Wskaźnik Dow Jones sukcesywnie piął się w górę, po raz pierwszy przebijając 10 000 punktów w 1999 r. oraz 25 000 punktów w 2018 r. Znaczących zmian w wartości indeksu nie pociągnęły za sobą nawet takie wydarzenia jak wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją, dotycząca cen oleju, oraz ogłoszenie pandemii wirusa SARS-CoV-2 przez WHO, które objęły swoimi skutkami praktycznie cały świat.

W ostatnich latach indeks odnotował fazy intensywnego wzrostu w momencie ogłoszenia opracowania nowej szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19 i przejścia do testów klinicznych przez duet Pfizer-BioNTech oraz wyboru Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych, przekraczając 30 tysięcy punktów.

W jaki sposób można inwestować w indeks Dow Jones?

Istnieje kilka metod, które pozwalają odzwierciedlić skład całego portfela spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones Industrial Average. Inwestor może kupować akcje konkretnych spółek bezpośrednio, korzystając z usług biura maklerskiego dającego dostęp do zagranicznego rynku akcji (USA). Jest to jednak kosztowne rozwiązanie i trudne w realizacji, ponieważ wymaga śledzenia zachowania każdej ze spółek współtworzących indeks Dow.

Prostszym rozwiązaniem jest nabywanie jednostek w funduszach powierniczych (ang. mutual funds) albo funduszach inwestycyjnych typu ETF (ang. Exchange-Traded Funds). Gwarantuje to możliwość odtworzenia zachowania całego indeksu, a nie jedynie jego wybranych fragmentów. Można też skorzystać z pochodnych instrumentów finansowych – opcji oraz kontraktów futures.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram