ranking kont - logo serwisu

Standard & Poor's 500 (S&P 500)

Standard & Poor's 500 (S&P 500) to indeks giełdowy obejmujący 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na giełdach papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z najczęściej cytowanych indeksów giełdowych na świecie, odnotowuje też bardzo wysoki wolumen obrotu. Na koniec 2020 r. odnotowano wpłaty o wartości przekraczającej 5,4 tryliona dolarów na aktywa związane z indeksem S&P 500.

Czym jest indeks giełdowy?

Indeks giełdowy to wartość odzwierciedlająca wycenę akcji określonego segmentu rynku. Wyróżnia się indeksy rynkowe, które odpowiadają wartościom szerokiego wachlarza spółek oraz indeksy branżowe, poświęcone firmom z określonego sektora. Odwołując się do wartości poszczególnych indeksów, inwestorzy mogą łatwiej ocenić koniunkturę rynku lub jego wybranej części.

Historia indeksu S&P 500

Historia indeksu S&P 500 jest niezwykle ciekawa i jej skróconą wersję znajdziesz poniżej. Na początku przygotowaliśmy jednak tabelkę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego wskaźnika.

Lp.
Rok
Wydarzenie
1.
1860
Powstaje wydawnictwo Poor’s Publishing
2.
1906
Zostaje utworzone Standard Statistics Bureau (w późniejszym czasie nazwa zmienia się na Standard Statistics Company)
3.
1941
Poor’s Publishing łączy się ze Standard Statistics Company. Utworzona zostaje agencja ratingowej Standard & Poors
4.
1957
Agencja ratingowa S&P tworzy Standard & Poor's 500 Stock Composite Index
5.
1982
W indeksie S&P po raz pierwszy pojawiają się instrumenty pochodne
6.
1986
Indeks S&P zostaje uznany za na tyle istotny, że agencja Reuters śledzi jego notowania praktycznie w czasie rzeczywistym

Początki indeksu S&P 500 sięgają 1860 r., kiedy analityk finansowy Henry Varnum Poor utworzył wydawnictwo Poor’s Publishing. Jego celem było dostarczanie inwestorom bieżących informacji na temat kondycji przemysłu kolejowego.

Niespełna 50 lat później, w 1906 r., powstała Standard Statistics Bureau (jego nazwa została w 1923 r. zmieniona na Standard Statistics Company). Zajmowała się przede wszystkim oceną rentowności papierów wartościowych zabezpieczonych wierzytelnościami hipotecznymi (ang. mortgage bonds). W 1926 r. firma opracowała indeks obejmujący 90 spółek, których notowania były aktualizowane codziennie.

W 1941 r. doszło do połączenia wydawnictwa Poor’s Publishing oraz Standard Statistics Company. Tak powstała agencja ratingowa Standard & Poor's, która dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych podmiotów tego typu na całym świecie.

W 16 lat po utworzeniu agencji ratingowej S&P (1957 r.) indeks, który pierwotnie został stworzony przez Standard Statistics Company, został przemianowany na Standard & Poor's 500 Stock Composite Index. Początkowo firmy notowane w ramach indeksu oferowały głównie akcje, ale stopniowo poszerzano zakres dostępnych na nim papierów wartościowych:

  • w 1976 r. zaoferowano na nim pierwszy fundusz powierniczy bazujący na indeksie S&P 500;
  • w 1982 r. zaoferowano pierwsze kontrakty typu futures bazujące na indeksie;
  • w 1983 r. zaoferowano pierwsze opcje bazujące na indeksie.

Począwszy od 1986 r. indeks S&P 500 jest monitorowany niemal w trybie rzeczywistym przez agencję Reuters. Jego notowania są odświeżane co 15 sekund podczas każdej sesji giełdowej.

Jakiego typu indeksem jest S&P 500?

Indeks Standard & Poor's jest indeksem ważonym średnią wartością rynkową, czyli kapitalizacją. Oznacza to, że podążą za wzrostami i spadkami notowań spółek, na których bazuje. Wartość rynkowa spółki to suma wartości wszystkich jej akcji.

Z końcem sierpnia 2022 r. dziewięć największych spółek, które jednocześnie odpowiadały wartości 27,8% wartości całego indeksu, obejmowało następujące przedsiębiorstwa:

  • Apple;
  • Microsoft;
  • Alphabet;
  • com;
  • Tesla;
  • Berkshire Hathaway (jej prezesem jest legendarny inwestor Warren Buffet);
  • UnitedHealth Group;
  • Johnson & Johnson;

Sub-indeksem[1] S&P 500 jest tzw. S&P 500 Dividend Aristocrats, obejmujący firmy, które zwiększyły wypłacaną dywidendę w ciągu ostatnich 25 lat.

W jaki sposób dobierane są spółki notowane na S&P 500?

Aby spółka mogła znaleźć się w indeksie S&P 500, musi spełnić szereg surowych kryteriów określonych przez S&P Dow Jones Indices LLC, w tym:

  • mieć kapitalizację rynkową na poziomie przynajmniej 12,7 biliona USD;
  • mieć wolumen transakcji opiewający na nie mniej niż 250 tys. akcji w każdym z 6 miesięcy poprzedzających wycenę spółki;
  • być notowana na jednej z amerykańskich giełd – New York Stock Exchange (NYSE) albo NASDAQ Stock Market (NASDAQ).

W indeksie S&P 500 można znaleźć wiele firm rozpoznawalnych na całym świecie, np. Adobe Systems, Amazon Corp., Apple Inc., Coca-Cola Co. czy Walt Disney Co. W 2021 r. agencja prasowa Bloomberg opublikowała raport, który sugerował jednak, że część firm nabywa raporty ratingowe od S&P, aby zwiększyć swoje szanse znalezienia się w indeksie bez spełnienia wszystkich kryteriów.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do utworzenia tej definicji, odwołania:

  1. Indeks, którego wartość jest obliczana na podstawie danych z innego indeksu.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram