ranking kont - logo serwisu

Czek BLIK - czym jest i jak działa?

ikona kalendarza
08/09/2023
Jeśli prowadzisz własną firmę i szukasz innowacyjnego sposobu premiowania klientów lub współpracowników, dobrym rozwiązaniem może okazać się czek BLIK. Co to takiego i jak wygląda realizacja czeku?
obrazek przedstawia osobę trzymającą smartfona w ręku, co sybmolizuje czek BLIK, opisywany w tym artykule
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Czek BLIK daje możliwość przesłania środków pieniężnych innej osobie, która może wypłacić je w bankomacie albo wydać w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
 • Wygenerowanie czeku wymaga jedynie telefonu komórkowego z dostępem do internetu oraz aplikacji mobilnej banku.
 • Obecnie czeki BLIK są dostępne jedynie w nielicznych bankach.

Czym jest czek BLIK?

Czek BLIK to unikalna usługa systemu płatności zbliżeniowych o tej samej nazwie. Tworzenie czeku przebiega w aplikacji twojego banku i polega na przyznaniu dodatkowych środków finansowych odbiorcy.

Jedyne, czego potrzebujesz, to zainstalowana aplikacja mobilna oraz dostęp do internetu. Wygenerowanie kodu zajmuje dosłownie chwilę. Jeśli chcesz przyznać premię pracownikowi albo przekazać dziecku pieniądze na wydatki podczas wyjazdu, możesz wysłać mu czek BLIK, który zrealizuje w bankomacie.

znak zapytania - ikona

W jakich bankach wygenerujesz czek BLIK?

Poniżej prezentujemy listę banków, które umożliwiają przekazywanie gotówki innej osobie w formie czeku BLIK.

ikona - nowoczesny nagłówek

Obecnie jest to:

 • PKO BP;
 • Velo Bank;
 • Bank Millennium;
 • Santander Bank Polska.

Jak działa czek BLIK?

Czek BLIK to 9-cyfrowy kod zabezpieczony 4-cyfrowym hasłem zapewniającym poufność. Numer czeku jest losowo generowany w aplikacji banku, a hasło ustawiasz samodzielnie. Następnie dane są wysyłane do odbiorcy, który może wykorzystać czek przez czas ustawiony przez nadawcę i wypłacić pieniądze z bankomatu.

ikona symbolizująca czas

Ważność czeku BLIK

Kod niezbędny do zrealizowania przelewu jest przesyłany w treści wiadomości SMS lub za pomocą e-maila. Czas ważności czeku można ustawić jako:

 • 15 minut;
 • 2 godziny;
 • 12 godzin;
 • 24 godziny;
 • 72 godziny.

Jeżeli po tym czasie odbiorca nie wykorzysta czeku, traci on ważność.

Abyś mógł utworzyć czek BLIK, twój bank musi współpracować z daną usługą. Poszczególne banki obsługują czeki BLIK na różnych zasadach. Różnice mogą dotyczyć m.in.:

 • maksymalnej kwoty czeku;
 • liczby czeków wygenerowanych jednorazowo.

Warto pamiętać, że wypłaty pieniędzy możesz dokonać tylko raz, a kwota musi odpowiadać wartości czeku. Nie ma możliwości podzielenia jej na kilka części.

Jeżeli odbiorca czeku nie wykorzysta kwoty w całości, różnica po prostu wróci do wystawcy, który odnotuje uznanie na koncie.

przykład ikona

Ważne!

Ustawiając hasło zabezpieczające do czeków, warto wymyślić inny kod niż ten, który w danym banku przypisałeś do karty płatniczej lub logowania się w aplikacji. Dzięki temu zwiększasz swoje bezpieczeństwo.

Zalety i wady czeków BLIK

Korzystanie z czeku BLIK to wygodne rozwiązanie, z którego skorzystają przedsiębiorcy niezależnie od branży, w której funkcjonują. Jakie korzyści niesie ze sobą i z jakimi zagrożeniami trzeba się liczyć?

ikona nagłówka

Zalety

Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim wygodę. Numer czeku składający się z 9 cyfr generowany jest w aplikacji mobilnej. Aby zrealizować czek BLIK, potrzeba jedynie kodu z hasłem.

Osoba, która generuje czeki, może w czasie rzeczywistym podejrzeć ich status, a także na bieżąco kontrolować liczbę wystawionych kodów.

Płatności BLIK gwarantują też wysoki poziom bezpieczeństwa. Operatorem systemu jest firma Polski Standard Płatności, która została założona przez sześć największych polskich banków na bazie systemu IKO wykorzystywanego w PKO BP.

wady - ikona

Wady

Wadą innowacyjnego rozwiązania jest jego ograniczona dostępność. Obecnie obsługę czeku BLIK oferują jedynie niektóre banki. Numer czeku BLIK można wykorzystać do płatności internetowych oraz wyłącznie w sklepach stacjonarnych posiadających terminal współpracujący z systemem BLIK.

W jakich sytuacjach korzystać z czeków BLIK?

Czeki BLIK możesz wykorzystać na różne sposoby. Sam operator wskazuje je jako wygodną alternatywę dla kart przedpłaconych. Nowy czek możesz wygenerować, aby przyznać klientowi środki do wydania w sklepie w ramach programu lojalnościowego. To także wygodny kanał do przekazywania środków przyznanych np. za udział w konkursie.

Jeszcze inny sposobem skorzystania z czeku jest przyznawania pracownikom świadczeń pieniężnych, np. jako nagrodę, premię lub pieniądze przeznaczone na podróż służbową. Nie musisz mieć przy sobie żadnej gotówki, ponieważ pracownik i tak zrealizuje czek BLIK w bankomacie. Wystarczy, aby urządzenie współpracowało z systemem BLIK.

Jak zrealizować czek BLIK?

Wypłata gotówki z bankomatu w ramach realizacji czeku jest bardzo prosta. Aby z niego skorzystać, wystarczy wpisać na terminalu 9-cyfrowy numer czeku, a następnie zatwierdzić go numerem NIP dla danej transakcji.

Wypłata powinna pokrywać całą kwotę czeku. Koniecznie upewnij się co do jego ważności, ponieważ upływ terminu przydatności powoduje, że dane otrzymane od wystawcy stają się bezużyteczne.

Czeki BLIK jako wsparcie dla obywateli Ukrainy

W związku z czekami BLIK warto wspomnieć także o inicjatywie realizowanej przez Agencję ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Przewiduje ona wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli polską granicę po 24 lutego 2022 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 700 zł na pierwszą osobę oraz 600 zł na każdą kolejną, ale łącznie nie więcej niż na 4 osoby. Maksymalna kwota wsparcia to 3100 zł.

Aby skorzystać z pomocy, obywatel Ukrainy musi jedynie zarejestrować się w ośrodku recepcyjnym w UNHCR. Otrzyma tam zarówno hasło, jak i numer czeku, który wykorzysta w terminie 7 dni od jego wygenerowania.

W związku z ograniczoną funkcjonalnością systemu BLIK za granicą czeki mogą być zrealizowane wyłącznie w bankomatach znajdujących się na terenie Polski, w tym maszynach należących do Euronet i Planet Cash.

Czy czeki BLIK to dobry pomysł?

Czeki BLIK pozwalają na wygodne zarządzanie środkami bez potrzeby sięgania po gotówkę. Do przeprowadzenia operacji wystarczy telefon komórkowy, więc jest to bardzo elastyczne, a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie.

Jego wadą jest jednak ograniczona dostępność. Czeki BLIK są obecnie dostępne tylko w kilku bankach. Sprawdź, czy twój znajduje się na liście.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek do artykułu o Revolucie

Revolut - co oferuje brytyjski Fintech dla użytkowników w Polsce? Opinia

PRZECZYTAJ → 
karta walutowa Revolut: artykuł

Karta walutowa Revolut - najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat płatności telefonem Revolut

Płatności telefonem Revolut - o tym warto wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka