Google Pay vs. Apple Pay - przyjęte założenia
Google Pay i Apple Pay, to popularne systemy płatności mobilnych, które są najczęściej wykorzystywane w celu płacenia z wykorzystaniem telefonu. Rozwiązania te posiadają też sporo innych możliwości. W poprzednich postach dokładnie opisałem rozwiązania dostarczane przez Google i Apple, a dzisiaj porównam te dwa systemy, w trzech kategoriach:
- Dostępność - jakie urządzenia i banki pozwalają korzystać z systemów?
- Możliwości - jakie możliwości dają obie aplikacje? Jak się okazuje, są to nie tylko płatności telefonem.
- Bezpieczeństwo - w jaki sposób są chronione transakcje wykorzystujące opisywane rozwiązania.
Dostępność systemów płatności mobilnych
Google Pay
Apple Pay
Premiera na świecie
Premiera w Polsce
Dostępność w bankach
Dostępność poza bankami
System operacyjny
Modele telefonów
Inne urządzenia
* Google Pay debiutował pod nazwą "Android Pay".
Porównanie dostępności Apple Pay i Google Pay
Choć obydwa rozwiązania miały swoją światową premierę w podobnym czasie, to Google Pay był dostępny w Polsce znacznie wcześniej, bo już w listopadzie 2016 roku. Polska była w ogóle jednym z pierwszych krajów na świecie, poza USA, gdzie można było skorzystać z usługi płatności od Google. Pewnego rodzaju problemem był wówczas fakt, że początkowo rozwiązanie było dostępne w mocno ograniczonym stopniu i użytkownicy tylko kilku wybranych banków mogli z niego skorzystać.
Dzisiaj, w kwestii dostępności obu systemów, sytuacja wygląda znacznie inaczej. Zarówno Google Pay, jak również Apple Pay, są dostępne w większości dużych banków działających na terenie naszego kraju. Alior Bank, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Santander Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP - to przykłady banków, które dają dostęp zarówno do Google Pay, jak również Apple Pay.
Na dzień, kiedy publikuję ten artykuł, po stronie "wielkich nieobecnych" tak na dobrą sprawę jest tylko Bank Millennium, który usługę Google Pay udostępnia w bardzo mocno ograniczonym zakresie.
Także instytucje pozabankowe, takie jak - Revolut, Curve, Twisto czy Monese - pozwalają korzystać z systemów płatności mobilnych. Ich pełną listę znajdziesz w innych artykułach na tej stronie lub bezpośrednio na stronach dostawców rozwiązań:
Telefony, smartwatche i inne urządzenia, które dają dostęp do płatności mobilnych
Zdecydowana większość telefonów, jakie są dzisiaj dostępne na rynku, obsługuje płatności Google Pay i Apple Pay. Jeśli chcielibyśmy znaleźć urządzenie, które NIE obsługuje takich płatności, musielibyśmy się cofnąć w okolice 2014-2015 roku. Owszem, takie telefony są wciąż w użytku, jednak z miesiąca na miesiąc, jest ich coraz mniej.
W przypadku urządzeń z Androidem, nawet najtańsze modele nowych telefonów spełniają dzisiaj wszystkie wymagania pozwalające korzystać z GPay. Jak chodzi o Apple... określenie "tańszy" raczej nie idzie w parze z tą marką, ale wiele starszych modeli urządzeń Apple (takich z datą premiery w latach 2015-2016) obsługuje ich rozwiązanie płatności mobilnych.
Znaczące różnice? Google Pay jest przeznaczony na urządzenia Android, podczas gdy Apple Pay wykorzystuje system iOS. Dla wielu może to wydawać się oczywiste, ale jest pewien detal, na który warto zwrócić uwagę. W USA jest dostępna aplikacja Google Pay na telefony z systemem iOS. Kiedy - i czy w ogóle - doczekamy się takiego rozwiązania w Polsce? Trudno powiedzieć.
Przeczytaj też:
Nie tylko telefony, ale też smartwatche czyli w wolnym tłumaczeniu "mądre zegarki", coraz częściej są wykorzystywane w celu dokonywania płatności zbliżeniowych. W przypadku Apple Pay potrzebny jest Apple Watch Series 1 lub 2 i nowsze. Kwestia komplikuje się odrobinę, jak chodzi o Google Pay.
Jeśli szukasz kompatybilnego zegarka, przed kupnem dobrze zrobić mały research, bo wśród współpracujących modeli nie znajdziemy na przykład zegarów od Samsunga. Przykładowe modele zegarów zgodnych z Google Pay, które są dostępne w Polsce to:
- Fossil Sport
- Fossil Julianna HR
- Emporio Armani Connected
- Armani Exchange Connected
- Huawei Watch 2
- Movado Connect
- Michael Kors Access Sofie Heart Rate
- Michael Kors Access Runway
- Disel On Axial
- Puma Smartwatch
Dwa zdania o możliwościach Systemów - nie tylko płatności mobilne
Google Pay
Apple Pay
Płatności telefonem
Płatności zegarkiem
(wybrane modele)
(Apple Watch Series 1 i nowsze)
Inne urządzenia
Karty lojalnościowe, bilety okresowe, karty pokładowe
Inne rozwiązania
Najbardziej oczywistym i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem, jakie udostępniają systemy płatności Google Pay i Apple Pay, są płatności telefonem. Nie bez przyczyny, to właśnie na nich koncentruje się ten artykuł. Warto też wiedzieć, że opisywane systemy płatności mobilnych, dają również inne możliwości.
W tym miejscu chcę zwrócić szczególną uwagę na możliwość przechowywania kart lojalnościowych, kart pokładowych i biletów okresowych. Z praktycznego doświadczenia przyznam, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie! I kolejny argument za tym, aby... przestać korzystać z portfela.
Karty lojalnościowe i bilety dodajemy w podobny sposób jak zwykłe karty płatnicze - przez zeskanowanie kodu aparatem lub wpisanie numeru karty. Później możemy korzystać z takich kart lojalnościowych w celu dokonywania płatności za zakupy czy odbiór nagród w programie lojalnościowym.
Ciekawym rozwiązaniem, które aktualnie udostępnia Google Pay, jest możliwość dokonywania płatności przez obciążenie rachunku abonenta. Gdy korzystamy z aplikacji i chcemy dokonać zakupu, możemy w tym celu wykorzystać nasz rachunek telefoniczny. Płacąc w ten sposób, nasz zakup zostanie doliczony do najbliższego rachunku za telefon. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które spełniają określone kryteria (jest wśród nich "dobra historia" płatności za abonament).
Bezpieczeństwo Google Pay i Apple Pay
Google Pay
Apple Pay
Zabezpieczenie telefonu
Weryfikacja tożsamości
Szyfrowanie danych karty
Autoryzacja transakcji
Gdy zgubisz telefon
Zdarzało mi się napisać lub powtórzyć za innymi, zaufanymi źródłami, że "płatności mobilne są bezpieczniejsze od zwykłej karty płatniczej". Dlaczego tak się dzieje i dlaczego korzystając z Google Pay lub Apple Pay, możemy czuć się bardziej bezpiecznie, niż w przypadku zwykłych płatności "plastikiem"?
Przyczyn jest kilka, jednak w tym miejscu chcę się skoncentrować na dwóch kwestiach, które uważam za najważniejsze:
1) Systemy Google Pay i Apple Pay nie wykorzystują prawdziwego numeru karty do realizacji transakcji.
Gdy dodajesz kartę do aplikacji, jej dane są szyfrowane, a gdy dokonujesz płatności, operatorzy nie udostępniają prawdziwego numeru Twojej karty - tylko jej wirtualny odpowiednik. Sprzedawca nie otrzymuje więc prawdziwych danych Twojej karty.
Poza tym, że wszystkie dane są szyfrowane z wykorzystaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, to nawet gdyby komuś, w jakikolwiek sposób udało się je przechwycić - nie uzyska w ten sposób dostępu do prawdziwych danych Twojej karty.
2) W przypadku zgubienia karty, nikt nie uzyska dostępu do Twoich danych i nie będzie mógł dokonywać transakcji o wysokiej wartości.
Dzieje się tak za sprawą blokady telefonu, bez której nie można korzystać z opisywanych systemów płatności. Dodatkowo w przypadku Apple Pay, każda transakcja wymaga autoryzacji Face ID lub Touch ID. Dla płacenia Google Pay, przy transakcjach wartości powyżej 100 zł potrzebny będzie kod PIN, a zanim do takiej płatności mogłoby dojść, możesz wymazać wszystkie dane z urządzenia, dzięki aplikacji "Find My Device". "Zwykłe" karty płatnicze nie posiadają tak zaawansowanych zabezpieczeń, a ich zgubienie może mieć groźniejsze skutki.
Google Pay a Apple Pay - podsumowanie i wnioski z porównania
Porównanie systemów płatności GPay i rozwiązania od Apple, może prowadzić do, na swój sposób zaskakujących wniosków. W rzeczywistości oba Systemy są bardzo podobne i tak naprawdę ciężko doszukiwać się znaczących różnić między nimi, poza tą największą - jedno rozwiązanie jest przeznaczone dla użytkowników korzystających z Androida, drugie dla osób korzystających z urządzeń Apple. Choć i ta różnica wydaje się powoli zacierać, bo w Stanach można korzystać z Google Pay na iPhonach (choć w ograniczonym stopniu...).
Na bardzo ogólnym poziomie - jeśli chodzi o dostępność, możliwości i bezpieczeństwo - systemy płatności od Google i Apple mają bardzo podobne parametry.
Różnic można dopatrywać się w szczegółach, w naprawdę dużych detalach. Na przykład - GPay daje unikalną możliwość dokonywania płatności w aplikacjach z wykorzystaniem obciążenia rachunku telefonicznego.
Nie są to jednak na tyle znaczące różnice, żeby mogły decydować o wyborze jednego rozwiązania, zamiast drugiego. Dlatego na początku sugeruję wybrać telefon i system, który będzie Ci najbardziej odpowiadać, a dopiero później zdecydować, który system płatności będzie dla Ciebie najlepszy. W rzeczywistości są one do siebie bardzo podobne.