ranking kont - logo serwisu

Jak wpłacić walutę obcą na rachunek bankowy?

ikona kalendarza
19/09/2023
Osoby wyjeżdżające za granicę potrzebują dostępu do lokalnej waluty, aby móc dokonywać w kraju pobytu jakichkolwiek transakcji. Nieważne, czy potrzebujesz gotówki na wycieczkę, zakupy czy zakup auta – musisz posiadać pieniądze na koncie. Do transakcji bezgotówkowych wystarczające jest konto walutowe. Co zrobić w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba wpłaty gotówki w obcej walucie na rachunek bankowy?
obrazek przedstawia różne banknoty, takie jak EUR, USD, co symbolizuje wpłate waluty na konto bankowe
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Wpłatę gotówki w walucie innej niż polski złoty na rachunek bankowy można przeprowadzić na kilka sposobów.
 • Banki przyjmują środki obce pod warunkiem, że oferują obsługę w danej walucie.
 • Wpłata środków we wpłatomacie jest utrudniona ze względu na ograniczoną dostępność maszyn przyjmujących obce waluty.
 • Do innych rozwiązań można zaliczyć przekazy w Western Union oraz wpłatę w sieciach Żabka i Freshmarket.

Na czym polega wpłata obcej waluty na konto?

Konto złotówkowe pozwala na przechowywanie środków pieniężnych wyłącznie w walucie PLN. Oczywiście możliwe jest dokonywanie operacji za pomocą karty płatniczej do konta złotówkowego za granicą, ale należy liczyć się z przewalutowaniem, które najczęściej jest niekorzystne i naraża użytkownika na dodatkowe koszty. Dodatkowo przy wypłacie pieniędzy może pojawić się tzw. Surcharge, czyli opłata za korzystanie z bankomatu uiszczona na rzecz właściciela sieci urządzeń.

ikona - strzałka

Znaczenie konta walutowego

Dlatego planując operacje w obcej walucie, rozważ założenie konta walutowego. Bez niego zawsze będziesz musiał wymieniać środki w kantorze, co wiąże się z koniecznością zapłaty spreadu walutowego (różnica między kursem kupna i sprzedaży walut, stanowiąca marżę kantoru).

Dzisiaj bardzo łatwo wymienić jedną walutę obcą na inną, wystarczy skorzystać z jednego spośród dostępnych w sieci niezależnych kantorów internetowych. Taką usługę oferuje też wiele banków, m.in. Alior Bank i PKO BP, ale także fintechy, jak np. Revolut. W łatwy sposób wymienisz np. PLN na EUR lub inną parę walutową. Skorzystanie z usług kantoru online wymaga jednak, abyś posiadał środki na swoim koncie. Nadal więc musisz je w jakiś sposób wpłacić.

Najtańsze metody wpłaty walut obcych

Poniżej prezentujemy trzy metody wpłaty gotówki w obcej walucie na konto:

 • wpłata walut obcych w oddziałach;
 • korzystanie z wpłatomatu;
 • pozostałe rozwiązania.

Wpłata waluty bezpośrednio w oddziale banku

Decydując się na konto walutowe, zyskujesz rachunek płatniczy prowadzony dla jednej z popularnych światowych walut. Zwykle będzie to Euro, USD, CHF lub GBP. Wybrane banki oferują też rachunki dla mniej popularnych środków płatniczych. Obecnie większość banków prowadzi już konta walutowe.

Jeżeli chcesz podjąć gotówkę w banku, sprawdź, czy dana instytucja oferuje obsługę walutową w oddziałach fizycznych. Niekiedy będą to wszystkie oddziały (np. Bank Millennium, Bank Pekao S.A.), innym razem wyłącznie wybrane punkty obsługi klienta, zwykle te zlokalizowane w dużych miastach (np. Alior Bank, PKO, BP).

obrazek przedstawia monety, co symbolizuje opłąty za prowadzenie konta

Koszty wpłaty gotówki w walucie

Poniżej znajdziesz kilka przykładów opłat za wpłatę gotówki na konto:

 • Alior Bank – 0 zł;
 • Pekao S.A. – 8 zł lub 2 USD (EUR, CHF, GBP);
 • mBank – 10 zł;
 • Velo Bank – 0 zł;
 • Credit Agricole – 0 zł.

Zarówno wypłata, jak i wpłata obcej waluty w oddziale banku może wiązać się z koniecznością zapłaty prowizji. Przed udaniem się do oddziału możesz sprawdzić wysokość opłat w regulaminie lub tabeli opłat i prowizji. Koniecznie zwróć uwagę, czy są one aktualne.

Zwróć uwagę, czy bank oferuje obsługę gotówkową danej waluty. Jeżeli podróżujesz głównie po Europie, najprawdopodobniej będziesz chciał wpłacić euro i z tym nie powinno być problemu. W przypadku bardziej egzotycznych podróży może się okazać, że w pierwszej kolejności będziesz musiał wymienić w kantorze walutę (np. bahty tajlandzkie) na obsługiwaną przez daną instytucję (np. dolary).

Wpłata pieniędzy przez wpłatomat

O ile wypłaty z bankomatów w walutach obcych są już możliwe w wybranych sieciach bankomatów, możliwość wpłaty pieniądza obcego na konto walutowe z wykorzystaniem wpłatomatu nadal jest bardzo mocno ograniczona.

Wpłatomaty sieci Citi Banku pozwalają wpłacać na rachunek funty brytyjskie, euro oraz dolary i jest to świetna opcja dla klientów tego banku, choć ma jedną zasadniczą wadę. Wpłatomatów banku Citi Handlowy w całej Polsce jest zaledwie około 20 i znajdują się wyłącznie w dużych miastach, jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. Transakcje z wykorzystaniem wpłatomatu są bezpłatne.

Inne metody wpłaty walut obcych

Jeżeli wpłata w walucie obcej za pośrednictwem oddziału banku wydaje ci się droga, a wpłatomaty niedostępne, mamy do zaproponowania alternatywne rozwiązania.

ikona - nowoczesny nagłówek

Usługi Western Union

Pierwszą propozycją jest Western Union. To amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w świadczeniu usług finansowych. Pozwala m.in. na dokonanie przekazu gotówki i odbioru jej bezpośrednio na rachunek bankowy, portfel wirtualny lub fizycznie (jako gotówka) w jednej z kilku tysięcy placówek. Założenie profilu użytkownika na platformie jest darmowe. Pamiętaj, że Western Union również czerpie zyski z wymiany walut, dlatego przed zleceniem transakcji należy dokładnie sprawdzić kursy obowiązujące w dniu wykonania transakcji, ponieważ te często się zmieniają.

Firma Western Union deklaruje, że środki znajdą się u odbiorcy maksymalnie w 3 dni robocze. Należy zaznaczyć, że odbiorca może dokonać wypłat w walucie lokalnej, dlatego nadawca musi zapewnić, że konto bankowe odbiorcy jest rachunkiem w walucie lokalnej. Oznacza to, że przelew dokonywany np. w dolarach amerykańskich (USD) powinien trafić na rachunek walutowy prowadzony w tej samej walucie. Dzięki temu można uniknąć opóźnień w realizacji usługi lub dodatkowych opłat nałożonych przez bank odbiorcy.

ikona - nowoczesny nagłówek

Wpłaty gotówki w sklepach sieci Żabka i Freshmarket

Jeszcze innym rozwiązaniem jest możliwość wpłaty gotówki podczas zakupów w sieci Żabka i Freshmarket. Maksymalna kwota wpłaty wynosi 500 zł. Podczas pierwszej transakcji w danej placówce niezbędne jest okazanie dowodu osobistego, aby sprzedawca mógł wprowadzić do systemu dane wymagane przepisami AML (imię i nazwisko, numer i datę ważności dokumentu tożsamości, numer PESEL, a w przypadku jego braku – datę i państwo urodzenia).

Za wpłatę kartą punkty nie pobierają opłat, ale dodatkowe opłaty mogą być naliczone przez bank wydający kartę. Operacje realizowane są wyłącznie w walucie polskiej, dlatego wpłacając walutę obcą, musisz liczyć się z kosztami przewalutowania. Aktualne kursy wymiany walut należy sprawdzić bezpośrednio na stronie swojego banku.

Jakie sposoby wpłaty walutowej są najbardziej opłacalne?

Wpłata obcej waluty na rachunek bankowy może nastręczać trudności, dlatego jeżeli z wakacji wracasz z plikiem banknotów, warto dobrze przemyśleć, co z nimi zrobić.

Najprościej skorzystać z obsługi bankowej, ale w przypadku egzotycznych walut będzie to niemożliwe. Wpłatomatów obsługujących pieniądze inne niż PLN jest niewiele, a decydując się na inne rozwiązania, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami przewalutowania. Może się okazać, że najlepszą decyzją będzie wymiana w pierwszej kolejności waluty na bardziej popularną, a następnie wpłacenie jej w oddziale banku.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia osobę trzymającą smartfona w ręku, co sybmolizuje czek BLIK, opisywany w tym artykule

Czek BLIK - czym jest i jak działa?

PRZECZYTAJ → 
karta walutowa Revolut: artykuł

Karta walutowa Revolut - najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ → 
dwa konta w jednym banku - artykuł

Dwa konta w jednym banku – czy to dobry pomysł?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram