ranking kont - logo serwisu

Rodzaje rachunków bankowych: jakie są dostępne warianty kont?

ikona kalendarza
20/06/2023
Dane z połowy ubiegłego roku pokazują, że z rachunku bankowego korzystało ponad 30 milionów Polaków. Większość z nas używa go na co dzień, płacąc za zakupy w sklepie lub internecie. Mało kto zastanawia się jednak nad tym, czym on tak naprawdę jest. Zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje dotyczące rodzajów rachunków bankowych, abyś mógł łatwo wybrać produkt odpowiedni dla siebie.
obrazek przedstawia mężczynę, który korzysta z konta bankowego, co symbolizuje różne warianty rachunków bankowych, opisywane w tym artykule
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Rachunek bankowy to rozwiązanie, za pomocą którego bank zapisuje informacje o należnościach i długach posiadacza konta.
  • Prawo bankowe wyróżnia kilka rodzajów rachunków przeznaczonych do różnych celów.
  • W ramach działań marketingowych banki posługują się innym podziałem kont niż ustawowy. Przygotowaliśmy dla ciebie krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów kont bankowych.

Czym jest rachunek bankowy?

W obowiązujących przepisach trudno znaleźć definicję rachunku bankowego, choć można ją wyprowadzić z treści umowy zdefiniowanej w Kodeksie cywilnym[1]. Zgodnie z art. 725 k.c., za pomocą umowy rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza konta do przechowywania jego środków pieniężnych oraz dokonywania rozliczeń na jego zlecenie.

ikona prezentująca podpowiedź

Rachunek bankowy

Czym w takim razie jest rachunek bankowy? Można powiedzieć, że to narzędzie służące do zapisywania należności (stanu konta) oraz zobowiązań (np. informacji o zaciągniętym kredycie) klienta w stosunku do banku. Działa więc wyłącznie w postaci elektronicznej.

Rachunek zawsze jest prowadzony na podstawie umowy, którą zawierasz z bankiem. Jej ogólne postanowienia zakładają, że posiadacz może co do zasady swobodnie dysponować zgromadzonymi na rachunku środkami. Z kolei bank zobowiązuje się do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych środków pieniężnych.

Każdy rachunek bankowy ma indywidualny numer wygenerowany według określonych zasad zapewniających zgodność ze standardem ISO 13616. Liczba znaków w numerze rachunku bankowego to maksymalnie 34 cyfry (w przypadku polskich numerów kont – 26 cyfr).

Rodzaje rachunków bankowych według prawa bankowego

ikona przewodnika, co wskazuje na to, że w dalszej części tego artykułu użytkownik może zapoznać się z poradnikiem zakładania rachunku bankowego przez internet

Ustawa prawo bankowe[2] wprowadza podział przykładowych rachunków bankowych na:

  • rachunki rozliczeniowe;
  • rachunki lokat terminowych;
  • rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz terminowe lokaty oszczędnościowe;
  • rachunki powiernicze.

Rachunki rozliczeniowe są przeznaczone przede wszystkim dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Są zakładane w celu przyjmowania należności i regulowania zobowiązań biznesowych. Alternatywą dla rachunku rozliczeniowego jest lokata terminowa. Zazwyczaj będzie ona wyżej oprocentowana, ale wiąże się z „zamrożeniem” środków na czas trwania lokaty.

Tzw. ROR (rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe) to produkty przeznaczone przede wszystkim dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pozwalają na bieżące rozliczanie transakcji, choć zwykle są bardzo nisko oprocentowane.

Rachunki powiernicze to specjalne konta tworzone specjalnie z myślą o realizacji konkretnej inwestycji. Korzystają z nich np. deweloperzy. Jeśli kupowałeś mieszkanie z rynku pierwotnego, na pewno zwróciłeś uwagę, że pieniędzy nie wpłacasz bezpośrednio na rachunek dewelopera, ale właśnie konto powiernicze.

W jaki sposób banki dzielą konta bankowe?

Podział rachunków bankowych wynikający z prawa bankowego jest nieco sztuczny i odbiega od oferty, jaką znajdziesz w bankach. Dlatego oprócz podziału teoretycznego przygotowaliśmy dla ciebie bardziej praktyczne ujęcie tematu.

ikona strzałki - obrazek

Konta osobiste

Konta osobiste to produkty przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia. Służą do bieżącej bankowości. Na konto osobiste będzie też wpływało wynagrodzenie od twojego pracodawcy.

ikona strzałki - obrazek

Konta firmowe

Konta firmowe to rozwiązanie przeznaczone dla osób prowadzących działalność gospodarczą niezależnie od jej rodzaju (JDG, spółka). Pozwalają dbać o przejrzystość w finansach firmy. Zaletą kont firmowych mogą być np. paczki darmowych przelewów natychmiastowych lub darmowa obsługa księgowa.

ikona strzałki - obrazek

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe pozwala na gromadzenie zapasów gotówki. W przeciwieństwie do lokaty umieszczane na nim środki nie są zamrażane, ale możesz nimi dowolnie zarządzać. Aby otworzyć konto oszczędnościowe, najczęściej w pierwszej kolejności będziesz potrzebował ROR w danym banku.

ikona strzałki - obrazek

Konta dla młodych

Konta dla młodych to produkty dla osób do 26 (a niekiedy do 24) roku życia. Zwykle idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak płatności zbliżeniowe i BLIK, rabaty w sieciach partnerskich czy darmowe wypłaty z bankomatów za granicą (nie dotyczy opłaty dla właściciela sieci, tzw. surcharge).

ikona strzałki - obrazek

Konta dla dzieci

Przeznaczone dla dzieci między 0 a 13 rokiem życia. Są powiązane z kontem rodzica, który ma pełną kontrolę nad dostępem swojej latorośli do zgromadzonych na rachunku środków, historii transakcji oraz limitów przelewów. Doskonałe do nauki bankowości od podstaw.

ikona strzałki - obrazek

Konta walutowe

Konto walutowe to rachunek bankowy prowadzony w innej walucie niż PLN, wybranej przez użytkownika (np. EUR lub GBP). Z kontem walutowym możesz bezpiecznie płacić za granicą, bez obawy o niekorzystne przewalutowania.

znak zapytania ikona

FAQ

Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące definicji rachunku bankowego, przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedzi na kilka pytań.

Możesz mieć kilka rachunków bankowych, nawet tego samego rodzaju (np. kilka ROR lub kont firmowych). Banki mogą proponować swoim klientom założenie dwóch kont jednocześnie – ROR oraz konta oszczędnościowego. To wygodne rozwiązanie, aby oddzielić budżet bieżący od oszczędności.

Aby wybrać dobre konto bankowe, przede wszystkim zidentyfikuj swój cel (np. gromadzenie pieniędzy, obsługa bieżących wydatków). Następnie sprawdź aktualny cennik i opłaty związane z prowadzeniem konta.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
jak zamknąć konto? obrazek

Jak zamknąć konto bankowe i o czym warto pamiętać?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia narzędzia, co symbolizuje konto techniczne opisywane w tym artykule

Rachunek techniczny - krótko o najważniejszych cechach specjalistycznego konta bankowego

PRZECZYTAJ → 
płatności zegarkiem - obrazek artykułu

Czy płatności zegarkiem są bezpieczne i jak z nich korzystać?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka