Czym jest rachunek bankowy?
W obowiązujących przepisach trudno znaleźć definicję rachunku bankowego, choć można ją wyprowadzić z treści umowy zdefiniowanej w Kodeksie cywilnym[1]. Zgodnie z art. 725 k.c., za pomocą umowy rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza konta do przechowywania jego środków pieniężnych oraz dokonywania rozliczeń na jego zlecenie.
Rachunek bankowy
Rachunek zawsze jest prowadzony na podstawie umowy, którą zawierasz z bankiem. Jej ogólne postanowienia zakładają, że posiadacz może co do zasady swobodnie dysponować zgromadzonymi na rachunku środkami. Z kolei bank zobowiązuje się do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych środków pieniężnych.
Każdy rachunek bankowy ma indywidualny numer wygenerowany według określonych zasad zapewniających zgodność ze standardem ISO 13616. Liczba znaków w numerze rachunku bankowego to maksymalnie 34 cyfry (w przypadku polskich numerów kont – 26 cyfr).
Rodzaje rachunków bankowych według prawa bankowego
Ustawa prawo bankowe[2] wprowadza podział przykładowych rachunków bankowych na:
- rachunki rozliczeniowe;
- rachunki lokat terminowych;
- rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz terminowe lokaty oszczędnościowe;
- rachunki powiernicze.
Rachunki rozliczeniowe są przeznaczone przede wszystkim dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Są zakładane w celu przyjmowania należności i regulowania zobowiązań biznesowych. Alternatywą dla rachunku rozliczeniowego jest lokata terminowa. Zazwyczaj będzie ona wyżej oprocentowana, ale wiąże się z „zamrożeniem” środków na czas trwania lokaty.
Tzw. ROR (rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe) to produkty przeznaczone przede wszystkim dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pozwalają na bieżące rozliczanie transakcji, choć zwykle są bardzo nisko oprocentowane.
Rachunki powiernicze to specjalne konta tworzone specjalnie z myślą o realizacji konkretnej inwestycji. Korzystają z nich np. deweloperzy. Jeśli kupowałeś mieszkanie z rynku pierwotnego, na pewno zwróciłeś uwagę, że pieniędzy nie wpłacasz bezpośrednio na rachunek dewelopera, ale właśnie konto powiernicze.
W jaki sposób banki dzielą konta bankowe?
Podział rachunków bankowych wynikający z prawa bankowego jest nieco sztuczny i odbiega od oferty, jaką znajdziesz w bankach. Dlatego oprócz podziału teoretycznego przygotowaliśmy dla ciebie bardziej praktyczne ujęcie tematu.
Konta osobiste
Konta osobiste to produkty przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia. Służą do bieżącej bankowości. Na konto osobiste będzie też wpływało wynagrodzenie od twojego pracodawcy.
Konta firmowe
Konta firmowe to rozwiązanie przeznaczone dla osób prowadzących działalność gospodarczą niezależnie od jej rodzaju (JDG, spółka). Pozwalają dbać o przejrzystość w finansach firmy. Zaletą kont firmowych mogą być np. paczki darmowych przelewów natychmiastowych lub darmowa obsługa księgowa.
Konta oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe pozwala na gromadzenie zapasów gotówki. W przeciwieństwie do lokaty umieszczane na nim środki nie są zamrażane, ale możesz nimi dowolnie zarządzać. Aby otworzyć konto oszczędnościowe, najczęściej w pierwszej kolejności będziesz potrzebował ROR w danym banku.
Konta dla młodych
Konta dla młodych to produkty dla osób do 26 (a niekiedy do 24) roku życia. Zwykle idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak płatności zbliżeniowe i BLIK, rabaty w sieciach partnerskich czy darmowe wypłaty z bankomatów za granicą (nie dotyczy opłaty dla właściciela sieci, tzw. surcharge).
Konta dla dzieci
Przeznaczone dla dzieci między 0 a 13 rokiem życia. Są powiązane z kontem rodzica, który ma pełną kontrolę nad dostępem swojej latorośli do zgromadzonych na rachunku środków, historii transakcji oraz limitów przelewów. Doskonałe do nauki bankowości od podstaw.
Konta walutowe
Konto walutowe to rachunek bankowy prowadzony w innej walucie niż PLN, wybranej przez użytkownika (np. EUR lub GBP). Z kontem walutowym możesz bezpiecznie płacić za granicą, bez obawy o niekorzystne przewalutowania.
FAQ
Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące definicji rachunku bankowego, przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedzi na kilka pytań.
Możesz mieć kilka rachunków bankowych, nawet tego samego rodzaju (np. kilka ROR lub kont firmowych). Banki mogą proponować swoim klientom założenie dwóch kont jednocześnie – ROR oraz konta oszczędnościowego. To wygodne rozwiązanie, aby oddzielić budżet bieżący od oszczędności.
Aby wybrać dobre konto bankowe, przede wszystkim zidentyfikuj swój cel (np. gromadzenie pieniędzy, obsługa bieżących wydatków). Następnie sprawdź aktualny cennik i opłaty związane z prowadzeniem konta.
Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf [dostęp: 20.06.2023 r.]
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf [dostęp: 20.06.2023 r.]