Opłacenie mandatu przez internet krok po kroku
Zamiast chodzić na pocztę, możesz wybrać prostszy sposób uregulowania należności. Wystarczy, że zrealizujesz przelew internetowy. Musisz jednak pamiętać, że mandaty drogowe należy opłacać w specjalny sposób.
Od początku 2016 roku rozliczaniem mandatów wystawiany przez Policję zajmuje się I Urząd Skarbowy w Opolu i właśnie tam powinieneś skierować przelew. Sam proces nie jest skomplikowany, ale wymaga wyboru odpowiedniego formularza podczas wypełniania danych transakcji. Jakie kroki musisz podjąć?
Zaloguj się do bankowości internetowej
Mandat możesz zapłacić, korzystając z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Wszystkie duże banki w Polsce dają taką możliwość.
Wybierz rodzaj przelewu do urzędu skarbowego
Wybór możliwych przelewów do US jest spory. Musisz znaleźć ten, który jest oznaczony symbolem „Mandaty”.
Na dostępnej liście urzędów skarbowych znajdź I Urząd Skarbowy w Opolu
Ten sam urząd będzie właściwy bez względu na miejsce otrzymania mandatu oraz rodzaj naruszenia prawa. Dane powinny wyglądać następująco:
Numer rachunku: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000
Organ podatkowy: Pierwszy Urząd Skarbowy, Adres: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole
Wypełnij dane przelewu
Podaj dane potwierdzające Twoją tożsamość. Najczęściej będzie to numer PESEL (może być też numer i seria dowodu osobistego albo numer paszportu), imię, nazwisko i miejsce zamieszkania. Jeżeli na formularzu znajdują się pola oznaczone jako „rok okresu zobowiązania” lub „typ okresu zobowiązania”, pozostaw je bez wypełniania. Identyfikator zobowiązania (seria i numer) oraz kwota podane są na blankiecie mandatu, który otrzymałeś od funkcjonariusza i należy je wpisać w formularzu przelewu.
Zatwierdź przelew
Ostatni krok to zatwierdzenie przelewu metodą przyjętą w Twoim banku (np. kod SMS, zdrapki).
Jeżeli nie chcesz korzystać z bankowości internetowej, możesz opłacić mandat, korzystając z aplikacji e-Urząd Skarbowy. Sam proces będzie wyglądał bardzo podobnie, ale dostęp do aplikacji musisz autoryzować za pomocą jednej z dostępnych metod (m.in. aplikacja mObywatel, profil zaufany, e-dowód osobisty). W aplikacji wystarczy znaleźć zakładkę „Mandaty” i krok po kroku wypełnić formularz.
Choć między formularzami w poszczególnych bankach mogą występować drobne różnice (np. w zatytułowaniu poszczególnych pól i ich rozmieszczeniu względem siebie), przelew do US zawsze składa się z tych samych etapów.
Co zrobić, jeżeli źle wypełniłeś formularz?
Błędne wypełnienie formularza to jeszcze nie tragedia i może zdarzyć się każdemu. Jeżeli zamiast Urzędu Skarbowego w Opolu wybrałeś inny organ podatkowy lub instytucję państwową, wystarczy wystąpić pisemnie o zwrot płatności.
Pamiętaj jednak, że na zapłatę mandatu nadal masz tylko 7 dni. Termin nie ulega wydłużeniu o czas oczekiwania na zwrot. Będziesz więc musiał wykonać drugi, poprawny przelew i zaczekać na zwrot przelewu, który wysłałeś wcześniej.
Jak zapłacić mandat przez internet z zagranicznego konta?
Przelew do urzędu skarbowego może być dokonany z konta w dowolnym banku, także zagranicznym. Procedura wygląda bardzo podobnie, z tą różnicą, że należy inaczej oznaczyć numer rachunku odbiorcy przelewu:
- Kod SWIFT przypisany do Narodowego Banku Polskiego to NBPLPLPW;
- Numer rachunku należy poprzedzić oznaczeniem kraju: PL.
Resztę danych, czyli swoje dane oraz identyfikator i kwotę mandatu, podajesz tak samo, jak przy płatności z rachunku polskiego.
W jakim terminie musisz zapłacić mandat?
Termin zapłaty mandatu jest różny, w zależności od tego, jakiego rodzaju blankiet zostanie wystawiony przez policjanta. Możesz swobodnie wybierać między mandatem gotówkowym a kredytowym. Polskie prawo przewiduje 3 rodzaje mandatów:
- Gotówkowy – powinien być zapłacony do razu po jego otrzymaniu. Będziesz musiał uregulować należność gotówką, chyba że patrol funkcjonariuszy dysponuje terminalem do wykonywania płatności zbliżeniowych. W takiej sytuacji równie dobrze możesz zapłacić mandat kartą płatniczą, zegarkiem lub telefonem.
- Kredytowy – otrzymujesz od funkcjonariusza Policji wypisany blankiet z indywidualnym identyfikatorem i kwotą, którą należy zapłacić w terminie 7 dni od otrzymania mandatu.
- Zaoczny – mandaty zaoczne wystawiane są, kiedy na miejscu zdarzenia nie ma sprawcy szkody (np. za parkowanie w niedozwolonym miejscu). Tę należność również musisz uregulować w terminie 7 dni.
Opóźnienie w płatności mandatu uprawnia organ do wszczęcia postępowania egzekucyjnego i ściągnięcie należności w trybie egzekucji administracyjnej wraz z należnymi odsetkami.
Co z mandatami wystawianymi przez inne służby niż Policja?
Przez internet możesz zapłacić mandat wystawiony także przez inne służby niż Policja, np. Straż Miejską, Instytut Transportu Drogowego czy służby celne.
Pamiętaj jednak, że w tym przypadku będziesz musiał wskazać indywidualny rachunek bankowy odbiorcy.
Obecnie nie ma przepisów, które określałyby jedno wspólne konto dla wszystkich płatności związanych z nakładaniem sankcji publiczno-prawnych.
Dlaczego warto płacić mandaty przez internet?
Płacenie mandatów przez internet ma kilka zasadniczych zalet, które sprawiają, że jest to znacznie atrakcyjniejsza usługa niż ta świadczona przez Urząd Pocztowy.
Przede wszystkim możliwość skorzystania z formularza internetowego to duże ułatwienie. Wypełnienie poszczególnych pól jest proste, przebiega szybko, a Ty dzięki bankowości mobilnej zrealizujesz przelew z dowolnego miejsca na świecie.
Korzystanie z bankowości internetowej to także gwarancja szybkiej realizacji transakcji. Księgowanie następuje najpóźniej następnego dnia roboczego. Nawet jeżeli zlecisz przelew przedostatniego dnia, z wyłączeniem weekendu, możesz być spokojny, że zmieścisz się w terminie.
W przeciwieństwie do polecenia przelewu złożonego na poczcie wykonanie transakcji on-line jest bezpłatne.
Opłacanie mandatu przez internet pozwala uniknąć kolejek i stresu związanego z opieszałą obsługą. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a cała reszta dzieje się automatycznie.
Korzystaj z bankowości internetowej, aby uprościć sobie życie. Po to właśnie istnieje!