ranking kont - logo serwisu

Jak założyć konto bankowe przez internet? Poradnik krok po kroku

ikona kalendarza
08/01/2024
Jeszcze kilka lat temu, aby otworzyć rachunek, trzeba było osobiście odwiedzić placówkę wybranej instytucji, a cała procedura była czasochłonna i niezbyt wygodna. Dzisiaj większość banków oferuje dzisiaj konta online. Jeśli masz wątpliwości, jak wygląda procedura zakładania konta przez internet, sprawdź nasz poradnik.
jak założyć konto bankowe przez internet - obrazek artykułu
ikona symbolizująca kluczowe spostrzeżenia
Kluczowe spostrzeżenia
 • Założenie konta przez internet to wygodny sposób, aby otworzyć ROR bez wychodzenia z domu.
 • Aby otworzyć konto bankowe online, wystarczy wykonać kilka prostych kroków.
 • Wybierając ofertę dla siebie, korzystaj z gotowych zestawień dostępnych w sieci. W ten sposób oszczędzisz czas i dowiesz się o aktualnych promocjach.
 • Decydując się na bankowość internetową, uważaj na cyfrowe zagrożenia. Cyberprzestępcy często bazują na nieuwadze użytkowników.

Dlaczego warto założyć rachunek online?

Założenie konta bankowego online niesie ze sobą szereg korzyści:

ikona - informacja
 • otwieranie konta jest proste, trwa zaledwie kilka minut, a wszystkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu;
 • ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) możesz założyć z dowolnego miejsca – nawet będąc za granicą czy podczas wyjazdu wakacyjnego;
 • wiele banków premiuje klientów korzystających z nowoczesnych rozwiązań. Możesz liczyć na dodatek pieniężny i inne korzyści.

Konto aktywowane online jest aktywne praktycznie od razu, z chwilą zaakceptowania twojego wniosku przez system lub pracownika banku. Do czasu zatwierdzenia ROR w placówce musisz jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Mogą one dotyczyć np. dostępności produktów finansowych takich jak kredyt lub pożyczka.

Jak założyć konto bankowe przez internet?

Procedura zakładania konta bankowego w różnych bankach wygląda nieco inaczej, ponieważ każda z instytucji korzysta ze swojego systemu. Jeżeli będziesz zakładał kilka kont, z pewnością jednak zauważysz, że poszczególne etapy są do siebie podobne. Jak otworzyć konto w banku, korzystając z rozwiązań online?

ikona strzałki

Przygotuj dokumenty

Do założenia konta będziesz potrzebować swoich danych osobowych. Przygotuj dowód osobisty lub paszport tak, aby mieć go pod ręką podczas wypełniania wniosku. Dzięki temu procedura przebiegnie szybciej.

ikona strzałki

Wypełnij wniosek online

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o konto przez internet. Po kliknięciu przycisku zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie w treści formularza należy zwykle podać:

 • imię i nazwisko;
 • numer PESEL;
 • numer telefonu;
 • adres e-mail;
 • numer i serię dowodu osobistego.

Bank będzie wymagał od ciebie również wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. Możesz też spotkać się z możliwością wyboru rodzaju rachunku i zaznaczenia opcji, czy chcesz otrzymać kartę do konta.

ikona strzałki

Potwierdź swoją tożsamość

Po złożeniu wniosku o założenie konta bank musi jeszcze zweryfikować twoją tożsamość. Możesz spotkać się z różnymi metodami potwierdzania danych klienta.

informacja - nowa ikona

Do najpopularniejszych sposobów potwierdzenia tożsamości online zaliczają się:

 • założenie konta online na selfie – musisz wgrać do systemu zdjęcia swojej twarzy oraz dowodu tożsamości (obu stron);
 • przelew weryfikacyjny – logujesz się do rachunku w innej instytucji i wykonujesz przelew na niewielką kwotę;
 • usługa kurierska – w tym wariancie wniosek składasz online, a pracownik firmy kurierskiej dostarcza ci komplet dokumentów do podpisu;
 • wideorozmowa – aby otworzyć konto osobiste, musisz potwierdzić swoją tożsamość podczas połączenia wideo z pracownikiem banku (zwykle wystarczy okazanie dowodu przed kamerą smartfona albo odczytanie wysłanego w wiadomości SMS kodu).

W jakim banku najlepiej założyć konto online?

Jeśli chcesz znaleźć rachunek najlepiej dopasowany do twoich potrzeb, sprawdź nasze gotowe zestawienia. Są na bieżąco aktualizowane, więc masz pewność, że zawsze dostajesz najświeższe informacje.

Zanim wybierzesz bank, w którym założysz konto, warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma ofertami spośród dostępnych. Zwróć szczególną uwagę na takie kwestie jak:

 • wysokość opłat za prowadzenie konta oraz inne czynności – np. przelewy, SMS-y autoryzacyjne, utrzymanie karty płatniczej;
 • funkcjonalność – sprawdź, czy oprócz ROR bank oferuje inne produkty lub usługi, które mogą cię zainteresować, np. karta kredytowa, konto młodzieżowe, konto oszczędnościowe;
 • obsługa klienta – jeśli często korzystasz z bankowości elektronicznej lub mobilnej, wybierz bank, którego serwisy są wysoko oceniane przez użytkowników.

Jak bezpiecznie założyć konto w banku przez internet?

Zakładanie konta bankowego przez internet jest proste, ale wiąże się z zagrożeniami cyfrowymi. Czy można się przed nimi zabezpieczyć i na co należy zwrócić uwagę?

ikona strzałki

W jaki sposób banki zabezpieczają swoje usługi?

Korzystając ze strony internetowej banku, upewnij się, że połączenie jest szyfrowane. Poznasz to po ikonie zamkniętej kłódki widocznej obok adresu URL.

Jeśli chcesz założyć konto przez aplikację, pobieraj ją wyłącznie ze sprawdzonych źródeł takich jak. sklep Google Play. Banki muszą stosować również tzw. silne uwierzytelnianie (ang. Strong Customer Authentication). Oznacza to, że wiele działań będziesz musiał potwierdzić dwukrotnie, np. kodem PIN i hasłem

Jak bezpiecznie założyć konto osobiste przez internet?

Banki z reguły korzystają z silnych i aktualizowanych zabezpieczeń. Większość ataków cyfrowych wykorzystuje jednak błędy popełniane przez użytkownika.

Pamiętaj o kilku prostych zasadach, aby czuć się bezpiecznie w sieci.

 • Korzystając z usług banku online unikaj logowania się do publicznych sieci Wi-Fi. Często są słabo zabezpieczone, a przez to podatne na cyfrowe ataki.
 • Zakładając konto online, upewnij się też, że możesz to zrobić dyskretnie. Nigdy nie wypełniaj wniosku w miejscach publicznych takich jak dworzec czy galeria handlowa. Pamiętaj, że podajesz w nim swoje dane osobowe.
 • Uważaj na próby phishingu, czyli wysyłanie przez cyberprzestępców wiadomości e-mail lub SMS, w których podszywają się pod innego nadawcę (w tym przypadku bank). Kliknięcie linku załączonego do wiadomości może spowodować utratę informacji zapisanych na komputerze.
 • Pamiętaj o aktualizacji zabezpieczeń. Aktywuj firewall, wykup dostęp do programu antywirusowego.
 • Ustaw silne hasło do konta. Zadbaj, aby było odpowiednio długie (minimum kilkanaście znaków) oraz złożone – zawierało znaki specjalne, cyfry i wielkie litery.

Otwarcie konta przez internet to prosty sposób, aby zacząć korzystać z usług bankowych. Przy wyborze najlepszej oferty kieruj się informacjami o opłatach, jakością obsługi klienta oraz aktualnymi promocjami. Dobre konto to takie, które pozwala wygodny sposób zarządzać pieniędzmi, ale też zarobić.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek monet, który symbolizuje możliwość ponoszenia opłat za prowadzenie konta

Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego - jak możesz ich uniknąć?

PRZECZYTAJ → 
koszty przelewu natychmiastowego

Koszty przelewu natychmiastowego - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

PRZECZYTAJ → 
konto bez prowizji - obrazek artykułu

Na czym polega konto bankowe bez prowizji i w których bankach je znajdziesz?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka