Opłaty za wypłaty z bankomatów, czyli ile kosztują Twoje pieniądze?

Choć płatności bezgotówkowe powoli i nieubłaganie zdobywają rynek transakcji pieniężnych, zawsze warto mieć przy sobie przysłowiowe „kilka złotych” w gotówce, które przydadzą się w sytuacjach awaryjnych. Dzięki karcie płatniczej możesz wypłacić pieniądze w dowolnej maszynie. Często jednak wypłata gotówki związana jest z koniecznością uiszczenia na rzecz banku prowizji. Zobacz, jak dużą opłatę pobierze od Ciebie bank i czy możesz jej uniknąć.
kalendarz ikona
Opublikowano: 
11 maja 2021 
autor ikona
Autor: 
Redakcja
kategorie ikona
Kategoria: 
wypłaty z bankomatów - opłaty: obrazek artykułu

Prowizja od wypłaty z bankomatu w Polsce

Na polskim rynku usług finansowych największymi sieciami bankomatów zarządzają wyłącznie duże instytucje – PKO Bank Polski, Euronet i PlanetCash, Bank Millennium, a także Santander Bank i Bank Polskiej Spółdzielczości. Zanim zdecydujesz się na podjęcie gotówki, warto zorientować się, w jaki sposób dana sieć wylicza prowizję. Zastanawiasz się zapewne, czy istnieje jakaś ogólnie przyjęta metoda lub wzór, który pozwoli to ustalić. Niestety, każda instytucja finansowa kieruje się własną polityką, ale do decydujących czynników można zaliczyć:

 • kwotę wypłaty,
 • wypłatę z bankomatu rodzimego lub obcego banku,
 • wariant posiadanego konta bankowego,
 • rodzaj karty do bankomatu,
 • liczbę realizowanych transakcji.

Wyjeżdżając na wakacje, dowiedz się w placówce banku lub poprzez infolinię, z jakimi sieciami współpracuje wybrana przez Ciebie instytucja finansowa. Przyda się także lektura Tabeli Opłat i Prowizji, którą każda instytucja zamieszcza na swojej stronie internetowej. Warto również poszukać aktualnych informacji w Internecie. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na miejscu i niespodziewanego drenażu konta.

Darmową wypłatę gwarantują urządzenia banku, w którym użytkownik posiada konto, ale część placówek rezygnuje z prowizji także w innych maszynach, o ile wypłacisz określoną, minimalną kwotę, np. 100 zł. Tak działa m.in. mBank i BOŚ Bank. Jeszcze inne banki, jak Bank Millenium wprowadzają określone warunki aktywności, od których zależy darmowa wypłata. Najczęściej będą to:

 • cykliczne, zewnętrzne wpływy w określonej wysokości na konto (w Banku Millenium to 1000 zł miesięcznie),
 • regularna płatność kartą lub BLIKiem (w Banku Millenium wystarczy jedna taka transakcja w miesiącu).

Bank nie zawsze dysponuje własną siecią bankomatów, ale opiera się na współpracach nawiązanych z innymi podmiotami. W Polsce najczęściej będą to sieci PlanetCach oraz Euronet. W takiej sytuacji ustalenie gdzie możemy za darmo wypłacać gotówkę, nie będzie intuicyjne i konieczne staje się zasięgnięcie informacji bezpośrednio u personelu lub na stronie internetowej banku.

ikona karty kredytowej

Najlepsze karty kredytowe

Zobacz też ranking kart kredytowych, w którym znajdziesz aktualne zestawienie najlepszych kart kredytowych.

Zobacz Ranking

Jaką prowizję zapłacisz za wypłatę z innego bankomatu?

Korzystanie z bankomatu innej sieci niemal zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji. Może ona być naliczana w określony sposób, np. kwotowo (np. 3 zł od transakcji), procentowo (np. 2% od wypłaty) albo w sposób mieszany (1% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 zł).

Rozwiązania procentowe są zdecydowanie mniej korzystne przy wypłacaniu większych kwot. Pamiętaj, że dla wypłaty 100 zł, 5 zł lub 5% prowizji to to samo, ale w przypadku 1000 zł różnica jest spora (5 zł lub 50 zł). Łatwo policzyć, że przy wypłacie kwoty rzędu 2000 zł, stanowiącej ekwiwalent czynszu najmu i opłat za mieszkanie średniej wielkości, oddajemy bankowi 100 zł. Gdyby ująć to obrazowo, to tak, jakbyśmy wylali z baku kilkanaście litrów benzyny. Tyle że bezproduktywnie.

Przyjrzyjmy się, jaką prowizję w bankomatach stosują wybrane, największe banki w Polsce (przy wypłacie z obcej sieci):

 • Bank Pekao – dwie pierwsze wypłaty są darmowe przy spełnieniu warunków bezpłatności konta, pozostałe wypłaty to 2,3%, ale nie mniej niż 5 zł,
 • Alior Bank – 0 zł przy aktywowaniu opcji „wszystkie bankomaty bez prowizji”, w innych sytuacjach 2,50 zł,
 • BNP Paribas – 5 zł, choć instytucja współpracuje z siecią Planet Cash, gdzie wypłaty są darmowe,
 • Rekordzistami ex aequo pozostają jednak PKO BP oraz Getin Noble Bank. W pierwszym przypadku zapłacisz 10 zł za każdą transakcję w obcym bankomacie. Druga instytucja obciąża wypłaty prowizją w wysokości 3,5% wypłaty, ale nie niższą niż 5 zł.

Coraz więcej banków rezygnuje z pobierania opłat za korzystanie z bankomatów w przypadku wyboru BLIK-a. To jedna z metod (obok wypłat z wykorzystaniem NFC, czeku BLIK oraz aplikacji SkyCash i HalCash), dzięki którym wypłacisz pieniądze, mając w ręku wyłącznie telefon z dostępem do Internetu. W tym przypadku część banków stosuje politykę bezprowizyjną na terenie całego kraju, inne zaś uzależniają brak prowizji od spełnienia określonych wymagań (najczęściej takich samych, jak w przypadku tradycyjnego podjęcia gotówki z konta).

Opłaty za wypłaty z bankomatów za granicą

wypłaty z bankomatów za granicą

Jeszcze ciekawiej przedstawiają się warunki opłat bankomatowych za granicą. Wielu operatorów stosuje tzw. Surcharge lub DCC i to na nie musisz przede wszystkim uważać. O co chodzi? Surcharge to prowizja naliczana przez operatora danego bankomatu. Jest ona całkowicie odrębna od opłat naliczanych przez Twój bank. Na szczęście większość bankomatów uprzedza o tym detalu przed zakończeniem transakcji, więc masz możliwość bezpiecznego wycofania się z niej. Opłaty Surcharge rzadko kiedy przekraczają kilka Euro, ale miej w pamięci relację tej waluty do PLN. Co ciekawe, swego czasu było głośno o sieci Euronet, która naliczała opłaty Surcharge za wypłaty gotówki na terenie Polski w przypadku kart zagranicznych. Na szczęście, takich sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Z kolei DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) to automatyczne przewalutowanie. Daje ono możliwość rozliczenia transakcji w innej walucie niż pieniądze danego kraju (np. zapłata za włoską pizzę w złotówkach, a nie Euro). Ostatecznie jednak Twój bank i tak dokona rozliczenia w walucie polskiej według kursu kupna/sprzedaży na dzień rozliczenia. DCC zawsze będzie dla Ciebie niekorzystne, ponieważ wiąże się z wysokim spreadem, czyli prowizją banku.

Oprócz wspomnianych niespodzianek bankomaty zagraniczne mogą pobierać prowizje na podobnej zasadzie jak polskie – procentowo, kwotowo lub w sposób mieszany. Część banków przewiduje usługi pakietowe, które pozwalają „zamrozić” wysokość prowizji dla określonej ilości wypłat.

Prowizja za korzystanie z bankomatu zagranicznego a karta wielowalutowa

Dodatkowych opłat za granicą możesz uniknąć, decydując się na kartę wielowalutową. Jest to karta wydana do rachunku prowadzonego w złotówkach, ale z możliwością otwarcia kont w obcych walutach (np. USD, Euro, CHF). Takie rozwiązanie pozwala uniknąć niekorzystnego przewalutowania, ponieważ obciążany będzie wyłącznie rachunek prowadzony w danej walucie, ale nie konto osobiste złotówkowe. Dlatego, zanim wyjedziesz za granicę, rozważ założenie konta w walucie docelowego kraju. Oczywiście karta wielowalutowa na co dzień działa tak samo, jak zwykła karta debetowa i z jej pomocą możesz dokonywać wszystkich rodzajów transakcji, w tym podłączać ją pod serwisy płatności mobilnych (np. Apple Pay). Pamiętaj, aby na rachunkach w walucie obcej trzymać odpowiedni zapas gotówki. Jeżeli podczas płacenia we francuskiej restauracji okaże się, że właśnie skończyły Ci się Euro, niedomiar gotówki zostanie pobrany (i przeliczony) z konta złotówkowego, a to już może zaboleć.

Prowizja za korzystanie z bankomatu jest jak komar. Mały, ale irytujący i wszechobecny. Pamiętaj jednak, że da się jej uniknąć. Naucz się bankować mądrze i dowiedz się, jak możesz nie płacić prowizji, wypłacając gotówkę. Nadwyżkę kapitału lepiej zainwestować gdzieś indziej. Jak mawiał znany mówca motywacyjny i biznesowy, John C. Maxwell, „Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły”.

chevron-down-circlechevron-right-circle