logo serwisu Ranking Kont porównującego najlepsze oferty produktów finansowych oraz udostępniającego wartościowe i unikalne opracowania

Jak straciłem 1000 Euro na kryptowalutach. Nie popełniaj tych błędów (5 lekcji)

Na początku mojej przygody z kryptowalutami, usłyszałem, że aby nauczyć się inwestować w krypto, warto przeznaczyć 500 Euro na start i od razu spisać je na starty. Wpłaciłem więc równowartość €500 na Giełdę. Utrata wszystkich środków zajęła mi niecałe 5 dni. Przeczytaj jakich błędów nie popełniać, zanim zainwestujesz swoje pieniądze.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
jak straciłem 1000 Euro na kryptowalutach - obrazek

Zastrzeżenie: Informacje zamieszczone w tym artykule stanowią prywatny pogląd autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Nie kopiuj moich zachowań i pamiętaj, że każda inwestycja w kryptowaluty i instrumenty pochodne wiąże się z wysokim ryzykiem.

Lekcja 1: Traktuj poważnie rady bardziej doświadczonych osób

Tematem kryptowalut interesuję się już dobre kilka lat, ale dopiero w pierwszej połowie 2022 roku zacząłem być aktywnym graczem na rynku krypto.

Inspirację znalazłem w filmie udostępnionym w serwisie YouTube. Doświadczony jegomość zasugerował w trakcie wywiadu, że najlepszą drogą, żeby nauczyć się inwestować w krypto, jest wpłata środków równowartości ok. 500 Euro i rozpoczęcie obracania kapitałem. „Bądź gotowy, że to pieniądze, które szybko stracisz” – zaznaczył.

Do wiadomości przyjąłem pierwszą część tego komunikatu. Kompletnie zignorowałem zastrzeżenie o możliwej stracie środków. Do tej pory trafiały do mnie wyłącznie informacje o pokaźnych, niekiedy kilkunastokrotnych zyskach. To uśpiło moją czujność i pozwoliło szybko utracić zainwestowane środki.

ikona waluty 1

Na samym początku przygody, rzeczywiście łatwo stracić swoje środki. Dlatego na giełdę wpłaciłbym mniejszą kwotę. 100 – 150 Euro wydaje się optymalnym rozwiązaniem. To wystarczająco mało, żeby móc przymknąć oko na jednorazową stratę, a jednocześnie odpowiednio dużo, aby nie zabrakło motywacji do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Euro ikona

Mój początkowy bilans: -500 Euro

Lekcja 2: Na 99,98% nie jesteś geniuszem i nieprzemyślane decyzje będę cię sporo kosztować

Swoją przygodę rozpocząłem na przełomie kwietnia i maja 2022, kiedy doszło do upadku kryptowaluty LUNA. Wartość monety w ciągu kilku dni spadła z ok. $85.4 do < $0.005.

Terra Classic, wykres
Wartość waluty Terra Classic. Źródło: CoinMarketCap

Wpadłem na genialny pomysł, że wartość waluty nie może przecież spadać w nieskończoność. Obstawiłem więc wzrost i w ten sposób straciłem ok. 20% początkowego kapitału. Nie wyciągnąłem jednak wniosków i nie czekając długo, ponowiłem działanie, inwestując pozostałe środki. Już na drugi dzień saldo mojego konta wyniosło okrągłe 0 z niewielkim ułamkiem.

ikona waluty 1

Przede wszystkim nie podejmowałbym decyzji o inwestycji środków, bez poznania szerszego kontekstu. Szybko przekonałem się, że w tej, jak i w wielu innych dziedzinach, nie jestem geniuszem. Dziś prawdopodobnie nie utworzyłbym żadnego zlecenia, tylko obserwowałbym biernie rynek. Jeśli już odważyłbym się na jakieś kroki, nie angażowałbym więcej niż 10% kapitału.

Euro ikona

Mój bilans: -500 Euro (wciąż)

Lekcja 3: Inwestowanie bez strategii nie ma sensu

Wydawało mi się, że po tych bolesnych lekcjach poszedłem po rozum do głowy. Zacząłem być bardziej ostrożny, angażować mniejsze środki i podejmować bardziej przemyślane decyzje.

Przez chwilę byłem na plus, a mój pokaźny zysk sięgnął w pewnym momencie nawet kilkudziesięciu procent.

Szybko jednak okazało się, że to tylko chwilowa radość, a zielone cyferki oznaczające profit szybko zmieniły się w ognistą czerwień. Przez wahania na rynku i złe wyczucie czasu straciłem kolejne 150 Euro.

ikona waluty 1

Inwestowanie bez strategii, „na wyczucie” i bez żadnych wcześniej przyjętych założeń, po prostu nie ma sensu. Po tej lekcji zacząłem korzystać z metody DCA (Dolar Cost Averaging – uśrednianie kosztu dolara), co przyniosło znacznie lepsze efekty.

Euro ikona

Mój bilans: -650 Euro

Lekcja 4: Oszustwa na rynku krypto są bardzo wyrafinowane

Niedawno w aplikacji Moje ING otrzymałem komunikat informujący mnie o tym, że jestem “jednym z 10% najbardziej aktywnych użytkowników apki”. Podobnie mógłbym siebie określić, jeśli chodzi o znajomość tematu cyberbezpieczeństwa.

Podczas gdy w Polsce popularne jest „oszustwo na BLIK-a”, cyberprzestępcy działający w tym obszarze, w świecie Web3 mają zdecydowanie bardziej wyrafinowane metody wyłudzania pieniędzy.

Boleśnie przekonałem się o tym, dokonując zakupów swoich pierwszych NFT. Nieopatrznie kliknąłem link w aplikacji Magic Eden i szybko straciłem 3 SOL – wtedy równowartość blisko 150 Euro.

ikona waluty 1

Działanie w pośpiechu do niczego dobrego nie prowadzi. Najpierw warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, następnie zachować szczególną ostrożność, podejmując jakiekolwiek aktywności. Upewnij się dwukrotnie, zanim klikniesz link – ta zasada obowiązuje również w świecie krypto.

Euro ikona

Mój bilans: -790 Euro

Lekcja 5: Na nieprzewidziane zdarzenia nie masz wpływu

Bogatszy w cenne doświadczenia, rozpocząłem kolejny etap przygody z kryptowalutami. Rynki w 2022 roku nie sprzyjały inwestorom, ale już w pewnym momencie wyszedłem na pokaźny plus, a mój zysk po raz pierwszy przekroczył dwucyfrową wartość.

I wtedy stało się coś, czego nikt się nie spodziewał. Upadek Giełdy FTX skutkował kilkudniowymi spadkami na rynku. I znowu, zamiast zysku, byłem na minusie.

ikona waluty 1

Na pewne rzeczy nie mamy wpływu, dlatego obecnie jedyną skuteczną strategią jest dla mnie angażowanie ograniczonej ilości kapitału. Choć potencjalne zyski są mniejsze, to masz też lepszy sen, kiedy wiesz, że na utratę narażasz tylko określoną kwotę, którą jesteś gotowy stracić już w początkowej fazie inwestycji.

Euro ikona

Mój bilans: -960 Euro

Trudne początki nie ostudziły mojego entuzjazmu

Udostępniam te informacje nie po to, żeby się chwalić (bo przecież nie ma czym), a pomóc ci uniknąć podobnych błędów, jeśli stawiasz pierwsze kroki na rynku kryptowalut.

Wyciągnąłem wnioski ze swoich niepowodzeń, jestem teraz dużo bardziej ostrożny i więcej czasu poświęcam na zdobycie umiejętności i wiedzy, a mniej angażuje się w huraoptymistyczne działanie.

Jeśli chcesz otrzymać więcej praktycznych informacji dotyczących kryptowalut, zachęcam cię do obserwowania tej strony.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecaną Promocję
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
ile można mieć kont bankowych - obrazek artykułu

Ile można mieć kont bankowych?

PRZECZYTAJ → 
największe banki na świecie - obrazek artykułu

Największe banki świata - Ranking - Top 10 + 3 innowacje

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę trzymającą w ręku pióro nad dokumentem, co symbolizuje wpis do rejestru erif

Baza ERIF – ostrzeżenie dla wierzyciela czy rekomendacja dla dłużnika?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle