RankingKont - logo serwisu
ikona kalendarza
10/10/2023

Fałszywy sklep internetowy – jak go rozpoznać? Nie daj się oszukać w sieci!

Jak wynika z raportu PayPal E-Commerce index DEEP DOWN: Poland 2022 aż 67% Polaków robi zakupy w sieci przynajmniej raz w tygodniu1. Za wyborem sprzedawców on-line przemawia zwykle niższa cena, większy wybór produktów i wygoda dostawy bezpośrednio do rąk kupującego. Oszuści doskonale orientują się w aktualnych trendach, dlatego w internecie powstaje coraz więcej fałszywych sklepów internetowych. Jak nie dać się oszukać?
ikona - strzałka w doł
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
kategorie miniaturka
Millennium aktualna promocja konta osobistego
Citi - Baner mobile
obrazek przedstawia osobę trzymającą w dłoni telefon oraz kartę płatniczą, a także laptop i koszyk sklepowy, co symbolizuje bezpieczne zakupy w sieci
informacja - nowa ikona
Z tego artykułu dowiesz się, że:
  • Robiąc zakupy w sieci, należy uważać na fałszywe sklepy internetowe.
  • Jeżeli witryna sprzedawcy budzi twoje wątpliwości, wtedy najlepiej zrezygnować z zakupu.
  • Aby zapobiegać nadużyciom, próby oszustwa możesz zgłosić na Policję, do Inspekcji Handlowej lub UOKiK

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat fałszywych sklepów internetowych.

Jak działają fałszywe sklepy internetowe?

Zakupy w e-sklepie to dla wielu osób codzienność. W ten sposób nabywamy np. sprzęt AGD/RTV, ubrania czy książki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy sprzedawca w sieci jest uczciwy. Jeżeli sklepy internetowe oferują ceny znacząco niższe od konkurencji, a do tego nie udostępniają informacji kontaktowych dla klientów, w twojej głowie powinno narodzić się podejrzenie, czy na pewno te zakupy w internecie są bezpieczne.

przykład ikona

Ważne - jak działają oszuści

Celem internetowych oszustów jest przede wszystkim wyłudzenie danych osobowych klientów, a także dostępu do konta bankowego. Fałszywe sklepy internetowe często do złudzenia przypominają klasyczną witrynę, dlatego zweryfikowanie prawdziwości serwisu nie zawsze będzie proste.

Po czym poznać, że sklep internetowy jest fałszywy?

Przed dokonaniem pierwszej płatności warto zweryfikować podstawowe informacje na temat witryny. To, że sklep działa, nie świadczy jeszcze o jego wiarygodności.

ważne - ikona

Zaalarmować cię powinny m.in.:

  • brak danych kontaktowych sklepu oraz jego siedziby;
  • podejrzanie atrakcyjne ceny i promocje;
  • błędy ortograficzne albo językowe na stronie;
  • brak regulaminu – obowiązek jego wprowadzenia wynika wprost z przepisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną[2].

Warto sprawdzić dane firmy w powszechnie dostępnych rejestrach – CEIDG dla osób fizycznych oraz KRS dla spółek, np. spółka z o.o. Koniecznie zwróć uwagę, czy przy wpisie widnieje informacja, że dana firma nadal działa.

Zakupy w sieci traktuj jak jazdę samochodem – zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, nie dokonuj transakcji.

Gdzie zgłosić fałszywy sklep internetowy?

Warto zachować czujność, a fałszywe e-sklepy należy zgłaszać do odpowiednich instytucji.

ikona - bezpieczeństwo

W Polsce podejrzanym sklepem internetowym może zająć się:

  • policja – na komendzie zgłosisz np. podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa;
  • Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej – kontroluje legalność prowadzonej działalności;
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta – prowadzi postępowania m.in. w zakresie nieuczciwych praktyk handlowych;
  • CERT Polska – poprzez formularz kontaktowy możesz zgłosić m.in. próby phishingu oraz domeny wyłudzające dane osobowe albo finansowe.

Pamiętaj o zgłoszeniu oszustwa, zanim zapłacisz za towar. Żadna kancelaria prawna ani instytucja państwowa nie jest w stanie zagwarantować ci, że odzyskasz utracone pieniądze.

Jak nie dać się oszukać w internecie?

Jeżeli wytypowałeś konkretny sklep w sieci, ale nie jesteś pewien, czy jest on bezpieczny, zachowaj podstawowe środki ostrożności.

  • Przede wszystkim sprawdź opinie na temat sklepu w mediach społecznościowych oraz na takich serwisach jak opineo.pl. Same pozytywne komentarze, które znajdziesz na forach, nie wystarczą, ponieważ mogą być nieprawdziwe. To samo dotyczy wielu opinii wystawionych w bardzo krótkim czasie.
  • Wybieraj wyłącznie popularne metody płatności, np. PayU, Przelewy24 lub T-Pay. Jeszcze lepiej sprawdzi się płatność przy odbiorze. Dzięki temu zapłacisz za przesyłkę dopiero wtedy, kiedy ją otrzymasz.
  • Jeżeli którykolwiek z elementów witryny wydaje ci się podejrzany, spróbuj najpierw skontaktować się ze sprzedawcą. Zadzwoń pod podany numer telefonu albo przynajmniej wyślij maila z pytaniem o produkt, który cię interesuje.
  • Zwróć uwagę na proces logowania. Jeżeli sklep jest uczciwy, będzie wymagał od ciebie podania wyłącznie podstawowych danych umożliwiających wysyłkę. W sytuacji, gdy od razu – już na etapie tworzenia konta – musisz podawać np. dane karty płatniczej, zrezygnuj z zakupu.

Planujesz zakupy w sklepie internetowym? Na te firmy uważaj!

Lista podejrzanych sklepów internetowych rośnie z roku na rok. Najłatwiej poszukać informacji w sieci. Nie brakuje serwisów, które regularnie aktualizują firmy oszukujące konsumentów. Listę niemal 2 tysięcy podejrzanych sklepów internetowych znajdziesz na stronie CyberRescue. Sprawdź, czy witryna, za pośrednictwem której chcesz zrobić zakupy, nie znajduje się na liście.

W wielu sklepach zamieszczonych na CyberRescue nie znajdziesz danych kontaktowych sprzedawcy, a nawet regulaminu. Brakuje także określenia podmiotu, który przetwarza dane osobowe klientów.

znak zapytania - ikona

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań dotyczących bezpieczeństwa zakupów w sieci.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
etui na kartę płatniczą - obrazek

Etui na kartę płatniczą. Czy to skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą środków?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia linię papilarną symbolizując bezpieczny sposób logowania na konto bankowe

Cyberbezpieczeństwo - 13 zasad jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej

PRZECZYTAJ → 
czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny - obrazek artykułu

Czym jest i jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross