ranking kont - logo serwisu

Czy komornik może zająć emeryturę i zablokować rachunek bankowy?

ikona kalendarza
06/03/2024
Według danych ZUS-u średnia wysokość emerytury po waloryzacji w marcu 2023 r. wyniosła około 3 300 zł brutto. Wielu osobom taka kwota w dobie rosnących cen nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i zmusza do zaciągania pożyczek. Co dzieje się w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłatą zadłużenia? Jak wygląda zajęcie komornicze emerytury i czy można je połączyć z zajęciem konta bankowego?
Ręka komornika sięgająca po dom symbolizujący zajęcie emerytury i zablokowanie rachunku bankowego przez komornika.
ikona symbolizująca kluczowe spostrzeżenia
Kluczowe spostrzeżenia
 • Komornik może łatwo ustalić, w których bankach dłużnik ma założone konta i czy pobiera emeryturę.
 • Przepisy określają maksymalną wysokość egzekucji komorniczej w przypadku emerytury.
 • Dłużnik może negocjować z wierzycielem wysokość egzekucji. Ma on także prawo złożyć skargę na czynności komornika, jeżeli organ egzekucyjny działa wbrew prawu.

Jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika?

W momencie skierowania sprawy do egzekucji komornik wysyła zapytanie do systemu OGNIVO. To aplikacja opracowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która pozwala na szybką wymianę informacji pomiędzy:

 • bankami;
 • ZUS-em;
 • urzędami skarbowymi;
 • komornikami sądowymi.
przykład ikona

Korzystając z OGNIVO, komornik ustala, czy i w których bankach dłużnik ma założony rachunek płatniczy. Zablokowanie dostępu do środków jest dokonywane w czasie rzeczywistym, co oznacza, że właściciel najczęściej dowiaduje się o tym fakcie, gdy usiłuje wypłacić pieniądze z konta.

Jeśli chcesz ustalić, które dokładnie środki uległy zajęciu, wątpliwości wyjaśnij w banku, a nie u komornika sądowego. Organ egzekucyjny zgłasza żądanie zablokowania określonej kwoty w celu przekazania jej wierzycielowi, ale nie wie, skąd pochodzą te pieniądze.

W sytuacji, kiedy bank blokuje środki wolne od zajęcia (np. trzynastą lub czternastą emeryturę), koniecznie złóż reklamację w placówce instytucji finansowej.

Czy komornik może zająć całą emeryturę dłużnika?

Podobnie jak w przypadku konta w banku, komornik może bardzo łatwo ustalić, czy dłużnikowi przysługuje status emeryta lub rencisty – wystarczy, że skontaktuje się z ZUS-em. Zasady egzekucji emerytur określa Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ważne - ikona

Kwota, którą może zabrać komornik z emerytury, nie powinna przekroczyć:

 • 60% świadczenia, jeżeli na dłużniku ciążą zobowiązania alimentacyjne;
 • 50% świadczenia, gdy z twojej emerytury pokrywane są odpłatności za pobyt w DPS, zakładach opiekuńczo-leczniczych i podobnych placówkach;
 • 25% świadczenia w pozostałych przypadkach.

Wysokość zajęcia świadczenia emerytalnego odnosi się do kwoty brutto, czyli przed odjęciem od wypłaty zaliczki na PIT i składki zdrowotnej.

Na wypadek, gdyby świadczenie zajęte przez komornika było niskie, we wspomnianej ustawie przewidziano też kwoty wolne od zajęcia. Wynoszą one od 200 do 825 zł, w zależności od podstawy egzekucji, i są corocznie waloryzowane.

Pamiętaj, że komornik może zająć jednocześnie konto bankowe oraz emeryturę (w zakresie wynikającym z przepisów). Jeżeli jednak na rachunek w banku nie wpływają inne środki poza świadczeniem z ZUS-u, należy zaznaczyć, że zajęte powinny zostać wyłącznie środki ponad kwotę wolną od zajęcia. W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia prawa.

Jak w praktyce oblicza się wysokość zajęcia komorniczego?

ikona - informacja
Spójrzmy na prosty przykład przy założeniu, że emerytura dłużnika wynosi 4 000 zł brutto. Od tej kwoty należy odjąć:
 • 1000 zł zajęcia (25% świadczenia);
 • 120 zł podatku dochodowego (12% x 4 000 zł - 300 zł);
 • 360 zł składki zdrowotnej (9% x 4 000 zł).
Po wszystkich wyliczeniach zostaje nam kwota 2520 zł i taki przelew otrzyma dłużnik.

Co możesz zrobić w przypadku zajęcia emerytury i rachunku bankowego?

Co może zrobić emeryt, który został bez środków do życia wskutek zajęcia komorniczego? Możliwości działania jest kilka. Przede wszystkim możesz negocjować z wierzycielem wysokość zajęcia. Przepisy określają maksymalną wysokość egzekucji, ale nie minimalną. Jeżeli firma pożyczkowa zgodzi się na rozłożenie zadłużenia na raty, wysokość egzekwowanej kwoty będzie odpowiednio mniejsza.

Rozwiązaniem problemu jest też dodatkowa praca. Dla dłużnika to dodatkowy dochód, a dla firmy, która zatrudnia emeryta – dostęp do doświadczonego pracownika.

Pamiętaj, że komornik nie ma prawa zająć całej emerytury nawet w sytuacji, kiedy wpływa ona na rachunek w banku. Jeśli nachodzą cię wątpliwości co do tego, czy organ egzekucyjny działa poprawnie, skorzystaj z porady prawnika. Specjalista pomoże ci w przygotowaniu reklamacji do banku lub skargi na czynności komornika.

Dlaczego uprawnienia komornika są ważne dla osoby zadłużonej ?

Wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy z tego, że komornik nie może zająć wszystkich środków do życia. Świadomość swoich praw pozwoli ci na podjęcie efektywnej obrony w razie egzekucji.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
Obraz przedstawia spokojną scenę w lesie z ścieżką oświetloną jasnym, eterycznym światłem, prowadzącą dwie zarysowane postacie w jego kierunku. Symbolizuje to przejście i ciągłość życia, odzwierciedlając proces zarządzania kontem bankowym po śmierci właściciela. Obraz towarzyszy artykułowi - Konto bankowe a śmierć posiadacza rachunku: kluczowe informacje - i porusza problematykę dostępu do środków i obsługi spraw finansowych po zgonie posiadacza konta.

Konto bankowe a śmierć posiadacza rachunku: kluczowe informacje

PRZECZYTAJ → 
etui na kartę płatniczą - obrazek

Etui na kartę płatniczą. Czy to skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą środków?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę trzymającą w dłoni telefon oraz kartę płatniczą, a także laptop i koszyk sklepowy, co symbolizuje bezpieczne zakupy w sieci

Fałszywy sklep internetowy – jak go rozpoznać? Nie daj się oszukać w sieci!

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka