ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
20/03/2024

Czym jest konto rolnicze?

Uśmiechnięty rolnik z zadowoleniem trzyma ręce skrzyżowane na klatce piersiowej, stojąc przed ciągnikiem na tle swojego gospodarstwa rolnego.
Prowadzenie własnego gospodarstwa to wymagające zadanie nie tylko ze względu na ogromne obciążenie rolnika pracą niemal przez cały rok. Generowanie przychodów z uprawy lub hodowli należy także we właściwy sposób rozliczyć. Z myślą o rolnikach coraz więcej banków uzupełnia swoją ofertę o jrachunki rolnicze. Co to takiego i jak wybierać konto dla rolnika?
ikona symbolizująca kluczowe spostrzeżenia

Kluczowe spostrzeżenia:

  • Konto rolnicze to rachunek przeznaczony dla osób prowadzących gospodarstwo rolne. Wyróżnia się konta rolnicze indywidualne oraz firmowe.
  • Rachunki rolnicze oferują dostęp do rozwiązań istotnych z punktu widzenia produkcji rolnej, takie jak wsparcie księgowości czy integracja konta z platformą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR).
  • Konta dla rolników znajdziesz zarówno w bankach komercyjnych, jak i spółdzielczych.
  • Wybierając konto z myślą o wsparciu gospodarstwa, warto zwrócić uwagę na koszty związane z obsługą rachunku oraz dodatkowe rozwiązania zaprojektowane z myślą o rolnictwie.

Czym różni się konto rolnicze od zwykłego rachunku?

Podobnie jak w przypadku zwykłych ROR konta rolne można wykorzystać do rozliczania przychodów i wydatków. Rachunki rolnicze są jednak przeznaczone wyłącznie dla osób prowadzących agrobiznes. W ofertach banku znajdziesz konta dla rolników indywidualnych oraz konta firmowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą.

Obecnie konta dla rolników oferują zarówno banki prowadzące działalność w formie spółek akcyjnych, w tym Aliora Bank (Rachunek 4X4), Bank PKO BP (Konto rolnicze), Credit Agricole (Konto dla rolnika), jak i liczne banki spółdzielcze.

Dlaczego warto mieć konto rolnicze?

Dostęp do konta rolniczego pozwala na korzystanie z wielu rozwiązań, które ułatwiają osobom prowadzącym działalność rolniczą zarządzanie finansową stroną agrobiznesu. Oferty poszczególnych banków różnią się między sobą, ale zazwyczaj możesz liczyć na dodatkowe świadczenia, pomoc w prowadzeniu księgowości, a także korzyści podatkowe. Przyjrzyjmy się bliżej kilku przykładom z rynkowej oferty.

ikona strzałki

Konto rolnicze w banku PKO BP

Bank PKO BP oferuje rolnikom dostęp do usług e-księgowości oraz możliwość nielimitowanego wystawiania bezpłatnych faktur. Posiadacz konta otrzymuje też indywidualnego doradcę, którego zadaniem jest pomaganie w zakresie produktów bankowych dotyczących działalności gospodarczej.

Ciekawe rozwiązanie to integracja konta bankowego z platformą ARMiR. Dzięki temu można składać wnioski o dofinansowanie bezpośrednio z poziomu konta bankowego (np. wnioski o płatności dla małych gospodarstw lub biznesów o określonym profilu produkcji czy o interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne lub sektorowe).

ikona strzałki

Rachunek 4X4 w Alior Banku

Alior Bank przyznaje użytkownikowi konta opiekę bankiera, który działa w charakterze doradcy (podobnie jak w banku PKO BP). Dodatkowo możesz ubiegać się o udzielenie finansowania na preferencyjnych warunkach.

W ramach rachunku 4X4 masz dostęp do jednego spośród kilku pakietów:

  • krajowego;
  • gotówkowego;
  • zagranicznego;
  • oszczędnego.

Każdy z tych wariantów to zestaw nieco innych korzyści, obejmujących m.in. darmowe przelewy natychmiastowe lub dostęp do platformy wymiany walut (tzw. autodealingu).

ikona strzałki

Konto dla rolnika w banku Credit Agricole

Klienci banku Credit Agricole, którzy wybiorą konto rolnicze, otrzymują kompleksową ofertę dostosowaną do specyfiki prowadzenia gospodarstwa rolnego. Zawiera ona m.in.:

  • brak opłat za przelewy zewnętrzne, np. do US, ZUS i KRUS;
  • dostęp do płatności podzielonych VAT (tzw. split payment);
  • łatwą w obsłudze i tanią platformę wymiany walut;
  • wsparcie mobilnego doradcy.

Konta rolnicze nie tylko dostarczają rozwiązania istotne z punktu widzenia specyfiki branży. Są to także wygodne w obsłudze rachunki wyróżniające się niskimi opłatami (lub brakiem opłat) oraz dostępnością do serwisów mobilnych.

Jak wybierać konto dla rolnika?

Gdy wybierasz konto rolnicze, weź pod uwagę kilka aspektów produktów bankowych, w tym przede wszystkim:

  • koszty związane z prowadzeniem rachunku;
  • zakres dostępnych usług;
  • Twoje aktualne potrzeby jako rolnika.

Analizując koszty prowadzenia konta, sprawdź opłaty za prowadzenie rachunku i kartę, przelewy zewnętrzne oraz wypłatę gotówki w bankomatach. Część banków uzależnia brak opłat od bieżącego salda, które musi utrzymywać się na stałym poziomie, albo od regularnych wpływów na rachunek (takie rozwiązania stosują m.in. banki Credit Agricole i Santander Bank).

ikona strzałki

Konto dla rolników a usługi dodatkowe

Zakres dostępnych usług powinien być dopasowany do wymagań branży. Rolnicy zwracają uwagę na elastyczne warunki przyznawania dofinansowań, darmowe przelewy do KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) i dostęp do split payment. Pomocna może okazać się opieka doradcy, który dopasuje ofertę banku do bieżących potrzeb.

Wraz z rozwojem swojej działalności rolnik może potrzebować nowych rozwiązań. Dobrym przykładem są np. gospodarstwa nastawione na eksport. W ich przypadku warto wybrać rachunek, który oferuje dostęp do platformy wymiany walut oraz nielimitowane przelewy zagraniczne (SEPA).

Jak otworzyć konto rolnicze?

Konto rolnicze otwiera się podobnie jak inne rachunki bankowe. Obecnie większość banków pozwala na wybór jednej z kilku metod zakładania rachunku, w tym całkowicie zdalnie bez wychodzenia z domu.

Przyjrzyjmy się, jak założyć konto firmowe w banku Credit Agricole. W tym przypadku można zrobić to na jeden z trzech sposobów:

  • w aplikacji mobilnej CA24 Mobile;
  • przez internet w bankowości elektronicznej;
  • w dowolnej placówce banku.

W pierwszym przypadku wystarczy, że po zalogowaniu do aplikacji wybierzesz opcję „Rozwijaj biznes”, a następnie – „Konto firmowe”. Do założenia rachunku niezbędne jest wykonanie zdjęcia swojej twarzy oraz dowodu osobistego (możesz też wykorzystać e-dowód) i załadowanie fotografii do wniosku. Umowę o prowadzenie konta podpisuje się w aplikacji, a z rachunku możesz zacząć korzystać praktycznie od razu. Autoryzacja operacji wymaga podania numeru PIN.

Jeśli zakładasz konto przez bankowość elektroniczną, musisz wypełnić wniosek online, a następnie odebrać telefon od doradcy. Umowa o prowadzenie konta jest podpisywana w aplikacji CA24 Mobile lub w jednej z placówek banku.

Czy rolnicy rzeczywiście potrzebują specjalnego rachunku?

Warto wiedzieć, że rolnicy – tak długo, jak nie mają statusu przedsiębiorcy – nie są wpisywani do CEIDG albo KRS. Oznacza to, że nie muszą mieć rachunku firmowego. W wielu sytuacjach okazuje się to jednak pomocne, ponieważ konta rolnicze oferują wiele udogodnień przydatnych w prowadzeniu agrobiznesu.

Dlaczego konto rolnicze jest istotne?

Konta rolnicze to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących własne gospodarstwo. Ułatwia zarządzanie finansami związanymi z produkcją rolną niezależnie od tego, czy rolnik jest przedsiębiorcą.

Rolniczy rachunek bankowy, oprócz szeregu rozwiązań wspierających zarządzanie finansami w gospodarstwie rolnym, może również stanowić most łączący rolników z nowoczesnymi technologiami i innowacjami w rolnictwie. W dobie cyfryzacji oraz rosnącej roli zrównoważonego rozwoju banki mogą oferować produkty i usługi wspierające ekologiczne i efektywne wykorzystanie zasobów, takie jak specjalistyczne kredyty na zakup energooszczędnych maszyn czy systemów do inteligentnego zarządzania gospodarstwem.

Rolnicy, wybierając konto dopasowane do swoich potrzeb, nie tylko zyskują narzędzie do efektywnego zarządzania finansami, ale również dostęp do nowoczesnych rozwiązań wspierających rozwój i innowacyjność w rolnictwie.

kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
pokolenie X w Finansach - obrazek wyróżniony artykułu

Pokolenie X w Finansach - Rola, nawyki i przyzwyczajenia

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
pokolenie Alfa w Finansach - obrazek wyróżniony artykułu

Pokolenie Alfa w Finansach - Rola, nawyki i przyzwyczajenia

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
różne pokolenia w finansach - obrazek artykułu

Różne pokolenia w finansach i ich nawyki

PRZECZYTAJ PORADNIK →