Zarabianie na bankach – czy jest możliwe? (moja opinia)

zarabianie na bankach - tło
Czy zarabianie na bankach jest możliwe?

Coraz popularniejsze staje się zarabianie na promocjach bankowych. Jeszcze kilka lat temu znałem tylko jedną stronę, gdzie mogłem znaleźć zbiór informacji o promocjach bankowych. Dzisiaj mam wrażenie, że takich stron są setki. Na moim facebookowym timeline co chwila pojawiają się promowane posty o promocjach w bankach i bynajmniej nie dlatego, że nagle zacząłem się interesować tym tematem. 

Ale to nie wszystko. Wygląda jakby niektórzy chcieli nas przekonać, że promocje w bankach, to biznes na którym można naprawdę dobrze zarobić bez większego wysiłku. 

W takim razie czy promocje bankowe to prawdziwa żyła złota

Niezupełnie…

Z drugiej strony promocje w bankach mogą być dobrym sposobem na dodatkowy zarobek, który daje także możliwość przetestowania nowych produktów bankowych.

Dlatego nie ma co się dziwić rosnącej popularności promocji bankowych. Fakt ten na pewno dostrzegają same banki, bo ofert promocyjnych jest naprawdę sporo, a nagrody są coraz ciekawsze…

"Zarobiłem +1000 zł na promocjach w miesiąc"

Jakiś czas temu na jednym z blogów o promocjach bankowych, natknąłem się na wpis, w którym autor przekonuje, że zarobił ponad 1000 zł na promocjach bankowych w jeden miesiąc. Trzeba przyznać, że to imponująca kwota. I to wszystko na poważnie. Do wpisu jest dołączony wykaz promocji z informacją o tym jaki zysk, w jakiej promocji.

Patrzysz na tytuł, czytasz ten artykuł i myślisz – 1000 zł miesięcznie „ekstra” – super sprawa. 

Druga strona medalu jest taka, że aby zarobić ten 1000 zł czy więcej w miesiącu, trzeba włożyć w to sporo wysiłku. 

W zależności od konstrukcji promocji, często trzeba wydać określoną kwotę pieniędzy, żeby otrzymać premię. 

Jeśli nie zajmujesz się “zawodowo” promocjami bankowymi, obiektywnie trzeba powiedzieć, że ciężko będzie wykręcić taki wynik jak 1000 zł miesięcznie (choć jest to możliwe). 

Aby zyskać ponad 1000 zł w miesiącu trzeba byłoby jednak pamiętać o wielu warunkach i skoncentrować się na tym, aby niczego nie pominąć, bo może to skutkować niespełnieniem warunku promocji, a co za tym idzie – brakiem nagrody. Stąd osiąganie spektakularnych dochodów na promocjach, może i jest osiągalne, ale czy opłacalne? Na pewno wiązałoby się ze sporym wysiłkiem. Na pewno też zysk nie jest gwarantowany.

Może lepiej potraktować uczestnictwo w promocjach hobbystycznie i na luzie? 100, 200 czy 400 zł ekstra, to już coś! Przy dzisiejszych premiach wystarczy wziąć udział w jednej czy dwóch promocjach, żeby osiągnąć kilkaset złotych zysku. Bez wielkiego wysiłku.

Promocje bankowe i ich warunki

Coraz częściej trafiają się świetne promocje bankowe, których warunki są bardzo proste do spełnienia. Czasami wystarczy otworzyć konto i wykonać 5 transakcji kartą na dowolną kwotę, aby otrzymać nagrodę. Łatwy sposób na dodatkowy dochód, prawda?

Na pewno dobrym sygnałem jest to, że warunki promocji bankowych stają się coraz łatwiejsze do spełnienia. Wygląda to tak, jakby banki zaczynały traktować promocje jako zachętę dla nowych klientów do przetestowania konta, a nie skomplikowaną układankę, w której uczestnik gra o pełną pulę nagród albo część nagrody.

Jeszcze nie dawno oferty promocyjne bywały naprawdę mocno skomplikowane. Pamiętam taką promocję, to był rok 2016, może 2017, w której można było zyskać nagrodę o łącznej wartości 800 zł! To robi wrażenie, prawda? Jednak warunki tamtej promocji były bardzo skomplikowane. Na nagrodę składały się bon na zakupy o wartości 150 zł oraz 650 zł w formie zwrotu za płatności kartą rozłożone na 5 miesięcy – do 130 zł każdego miesiąca, a żeby uzyskać maksymalny, każdego miesiąca trzeba było wydać całkiem sporą sumę.

Dzisiaj promocje są raczej skonstruowane w znacznie łatwiejszy sposób. Otwierasz konto, dokonujesz kilku transakcji i jest spełniony warunek, który zapewnia Ci premię. Mimo wszystko uważam, że promocje bankowe należy traktować jak szansę na dodatkowy zarobek, a nie sposób na regularne zarabianie pieniędzy. Stąd w moim odczuciu hasła reklamowe jak „zarabianie na bankach” są… trochę na wyrost. 

Fakt, na promocjach bankowych można zarobić i to czasami naprawdę przyzwoicie. Niedawno odebrałem bon na 400 zł do sklepu ze sprzętem elektronicznym za udział w promocji jednego z banków. Patrzę jednak na to jednak bardziej w formie jednorazowej okazji, niż jako sposobu na regularne zarabianie pieniędzy. 

Okazje trafiają się i warto z nich korzystać, jednak “okazje” mają to do siebie, że trafiają się – okazyjnie.
Warto śledzić strony, które zbierają najlepsze okazje promocyjne wszystkich banków, aby wyłowić najlepsze oferty.

Promocje bankowe - czego możemy się spodziewać?

W ostatnim czasie obserwujemy dużo nowych promocji bankowych, do tego takich, w których oferowane są coraz wyższe premie. Dlaczego banki oferują coraz lepsze promocje? Można się doszukiwać różnych przyczyn, na pewno jedną z nich jest duża konkurencja. Jest nawet takie powiedzenie “gdzie dwa banki ze sobą konkurują, tam klient korzysta”, czy jakoś tak…

W mojej opinii intensyfikacja działań promocyjnych w internecie ma źródło swoje źródło w takich przyczynach jak:

 • Skuteczny sposób na pozyskiwanie lojalnych klientów.
  Dobrze skonstruowana promocja skutecznie zachęca klienta do skorzystania z produktu oferowanego przez bank. Bank jest gotów zapłacić Ci kilkaset złotych za przetestowanie konta. Jeśli klient trafi na produkt wysokiej jakości, jest szansa że zostanie za bankiem na dłużej – nie tylko przez okres promocji. Niewykluczone, że w przyszłości taki klient, będzie korzystał też z innych produktów oferowanych przez bank.
 • Skuteczność i mierzalność działań promocyjnych. 
  Promowanie produktów bankowych w internecie jest wygodne dla użytkowników. Z reguły wystarczy uzupełnienie prostego formularza, aby wziąć udział w promocji, w której można zyskać kilkaset złotych. Zwiększenie intensywności działań promocyjnych w internecie, jest też zgodne z ogólnym trendem – w pierwszym kwartale 2019 r. wartość reklamy internetowej na rynku po raz pierwszy była wyższa niż reklamy telewizyjnej (źródlo: WirtualneMedia.pl).
  Kolejna sprawa to mierzalność efektów działań promocyjnych. W bardzo łatwy sposób można sprawdzić skuteczność działań promocyjnych w internecie. A jeśli były one skuteczne… dlaczego nie ponowić promocji?
 

Mogłoby się wydawać, że promocje to świetny sposób na dodatkowy dochód. 

Z drugiej strony regulaminy promocji często mają taką konstrukcje, która w pewien sposób chroni bank, tak żeby w promocji nie mogły brać udział ciągle te same osoby. 

Standardem jest okres karencji – czyli zdefiniowany czas, kiedy użytkownik nie może ponownie wziąć udziału w promocji oferowanej przez bank. Czas karencji może być różny, najczęściej wyklucza on z udziału w promocji jednego uczestnika na przestrzeni 9 miesięcy lub dłuższej.

Na promocjach zyskasz więcej niż wcześniej

Premie w pojedynczych promocjach są coraz wyższe i wątpię, że w najbliższym czasie zdarzy się coś, co miałoby to zmienić. Uważam, że na promocjach bankowych w najbliższym czasie będzie można zyskać więcej niż w latach ubiegłych. Mówię tutaj o “zysku na promocjach”, nie sposobie na uzyskiwanie regularnego dochou.

Mam dla Ciebie kilka propozycji, jak można rozsądnie i zyskownie korzystać z promocji bankowych. Dzięki promocjom bankowym prawdopodobnie nie znajdziesz się na okładce Forbesa, ale na pewno wyjdziesz na plus. 😉

Moja propozycje jak korzystać z promocji bankowych:

 • Traktuj promocje jako jednorazowe okazje.
  Może jest czasem tak, że idziesz do sklepu w określonym celu, a dokonujesz innego zakupu bo trafiła się świetna okazjaW podobny sposób podejdź do promocji bankowych.
  Przykład? Czasem trafi się promocja lokaty, w której premia jest znacznie wyższa, niż odsetki, które zostaną naliczone od Twoich oszczędności. Może warto ulokować 1 000 zł oszczędności na lokacie – na potrzeby promocji – aby po 3 miesiącach odebrać 50 zł premii oraz niewielkie odsetki od ulokowanej kwoty?
 •  
 • Traktuj promocje jak… cechę konta bankowego (dodatkowa zaleta konta).
  Myślisz o otwarciu nowego konta bankowego i zastanawiasz się nad dwoma rachunkami. Przeanalizowałeś tabelę opłat i wiesz, że w obu przypadkach nie poniesiesz kosztów. Cechą wyróżniającą jedno konto jest wysoko oceniana aplikacja mobilna, drugi bank z kolei regularnie otrzymuje nagrody i wyróżnienia za jakość obsługi klienta. Nie wiesz na którą opcję się zdecydować, ale okazuje się, że pierwszy bank oferuje premię za otwarcie konta; drugi nie. Wybierz ofertę, która pozwoli Ci osiągnąć dodatkowy zysk.
 •  
 • Traktuj promocje jak okazje do sprawdzenia nowych rozwiązań.
  Możliwe, że już od kilku lat korzystasz z tego samego konta bankowego. Nie jesteś w 100% zadowolony z usług banku, ale jesteś do niego przyzwyczajony i co miesiąc dostajesz tam wynagrodzenie od Twojego pracodawcy.

  Jeśli pojawi się promocyjna oferta w innym banku, to możesz otworzyć konto tylko po to, aby przetestować nowy rachunek. Nawet jeśli masz 2 konta otwarte w tym samym czasie i bank naliczy opłaty za prowadzenie jednego rachunku, to promocyjna premia z nawiązką zredukuje koszty. Ty masz masz kilka miesięcy na sprawdzenie nowego rozwiązania i podjęcie decyzji czy chcesz dokonać zmiany, czy zostajesz w banku, z którego usług korzystasz od dawna.

Czy bierzesz udział w promocjach bankowych?

Jakie jest Twoje zdanie o promocjach bankowych? Podziel się swoją opinią pod tym wpisem!

A jeśli chcesz sprawdzić aktualne oferty promocyjne, zajrzyj tutaj. 🙂

Polecane posty

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o