ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
01/02/2023

Jak wygląda wymiana studencka do USA?

wymiana studencka do USA - obrazek
Stany Zjednoczone to niezwykle zróżnicowany, gęsto zaludniony i silnie rozwinięty gospodarczo kraj. Jeśli jako student lub marzysz o skorzystaniu z wymiany studenckiej, USA to z pewnością atrakcyjna opcja, która nie tylko pozwoli ci na rozwój osobisty, ale też zdobycie imponującego doświadczenia. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące wymian do USA.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • Wymiana studencka do USA to niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia i poznania zupełnie innego typu nauczania.
  • Studencka wymiana do USA może być zrealizowana w ramach umowy bilateralnej podpisanej z zagraniczną uczelnią przez polski uniwersytet albo jednego z kilku dostępnych programów.
  • Wymiany studenckie do Stanów Zjednoczonych są finansowane m.in. w ramach Programu ISEP, Fundacji Kościuszkowskiej albo stypendium Fulbrighta. Każda z tych inicjatyw działa na nieco innych zasadach.

Dlaczego warto skorzystać ze studenckiej wymiany do Ameryki?

Możliwość wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w ramach kształcenia to niepowtarzalna okazja do nauki języka na najwyższym poziomie. Dzięki temu zyskasz codzienny kontakt z native speakerami.

Wymiany studenckie to również szansa na poznanie zupełnie innego systemu kształcenia. Z pewnością zauważyłeś, że polskie uczelnie bazują przede wszystkim na przekazywaniu studentom wiedzy teoretycznej, co odbija się później na braku doświadczenia. Na amerykańskiej uczelni zetkniesz się ze znacznie większą liczbą zajęć praktycznych, co nauczy cię analitycznego i krytycznego myślenia oraz otwartości na obowiązki związane z pracą w wybranym zawodzie.

Jak dostać się na wymianę do USA

Na wymianę studencką do USA możesz dostać się, korzystając z szeregu różnych rozwiązań. Taką opcją są np. indywidualne programy wynikające z podpisania umów dwustronnych między uczelnią polską a amerykańską. Możesz też sięgnąć po programy wymiany takie jak stypendium Fulbrighta.

Nie możesz wybrać Stanów Zjednoczonych jako państwa nauki w ramach programu ERASMUS, który z założenia dotyczy wyłącznie państw europejskich. USA, podobnie jak Kanada to państwa trzecie, niestowarzyszone z programem.

Wymiany do Ameryki w ramach umów bilateralnych

Każda uczelnia może indywidualnie zawrzeć umowy o współpracę z zagranicznymi uniwersytetami, dlatego w tym przypadku nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Jeśli zależy ci na wymianie do Ameryki, pierwsze kroki skieruj do biura współpracy z zagranicą, które funkcjonuje na każdej uczelni wyższej. Tam otrzymasz informacje, czy i w jakich współpracach bierze udział twoja placówka.

Jako przykład można podać Politechnikę Gdańską, która podpisała umowę z dwiema uczelniami amerykańskimi – College of Engineering w Newadzie oraz Polytechnic Purdue Institute w stanie Indiana.

ikona rankingu

Konta dla studentów z usługą wielowalutową

Wyjeżdżając na wymianę, warto posiadać konto z usługą wielowalutową. W ten sposób możesz dokonywać płatności walutowych bez dodatkowych kosztów.

ZOBACZ: Ranking Kont Dla Studentów »
Premie do 350 zł
AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon

Aby wyjechać, w obu przypadkach student musi ukończyć I rok studiów, znać język obcy na poziomie wymaganym przez daną uczelnię i studiować na kierunku zbliżonym do kierunków lub kursów oferowanych przez dany uniwersytet zagraniczny.

Podobne rozwiązania oferuje m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Upewnij się, czy szkoła, którą wybrałeś, nie wprowadza ograniczeń ilościowych w kwestii wymiany. Czasami skorzystać z niej może zaledwie kilka osób z twojej macierzystej uczelni. Uniwersytety mogą bazować też na zasadzie równości – wyjechać może wtedy maksymalnie tyle osób, ile zostało przyjętych z danej szkoły zagranicznej.

Uczelnia w ramach wymiany pokryje część twoich wydatków. Zwykle będą to np.:

  • koszty podróży najbardziej ekonomiczną trasą i klasą;
  • koszty wizy;
  • dieta dojazdowa;
  • podstawowy wariant ubezpieczenia.
ikona do ramki z tekstem

Uwaga - sprawdzaj terminy

Koniecznie sprawdź termin składania dokumentów oraz pozostałe wymagania formalne. Każda z uczelni polskich i zagranicznych określa je indywidualnie. Ustal listę przedmiotów, które chcesz studiować za granicą oraz dowiedz się, które z nich będziesz musiał zaliczyć po powrocie.

Wymiany do USA w ramach dostępnych programów

Oprócz wymian studenckich w ramach podpisanych umów dwustronnych masz też dostęp do kilku programów międzynarodowych. Nie wszystkie opcje będą dostępne w każdej szkole, np. ISEP działa wyłącznie na Uniwersytecie Wrocławskim.
ikona strzałki

International Student Exchange Program (ISEP)

W programie ISEP uczestniczy ponad 200 uniwersytetów z całego świata, w tym więcej niż 100 uczelni amerykańskich. Wymiany obejmują głównie wyjazdy jednosemestralne.

W ramach nauki jesteś zwolniony z opłat za studia na zagranicznej uczelni, otrzymujesz też darmowe zakwaterowanie w akademiku, wyżywienie i dofinansowanie biletu lotniczego. Nadal musisz jednak pokryć koszty ubezpieczenia, wizy i rejestracji w systemie SEVIS, a także opłaty aplication i acceptance fee.

Charakterystycznym elementem ISEP jest to, że w zamian za wymianę osoba wyjeżdżająca „finansuje” pobyt osoby przyjeżdżającej na jej miejsce. W praktyce do kasy uniwersyteckiej wpłacasz kwotę 5 tysięcy złotych.

Istnieje możliwość ubieganie się o przyjęcie do programu ERASMUS w tym samym roku akademickim, ale musisz spełnić warunki dla obu programów.

ikona strzałki

Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Jeśli uzyskałeś już tytuł magistra, ale rozwijasz się dalej w ramach studiów doktoranckich lub postdoktoranckich, masz dostęp również do wymiany naukowej finansowanej w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej.

Zasadniczym wymogiem uczestnictwa w programie jest znajomość języka angielskiego w stopniu pozwalającym na czynny udział w dyskusjach, wydarzeniach i spotkaniach. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych trwają od 3 do 9 miesięcy i powinny skupiać się na zagadnieniach związanych z polską kulturą i językiem.

Stypendium przyznawane w ramach Fundacji Kościuszkowskiej wynosi od 2 do 3 tys. USD miesięcznie. Uczestnik programu we własnym zakresie pokrywa koszty ubezpieczenia, podróży, publikacji stworzonych projektów, a także wizyt niezbędnych do realizowania spotkań i prelekcji.

ikona strzałki

Program Fulbrighta

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta administruje program Fulbrighta w Polsce. Funkcjonuje on na podstawie umowy dwustronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W ramach programu Fulbrighta finansowane są wyjazdy studenckie, naukowe i badawcze.

ikona ramki

Dostępne inicjatywy

Biorąc udział w tym projekcie, zyskujesz dostęp do szeregu różnych inicjatyw zarówno przed doktoratem, jak i po doktoracie. Do dyspozycji masz:

  • Fulbright Graduate Student Award – roczne stypendium dla osób, które chcą rozpocząć w USA studia magisterskie lub doktoranckie;
  • Fulbright Junior Research Award – stypendium trwające od 4 do 10 miesięcy dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych;
  • Fulbright Senior Award – stypendia dla osób pracujących w polskich instytucjach akademickich i naukowych;
  • Fulbright STEM Impact Award – stypendium osób reprezentujących STEM (nauka, technika, inżynieria, matematyka);
  • Fulbright Scholar In-Residence Award – stypendium dla pracowników uczelni prowadzących zajęcia ze studentami.

Do udziału w programach Fulbright kwalifikują się osoby, które osiągają dobre wyniki w nauce i wypracowały wysoką średnią ocen w toku studiów. Wysokość miesięcznego stypendium zależy od wybranej uczelni i sumarycznie nie może przekroczyć 47 tys. USD.

Dokumenty aplikacyjne możesz złożyć samodzielnie (w trybie self-placed) albo skorzystać ze wsparcia Institute of International Education (w trybie IIE-Placed).

Ile kosztuje wymiana do USA?

Bez względu na to, z którego modelu wymiany skorzystasz, musisz liczyć się z kosztami związanymi z pobytem na miejscu. Kilkumiesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych jest droższym rozwiązaniem niż nauka na jednej z uczelni europejskich.

Praktycznie zawsze w ramach wymiany możesz liczyć na stypendium. Choć nie pokryje ono całości wydatków, z pewnością sprawi, że łatwiej będzie ci odłożyć pozostałą część oszczędności.

kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
kredyty na studia zaoczne i wieczorowe - obrazek artykułu

Kredyty dla studentów zaocznych i wieczorowych: warunki uzyskania kredytu

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
kredyty hipoteczne dla młodych - obrazek do artykułu

Kredyty hipoteczne dla młodych – informacje i wskazówki

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
artykuł na temat pracy dla studentów

Praca dla studentów - Megaporadnik

PRZECZYTAJ PORADNIK →