Wpłata BLIKIEM, czyli jak wpłacać pieniądze na konto bez karty

Klienci niektórych banków mogą wpłacać pieniądze na konto bez użycia karty. Rozwiązaniem, które to umożliwia jest mobilna wpłata BLIKIEM. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się kto i w jaki sposób może wpłacić pieniądze z wykorzystaniem kodu BLIK.
kalendarz ikona
Opublikowano: 
11 stycznia 2021 
kategorie ikona
Kategoria: 
artykuł na temat wypłaty BLIKIEM

Wpłata BLIK, jako alternatywa dla zwykłej karty

Przywykliśmy do korzystania z wpłatomatów w podobny sposób, jak z... bankomatów. Zwyczajnie - wkładamy kartę do urządzenia, wybieramy opcję wpłaty pieniędzy, a następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami. Na ostatnim etapie wsuwamy pieniądze do wpłatomatu, sprawdzamy czy ilość gotówki się zgadza, jeśli tak potwierdzamy transakcje i po jej zakończeniu wyciągamy kartę z wpłatomatu.

Tymczasem niektóre banki, dają swoim klientom możliwość dokonania wpłaty środków bez użycia karty. Jest to tzw. wpłata BLIKIEM. W tym przypadku zamiast karty, wykorzystujemy aplikację mobilną banku i wygenerowany w niej kod BLIK.

Czytając ten artykuł poznasz szczegóły, na temat tego, jak działa wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIKA oraz dowiesz się w jakich bankach i w których urządzeniach, można dokonać wpłaty pieniędzy z kodem BLIK.

Kiedy można dokonywać wpłaty BLIKIEM?

Warto wiedzieć, że dokonanie wpłaty kodem BLIK jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Niestety, usługa dzisiaj nie tak dobrze dostępna, jak chociaż płatności BLIK, które można dzisiaj realizować już w 14 bankach. Inaczej mówiąc, to że Twój Bank daje dostęp do BLIKA, to nie znaczy jeszcze, że wpłacanie pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK jest możliwe.

Na dzień dzisiejszy, wpłaty bez karty mogą dokonywać:

  • Klienci ING Banku Śląskiego w bankomatach/wpłatomatach własnych oraz Planet Cash
  • Klienci Banku Millennium w bankomatach/wpłatomatach własnych
  • Klienci Banku Pekao SA w bankomatach/wpłatomatach sieci Euronet i IT Card

Jeśli nie posiadasz konta w żadnych z powyższych banków, a chcesz dokonywać wpłaty gotówki z wykorzystaniem BLIKA, wtedy masz dwie możliwości:

  1. Poczekać aż usługa będzie dostępna w Twoim Banku. A kiedy to się stanie? Trudno określić. BLIK regularnie poszerza swój zasięg i coraz więcej klientów może korzystać usług oferowanych w ramach Polskiego Standardu Płatności. Nie można jednak dokładnie określić, kiedy tego rodzaju transakcja będzie możliwa w Twoim banku.
  2. Drugą możliwością jest wybranie konta, które już dzisiaj daje taką możliwość. Jeśli entuzjastycznie podchodzisz do nowych rozwiązań i chcesz uzyskać dostęp do usługi wpłaty gotówki we wpłatomacie bez karty, możesz otworzyć konto w banku, który udostępnia taką możliwość. Konto możesz otworzyć jako dodatkowe, na okres próbny (testowy).
ikona rankingu - konta osobiste

Najlepsze konta osobiste

Chcesz wybrać konto, które daje możliwość dokonywania wpłaty blikiem? Skorzystaj z rankingu kont osobistych, w którym znajdziesz najlepiej oceniane konta bankowe.

Zobacz Ranking

Jak wpłacić pieniądze BLIKIEM?

Wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIKA, jest bardzo podobne do wypłaty z wykorzystaniem kodu BLIK, z tą oczywistą różnica, że w omawianym przypadku wpłacamy gotówkę na konto.

Warto zwrócić uwagę, że operacja wpłaty BLIKIEM, wciąż jest mniej powszechna niż wypłata gotówki kodem BLIK. Jeśli więc chcesz dokonać wypłaty bez karty, wtedy dobrze zacząć od:

  1. Upewnienia się czy w naszym banku jest możliwość dokonania takiej operacji.
  2. Znalezienia wpłatomatu, który pozwala zrealizować taką operację. W tym celu możesz skorzystać z aplikacji mobilnej banku, w którym posiadasz konto (powinna tam być dostępna mapa wpłatomatów i bankomatów, które znajdują się w pobliżu).

Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że Twój bank daje możliwość wpłacania gotówki tym sposobem. Teraz dowiesz się, jak krok po kroku, dokonać wpłaty BLIKIEM.

Krok 1. Wybierz wpłatę BLIK na urządzeniu

We wpłatomacie, przy którym się znajdujesz, zaznacz, że chcesz dokonać wpłaty wykorzystując w tym celu kod BLIK.

Krok 2. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej Banku

kod BLIK w Moje ING

Włącz aplikację mobilną Twojego Banku i wygeneruj sześciocyfrowy kod BLIK. Zwykle taki kod jest aktywny przez 120 sekund - to w zupełności wystarczy, żeby zrealizować transakcję.

Krok 3. Wpisz kod we wpłatomacie i potwierdź transakcję

Teraz przepisz kod na ekranie wpłatomatu lub bankomatu, z którego korzystasz i zatwierdź transakcję. Na tym etapie możesz zostać poproszony o dodatkową autoryzację w aplikacji mobilnej (np. kodem PIN lub Face ID).

Krok 4. Włóż gotówkę do wpłatomatu

To już ostatni krok. Włóż gotówkę do wpłatomatu i poczekaj na potwierdzenie. Pieniądze znajdą się niemal natychmiast na Twoim koncie.

W ten sposób możesz wygodnie i bezpiecznie wpłacić gotówkę na swoje konto, wykorzystując aplikacje mobilną i kod BLIK, zamiast zwykłej karty płatniczej.

Ile kosztuje wpłata z wykorzystaniem kodu BLIK?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że korzystając z urządzeń własnych banków z reguły nie poniesiemy dodatkowych opłat. Nie inaczej jest w tym przypadku. Przykładowo:

  • Klienci ING nie poniosą opłat za wpłacanie gotówki w bankomatach / wpłatomatach ING i Planet Cash
  • Wpłacanie gotówki we wpłatomacie Millennium jest darmowe dla klientów tego banku.

W przypadku, gdy wykorzystujemy inne urządzenia, nie należące do banku, w którym posiadamy konto, dokonanie takiej transakcji może wiązać się z dodatkową opłatą (kilka złotych lub określony procent od transakcji). Jaki będzie koszt takiej operacji? Tę informację najlepiej odszukać w aktualnej tabeli opłat i prowizji, którą udostępnia bank na swojej stronie internetowej lub kontaktując się z bankiem, np. przez infolinię lub wiadomość w aplikacji.

Wpłata BLIK nie tylko dla technologicznych geeków. Podsumowanie

wypłaty z bankomatu telefonem

Wpłata z wykorzystaniem BLIKA - podobnie jak płatności BLIK - to nie jest nowy wynalazek czy ciekawostka dla osób zafascynowanych nowymi technologiami. To zwyczajny sposób na dokonanie wpłaty gotówki na konto, który w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, może stać się równie popularny, jak dokonywanie wpłat w trybie standardowym.

W przypadku wpłaty BLIKIEM, zamiast zwykłej karty, będziemy korzystać z telefonu. Jest to kolejna sytuacja, kiedy telefon zastępuje plastikową kartę płatniczą. W bankowości mobilnej wygenerujemy kod niezbędny do tego, aby taka operacja była zrealizowana. Aplikacja banku posłuży również do autoryzacji takiej transakcji.

Warto również wiedzieć, że wpłacanie pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK nie wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku plastikowej karty płatniczej. Najlepszym sposobem na uniknięcie kosztów związanych z tego rodzaju transakcją, jest korzystanie z urządzeń należących do banku, w którym posiadamy konto.

BLIK posiada wiele różnych funkcjonalności. Niestety, wpłata z wykorzystaniem kodu, nie należy do najlepiej dostępnych. Według informacji, które znajdziemy na stronie blikmobile.pl, klienci tylko 3 banków mogą dzisiaj dokonywać wpłaty pieniędzy, wykorzystując ten sposób. To niewiele, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że płacić BLIKIEM można już w 14 bankach.

Jeśli Twój bank nie udostępnia teraz takiej możliwości, pozostaje czekać na to, kiedy taka opcja będzie dostępna lub... przetestować konto w innym banku. Sprawdź czy rachunek dający taką możliwość jest teraz dostępny w promocji.

chevron-down-circlechevron-right-circle