W jakim banku najlepiej założyć konto? (2020)

w jakim banku założyć konto?
Gdzie założyć konto bankowe?

W jakim banku najlepiej założyć konto? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Najważniejsze są Twoje indywidualne oczekiwania względem rachunku. Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze. Niskie opłaty, możliwy zysk w promocji, może oferta oszczędnościowa banku? Kiedy sprecyzujesz najważniejsze wymagania, przystąp do analizy ofert.

Nie musisz spędzać długich godzin przeglądając setki dokumentów na stronach banków. Na start wystarczy szybkie porównanie kont bankowych. 

Gdzie najlepiej założyć konto?

Zastanawiasz się w jakim banku otworzyć rachunek? Odpowiedź na pytanie gdzie najlepiej założyć konto bankowe, będzie zależała od indywidualnych uwarunkowań. To podobnie jak wtedy, kiedy ktoś zapytałby się „jaki samochód wybrać?” albo „gdzie pojechać na wczasy?”. Odpowiedź nie jest oczywista, ale warto poświęcić kilka chwil, aby wybrać najlepsze rozwiązania.

Zostańmy na moment przy tych wczasach. Jedni wolą góry, drudzy morze. Jednym marzy się odpoczynek na plaży, inni preferują aktywny wypoczynek. 

I podobnie jak w przypadku wyboru wakacji, gdzie zazwyczaj rozpatrzasz kilka opcji, tak szukając najlepszego konta w banku, wybór możesz zawęzić do określonych wariantów.

Nasze „góry, morze czy jezioro” to będzie: konto uniwersalne, konto bez opłat oraz konto w promocji.

W tym artykule poznasz cechy tych trzech wariantów. Zakładam, że dziewięciu spośród dziesięciu moich znajomych (9/10) w tych kategoriach znalazłoby wariant najlepszy dla siebie. Czy jesteś w tej grupie?

Uniwersalne konto bankowe

Uniwersalne konto bankowe to rachunek, który spełnia uniwersalne potrzeby odbiorców. Banki zazwyczaj posiadają w swojej ofercie takie jedno konto, które jest ich flagową ofertą. Takie konta zaliczam do kategorii „uniwersalne konto bankowe”. 

Uniwersalne konto bankowe musi łączyć wiele cech, żeby sprostać zróżnicowanym wymaganiom klientów. Niskie opłaty a najlepiej ich całkowity brak, wygodna aplikacja mobilna i bankowość elektroniczna, a oprócz tego usługi dodatkowe (najlepiej bezpłatne), jak ubezpieczenie assistance, aplikacje do zarządzania finansami czy limit na koncie oraz atrakcyjna oferta oszczędnościowa. 

Czy jeden rachunek bankowy jest w stanie sprostać tym wszystkim wymaganiom? Odpowiedź na to pytanie pozostawię otwartą. Fakt jest taki, że wiele rachunków oferuje dostęp do licznych usług dodatkowych bez konieczności ponoszenia kosztów.

Uniwersalne konto - oferty warte uwagi

Ranking kont osobistych prezentuje oferty na które warto zwrócić uwagę. Znajdziesz tam najlepsze i najbardziej wszechstronne rachunki. Poniżej opisuję kilka wybranych ofert.

Konto 360° w Banku Millennium, to świetny przykład oferty, którą zaliczam do kategorii uniwersalnych kont bankowych. Zakładam, że nazwa konta powstała właśnie po to, aby pokazać wszechstronne możliwości, jakie daje korzystanie z tego rachunku. Korzystając z konta Banku Millennium otrzymujemy darmowe przez pierwszy rok ubezpieczenie assistance „Pakiet Bardzo Pomocny” i dostęp do wysoko ocienianej aplikacji mobilnej. Można uniknąć wszystkich opłat, w tym za korzystanie z bankomatów. Warunek – wpływy zewnętrzne na kwotę 1000 zł/mies. oraz 1 transakcja bezgotówkowa w miesiącu.

Bank ING w swojej ofercie promuje Konto osobiste Direct. Wszechstronny rachunek, który wyróżnia bankowość elektroniczna „Moje ING”. Znajdziemy tam wiele ciekawych funkcji, jak cele oszczędnościowe, szybkie przelewy na numer telefonu, dostęp do kodów rabatowych czy możliwość skonfigurowania systemu automatycznego oszczędzania „Smart Saver”. Korzystając z tego rachunku można uniknąć warunkowych opłat, dokonując płatności kartą na kwotę 300 zł w miesiącu. Uzyskamy też dostęp do darmowych bankomatów sieci Planet Cash i ING. Oprócz tego bank często udostępnia promocje dla nowych klientów.

Kolejna oferta na jaką warto zwrócić uwagę, to eKonto w mBanku. Hasło reklamowe mBanku to „ikona mobilności” i nie ma tutaj żadnego przypadku. mBank od lat wyróżnia najlepsza jakość bankowości elektronicznej. Rozwiązania bankowości internetowej doceniają klienci oraz eksperci branżowi. Kiedy nie spojrzę na wyniki Mobile Trends (jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych promujących rozwiązania mobilne), to mBank bryluje wśród wyróżnionych instytucji. Warunki uniknięcia opłat za ten rachunek są bardzo proste – wystarcza jedna transakcja bezgotówkowa kartą w miesiącu. Z bankomatów możemy korzystać bez opłat przy wypłatach w kwocie 100 zł lub wyższej.

Do tych rachunków często jest dołączona oferta promocyjna i otwierając konto możemy liczyć na dodatkowy zysk w kwocie 140, 160 zł czy 200 zł. 

Konto bez opłat

Jeśli szukasz darmowego rachunku bankowego, pomoże Ci ranking darmowych kont, w którym znajdziesz zestawienie najtańszych rachunków. Na jakie oferty szczególnie warto zwrócić uwagę?

Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas to rachunek, który posiada bardzo niskie opłaty, bo jeśli z oferty kart płatniczych (możemy wybrać spośród 3 kart) zdecydujemy się na „Kartę Otwartą na Dzisiaj”, to jedyna warunkowa opłata wynosi 3 złote w miesiącu. Możemy jej uniknąć w bardzo łatwy sposób, dokonując jednej transakcji bezgotówkowej kartą. Gotówkę za darmo wypłacimy z bankomatów BNP Paribas i Planet Cash. Uwaga! Ostatnio mamy prawdziwy wysyp ofert promocyjnych do tego konta, a premie sięgają nawet 300 zł.

Konto Proste Zasady w GetIn Bank – jak sama nazwa wskazuje – to rachunek, z którego można korzystać… na bardzo prostych zasadach. Jedna transakcja bezgotówkowa kartą w miesiącu zwalnia z warunkowej opłaty za prowadzenie konta. Oprócz tego mamy dostęp do darmowych bankomatów w kraju. Nie zapomnij o sprawdzeniu ofert promocyjnych banku!

Warto bliżej się przyjrzeć ofecie T-Mobile Usługi bankowe i ich rachunkowi Konto Freemium. Ponownie warunek uniknięcia opłat jest bardzo prosty – wystarczą transakcje kartą na kwotę 200 zł w miesiącu, a oprócz tego możemy skorzystać promocji moneyback, która daje możliwość uzyskania zwrotu za płatności kartą – 5% wartości transakcji, do 15 zł w miesiącu. 3 pierwsze wypłaty w miesiącu ze wszystkich bankomatów w kraju są bez prowizji.

Na uwagę zasługuje też Nest Konto. Tutaj mamy bezwarunkowy brak opłat za wszystkie podstawowe operacje bankowe. Jednak w przeciwieństwie do opisanych wcześniej kont, w tym przypadku oferty promocyjne nie są tak często dostępne.

Przejdźmy do kolejnego punktu, a są nim właśnie konta w promocji.

Konto w promocji

Konto w promocji, to wariant, który może zainteresować Ciebie w różnych sytuacjach, np, wtedy:

  • kiedy chcesz przetestować nowy rachunek,
  • kiedy chcesz odnieść zysk korzystając z konta bankowego,
  • kiedy nie jesteś zadowolony lub zadowolona z oferty swojego banku i chcesz przetestować alternatywne rozwiązanie.

W tym przypadku nie pokuszę się o wylistowanie przykładowych ofert, jak zrobiłem to wcześniej. Na stronie promocje bankowe znajdziesz aktualną (i aktualizowaną) listę ofert promocyjnych, które są teraz dostępne. 

Przykładowe nagrody w promocji to 300 zł premii za otwarcie i aktywne korzystanie z „Konta Otwartego na Ciebie” w BNP Paribas; do 160 zł premii za otwarcie i aktywne korzystanie z Konta Direct w ING (ta oferta od wielu miesięcy jest regularnie dołączona do tego rachunku), 200 zł za otwarcie i aktywność na koncie w Banku Millennium czy 140 zł premii za otwarcie i aktywność na eKoncie mBanku.

Ale nie tylko na premię pieniężną możemy liczyć otwierając konto w promocji. Zwolnienie z opłat przez określony czas (np. rok czasu), promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym czy bony na zakupy w sklepach, to inne przykłady nagród, które możemy zyskać otwierając konto w promocji.

... Bonus

Na koniec mały bonus. Konto, na które warto zwrócić uwagę ze względu na innowacyjne rozwiązania to Konto Jakże Osobiste w Alior Banku. Dlaczego to konto nie zostało przypisane do żadnej innej kategorii? Ponieważ może ono pasować do każdej z nich. Ten rachunek nie ma z góry określonych cech i sam wybierasz, jaką funkcję będzie dla Ciebie pełnić.

Wybierając konto w Alior Banku możesz wybrać korzyści, które Ciebie interesują. Wybierasz spośród 10 opcji, a pierwsze dwie są darmowe.

Konto sprawdzi się jako konto uniwersalne (korzyści to np. pomoc w wypadkach – assistance), konto bez opłat – spełnij warunek uniknięcia opłaty za konto i wybierz korzyść „0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce”. Warto zwrócić też uwagę na takie korzyści jak zwrot 1% za płatności telefonem czy bonusowe procentowanie 3% na koncie oszczędnościowym – w tym przypadku ofertę można potraktować jak promocyjne rozwiązanie, pozwalające na osiągnięcie określonego zysku.

Gdzie - w takim razie - założyć konto? Podsumowanie.

Jak się okazuje na pytanie gdzie założyć konto albo w jakim banku założyć konto, tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i wymagań klienta. Oferta, która dla jednej osoby będzie idealną opcją dla kogoś innego może rozwiązaniem, na które raczej nie warto zwracać szczególnej uwagi.

W wyborze konta i banku pomocne będą zestawienia kont bankowych, które prezentują aktualne porównanie najlepszych ofert. Polecam zapoznać się z rankingami i promocjami, które są opisywane na tej stronie. W wyborze konta bankowego szczególnie pomocne mogą okazać się te zestawienia:

Udostępnij to znajomym!
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Przewiń do góry