ranking kont - logo serwisu

Kantor internetowy - oferty

Kantor internetowy to popularna forma wymiany walut online. Zapoznaj się z polecanymi ofertami kantorów online, sprawdź porównanie najlepszych ofert i wybierz rozwiązanie dla siebie! Przygotowaliśmy dla Ciebie też poradnik, w którym dowiesz się więcej o tej formie wymiany walut.

Internetowy kantor vs. kantor stacjonarny. Wady i zalety wymiany walut online

Internetowa jest popularnym sposobem na realizację transakcji wymiany walut.

O ile w kontekście pojawiających się na rynku coraz to nowych rozwiązań do zarządzania finansami, jakie możemy znaleźć choćby w ofercie Fintechów często mówimy w kontekście innowacji, tak kantory oferujące transakcje internetowej wymiany walut na rynku funkcjonują już od wielu lat. Zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego typu rozwiązań, trudno więc mówić o usługach świadczonych przez kantory online w kontekście innowacji.

I chociaż kantory internetowe zyskały ogromną popularność, to nie wyparły z rynku całkowicie kantorów stacjonarnych. Zastanówmy się przez chwilę czy warto dokonywać operacji wymiany walut w kantorach internetowych - jakie są za i przeciw?

Internetowy kantor - zalety

Najważniejsze zalety internetowej wymiany walut:

  • Wygoda - transakcji wymiany walut można dokonywać w 100% online, bez wychodzenia z domu.
  • Dostępność usługi - waluty zazwyczaj możemy wymieniać przez 24 godziny na dobę. Użytkownicy nie są więc ograniczeni przez godziny otwarcia kantoru. Tak długo jak posiadasz dostęp do bezpiecznego połączenia internetowego i urządzenia, które można wykorzystać do zalogowania się na konto w kantorze itp., walutę można wymienić dosłownie z dowolnego miejsca na świecie.
  • Dostępność walut - dobre kantory internetowe posiadają bogatą ofertę walut. Oprócz najpopularniejszych, takich jak EUR, USD, GBP i CHF, oferują też możliwość realizacji operacji na mniej popularnych walutach jak np. ISL, MXN, THB czy HDK. Najlepsze kantory internetowe dają możliwość realizowania transakcji w ponad 20 walutach.
  • Bardziej opłacalna wymiana (lepsze kursy walut) - kantory internetowe często mają niższy spread (różnicę między ceną kupna i sprzedaży walut) niż kantory stacjonarne. Spread reprezentuje koszty pośrednika. Im mniejszy spread, tym bardziej opłacalna jest wymiana walut.
  • Dostępność dodatkowych usług - alerty walutowe, aplikacja mobilna, darmowa karta walutowa - kantory online często oferują dostęp do szeregu rozwiązań, usprawniających transakcje wymiany walut oraz pozwalających dokonywać wymiany walut przy zachowaniu optymalnych kosztów.
  • Bezpieczeństwo transakcji - transakcje realizowane w kantorach internetowych można uznać za bezpieczne. Kantory stosują zasady bezpieczeństwa zarówno jeśli chodzi o kwestie systemowe (certyfikat SSL, dwustopniowe uwierzytelnienie transakcji, całodobowe wsparcie Biura Obsługi Klienta), jak również w przypadku kwestii prawnych. Przykład: kantory internetowe posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej, środki przeznaczone na transakcje przechowują na oddzielnych kontach, które nie wchodzą skład majątku przedsiębiorstwa w przypadku upadłości. Więcej na temat bezpieczeństwa kantorów internetowych, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Internetowy kantor - wady

Kantory internetowe posiadają dużo zalet. Jeśli coś można zrobić łatwiej, szybciej i dodatkowo bez wychodzenia z domu - wtedy na pewno dowiesz się o tym z naszej strony RankingKont.pl. Czy jednak kantor online jest rozwiązaniem wolnym od wad?

Niekoniecznie. I choć wad jest mniej niż zalet, to jeśli mielibyśmy doszukiwać się minusów, wtedy trzeba wymienić:

  • Konieczność rejestracji konta - o ile w kantorze stacjonarnym wymiany walut można dokonać "w biegu", tak w przypadku kantorów internetowych wymagane jest założenie konta użytkownika. Osobom, które chcą uniknąć dodatkowych formalności, może to się nie spodobać.
  • Możliwe prowizje od transakcji - o ile kantory online charakteryzują się niższym spreadem (różnicą między kursem kupna a sprzedaży walut), dzięki czemu wymiana walut jest bardziej opłacalna, to za transakcje w kantorach online mogą zostać naliczone prowizje, które zwiększą koszty transakcji.
  • Nie dla tradycjonalistów - kantory internetowe działają w różnej formie - jako podmioty posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej, bez licencji lub jako kantory bankowe. Od formy działalności zależy m.in. to, czy kantor prowadzi rachunki płatnicze klientów czy pieniądze do wymiany walut należy przelać na specjalny rachunek konta bankowego. Osoby które preferują tradycyjną wymianę walut, mogą nie być do tego przekonane do tego typu rozwiązań.

Dlaczego kantor internetowy często jest pierwszym wyborem wśród osób planujących dokonać wymiany walut?

Kantory internetowe w naszym kraju cieszą się niemałą popularnością. Jedna z najpopularniejszych instytucji - internetowykantor.pl, posiada blisko 400 tys. klientów i blisko milion pozytywnych opinii na Opinieo.pl. Nie mniejszą popularnością cieszy się walutomat.pl - platforma do społecznościowej wymiany walut przez internet (450 tys. klientów prywatnych i biznesowych, którzy realizują 115 tys. transakcji miesięcznie).

Co ma wpływ na tak dużą popularność tych ofert?

Na pewno jednej z przyczyn można dopatrywać się w tym, że Polacy nie tylko nie boją się nowoczesnych rozwiązań w bankowości, ale również bardzo chętnie z nich korzystają. Stąd kolejne rekordy bite przez działające w naszym kraju Fintechy czy publikowane wyniki badań, według których Polska przoduje w wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań.

Kolejna kwestia, to że wymiana walut w kantorze internetowym jest zwyczajnie wygodna. Może również wiązać się z dodatkowymi korzyściami dla użytkowników, którzy zdecydują się na korzystanie z aplikacji mobilnej lub karty walutowej (jeśli są dostępne w ofercie).

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn popularności kantorów internetowych, jest opłacalność wymiany walut w internecie. Kantory online zazwyczaj oferują lepszy spread, więc na wymianie walut zwyczajnie można zaoszczędzić. Zanim zdecydujesz się otworzyć konto, sprawdź tylko czy kantor nie nalicza dodatkowych opłat i prowizji za wymianę waluty. Jeśli tak - upewnij się, ze transakcja będzie rzeczywiście opłacalna.

Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Niektórzy zastanawiają się nie tyle nad tym jak w jaki sposób działa kantor online, ale przede wszystkim czy kupno i sprzedaż walut korzystając z usług takiej instytucji jest bezpieczna.

W kwestii bezpieczeństwa kantorów internetowych, należy uwzględnić dwa aspekty:

  • kwestie prawne
  • bezpieczeństwo transakcji (e-bezpieczeństwo).

Jeśli chodzi o kwestie prawne, warto wiedzieć, że kantory internetowe w naszym kraju prowadzą różne formy działalności. To:

  • kantory online posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej,
  • kantory online nie posiadające licencji krajowej instytucji płatniczej,
  • internetowe kantory bankowe.

W przypadku kantorów posiadających licencję krajowej instytucji płatniczej, środki klientów są chronione przez prawo. Takie kantory mogą prowadzić rachunki płatnicze, na których są przechowywane pieniądze klientów. Środki te nie wchodzą w skład majątku przedsiębiorstwa w razie upadłości. Z kolei banki przechowują pieniądze na specjalnych rachunkach walutowych.

Z największym ryzykiem może wiązać się realizacja wymiany walut w kantorach internetowych, które nie posiadają licencji krajowej instytucji płatniczej. W takiej sytuacji należy dokładnie zweryfikować dane o firmie i zawczasu upewnić się, że transakcje, które zamierzasz zrealizować są bezpieczne.

Z kolei jeśli chodzi o samo bezpieczeństwo transakcji online, tutaj standardowo należy się upewnić, że kantor posiada poprawnie działający certyfikat bezpieczeństwa (certyfikat SSL - "kłódka przy adresie"). Dobrze widziane będą również inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo klientów, jak na przykład podwójne uwierzytelnienie - konieczność autoryzacji transakcji wymiany walut z wykorzystaniem kodu SMS.

Kantor internetowy: bank czy niezależna instytucja?

Dokonując transakcji w kantorze internetowym możemy wybrać ofertę instytucji specjalizującej się w transakcjach wymiany walut online (niezależnie od formy prowadzonej działalności) lub banku - oferta zazwyczaj jest dostępna dla osób, które posiadają konto bankowe w wybranej instytucji.

Gdzie lepiej jest wymienić walutę?

  • Na korzyść banku przemawia przede wszystkim wygoda. Transakcji wymiany walut dokonasz korzystając z aplikacji mobilnej lub internetowej. Często nie będzie więc potrzebne zakładanie nowego, (dodatkowego) konta w kantorze internetowym - wystarczy zwykły ROR, który posiadasz w banku z powiązanym kontem walutowym. Wprawdzie niektóre banki, jak Alior, udostępniają możliwość wymiany walut w kantorze pełniącym funkcję niezależnej instytucji, stanowi to jednak odstępstwo od reguły.
  • Z kolei argumentem dla wyboru kantoru internetowego są bardziej korzystne kursy wymiany walut. Kantory online zwykle posiadają niższy spread niż w bankach dlatego wymiana walut online może okazać się bardziej opłacalna.

Pozostaje jeszcze opcja wymiany walut w standardowym kantorze. Może ona okazać się najlepszym wariantem w szczególnych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy posiadasz gotówkę, której nie chcesz wpłacać na konto (a koszty transakcji mają dla Ciebie drugorzędne znaczenie).

źródła - ikona

Źródła wykorzystane w tym artykule

  • Bezpieczeństwo kantorów internetowych, https://www.bankier.pl/smart/porownywarka-kantorow-internetowych
  • Informacje na temat liczby klientów, opinii oraz transakcji zrealizowanych w miesiącu pochodzą ze stron kantorów Walutomat.pl i Internetowykantor.pl, według danych aktualnych na październik 2021

Sprawdź też:

Inne produkty na stronie

Chcesz poznać inne produkty? Sprawdź aktualne oferty, znajdź produkty dla siebie w pozostałych kategoriach.
Zobacz oferty
chevron-downchevron-down-circle