ranking kont - logo serwisu

Jak zrobić przelew z karty na kartę? Visa, Mastercard (klienci indywidualni)

Przelew z karty na kartę, to sposób, żeby zrealizować szybki transfer środków na konto odbiorcy, bez podawania numeru konta bankowego. Pieniądze trafiają na konto karty adresata nawet w kilka minut, a z realizacją operacji wiąże się minimalna opłata. To w teorii. A jak zagadnienie wygląda od strony praktycznej?
przelewy z karty na kartę - obrazek artykułu
czy wiesz, że - ikona

Informacja

To jest artykuł na temat przelewu z karty na kartę. W osobnym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak zrealizować przelew z karty kredytowej na konto.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak dużo jest możliwości zrealizowania przelewu? W rzeczywistości jest ich całkiem sporo. Samych wariantów transferu gotówki z wykorzystaniem przelewu bankowego jest kilka. Mowa o przelewach Elixir, Express Elixir, Blue Cash, SORBNET, przelewach na telefon BLIK oraz międzynarodowych transferach SEPA oraz SWIFT.

Oprócz tego, tylko w celu realizacji transferu pieniędzy na konto bankowe, można skorzystać z usług świadczonych przez międzynarodowe Fintechy, takie jak Wise - co może okazać się najtańszym rozwiązaniem, w przypadku przelewów zagranicznych. To jednak nie koniec możliwości - osoby, które posiadają kartę kredytową, mogą zrealizować przelew z takiej karty, bezpośrednio na konto bankowe.

Kolejnym rozwiązaniem, jest przelew gotówki z karty płatniczej na kartę płatniczą. Właśnie temu zagadnieniu, w tym miejscu przyjrzę się z bliska.

spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 08/03/2024
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Czym jest przelew z karty na kartę?

Przelew z karty na kartę, to zlecenie transakcji, polegającej na obciążeniu jednej karty płatniczej, w celu zasilenia określoną kwotą konta, do którego jest przypisana inna karta płatnicza. Wydawcy kart jak Visa czy Mastercard, umożliwiają realizacje transferu środków bezpośrednio na numer karty, dzięki czemu taki rodzaj transakcji jest możliwy do zrealizowania.

W jakich sytuacjach warto zrealizować przelew na inną kartę?

Gdy przygotowywałem ten artykuł i zastanawiałem się nad tym, w jakich sytuacjach warto zrealizować przelew z karty na na inną kartę, to na myśli miałem dwa główne argumenty:

1) Wygoda,

2) Sposób na realizację szybkich płatności zagranicznych.

1. Wygoda

Do realizacji przelewu z karty na kartę, wszystkie informacje jakich potrzebujemy, to dane z karty odbiorcy (bez kodu CVV2/CVC2) oraz kwota przelewu.

Z pewnością nie jest to najwygodniejszy spośród dostępnych sposobów na realizację przelewów. Przykładowo: do zwykłego przelewu potrzeby jest tylko numer konta odbiorcy, imię i nazwisko, tytuł przelewu (może być dowolny) oraz kwota transakcji. Dzięki aplikacjom mobilnym, proces logowania na konto jest maksymalnie uproszczony.

Również w prosty sposób można zrealizować przelew na numer telefonu.

Trudno jednak nie zgodzić się z argumentem, że przelew na kartę jest zwyczajnie wygodny i prosty do realizacji. Wykonanie tego rodzaju przelewu zajmuje zaledwie kilka minut, a ilość danych, które należy udostępnić w celu realizacji zlecenia, jest ograniczona do minimum.

2. Sposób na realizację szybkich płatności zagranicznych

Według mnie, jest to główny argument na korzyść przelewu z karty na kartę.

W przypadku zagranicznego transferu środków na inną kartę płatniczą, nie są wymagane dane takie jak kod BIC / SWIFT, IBAN czy Routing Number (ten ostatni, tylko wtedy gdy realizujemy przelew do USA).

Dlatego w sytuacji, kiedy mówimy o przelewie z karty na kartę, na pewno łatwiej zrealizować taki transfer środków niż zwykły międzynarodowy przelew bankowy.

Kiedy dokonujemy przelewu z karty na kartę, nie zapłacimy dodatkowych prowizji w sytuacji, gdy chcemy aby pieniądze trafiły szybciej na konto odbiorcy. Jest to natomiast pewnego rodzaju standardem, w przypadku przelewu bankowego SWIFT.

Szybki przelew na kartę odbiorcy za granicą, np. w sytuacji gdy ktoś z naszej rodziny znajduje się poza Polską, to z pewnością najbardziej korzystny argument, na korzyść realizacji przelewu z karty na kartę.

Choć przelew środków na kartę nie posiada wyraźnych przewag względem innych sposobów transferu gotówki, to jednocześnie jest wygodną metodą realizacji transakcji, która może stanowić alternatywę dla bardziej popularnych rozwiązań (jak np. tradycyjny przelew bankowy).

Tę metodę można więc z powodzeniem wykorzystywać w określonych sytuacjach, szczególnie gdy planujemy zrealizować przelew międzynarodowy.

Jak przelać pieniądze z karty na inną kartę?

A jak można wykonać taki transfer gotówki?

Przede wszystkim nie jest to rozwiązanie, z którego możemy skorzystać w aplikacji banku. Banki dzisiaj nie udostępniają takiej możliwości i wątpię, żeby w najbliższej przyszłości mogło się to zmienić (nawet pomimo dynamicznego rozwoju rozwiązań bankowości elektronicznej).

Przelewu na inną kartę nie zrealizujemy również z wykorzystaniem portfeli cyfrowych jak Google Pay czy Apple Pay.

W celu realizacji przelewu z karty na kartę należy więc skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która posiada dostęp do technologii umożliwiającej ten rodzaj transferu środków.

Usługi, z jakich mogą skorzystać klienci w Polsce, to na przykład ePayService i Fenige. Z informacji, do których dotarłem wynika jednak, że to rozwiązania dedykowane dla klientów biznesowych.

Klienci indywidualni (bo na nich koncentrujemy się w tym artykule), w celu wykonania przelewu z karty na kartę, mogą skorzystać ze strony send4.me. Jest to marka, która należy do wspomnianej wcześniej spółki Fenige, która specjalizuje się w tego rodzaju płatnościach.

Zobacz też

ikona - promocje

Zobacz też aktualnie dostępne: Karty Kredytowe

Ile to kosztuje? Opłaty i limity

Za realizację przelewu z karty na kartę trzeba zapłacić niewielką prowizję.

W przypadku wspomnianej wcześniej strony send4.me, obowiązuje prowizja w wysokości 1,3% za przelewy krajowe oraz 2,5% za przelewy zagraniczne.

Są również ustalone limity wysokości transakcji, które jednak różnią się dla zarejestrowanych i niezarejestrowanych odbiorców usługi:

  1. Niezarejestrowani użytkownicy, mogą dokonać transakcji krajowych na kwotę do 250 zł dziennie i do 620 zł miesięcznie. W przypadku transakcji zagranicznych limit dzienny wynosi 250 zł, a miesięczny - również 250 zł.
  2. Zarejestrowani użytkownicy, mają możliwość skorzystania z wyższych limitów. To 1250 zł dziennie i 10 300 zł miesięcznie dla transakcji krajowych oraz 750 zł dziennie i 5150 zł miesięcznie w przypadku transakcji zagranicznych.

Na stronie nie ma możliwości realizacji przelewu bez rejestracji, dlatego a przez niezarejestrowanych użytkowników z pewnością rozumie się osoby, które nie zweryfikowały swojego konta (weryfikacja następuje z wykorzystaniem numeru telefonu).

Przelew z karty na kartę - jak to wygląda w praktyce?

Przyznam, że nie lubię pisać na tematy, które znam tylko z teorii, a przelew gotówki z karty na kartę - przed napisaniem tego artykułu - było to dla mnie względnie nowe zagadnienie.

Dlatego, jak mam to w zwyczaju, postanowiłem przetestować trochę dostępne możliwości. Jak wygląda realizacja przelewu z karty na kartę w praktyce?

0. Rejestracja konta na send4.me

Jak mogłeś się dowiedzieć z tego artykułu, oferta przelewu z karty na kartę nie jest dostępna w bankach.

Pierwszym krokiem na drodze do zrealizowania przelewu z karty na kartę, jest rejestracja konta na stronie send4.me, ponieważ przelewu nie można zrealizować bez założenia konta. Jest to zrozumiałe, choćby ze względu na konieczność akceptacji regulaminów usługi.

1. Rejestracja i założenie konta na selfie

Dobrą informacją jest, że proces rejestracji odbywa się bardzo szybko i sprawnie.

Warto mieć też na względzie, że rejestracji nie dokonujemy bezpośrednio na stronie send4.me, tylko z pomocą usług świadczonych przez firmę GetID (jesteśmy do nich odesłani na jednym z pierwszych kroków formularza przez link lub skanowanie kodu QR). Wolałbym wszystko zrobić na jednej stronie, ale po lepszym zapoznaniu się z GetID, zdecydowałem, że są firmą, której można zaufać gdy chodzi o proces rejestracji.

Zakładanie konta

Jak chodzi o samo zakładanie konta, to możemy to zrobić z wykorzystaniem dobrze znanej metody "na selfie".

Potrzebne będą nasze dane (w tym numer dowodu osobistego), zdjęcie dowodu (przód i tył) oraz zdjęcie naszej twarzy.

Cały proces przebiega bardzo sprawnie, a moje konto zostało aktywowane niemal natychmiast, o czym dowiedziałem się z wiadomości mailowej.

Minusem natomiast jest fakt, że wiadomość potwierdzająca rejestrację, wylądowała w folderze spam, co może stanowić problem dla innych użytkowników.

2. Transfer środków

Po zalogowaniu się na konto pojawia się intuicyjny panel, gdzie należy dodać kartę nadawcy oraz kartę odbiorcy, które posłużą do realizacji przelewu.

transfer środków na kartę
Dodawanie karty nadawcy i odbiorcy w panelu. Źródło: sent4.me

Do panelu nie można mieć żadnych zastrzeżeń, ponieważ bardzo łatwo zrozumieć "co trzeba zrobić". Grafiki na stronie są przyjemne dla oka, nie mam więc zastrzeżeń.

W przypadku karty nadawcy (a więc mojej), wymagane są takie dane jak imię i nazwisko właściciela, numer karty, kod CVC2. W przypadku karty odbiorcy jest to: imię i nazwisko, numer karty. Opcjonalnie można podać też adres mailowy odbiorcy, na który ten otrzyma potwierdzenie transakcji, ale nie jest to wymagane.

Przed realizacją transakcji, kartę z której dokonam transferu środków, trzeba najpierw dodać w panelu użytkownika. Wszystko odbywa się jednak w sposób prosty i intuicyjny.

Problemy z transferem środków

Do tej pory całość prezentuje się bardzo dobrze.

Jednak gdy chcę zrealizować płatność - a więc najważniejszą czynność - pojawiają się problemy.

Kiedy uzupełniam dane do transferu, a następnie klikam "Dalej", w celu wysłania środków na kartę odbiorcy... nic się nie dzieje.

Pojawia się animacja sugerująca wczytywanie, jednak po kilku sekundach animacja znika, a ja pozostaję wciąż na tym samym ekranie. Kontaktuje się więc z działem wsparcia klienta. Okazało się, że system w tej chwili nie obsługuje karty Visa. A ja właśnie na kartę tego Wydawcy próbowałem dokonać transferu środków.

Jest jednak dobra wiadomość - planowo transfer kartą Visa będzie dostępny już przed końcem 2021!

Ponowa próba zakończona sukcesem

Za drugim razem - gdy spróbowałem zrealizować transfer środków (tym razem na kartę Mastercard), wszystko odbyło się bezproblemowo.

Udało mi się przejść do kolejnego kroku w formularzu wysyłki, a następnie autoryzować transfer. Co więcej - pieniądze dosłownie w ciągu kilku chwil znalazły się na koncie odbiorcy. Było to dobre doświadczenie!

transfer środków z karty na kartę - transakcja zakończona powodzeniem
Potwierdzenie zrealizowanej transakcji. Źródło: sent4.me

Podsumowanie i opinia

Przelew na kartę, jest metodą na realizację transferu pieniędzy online.

Na plus oceniam sam fakt dostępności kolejnego sposobu wykonania przelewu środków oraz to, że pieniądze na koncie odbiorcy mogą się znaleźć dosłownie w ciągu kilku chwil.

System jest minimalistyczny, ale przy tym bardzo intuicyjny i prosty w użyciu. Nie mam wątpliwości, że gdy błędy zostaną wyeliminowane, nikt nie będzie miał problemu, żeby poradzić sobie z obsługą zlecenia przelewu środków.

Z kolei po stronie minusów są prowizje, jakie zostaną naliczone za wykonanie transakcji oraz ograniczone limity, które uniemożliwiają transfer większej kwoty pieniędzy. Największą wadą jest oczywiście brak możliwości transferu środków na kartę Visa, jednak jest też dobra informacja - taki transfer powinien być możliwy już przed końcem roku.

Bezpieczeństwo transakcji istotną kwestią przy tego rodzaju zleceniach

Gdy mówimy o realizacji przelewu z karty na kartę online, bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo tego rodzaju operacji.

Na stronie dostawcy usług możemy przeczytać:

I ten fakt na pewno należy ocenić na plus, ponieważ wpisanie w formularzu takich danych jak numer karty, zawsze może być postrzegane jako ryzykowne.

Wciąż mam natomiast wątpliwości, jeśli chodzi o udostępnianie danych, takich jak numer karty. W teorii jest to bezpieczne - bez kodu CVV2 / CVC2 ani dodatkowej autoryzacji SMS-em lub mobilnej nie można dokonać płatności. Jednak numer karty płatniczej jest cokolwiek daną wrażliwą, a przecież jakoś trzeba go udostępnić nadawcy (na przykład w mailu lub SMS-ie).

Rozwiązaniem mogą być jednorazowe karty wirtualne. Nie jest to jednak wciąż standardowe i łatwo dostępne rozwiązanie. Taka możliwość jest dostępna np. dla osób, które korzystają z konta Revolut (niestety tylko w wyższych planach abonamentowych). Pozwala na utworzenie wirtualnej karty do realizacji bezpiecznej, jednorazowej płatności. Rozwiązanie nie jest jeszcze bardzo powszechne, ale ze względu na bezpieczeństwo należy liczyć, że wkrótce sytuacja może ulec zmianie.

Uważam, że kilka kwestii wymaga dopracowania

W trakcie realizacji transakcji, napotkałem na błędy. Jak udało mi się ustalić, brak możliwości dokonania transferu z wykorzystaniem karty Visa to tymczasowy problem, natomiast w takiej sytuacji przydałoby się dodać komunikat o błędzie, tak żeby użytkownik szybciej mógł się zorientować na czym polega problem.

Również nie do końca jasna była dla mnie kwestia podawania daty ważności karty odbiorcy (można ją uzupełnić, ale nie jest to wymagane).

Drobne poprawki UX-owe znacząco mogłyby wpłynąć na poprawę doświadczenia użytkownika. I z pewnością wraz z rozwojem systemu, doczekamy się takich usprawnień.

Oprócz tego przydałoby się również kilka drobnych zmian, które usprawniłyby proces obsługi płatności. To na przykład możliwość kontaktu obsługą przez czat, w celu szybkiego wyjaśnienia wątpliwości.

Na całość patrzę z optymizmem

Przyznam, że z początku miałem dość sceptyczne nastawienie. Szczególnie na etapie, gdy napotykałem problemy, których sam nie mogłem rozwiązać (przywykłem już do tego, że podobne trudności rozwiązuje się niemal natychmiast, przy okazji kontaktu z infolinią banku).

Finalnie jednak całość okazała się bardzo dobrym doświadczeniem. W szczególności fakt, że system jest intuicyjny, a środki na koncie odbiorcy znalazły się niemal natychmiast i nie trzeba za to ponosić dodatkowych opłat.

Z optymizmem patrzę więc na dalszy rozwój rozwiązania i czekam co przyniosą następne miesiące. Popularności blika, przelew z karty na kartę z pewnością nie przebije, ale może okazać się ciekawą alternatywą, którą warto wykorzystywać w określonych sytuacjach, takich jak zagraniczny transfer pieniędzy.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
dwa konta w jednym banku - artykuł

Dwa konta w jednym banku – czy to dobry pomysł?

PRZECZYTAJ → 
transakcja bezgotówkowa - obrazek

Przelew natychmiastowy - szybki przelew za darmo? To możliwe!

PRZECZYTAJ → 
fin tech Polska - artykuł

FinTech w Polsce - 11 firm, na które warto zwrócić uwagę (+mapa)

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle