RankingKont - logo serwisu

Przelew z karty kredytowej na konto - ile kosztuje? Jak go wykonać?

Chcesz zrealizować przelew z karty kredytowej na konto bankowe? Jest to możliwe. Jak to zrobić i na co należy zwrócić uwagę? Czy taka operacja jest opłacalna? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, na temat tego rodzaju przelewu.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
czy przelew z karty kredytowej na konto jest opłacalny?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Przelew z karty kredytowej na konto bankowe, można zrealizować w podobny sposób jak przelew z konta bankowego.
  • Przed realizacją przelewu z karty kredytowej, przede wszystkim zwróć uwagę na koszty z nim związane.
  • Sprawdź też czy transakcja jest traktowana jako gotówkowa czy bezgotówkowa. Lepszy jest ten drugi wariant, ponieważ możesz wtedy skorzystać z tzw. okresu bezodsetkowego.
  • Przelew z karty kredytowej na konto nie należy do najbardziej opłacalnych transakcji, z drugiej strony w jednostkowych przypadkach, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jak zrobić przelew z karty kredytowej?

Realizacja przelewu z karty kredytowej wcale nie jest trudnym zadaniem. Taki przelew realizujemy w bardzo podobny sposób, jak zwykły przelew internetowy, z konta bankowego.

W tym aspekcie, karta kredytowa niespecjalnie różni się od zwykłego konta w banku.

Podobnie jak w przypadku przelewu z konta - przelew z karty kredytowej wymaga zalogowania się do bankowości internetowej lub mobilnej.

Następnie, w bankowości elektronicznej, wybieramy odpowiedni wariant. Przykładowo, w bankowości Citi Mobile od Citi Handlowy, zaznaczamy przelew z rachunku karty kredytowej, a następnie uzupełniamy formularz przelewu, podając takie dane jak numer konta odbiorcy, imię i nazwisko oraz kwotę przelewu.

W przypadku jednej z najpopularniejszych kart - Citi Simplicity od Citi Handlowy - formularz realizacji takiego przelewu wygląda jak poniżej:

przelew z karty kredytowej - obrazek
Formularz przelewu z karty kredytowej na konto. Źródło: bankowość elektroniczna Citi Handlowy.

Jak widać, niewiele różni się od formularza zwykłego przelewu. Ze strony funkcjonalnej, realizacja przelewu z karty jest więc bardzo podobna, do realizacji przelewu ze zwykłego konta bankowego. W dalszej części, dowiesz się więcej na temat różnic.

Warunki realizacji przelewu z karty kredytowej

Również jak chodzi o realizację przelewu z karty, to nie ma tutaj specjalnych wymagań. Taki przelew zrealizujemy do limitu kredytowego na rachunku z karty. Jeśli przekroczylibyśmy taki limit, pojawi się informacja, że nie mamy wystarczających środków na rachunku karty lub po prostu realizacja przelewu nie będzie możliwa.

Może się również okazać, że opcja przelewu natychmiastowego jest niedostępna. Przelewy tego rodzaju możemy realizować na dowolny rachunek, ale jeśli wysyłamy pieniądze na konto w innym banku, to ich księgowanie nastąpi z najbliższą sesją elixir.

Może to więc okazać się uciążliwe, szczególnie gdy realizujemy przelewy w weekend, bo wtedy odbiorca otrzyma pieniądze dopiero w najbliższym dniu roboczym. Standardowa jednak, środki powinny znaleźć się na koncie osoby, do której wysyłasz przelew, nie później niż w ciągu jednego dnia roboczego (czasami nawet w tym samym dniu roboczym).

Jednak nie sposób realizacji przelewu - z tym nie powinno być problemu - a opłaty związane z taką transakcją, to kluczowy czynnik, który trzeba się przyjrzeć, kiedy rozpatrujemy przelew z karty na konto.

Przede wszystkim koszty

Przelew z karty kredytowej nie jest transakcją standardową, a tym co może wiele osób odstraszyć, są koszty takiej operacji. Należy otwarcie przyznać, że przelew z rachunku karty kredytowej do tanich nie należy.

Zwykle tego rodzaju transakcja, jest obciążona kilkuprocentową prowizją liczoną od jej wartości. W zależności od banku, prowizja może wynosić od 0,5% do nawet 10% przelewanej kwoty! Często pojawia się też informacja o minimalnej kwocie prowizji, np. 10 zł, co znaczy że od operacji zapłacimy określony procent od jej wartości, ale nie mniej niż wskazana kwota.

przelew z karty kredytowej na konto - obrazek aplikacji

W Banku Citi Handlowy, użytkownicy karty Citi Simplicity, za taki przelew zapłacą prowizję wysokości 10% i nie mniej niż 20 złotych. Jeśli więc przykładowo przesyłamy 50 zł, to prowizja wyniesie wtedy 20 zł, co stanowi prawie połowę wartości transakcji.

Przy transferze większej kwoty środków, sytuacja wcale nie wygląda znacznie lepiej, bo przykładowo za przelew z takiej karty kredytowej na kwotę np. 1000 zł - zapłacimy aż 100 zł prowizji.

W innych bankach prowizje kształtują się podobnie, choć są nieco niższe - zwykle w przedziale 2% - 8%. W niektórych przypadkach możliwa realizacja jednego darmowego przelewu, zazwyczaj na etapie składania wniosku o kartę kredytową.

Koszty przelewu na konto bankowe to jeden z kluczowych czynników, który powinieneś uwzględnić podejmując decyzję, czy chcesz taki przelew wykonać. Przelewy z karty kredytowej, zwłaszcza w przypadku gdy miałyby być realizowane regularnie - mogą okazać się bardzo kosztowne.

Aktualną prowizję od tego rodzaju przelewu, znajdziesz w tabeli opłat i prowizji, na stronie banku, w którym posiadasz kartę kredytową.

Transakcja bezgotówkowa czy gotówkowa - jakie to ma znaczenie?

Kolejna cecha przelewu z karty kredytowej, na którą należy zwrócić uwagę, to czy operacja jest ona traktowana jako transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa.

Lepszym wariantem jest, gdy przelew z karty kredytowej, jest kwalifikowany jako transakcja bezgotówkowa. Wtedy można skorzystać z tzw. okresu bezodsetkowego. Przez określony czas, który może się różnić w zależności od karty kredytowej, z której korzystasz, nie są naliczane odsetki od przelewu zrealizowanego tym sposobem.

W przypadku gdy przelew z karty jest zakwalifikowany jako transakcja gotówkowa - podobnie jak wtedy, gdy dokonujesz wypłaty z bankomatu - odsetki zaczną być naliczane od razu. Będą to dodatkowe koszty, które dodatkowo zwiększą wartość transakcji.

Karty kredytowe, z których mogą korzystać klienci w Polsce, nie mają jednolitych zasad, co do tego czy przelewy są kwalifikowane jako transakcje bezgotówkowe czy gotówkowe. To, w jaki sposób zakwalifikowany zostanie przelew, zależy od: banku, karty z jakiej korzystasz, a w niektórych przypadkach również od... rodzaju konta bankowego, na jaki realizujesz przelew.

Czy opłaca się realizować przelew z karty?

Problemem nie jest realizacja przelewu z karty kredytowej na konto - można to zrobić w aplikacji mobilnej banku lub wykorzystując w tym celu bankowość internetową. Realizacja przelewu dla kart kredytowych prawie niczym nie różni się od wysyłania zwykłych przelewów z konta bankowego.

Kluczową kwestią wydaje się temat kosztów. Pierwszy z nich to prowizja, która przyjdzie nam zapłacić za taką transakcję. W niektórych przypadkach może wynosić nawet 10% od wartości zlecenia.

obrazek karty wirtualnej
Kwestia kosztów jest jednym z najistotniejszych czynników w przypadku realizacji przelewów z karty kredytowej.

Jeśli bank kwalifikuje przelew z karty na konto, jak transakcję bezgotówkową, wówczas do wykorzystania przysługuje standardowy okres bezodsetkowy i jest to lepszy wariant. Zdarza się jednak, że taka transakcja jest kwalifikowana jak transakcja gotówkowa i wtedy tuż po realizacji przelewu, są naliczane odsetki.

Mając na względzie powyższe informacje, należałoby się zastanowić czy warto realizować przelewy tego rodzaju. Taka transakcja - powiedzmy wprost - do najbardziej opłacalnych nie należy.

Takie rozwiązanie może okazać się dobrym wyjściem w sytuacji awaryjnej. W tym przypadku korzystamy z limitu, który został nam wcześniej przyznany w ramach naszej karty kredytowej. Nie musimy wysyłać nowych wniosków, udostępniać swoich danych i czekać na decyzje ze strony różnych instytucji. Szczególnie gdy potrzebujemy przelać niską kwotę środków - prowizja i odsetki nie będą wysokie - wtedy można rozpatrzyć ten wariant.

Z drugiej strony, przelew z karty kredytowej nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy mówimy o regularnej realizacji transakcji tego rodzaju lub o pojedynczych transakcjach wyższej wartości. Wtedy należy liczyć się z wysoką prowizją, a w przypadku gdy operacja jest kwalifikowana jako gotówkowa, dodatkowo trzeba uwzględnić odsetki, które powiększą kwotę transakcji. Pamiętaj o tym, gdy zdecydujesz się wykonać taki przelew.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz polecane promocje
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
płatności mobilne BLIK

BLIK: czym jest? Jak płacić BLIKIEM?

PRZECZYTAJ → 
obrazek wyróżniający - artykuł o Międzynarodowym Numerze Rachunku Bankowego

IBAN - co to jest? Numery banków w Polsce

PRZECZYTAJ → 
wypłata z bankomatu bez karty - artykuł

Wypłata z bankomatu bez karty - 2 najlepsze sposoby

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram