logo serwisu Ranking Kont porównującego najlepsze oferty produktów finansowych oraz udostępniającego wartościowe i unikalne opracowania
ikona kalendarza
05/06/2023

Przelew weryfikacyjny jako sposób na założenie konta bankowego

Otwieranie konta w banku poprzez wykonanie przelewu autoryzacyjnego z innego rachunku nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak możesz spotkać się z taką metodą. Wyjaśniamy, na czym polega przelew weryfikacyjny i dlaczego w ogóle trzeba go wykonywać.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
obrazek przedstawia mężczyznę, który zakłada konto z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • W niektórych bankach możesz założyć konto bankowe, wykonując przelew weryfikacyjny z rachunku w innym banku.
  • Metoda przelewu weryfikacyjnego wymaga zachowania pełnej zgodności danych dla formularza oraz banku dokonującego przelew.
  • Rachunek, który wykorzystujesz do autoryzacji, musi być w pełni aktywowany.
ikona spisu treści

Spis Treści

Na czym polega założenie konta przelewem weryfikacyjnym?

Obok nowoczesnych metod, wykorzystujących selfie, biometrię czy rozmowy wideo, niektóre banki oferują swoim klientom możliwość założenia rachunku z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego. W ten sposób bank nie sprawdza twoich danych samodzielnie, ale akceptuje fakt, że zrobiła to już inna instytucja.

Sama procedura założenia konta przez przelew wygląda podobnie jak w przypadku innych metod otwierania rachunku bankowego online.

ikona: numer 1

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku dostępnego na stronie banku. Na formularzu podajesz swoje dane takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy numer i seria dowodu osobistego. Upewnij się, że podałeś poprawne dane. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ w razie nawet niewielkiej pomyłki przelew weryfikacyjny nie zostanie zaakceptowany.

ikona: numer 2

Kolejny etap to sprawdzenie poprawności danych. Zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu na niewielką kwotę (zwykle 1 zł) z rachunku prowadzonego przez inny bank. Ta operacja służy potwierdzeniu, że dane, które podałeś na formularzu, są prawidłowe. Jeżeli przelew zostanie zaakceptowany, rachunek będzie aktywny w ciągu kilkunastu minut.

Zalety i wady przelewu weryfikacyjnego

Autoryzacja konta przelewem to jedna z metod, z których skorzystasz w każdym miejscu. Wystarczy ci dostęp do internetu. Działa też dosyć szybko. Niestety, korzystając z niej, możesz napotkać szereg trudności. O czym przede wszystkim warto pamiętać?

ikona do ramki z tekstem

Dostępność przelewów weryfikacyjnych

Przelew weryfikacyjny jest obecnie mało popularną metodą. Znajdziesz go jeszcze m.in. w Nest Banku, ING Banku Śląskim i Alior Banku. Coraz więcej instytucji rezygnuje jednak z tej metody, w zamian stawiając na rozwiązania biometryczne. 

Kolejną kwestią jest poprawność danych, o której wspomnieliśmy wcześniej. Wniosek o otwarcie konta, który wypełniasz, musi zawierać dokładnie takie same informacje, jak te, które podawałeś dla rachunku, z którego wykonujesz przelew. Wystarczy ominąć polskie znaki, podać inne miejsce zamieszkania albo nie wypełnić pola przeznaczonego na drugie imię, aby wniosek został automatycznie odrzucony.

Pamiętaj też, że konto, z którego wykonujesz przelew potwierdzający, musi być w pełni aktywne. Oznacza to, że nie możesz w tym celu wykorzystać np. rachunku, który przed chwilą otworzyłeś metodą na selfie do czasu, aż nie aktywujesz go w oddziale banku.

ikona nagłówka

FAQ

Mamy dla ciebie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących autoryzacji rachunku przelewem.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały! Podziel się swoją opinią, dzięki czemu będziemy mogli udoskonalić serwis.


Zobacz Polecaną Promocję
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Apple Pay

Apple Pay - wszystko na temat płatności iPhone

PRZECZYTAJ → 
transakcja bezgotówkowa - obrazek

Płatności zbliżeniowe: PayPass i Visa payWave - podstawowe informacje, limity, bezpieczeństwo

PRZECZYTAJ → 
zakładanie konta w ING przez internet - obrazek

Zakładanie konta w ING - jak szybko otworzyć nowy rachunek online

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle