ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
05/06/2023

Przelew weryfikacyjny jako sposób na założenie konta bankowego

obrazek przedstawia mężczyznę, który zakłada konto z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego
Otwieranie konta w banku poprzez wykonanie przelewu autoryzacyjnego z innego rachunku nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak możesz spotkać się z taką metodą. Wyjaśniamy, na czym polega przelew weryfikacyjny i dlaczego w ogóle trzeba go wykonywać.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • W niektórych bankach możesz założyć konto bankowe, wykonując przelew weryfikacyjny z rachunku w innym banku.
  • Metoda przelewu weryfikacyjnego wymaga zachowania pełnej zgodności danych dla formularza oraz banku dokonującego przelew.
  • Rachunek, który wykorzystujesz do autoryzacji, musi być w pełni aktywowany.

Na czym polega założenie konta przelewem weryfikacyjnym?

Obok nowoczesnych metod, wykorzystujących selfie, biometrię czy rozmowy wideo, niektóre banki oferują swoim klientom możliwość założenia rachunku z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego. W ten sposób bank nie sprawdza twoich danych samodzielnie, ale akceptuje fakt, że zrobiła to już inna instytucja.

Sama procedura założenia konta przez przelew wygląda podobnie jak w przypadku innych metod otwierania rachunku bankowego online.

ikona: numer 1

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku dostępnego na stronie banku. Na formularzu podajesz swoje dane takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy numer i seria dowodu osobistego. Upewnij się, że podałeś poprawne dane. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ w razie nawet niewielkiej pomyłki przelew weryfikacyjny nie zostanie zaakceptowany.

ikona: numer 2

Kolejny etap to sprawdzenie poprawności danych. Zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu na niewielką kwotę (zwykle 1 zł) z rachunku prowadzonego przez inny bank. Ta operacja służy potwierdzeniu, że dane, które podałeś na formularzu, są prawidłowe. Jeżeli przelew zostanie zaakceptowany, rachunek będzie aktywny w ciągu kilkunastu minut.

Zalety i wady przelewu weryfikacyjnego

Autoryzacja konta przelewem to jedna z metod, z których skorzystasz w każdym miejscu. Wystarczy ci dostęp do internetu. Działa też dosyć szybko. Niestety, korzystając z niej, możesz napotkać szereg trudności. O czym przede wszystkim warto pamiętać?

ikona do ramki z tekstem

Dostępność przelewów weryfikacyjnych

Przelew weryfikacyjny jest obecnie mało popularną metodą. Znajdziesz go jeszcze m.in. w Nest Banku, ING Banku Śląskim i Alior Banku. Coraz więcej instytucji rezygnuje jednak z tej metody, w zamian stawiając na rozwiązania biometryczne. 

Kolejną kwestią jest poprawność danych, o której wspomnieliśmy wcześniej. Wniosek o otwarcie konta, który wypełniasz, musi zawierać dokładnie takie same informacje, jak te, które podawałeś dla rachunku, z którego wykonujesz przelew. Wystarczy ominąć polskie znaki, podać inne miejsce zamieszkania albo nie wypełnić pola przeznaczonego na drugie imię, aby wniosek został automatycznie odrzucony.

Pamiętaj też, że konto, z którego wykonujesz przelew potwierdzający, musi być w pełni aktywne. Oznacza to, że nie możesz w tym celu wykorzystać np. rachunku, który przed chwilą otworzyłeś metodą na selfie do czasu, aż nie aktywujesz go w oddziale banku.

ikona nagłówka

FAQ

Mamy dla ciebie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących autoryzacji rachunku przelewem.

kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia kobietę, ktora otwiera konto bankowe na spotkaniu z kurierem

Założenie konta przez podpisanie umowy z kurierem

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
ile wynosi płaca minimalna - obrazek artykułu

Ile wynosi minimalna krajowa dla studenta w 2022 roku?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna: przewodnik e-Bankowości

PRZECZYTAJ PORADNIK →