RankingKont.pl - logo

Mini słowniczek promocji bankowych – to warto wiedzieć!

Mini słowniczek przydatnych pojęć związanych z promocjami bankowymi. Zobacz o czym warto wiedzieć, jeśli planujesz skorzystać z promocji bankowych.
kalendarz ikona
Opublikowano: 10 lipca 2019 
autor
Autor: Łukasz Scheibinger 
Kategorie:
mini słowniczek obrazek
Słowniczek przydatnych pojęć związanych z promocjami bankowymi.

Jeśli regularnie szukasz interesujących promocji bankowych, to możesz zauważyć, że są terminy, które pojawiają się często, a niektóre z nich powtarzają się w niemal w każdej promocji. Z drugiej strony, jeśli pierwszy raz zetknęłaś się z promocją, to pewne zwroty mogą brzmieć zagadkowo. W tym artykule znajdziesz objaśnienie najważniejszych pojęć oraz dowiesz się trochę na temat tego, jak konstruowane są promocje.

Artykuł będzie aktualizowany o nowe pojęcia.

Sprawdź pojęcia

Nowy klient

Wiele promocji, jest kierowanych do nowych klientów banku.

„Nowy klient” jest zdefiniowany w regulaminie poszczególnych promocji. Zazwyczaj „nowym klientem” jest osoba, która nie posiada konta w banku.

„Nowym klientem”, w rozumieniu regulaminów promocji, nie jest osoba, która w pewnym okresie zdefiniowanym przez wytyczne wybranej promocji – posiadała konto w danym banku (nawet jeśli już go nie posiada).

W każdym opisie promocji znajdziesz szczegółowe informacje i dowiesz się, kto może wziąć udział w promocji. 

Były klient

Były klient banku, to osoba, która w przeszłości posiadała konto w banku, ale już go nie posiada.

I tutaj mamy dwie możliwości:
1) Taka osoba nie może wziąć udziału w promocji ponieważ regulamin wyklucza jej uczestnictwo
2) Taka osoba może wziąć udział w promocji, pomimo że w przeszłości posiadała już konto w banku. 

O co konkretnie chodzi?

Organizator promocji ustala ile czasu musi upłynąć od momentu zamknięcia konta, aby ponownie można było otworzyć rachunek na promocyjnych warunkach. Tym samym „nowym klientem”, może być osoba, która w przeszłości posiadała (ale zamknęła) konto bankowe.

Przykład takiej sytuacji?

Jeśli w promocji zostałoby określone, że nowym klientem jest osoba, która ciągu 24 miesięcy nie posiadała konta... Wtedy były klient banku, który zamknął konto ponad dwa lata wcześniej, może je ponownie otworzyć.

Zdarzają się jednak promocje bankowe, w których nie ma zdefiniowanego czasu, od kiedy uczestnika promocji można uważać za „nowego klienta”. Dlatego może się zdarzyć, że nie można już więcej wziąć udziału w promocji, jeżeli w dowolnym okresie w przeszłości skorzystałeś lub z skorzystałaś z oferty promocyjnej wybranego konta.

Z drugiej strony trafiają się promocje gdzie nie ma zdefiniowanego okresu karencji lub jest on bardzo krótki. I tak, przykładowo, w niektórych promocjach możesz otworzyć konto, jeśli zamknęłaś je względnie niedawno – np. 9 miesięcy wcześniej.

Moneyback

Moneyback to mechanizm polegający na zwrocie pewnej części od wartości transakcji bezgotówkowej. Moneyback zazwyczaj jest określony procentowo i z reguły jest też określona maksymalna kwota zwrotu.

Przykład? Bank oferuje moneyback 4% za transakcje kartą. Maksymalny zwrot został określony na 50 zł w miesiącu. Za transakcje kartą otrzymasz zwrot pieniędzy, którego wartość będzie zależna od wartości transakcji. Przy transakcji na kwotę 100 zł otrzymasz 4 zł zwrotu, przy transakcjach na kwotę 1250 zł - otrzymasz maksymalny zwrot czyli 50 zł.

Warunki promocji

Aby wziąć udział w promocji i odebrać zadeklarowaną nagrodę, zazwyczaj należy spełnić określone warunki promocji.

Przykładowo: warunkiem, aby odebrać premię wysokości 150 zł za otwarcie konta w Banku Y, jest dokonanie 5-ciu transakcji bezgotówkowych kartą debetową przypisaną do konta, w do końca miesiąca kalendarzowego rozpoczynającego się po miesiącu kiedy otwarto konto.

W tym przypadku, jeśli konto otworzysz 12 lutego, to czas na dokonanie pięciu transakcji kartą jest do końca marca.

Spełnienie tego warunku sprawi, że otrzymasz nagrodę. Jeśli nie spełnisz warunku w określonym czasie, na Twoje konto nie wpłynie premia. 

W niektórych promocjach premie podzielone są na części:
1) Część 1: 100 zł;

2) Część 2: 100 zł;

3) Część 3: 100 zł...

Wtedy, łącznie możesz zyskać 300 zł, ale możliwe jest też uzyskanie premii cząstkowej np. 100 lub 200 zł.

 

Zdolność do czynności prawnych

Zazwyczaj w regulaminach promocji jednym z podstawowych warunków przystąpienia do promocji, jest zdolność do dokonywania czynności prawnych.

O co konkretnie chodzi?

Zdolność do wykonywania czynności prawnych określa zdolność do dokonywania czynności prawnych we własnym imieniu. Przykładem takiej czynności jest podpisanie umowy z bankiem, o założenie konta bankowego. Pełną zdolność do czynności prawnych mają osoby pełnoletnie, osoby prawne oraz nieubezwłasnowolnione osoby fizyczne.

...inne pojęcia...

To miejsce jest zarezerwowane na inne definicje i pojęcia, o które ten artykuł będzie aktualizowany.

O autorze
Łukasz Scheibinger
Cześć, to ja prowadzę serwis RankingKont.pl. Skończyłem SGH i UE we Wrocławiu. Interesuję się wykorzystaniem technologii w bankowości oraz marketingiem internetowym. Wolny czas poświęcam na sport i podróże.
Polub nas w social media!
chevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram