ranking kont - logo serwisu

Konto dla Młodych - rachunki dostępne online

Konto dla młodych to ogólne pojęcie dlatego już na wstępie warto doprecyzować o jakie rachunki konkretnie chodzi.

Na potrzeby stworzenia tej strony, za konta dla młodych uznaliśmy rachunki bankowe dla klientów indywidualnych w wieku 13-18 lat (konta młodzieżowe) oraz popularne "konta dla studentów", a więc użytkowników kont bankowych w wieku 18-26 lat (warto wiedzieć, że nie musisz być studentem, żeby takie konto założyć).

ZOBACZ KONTA DLA MŁODYCH

Polecane konta dla młodych

Konto Mobi
ING - logo

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 zł

Bankomaty

0 / 2,5 zł

Darmowe wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash oraz pierwsza wypłata w miesiącu z innych bankomatów w kraju. Darmowe wypłaty blikiem z wszystkich bankomatów.

Wiek posiadacza

18 - 26 lat

eKonto Możliwości
mBank logo

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 zł

Bankomaty

0 zł

Wiek posiadacza

18 - 24 lata

Konto Przekorzystne dla Młodych
logo Banku Peako

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 zł

Bankomaty

0 zł

Wiek posiadacza

18 - 26 lat

Konto Jakże Osobiste w Twoim Rytmie
logo Alior Banku

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 / 5 zł

Dokonaj transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 300 zł w miesiącu, żeby uniknąć tej opłaty.

Bankomaty

0 / 2,5 zł

Darmowe wypłaty z bankomatów blikiem oraz w bankomatach Euronet i Planet Cash.

Wiek posiadacza

18 - 26 lat

Konto dla Młodych
PKO BP logo

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 / 5 zł

Dokonaj przynajmniej 4 transakcji kartą debetową w miesiącu.

Bankomaty

0 zł

Wiek posiadacza

18 - 26 lat

Konto 360 Student
Millennium logo

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 / 4 zł

Dokonaj jednej płatności kartą do konta lub blikiem.

Bankomaty

0 / 1 / 5 zł

Opłata nie jest naliczana przy dokonaniu jednej płatności kartą lub blikiem.

Wiek posiadacza

18 - 26 lat

Konta młodzieżowe (13-18 lat) i dla studentów (18-26 lat) posiadają bardzo zbliżone cechy, ale mogą się różnić się pewnymi detalami. To w szczególności forma zakładania konta oraz opłaty. Najważniejsze koszty związane z posiadaniem konta, znalazły się na liście rekomendowanych kont dla młodych, z którą mogłeś się zapoznać u góry strony. Jeszcze więcej informacji znajdziesz w artykule, który dla Ciebie przygotowaliśmy (jest dostępny w dalszej części).

Dobre konto dla młodych - czyli jakie?

Konto dla młodych osób w wieku 18-26 lat w praktyce niewiele różni się od swojego "starszego" odpowiednika - czyli zwykłego konta dla klientów indywidualnych.

Najważniejsze różnice występują, jeśli chodzi o opłaty za konto: osoby młodsze mogą z reguły korzystać z rachunku na lepszych warunkach. To znaczy, że konto dla młodych zazwyczaj jest tańsze niż zwykłe konto bankowe dla klientów indywidualnych.

To normalna sytuacja, a jednocześnie odpowiedź banków na potrzeby użytkowników kont młodzieżowych.

Osoby, które się uczą lub studiują, z reguły szukają możliwości ograniczenia kosztów. Banki oferują wiec konto bezwarunkowo darmowe lub takie z którego można korzystać bez opłat przy względnie prostych warunkach uniknięcia opłat.

Zobacz też

ikona - promocje

Najlepsze oferty znajdziesz na stronie: Ranking Kont dla Studentów

Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom kont dla młodych.

5 cech dobrego konta dla młodych w 2021 roku

#1

Przede wszystkim niskie opłaty

Jak mogłeś się dowiedzieć, niskie koszty są jedną z najważniejszych cech dobrego konta dla młodych. W tym przypadku istotne są przede wszystkim podstawowe opłaty za korzystanie z rachunku bankowego.

Należą do nich opłaty za:

  • prowadzenie rachunku,
  • korzystanie z karty płatniczej,
  • wypłaty z bankomatów w Polsce.

Najlepiej jeśli takie opłaty nie występują w ogóle. Mówimy wtedy o bezwarunkowo darmowym koncie bankowym. Za taki rachunek nic nie zapłacisz, nawet wtedy jeśli nie będzie z niego korzystać.

Często spotykanym wariantem jest tzw. warunkowo darmowe konto bankowe. Z takiego rachunku możesz korzystać bez opłat, ale tylko wtedy, gdy spełnisz określone warunki aktywności. Dobra wiadomość: w przypadku kont dla młodych omawiane warunki aktywności zwykle są łatwe do spełnienia - to np. dokonanie jednej transakcji kartą w miesiącu.

bankomat ikona

Podpowiedź

Czy wiesz, że w niektórych przypadkach - nawet jeśli dostępność bankomatów w kraju, z których można wypłacić pieniądze bez prowizji jest ograniczona - można, z wykorzystaniem kodu BLIK, dokonywać bezpłatnych wypłat w całym kraju? Takie rozwiązanie udostępnia ING - użytkownicy "Konta Mobi" mogą wypłacać pieniądze blikiem bez dodatkowych opłat. Również osoby korzystające z konta w Alior Banku mogą liczyć na tego rodzaju benefit.

#2

Dobra aplikacja mobilna to podstawa

Jeśli wybierzesz darmowe konto lub takie, które pozwala łatwo uniknąć opłat, to bardzo możliwe, że będziesz z niego korzystać naprawdę długo, a do tego często.

W takim przypadku niezbędna jest dobra aplikacja mobilna dołączona do rachunku.

Podstawowe funkcje aplikacji to:

  • realizacja przelewów,
  • sprawdzenie salda konta,
  • sprawdzanie historii transakcji.

Dzisiaj możliwości, jakie dają aplikacje, jest jednak znacznie więcej. Do ciekawszych należą darmowe przelewy ekspresowe na numer telefonu (przelew BLIK), automatyczne oszczędzanie zgodnie z wcześniej zdefiniowanymi regułami, a nawet... płatność za autostrady bez konieczności stania w kolejkach czy zakup biletów parkingowych.

#3

Płatności mobilne na wciągnięcie ręki

Dobre aplikacje mobilne oferują też możliwość dokonywania bezpiecznych płatności telefonem. Smartfon zastępuje portfel, a rozwiązanie jest nawet bardziej bezpieczne niż w przypadku płacenia zwykłym "plastikiem".

Popularne formy płatności mobilnych, to:

  • Google Pay,
  • Apple Pay,
  • BLIK.

Coraz więcej banków daje możliwość płatności zegarkiem. Do listy należy więc dopisać popularne systemy Garmin Pay i FitBit Pay.

Dobrze więc, aby konto dla młodych udostępniało możliwość realizacji płatności z wykorzystaniem tych rozwiązań - w szczególności jeśli chodzi o dostępność pierwszych trzech wariantów.

#4

Usługi dodatkowe i premie ważną zaletą kont dla młodych

Banki lubią klientów, którzy aktywnie korzystają z oferowanych produktów i usług. W celu zachęcenia do aktywnego korzystania z dostępnych rozwiązań, instytucje te często udostępniają różnego rodzaju premie i nagrody dla użytkowników rachunku, takie jak:

  • premia za otwarcie konta - możliwa do uzyskania przy spełnieniu określonych warunków aktywności;
  • moneyback - zwrot za płatności kartą debetową (zazwyczaj również przy spełnieniu określonych warunków);
  • programy lojalnościowe, rabaty i inne bonusy dla osób dokonujących zakupów w sklepach partnerskich.

Jeśli nagroda jest łatwa do zdobycia, a przy tym jej wysokość jest atrakcyjna, to jest to argument przemawiający na korzyść konta - nawet pomimo tego, że różnego rodzaju promocje często są limitowane czasowo (nie są stałą korzyścią dołączoną do rachunku).

#5

Podróżujesz? Oferta walutowa ma duże znaczenie

Przedstawione w tej części informacje można podsumować w pięciu krótkich punktach:

opis konta osobistego

Jak wybrać dobre konto dla młodych?

  1. Wybierz bezwarunkowe darmowe konto albo takie, z którym łatwo unikniesz opłat.
  2. Dobra aplikacja mobilna ułatwi Ci zarządzanie rachunkiem.
  3. Płać bezpiecznie telefonem z wykorzystaniem Google Pay, Apple Pay i blika (możesz też dokonywać płatności zegarkiem!).
  4. Dzięki usługom dodatkowym i promocjom możesz sporo zyskać.
  5. Konto z usługą wielowalutową i darmowymi rachunkami w walucie, to doskonała oferta dla podróżników.

Konto młodzieżowe przed 18 rokiem życia

Konto młodzieżowe jest rodzajem rachunku przeznaczonego dla osób młodych - w tym przypadku mówimy o koncie bankowym dla osób w wieku 13 - 18 lat.

Najważniejszym kryterium, żeby otworzyć konto młodzieżowe, jest skończenie 13 roku życia. To moment, kiedy nabywasz ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Do otwarcia konta bankowego dla osób w wieku 13-18 lat, potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego oraz dokument tożsamości.

informacje - ikona

Jak założyć konto młodzieżowe

Dokumenty potrzebne do otwarcia konta młodzieżowego dla osób w wieku 13-18 lat:

  • zgoda rodzica lub opiekuna prawnego,
  • dokument tożsamości - na przykład paszport lub legitymacja szkolna.

Samo konto młodzieżowe, daje podobne możliwości jak opisywane wcześniej konta dla osób w wieku 18-26 lat. Do obsługi rachunku można wykorzystać aplikację mobilną, a osoby w wieku powyżej 13 lat mogą również dokonywać bezpiecznych płatności telefonem i zegarkiem.

Zasadnicza różnica związana z kontem młodzieżowym dotyczy możliwości uczestnictwa w promocjach bankowych. Wymaganiem stawianym przez banki lub organizatorów promocji, jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, którą uzyskuje się zazwyczaj w chwili uzyskania pełnoletności. Dlatego osoby poniżej 18 roku życia, nie będą mogły skorzystać z różnego rodzaju ofert promocyjnych dla nowych klientów.

To nie znaczy jednak, że konto młodzieżowe jest nieopłacalne. Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko zdrowych nawyków związanych z zarządzaniem finansami osobistymi. Założenie konta w banku to pierwszy krok na drodze do realizacji tego celu.

Jaki jest najlepszy bank dla młodych?

Najlepszy bank dla młodych to taki, który... oferuje dobre konto bankowe dla najmłodszej grupy odbiorców! Warto sprawdzić ranking kont studenckich, w którym znajdziesz aktualizowane zestawienie najlepszych kont dla osób poniżej 26 roku życia.

Poniżej wybraliśmy 5 banków, z których ofertą dla młodych warto jest się zapoznać:

  1. ING - bank z Lwem oferuje popularne Konto Mobi z dostępem do aplikacji Moje ING. Konto jest bezwarunkowo darmowe. Dodatkowo możesz dokonywać wypłat z bankomatów blikiem bez prowizji.
  2. mBank - eKonto możliwości to kolejny rachunek, który zapewnia dostęp do wysoko ocenianej bankowości mobilnej. Za prowadzenie tego konta nic nie zapłacisz. Możesz również wypłacać pieniądze bez opłat z bankomatów w kraju. Konto jest dostępne dla osób do 24 roku życia.
  3. Bank Pekao - Konto Przekorzystne dla Młodych to bezwarunkowo darmowy rachunek dla osób młodych. Nie poniesiesz opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, prowadzenie konta i obsługę karty. Również podróżujący za granicę znajdą w tej ofercie coś dla siebie - użytkownicy konta mogą skorzystać z bezpłatnej usługi wielowalutowej.
  4. PKO BP - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (bo tak właśnie brzmi pełna nazwa banku), oferuje popularne, warunkowo darmowe Konto dla Młodych z dostępem do aplikacji IKO oraz ciekawych usług i produktów powiązanych (to np. kredyt studencki na preferencyjnych warunkach).
  5. Alior Bank - aktualnie instytucja posługuje się hasłem "Wyższa kultura. Bank nowości." Ich Konto Jakże Osobiste dla Młodych, to rachunek z niskimi opłatami i dostępem do pakietu 11 korzyści - z dwóch pierwszych możesz korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej podobnych ofert, zajrzyj do aktualnego rankingu kont dla studentów, gdzie znajdziesz najlepiej ocenione oferty banków dla osób młodych.

Jak założyć konto dla młodych?

A jak założyć konto w banku dla osób młodych? Możliwości jest sporo. My dla użytkowników odwiedzających naszą stronę - a szczególnie dla osób które nie skończyły 26 roku życia - polecamy założenie konta online.

Jest to wygodny sposób otwierania rachunku bankowego, a tak otwarte konto może być aktywne nawet w ciągu kilku minut. Jak to możliwe?

Osoby otwierające konto online, mogą wybrać różne warianty założenia rachunku przez internet. My polecamy w szczególności:

  • Konto na selfie - to coraz bardziej popularna metoda zakładania rachunku bankowego. Do weryfikacji tożsamości wystarczy selfie, a więc zdjęcie twarzy. Takie konto jest aktywne nawet w ciągu kilku minut. Dzięki wirtualnej karcie, możesz dokonywać płatności jeszcze zanim otrzymasz plastik pocztą.

  • Konto z wykorzystaniem wideoweryfikacji - to podobna metoda, jak zakładanie konta na selfie, ale weryfikacji tożsamości dokonujesz z wykorzystaniem wideo.

  • Konto z kurierem - w tym wariancie formularz uzupełniasz online, a wniosek podpisujesz podczas spotkania z kurierem. Podpisana umowa zostaje odesłana do banku, a Ty w ciągu kilku dni, możesz zacząć korzystać z konta.

Za otwarcie konta przez internet banki często oferują premię. Dlatego zanim wyślesz wniosek, sprawdź czy otwierając konto masz szanse odnieść dodatkową korzyść!

Sprawdź też:

Inne produkty na stronie

Chcesz poznać inne produkty? Sprawdź aktualne oferty, znajdź produkty dla siebie w pozostałych kategoriach.

Zobacz oferty
question-circlechevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram