RankingKont - logo serwisu
ikona kalendarza
18/05/2023

Zrób selfie, otwórz konto: na czym polega otwieranie rachunku przez zdjęcie twarzy?

Czy nadal trzeba odwiedzać oddziału banku, aby otworzyć rachunek? Nie ma takiej potrzeby. Możesz skorzystać z jednej spośród dostępnych metod i założyć konto bez wychodzenia z domu. Poznaj metodę na selfie i zdecyduj, czy będzie odpowiednia do twoich potrzeb.
ikona - strzałka w doł
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
kategorie miniaturka
Millennium aktualna promocja konta osobistego
Citi - Baner mobile
obrazek przedstawia osobę wykonującą selfie, co symoblizuje zakładanie konta tym sposobem
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Konto na selfie to rachunek bankowy otwierany z wykorzystaniem smartfona wyposażonego w kamerę i technologii biometrii.
 • Z metodą na selfie rachunek bankowy otworzysz z dowolnego miejsca, a nawet bez wychodzenia z domu.
 • Zakładanie konta przez selfie oferuje już większość polskich banków.

Co to jest konto na selfie?

Konto na selfie to sposób otwierania rachunku bankowego, wykorzystujący technologię biometrii oraz optycznego rozpoznawania znaków (ang. Optical Character Recognition, OCR) do weryfikacji tożsamości wnioskodawcy oraz poprawności danych wprowadzonych we wniosku.

ikona - strzałka

Aby skorzystać z tej metody, przygotuj:

 • telefon lub tablet z dostępem do internetu;
 • dowód osobisty.

Do założenia konta na selfie wykorzystaj dobrze oświetlone miejsce. Jeżeli zdjęcia twarzy lub dokumentów będziesz wykonywać, będąc w cieniu, systemy banku mogą nie zaakceptować wniosku.

Jak otworzyć konto na selfie?

ikona: numer 1

Pierwszy krok to pobranie na telefon aplikacji banku. Ściągaj ją wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, np. sklepu Play lub za pośrednictwem strony banku. Następnie po otwarciu aplikacji odszukaj ofertę rachunków bankowych instytucji i jako metodę autoryzacji wybierz konto na selfie.

ikona: numer 2

Drugi etap to wypełnienie formularza zawierającego dane klienta (imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail). Zwróć uwagę na polskie znaki diakrytyczne (np. Ąą, Eę, Żż). Nie zapomnij też zaakceptować zgód i oświadczeń dotyczących przetwarzania twoich danych osobowych, a także regulaminu usługi.

ikona: numer 3

Trzeci etap polega na wykonaniu zdjęcia dowodu osobistego oraz twarzy z wykorzystaniem kamery wbudowanej w urządzenie. W niektórych bankach wystarczy zdjęcie, w innych (np. mBanku) konieczne będzie nagranie krótkich filmów (stąd możesz spotkać się też z określeniem videoselfie).

Upewnij się, że dokładnie widać na nich awers i rewers dokumentu oraz ruchy głowy, jakie wykonujesz. Dokument połóż na ciemnym lub jednolitym tle. W ten sposób minimalizujesz ryzyko pomyłki systemu.

Systemy banku porównają rysy twojej twarzy ze zdjęciem zamieszczonym w dowodzie oraz dane z dokumentu z tymi, które wprowadziłeś we wniosku o założenie konta.

ikona: numer 4

Czwarty krok obejmuje złożenie różnego rodzaju oświadczeń dotyczących:

 • rezydencji podatkowej;
 • sposobu przekazywania wyciągów bankowych;
 • wybrania oddziału, w którym ma być prowadzony rachunek;
 • uzupełnienia brakujących danych dotyczących miejsca zamieszkania;
 • zgód marketingowych;
 • sposobu przekazywania informacji o zmianach regulaminu i taryfy.
ikona: numer 5

Ostatni krok to podpisanie umowy o prowadzenie rachunku bankowego. W zależności od banku możesz to zrobić np. kodem z wiadomości SMS lub otrzymać dokumenty w formacie PDF na adres e-mail.

W razie wątpliwości wykonuj polecenia, które wyświetlają się w aplikacji. Banki prowadzą swoich klientów „za rękę” przez cały proces aktywacji konta.

Zalety i wady otwierania konta przez selfie

Główną zaletą metody na selfie jest to, że rachunek bankowy otworzysz z dowolnego miejsca, także bez wychodzenia z domu. Część banków premiuje klientów wybierających nowoczesne rozwiązania. Zakładając rachunek na selfie, możesz liczyć na premię w wysokości nawet kilkuset złotych.

Pamiętaj jednak, aby z opcji zakładania konta na selfie korzystać odpowiedzialnie.

Przede wszystkim w trakcie czynności bankowych unikaj sieci dostępnych w miejscach publicznych (np. w galerii handlowej, na dworcu, lotnisku). Nie ryzykuj, że ktoś inny zyska dostęp do twoich danych osobowych. Upewnij się też, że na zdjęciach lub nagraniach nie pojawiają się inne osoby.

Konto otwarte z wykorzystaniem biometrii nie zawsze będzie miało od razu pełną funkcjonalność. Możesz spotkać się np. z limitem przelewów, brakiem dostępu do opcji założenia profilu zaufanego lub ograniczoną możliwością ubiegania się o kredyt albo pożyczkę do czasu autoryzacji rachunku w oddziale banku.

ikona nagłówka

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na popularne pytania dotyczące zakładania konta metodą na selfie.

Otwieranie konta na selfie to wygodny i intuicyjny sposób, aby zyskać dostęp do bankowości detalicznej szybko i bez wychodzenia z domu. Cały proces nie powinien zająć dłużej niż kilkanaście minut. Informacja potwierdzająca założenie rachunku najczęściej przychodzi na adres e-mailowy jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej kolejnego.

Konto na selfie założysz w większości polskim banków. Taką możliwość oferują m.in. mBank, Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, Santander Bank, PKO BP, Bank Millennium oraz Alior Bank.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia osobę, która zakłada konto bankowe przez internet

Ranking najlepszych sposobów na założenie konta bankowego (2023 r.)

PRZECZYTAJ → 
czy przelew z karty kredytowej na konto jest opłacalny?

Przelew z karty kredytowej na konto - ile kosztuje? Jak go wykonać?

PRZECZYTAJ → 
skrytka bankowa - obrazek

Skrytka bankowa: najważniejsze cechy, wady oraz zalety

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross