RankingKont - logo serwisu
ikona kalendarza
30/03/2021

Obowiązek posiadania konta firmowego – czy to ułatwienie dla przedsiębiorcy?

Prowadzenie firmy wymaga dopilnowania wielu formalności. Przedsiębiorca musi spełnić określone warunki, aby uniknąć szeregu nieprzyjemnych konsekwencji np. ze strony urzędu skarbowego. Przy tej okazji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania konta firmowego.
ikona - informacja
ikona kategorii
obowiązek posiadania konta firmowego - artykuł
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 25/05/2023
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Rachunek dla firm - przepisy prawne

Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania konta firmowego, jednak to znaczne ułatwienie podczas rozliczeń. Od 1 września 2019 r. obowiązuje specjalny wykaz, który dotyczy przedsiębiorców dokonujących transakcji na kwotę wyższą niż 15 000 zł brutto. Takie firmy nie mogą wykorzystywać rachunków prywatnych, zatem ich właściciele zmuszeni są wybrać odpowiednie dla swojego przedsiębiorstwa konto firmowe.

Biała lista VAT

Od kiedy pojawiła się biała lista przedsiębiorców, system pozwala określić status firmy oraz jej dane, co ułatwia weryfikację kontrahentów. Przedsiębiorca jest zobowiązany, by każdy przelew w kwocie powyżej 15 000 zł brutto został przelany na konto znajdujące się na wspomnianej białej liście firm. Należy jednocześnie zaznaczyć, że wykonanie przelewu na konto prywatne niesie za sobą sankcje w przypadku rozliczeń rocznych. Taki przelew zostanie wyłączony z kosztów uzyskania przychodu, co wpłynie na wysokość ewentualnego rozliczenia PIT.

Split payment (mechanizm podzielonej płatności)

Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazuje sytuacje, w których przelewy muszą być realizowane na konto firmowe. Nabywca musi opłacić transakcję przy wykorzystaniu MPP (mechanizm podzielonej płatności), jeśli spełnione zostaną poniższe warunki:

 • wspomniana należność przekracza 15 tys. zł brutto,
 • transakcja dotyczy towarów i usług wrażliwych, które są określone w załączniku nr 15 do ustawy o VAT,
 • rozliczenie odbywa się między przedsiębiorcami.

Towary i usługi wrażliwe

Załącznik nr 15 do ustawy o VAT wskazuje listę towarów i usług wrażliwych. W spisie znajdują się między innymi:

 • paliwa,
 • stal,
 • metale szlachetne i nieszlachetne,
 • usługi budowlane,
 • węgiel,
 • maszyny i urządzenia elektryczne,
 • surowce wtórne,
 • sprzedaż części i akcesoriów do samochodów i motocykli,
 • telefony,
 • konsole,
 • smartfony.

Polecamy

ikona - promocje

Masz firmę? Zobacz oferty kont bankowych. Odwiedź stronę: Konto Firmowe

Zalety konta firmowego

W wielu przypadkach posiadanie konta firmowego to po prostu wygoda dla przedsiębiorcy. Banki kierują się potrzebami klientów i już od wielu lat dostosowują się do najnowszych technologii. Dlatego konto firmowe można założyć przez Internet – wszelkie formalności zredukowane są do minimum. Ponadto większość banków oferuje nie tylko symboliczne opłaty za prowadzenie konta, ale daje również możliwość skorzystania przez określony czas z darmowych ofert (konta firmowe i ich oferty porównać można na przykład na rankingkont.pl).

W odpowiedzi na zapotrzebowania dzisiejszego klienta banki oferują również liczne promocje, które dają właścicielowi konta dodatkowy zysk. Często można skorzystać z oferty darmowego przelewu natychmiastowego lub pokusić się o darmowy terminal płatniczy. Co więcej, banki dają również możliwość skorzystania z produktów, które stanowią atrakcyjne udogodnienia i rozwiązania dla firm.

Konto firmowe to również lepsza kontrola wydatków przedsiębiorstwa, dzięki której wyraźnie widać wszystkie transakcje, co pozwala na oddzielenie spraw osobistych od firmowych. To wygoda przy ewentualnej kontroli urzędu skarbowego oraz poprawa wizerunku firmy w oczach klientów, którzy zyskują pewność, że współpracują z realnym przedsiębiorstwem, a nie z firmą widmo.

Zgłoszenie rachunku bankowego

Jeśli przedsiębiorca korzystał do tej pory z konta osobistego i po czasie założył konto firmowe, musi dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego. Ustawodawca przewiduje na to okres 7 dni. Niezgłoszenie tego faktu prawo uznaje za wykroczenie skarbowe, co może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi – karą w wysokości nawet dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czy jednoosobowa działalność musi mieć konto firmowe?

Większość firm na naszym rynku to jednoosobowe działalności oraz firmy zatrudniające poniżej 10 pracowników. W takich przypadkach pojawiają się wątpliwości, czy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe. W większości sytuacji obowiązek konta firmowego nie występuje (chyba że przepisy dotyczące tego, kto musi założyć konto firmowe ze względu np. na profil działalności, mówią inaczej), ale biorąc pod uwagę wygodę rozliczeń i ewentualny rozwój firmy, warto rozdzielić finanse osobiste od firmowych i założyć konto dostosowane typowo do wymogów przedsiębiorstwa.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz polecane promocje
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
konto prywatne, a opłacanie faktur - obrazek artykułu

Czy konto prywatne może służyć do opłacania faktur?

PRZECZYTAJ → 
konto dla stowarzyszenia - obrazek

Czym powinno wyróżniać się konto bankowe dla stowarzyszenia?

PRZECZYTAJ → 
koszty jednoosobowej działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Z czym musisz się liczyć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram