logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
30/03/2021
autor ikona
Redakcja

Obowiązek posiadania konta firmowego – czy to ułatwienie dla przedsiębiorcy?

Prowadzenie firmy wymaga dopilnowania wielu formalności. Przedsiębiorca musi spełnić określone warunki, aby uniknąć szeregu nieprzyjemnych konsekwencji np. ze strony urzędu skarbowego. Przy tej okazji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania konta firmowego.
ikona - informacja
ikona kategorii
obowiązek posiadania konta firmowego - artykuł
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 13/01/2022
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Rachunek dla firm - przepisy prawne

Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania konta firmowego, jednak to znaczne ułatwienie podczas rozliczeń. Od 1 września 2019 r. obowiązuje specjalny wykaz, który dotyczy przedsiębiorców dokonujących transakcji na kwotę wyższą niż 15 000 zł brutto. Takie firmy nie mogą wykorzystywać rachunków prywatnych, zatem ich właściciele zmuszeni są wybrać odpowiednie dla swojego przedsiębiorstwa konto firmowe.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Biała lista VAT

Od kiedy pojawiła się biała lista przedsiębiorców, system pozwala określić status firmy oraz jej dane, co ułatwia weryfikację kontrahentów. Przedsiębiorca jest zobowiązany, by każdy przelew w kwocie powyżej 15 000 zł brutto został przelany na konto znajdujące się na wspomnianej białej liście firm. Należy jednocześnie zaznaczyć, że wykonanie przelewu na konto prywatne niesie za sobą sankcje w przypadku rozliczeń rocznych. Taki przelew zostanie wyłączony z kosztów uzyskania przychodu, co wpłynie na wysokość ewentualnego rozliczenia PIT.

Split payment (mechanizm podzielonej płatności)

Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazuje sytuacje, w których przelewy muszą być realizowane na konto firmowe. Nabywca musi opłacić transakcję przy wykorzystaniu MPP (mechanizm podzielonej płatności), jeśli spełnione zostaną poniższe warunki:

 • wspomniana należność przekracza 15 tys. zł brutto,
 • transakcja dotyczy towarów i usług wrażliwych, które są określone w załączniku nr 15 do ustawy o VAT,
 • rozliczenie odbywa się między przedsiębiorcami.

Towary i usługi wrażliwe

Załącznik nr 15 do ustawy o VAT wskazuje listę towarów i usług wrażliwych. W spisie znajdują się między innymi:

 • paliwa,
 • stal,
 • metale szlachetne i nieszlachetne,
 • usługi budowlane,
 • węgiel,
 • maszyny i urządzenia elektryczne,
 • surowce wtórne,
 • sprzedaż części i akcesoriów do samochodów i motocykli,
 • telefony,
 • konsole,
 • smartfony.

Polecamy

ikona - promocje

Masz firmę? Zobacz oferty kont bankowych. Odwiedź stronę: Konto Firmowe

Zalety konta firmowego

W wielu przypadkach posiadanie konta firmowego to po prostu wygoda dla przedsiębiorcy. Banki kierują się potrzebami klientów i już od wielu lat dostosowują się do najnowszych technologii. Dlatego konto firmowe można założyć przez Internet – wszelkie formalności zredukowane są do minimum. Ponadto większość banków oferuje nie tylko symboliczne opłaty za prowadzenie konta, ale daje również możliwość skorzystania przez określony czas z darmowych ofert (konta firmowe i ich oferty porównać można na przykład na rankingkont.pl).

W odpowiedzi na zapotrzebowania dzisiejszego klienta banki oferują również liczne promocje, które dają właścicielowi konta dodatkowy zysk. Często można skorzystać z oferty darmowego przelewu natychmiastowego lub pokusić się o darmowy terminal płatniczy. Co więcej, banki dają również możliwość skorzystania z produktów, które stanowią atrakcyjne udogodnienia i rozwiązania dla firm.

Konto firmowe to również lepsza kontrola wydatków przedsiębiorstwa, dzięki której wyraźnie widać wszystkie transakcje, co pozwala na oddzielenie spraw osobistych od firmowych. To wygoda przy ewentualnej kontroli urzędu skarbowego oraz poprawa wizerunku firmy w oczach klientów, którzy zyskują pewność, że współpracują z realnym przedsiębiorstwem, a nie z firmą widmo.

Zgłoszenie rachunku bankowego

Jeśli przedsiębiorca korzystał do tej pory z konta osobistego i po czasie założył konto firmowe, musi dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego. Ustawodawca przewiduje na to okres 7 dni. Niezgłoszenie tego faktu prawo uznaje za wykroczenie skarbowe, co może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi – karą w wysokości nawet dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czy jednoosobowa działalność musi mieć konto firmowe?

Większość firm na naszym rynku to jednoosobowe działalności oraz firmy zatrudniające poniżej 10 pracowników. W takich przypadkach pojawiają się wątpliwości, czy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe. W większości sytuacji obowiązek konta firmowego nie występuje (chyba że przepisy dotyczące tego, kto musi założyć konto firmowe ze względu np. na profil działalności, mówią inaczej), ale biorąc pod uwagę wygodę rozliczeń i ewentualny rozwój firmy, warto rozdzielić finanse osobiste od firmowych i założyć konto dostosowane typowo do wymogów przedsiębiorstwa.

Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Redakcja - obrazek
Redakcja
Profil Redakcji zbiera materiały, które dla Ciebie opracowaliśmy. Publikujemy artykuły w precyzyjnie wybranych obszarach tematycznych. Czytając posty tego autora dowiesz się więcej o nowoczesnej bankowości oraz o tym, jak rozsądnie i - czasami też zyskownie - korzystać z konta w Twoim banku!
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
Właśnie założyłeś działalność gospodarczą i szukasz rachunku odpowiedniego dla swojej firmy? Może prowadzisz firmę już od jakiegoś czasu, ale do tej pory korzystałeś z konta osobistego? Tutaj dowiesz się, jakie wybrać konto dla firmy jednoosobowej oraz poznasz zalety, związane z posiadaniem rachunku firmowego.

Konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej - jaki wybrać rachunek dla małej firmy?

ZOBACZ → 
mBank zakładanie firmy - obrazek artykułu

Zakładanie firmy w mBanku, czyli jak założyć firmę przez stronę banku

ZOBACZ → 
wybór rachunku walutowego dla firm - obrazek artykułu

Jak wybrać konto walutowe dla firm i na co zwracać uwagę?

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle