Bieżący tydzień przyniesie kilka istotnych wydarzeń, które mogą wpłynąć na rynki finansowe. Wśród nich znajdą się publikacja minutek z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), odczyty wstępnych wskaźników PMI dla sektora usług w kluczowych gospodarkach oraz sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych wydarzeń.
W środę 21 sierpnia zostaną opublikowane minutki z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Dokument ten zawiera szczegółowy zapis dyskusji, jaka toczyła się podczas spotkania decyzyjnego Fed dotyczącego polityki monetarnej. Minutki dają wgląd w opinie poszczególnych członków Komitetu i mogą dostarczyć wskazówek co do przyszłych decyzji w sprawie stóp procentowych.
Na lipcowym posiedzeniu Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,25-5,50%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak inwestorzy będą uważnie analizować minutki pod kątem sygnałów, czy Fed jest bliżej rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, biorąc pod uwagę ostatnie dane makroekonomiczne.
Mimo że Fed utrzymał stopy bez zmian w lipcu, rynek w coraz większym stopniu wycenia scenariusz obniżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Inwestorzy oczekują, że spowolnienie gospodarcze i spadająca inflacja skłonią Fed do poluzowania polityki monetarnej.
Jednak z komunikatu po lipcowym posiedzeniu wynika, że Fed nie spieszy się z cięciem stóp. Komitet chce uzyskać większą pewność, że inflacja trwale zmierza do celu 2%, zanim zdecyduje się na obniżki. Fedokropki* (ang. Fed to plot) z czerwca sugerują, że większość członków FOMC opowiada się za utrzymaniem stóp bez zmian do końca roku.
Minutki FOMC rzucą więcej światła na dyskusję wewnątrz Komitetu i pozwolą ocenić, czy pojawiają się głosy za wcześniejszym rozpoczęciem luzowania, czy też Fed skłania się ku dłuższej pauzie w cyklu. Jastrzębi wydźwięk minutek mógłby ostudzić oczekiwania rynku co do obniżek stóp i wesprzeć dolara. Gołębia retoryka mogłaby z kolei te oczekiwania podsycić, co zaszkodziłoby dolarowi i pomogło ryzykownym aktywom.
W czwartek 22 sierpnia zostaną opublikowane wstępne odczyty wskaźników PMI dla sektora usług w kluczowych gospodarkach, w tym w strefie euro i Stanach Zjednoczonych. Wskaźniki PMI są uważane za wyprzedzające indykatory koniunktury, gdyż bazują na ankietach wśród menedżerów firm.
Odczyt powyżej 50 pkt oznacza wzrost aktywności, a poniżej 50 pkt - jej spadek.
Gorsze od prognoz odczyty mogłyby podsycić obawy o spowolnienie gospodarcze, tym samym szkodząc ryzykownym aktywom. Lepsze dane z kolei mogłyby te obawy nieco uśmierzyć.
Coroczne sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, organizowane przez Fed z Kansas City, rozpocznie się w czwartek, a jego kulminacyjnym punktem będzie piątkowe przemówienie prezesa Fed Jerome'a Powella. To wystąpienie często wykorzystywane jest do zasugerowania zmian w polityce monetarnej, dlatego rynki będą wnikliwie analizować każde słowo.
Biorąc pod uwagę ostatnie mieszane dane makro z USA, inwestorzy będą szukać wskazówek, czy Fed jest bliżej końca cyklu podwyżek stóp, czy raczej skłania się ku dalszemu zacieśnianiu polityki w obliczu wciąż podwyższonej inflacji. I znów - Jastrzębi wydźwięk przemówienia Powella mógłby doprowadzić do umocnienia dolara i spadków na giełdach, natomiast bardziej gołębia retoryka mogłaby mieć odwrotny efekt.
Podsumowując, nadchodzący tydzień będzie obfitował w istotne wydarzenia, które mogą poruszyć rynkami finansowymi. Inwestorzy powinni mieć się na baczności i uważnie śledzić napływające informacje, aby odpowiednio dostosować swoje pozycje. Kluczowe będą wskazówki co do dalszych kroków głównych banków centralnych w obliczu wyzwań, przed jakimi stoją globalna gospodarka i rynki finansowe.
*"Fedokropki" (z ang. Fed dot plot) to wykres kropkowy publikowany przez Rezerwę Federalną USA, który przedstawia indywidualne prognozy członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) dotyczące przyszłego poziomu stóp procentowych. Każda kropka na wykresie reprezentuje prognozę jednego z członków FOMC odnośnie docelowego poziomu głównej stopy procentowej Fed na koniec danego roku. Wykres ten jest aktualizowany co kwartał i daje wgląd w oczekiwania decydentów co do przyszłej ścieżki polityki monetarnej, choć nie jest wiążącym zobowiązaniem.
Źródła:
1) Źródło 1 - X (Blockchainedbb)
2) Źródło 2 - Trading Economics
3) Źródło 3 - SII
4) Źródło 4 - Bankier
5) Źródło 5 - Strefa Inwestorów
6) Źródło 6 - Bankrate