ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
14/04/2023

Moneyback: Twój przewodnik po zwrotach na kartę

Ilustracja przedstawia osobę trzymającą w dłoniach kartę płatniczą, co symoblizuje możliwość otrzymywania zwrotów na kartę Moneyback
W poszukiwaniu sposobów na nawiązanie relacji z nowymi klientami oraz zwiększenie zaangażowania obecnych banki oferują wiele atrakcyjnych usług. Jedną z nich jest Moneyback. Na czym polega zwrot na kartę i gdzie z niego skorzystasz? Wyjaśniamy!
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • Usługa Moneyback pozwala otrzymać zwrot części wydatków w ramach transakcji bezgotówkowych dokonywanych w sieciach partnerskich.
  • Programy Moneyback znajdziesz zarówno w bankach, jak i wybranych fintechach.
  • Przed skorzystaniem z usługi sprawdź maksymalną wysokość zwrotu oraz listę sieci partnerskich.

Czym jest i jak działa Moneyback?

Moneyback to usługa polegająca na zwrocie procentowej wartości transakcji dokonanej w jednej z partnerskich sieci sklepów za pomocą karty płatniczej. Kolejne wydatki objęte premią sumują się w skali cyklu rozliczeniowego, którym najczęściej będzie miesiąc kalendarzowy. Po jego zakończeniu otrzymujesz od banku przelew na rachunek bankowy.

Kwota zwracana w ramach Moneyback zwykle opiewa na wartość od 1% do 5% wartości transakcji. Lista sieci, w których możesz zrealizować usługę, będzie odmienna dla każdej promocji i obejmuje powszechnie znane marki m.in. z branży odzieżowej, rozrywkowej, jubilerskiej, ale też stacje benzynowe i salony prasowe.

więcej informacji - ikona

Wysokość Moneyback

Niektóre banki różnicują wysokość moneyback w zależności od miejsca, w którym dokonujesz zakupów. Przykładowo, w promocji karty kredytowej Santander Consumer Banku zyskasz:

  • 5% zwrotu na myjniach samochodowych (MCC 7542);
  • 3% zwrotu w restauracjach (MCC 5811, 5812, 5813, 5814);
  • 1% zwrotu na stacjach paliw (MCC 5541, 5542, 5983)

Promocja może dotyczyć również refundacji za wydatki inne niż typowo konsumpcyjne, np. zwrot części wydatków na rezerwację w serwisie Booking.com czy wynajem samochodów w Rentalcars.com

Aktualną listę sieci współpracujących z bankiem, a także dokładne warunki promocji znajdziesz w regulaminie na stronie internetowej lub w siedzibie instytucji.

Gdzie skorzystasz z Moneyback?

Usługa Moneyback dostępna jest w wybranych bankach w ramach promocji ograniczonej czasowo. Oferuje go m.in. Alior Bank (Konto Jakże Osobiste), VeloBank (VeloKonto) oraz Millennium Bank (program Moneyback dla kart Impresja).

Jeśli chcesz mieć stały dostęp do usługi Moneyback, rozważ założenie konta bankowego w jednym z fintechów, które oferują ją jako produkt standardowy. Taką możliwość znajdziesz w fintechu Revolut lub Curve.

ikona do ramki z tekstem

Zwróć uwagę, że niektóre instytucje określają usługę na warunkach Moneyback mianem Cashback (np. Curve). Nadal jednak polega ona na zwrocie pieniędzy na kartę.

Przykładowe oferty banków z usługą Moneyback

Poniżej znajdziesz opis kilku wybranych usług Moneyback.

ikona nagłówka

Moneyback dla kart Impresja w Banku Millennium

Bank Millennium przyznaje swoim klientom zwrot 5% sumy wartości transakcji bezgotówkowych, ale nie więcej niż 50 zł miesięcznie. Nagroda jest wypłacana do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozliczane były premiowane transakcje. Wśród współpracujących sieci figurują m.in.:

  • Apart;
  • Empik;
  • Smyk;
  • Sephora;
  • Sony Centre.
ikona nagłówka

Program Rewards w Revolut

Fintech Revolut oferuje usługę Rewards dla wszystkich planów. Polega ona na wygenerowaniu kodu promocyjnego albo na zwrocie części wydatków. W tym drugim przypadku wypłatę otrzymasz w terminie 90 dni od zrealizowania transakcji. Wśród współpracujących marek znajdziesz m.in.:

  • Booking.com;
  • Zalando;
  • drogerie Sephora;
  • RTV Euro AGD.
ikona nagłówka

Moneyback w banku Pekao S.A.

Pekao oferuje Moneyback dla klientów korzystających z Karty Kredytowej z Żubrem (pakiety złoty i platynowy). Wysokość zwrotu dla zakupów przez internet to 2% ich wartości, ale nie więcej niż 20 lub 30 zł miesięcznie. W przypadku pakietu platynowego dochodzi też zwrot za przejazdy autostradami.

Czy Moneyback się opłaca?

Korzystając z Moneyback, możesz oszczędzić na wielu różnych wydatkach, dlatego warto na tę usługę spojrzeć jak na inwestycję. Zwróć jednak uwagę czy nie zmieniasz z tego powodu swoich nawyków zakupowych i nie sięgasz po rzeczy, których bez możliwości zwrotu wydatków byś nie kupił. Jeśli zależy ci na Moneyback, sprawdź najpierw, z którymi sieciami współpracuje wybrany przez ciebie bank.

Czy Moneyback i Chargeback to jedna i ta sama usługa?

Moneyback należy odróżnić od Chargeback. Chargeback to procedura reklamacyjna inicjowana przez bank na żądanie klienta. Możesz z niej skorzystać w razie błędnego zrealizowania transakcji kartą, jeżeli do pomyłki doszło bez twojej winy. Typowe sytuacje, które obejmują Chargeback, to np. dwukrotne zaksięgowanie tej samej transakcji, zatwierdzenie operacji pomimo dyspozycji lub rozliczenie płatności w innej walucie niż zaakceptowana przez klienta.

Czas na skorzystanie z Chargeback jest nieco inny w każdym banku, ale zwykle wynosi 120 dni od dnia zrealizowania transakcji. Po złożeniu reklamacji akceptant ma czas na złożenie wyjaśnień. Brak udowodnienia, że transakcja została zrealizowana w sposób poprawny, oznacza akceptację stanowiska klienta, który korzystał z Chargeback.

ikona nagłówka

Odpowiedzi na pytania

Masz pytania dotyczące usługi Moneyback, ale nie wiesz, gdzie szukać odpowiedzi? Mamy je dla ciebie.

Moneyback to usługa polegająca na zwrocie części wydatków na konto, jeżeli płatność została dokonana w partnerskiej sieci i przy pomocy karty płatniczej.

Bank po zakończeniu okresu rozliczeniowego wykona przelew określonej kwoty na twój rachunek bankowy. Nie musisz nic robić, aby aktywować usługę.

kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
czym jest program lojalnościowy? obrazek artykułu

Czym jest program lojalnościowy? Wytłumaczenie i przykłady

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
Masterpass - obrazek wyróżniający

Masterpass czyli elektroniczny portfel od Mastercard. Najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
ilustracja przedstawia radosną osobę z zakupami, co symbolizuje korzyści związane z programem Bezcenne Chwile

Bezcenne Chwile - prześwietlamy program lojalnościowy Mastercard

PRZECZYTAJ PORADNIK →