Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Zobacz konto z najwyższą premią w Maju 2021

Mini słowniczek promocji bankowych – to warto wiedzieć!

Mini słowniczek przydatnych pojęć związanych z promocjami bankowymi. Zobacz o czym warto wiedzieć, jeśli planujesz skorzystać z promocji bankowych.
kalendarz ikona
autor ikona
kategorie ikona
Opublikowano: 
10 lipca 2019 
Autor: 
Łukasz Scheibinger
Kategoria: 
zysk ikona
Uwaga, promocja!
Sprawdź, jak możesz skorzystać w promocji, którą dla Ciebie wybraliśmy.
POKAŻ PROMOCJE
zyskaj nawet 960 zł z kontem w Alior Banku
Rekordowa premia - zyskaj 960 zł
W tym nawet 240 zł zwrotu za płatności mobilne w rok
11 korzyści do wyboru - dwie pierwsze za darmo (np. darmowe bankomaty)
Warunkowo darmowe konto
Otwórz konto w 100% online, bez wychodzenia z domu
mini słowniczek obrazek

Jeśli regularnie szukasz interesujących promocji bankowych, to możesz zauważyć, że są terminy, które pojawiają się często, a niektóre z nich powtarzają się w niemal w każdej promocji. Z drugiej strony, jeśli pierwszy raz zetknęłaś się z promocją, to pewne zwroty mogą brzmieć zagadkowo. W tym artykule znajdziesz objaśnienie najważniejszych pojęć oraz dowiesz się trochę na temat tego, jak konstruowane są promocje.

Artykuł będzie aktualizowany o nowe pojęcia.

Sprawdź pojęcia

Nowy klient

Wiele promocji, jest kierowanych dla nowych klientów banku.

Kim jest „Nowy klient”? Definicje znajdziemy w opisie poszczególnych promocji. Zazwyczaj „nowym klientem” jest osoba, która nie posiada konta w banku.

„Nowym klientem”, w rozumieniu regulaminów promocji, może nie być również osoba, która w pewnym okresie w przeszłości, zdefiniowanym przez wytyczne wybranej promocji, posiadała konto w danym banku - nawet jeśli na dzień przystąpienia do promocji nie posiada już takiego konta. Przykładowo: nowym klientem w promocji jest osoba, która w okresie 12 miesięcy, nie posiadała rachunku w wybranym banku. Jeśli promocja obowiązuje w listopadzie, a klient nie posiada konta od lutego tego samego roku, to przy takim warunku nie będzie mógł wziąć udziału w promocji.

W każdym opisie promocji znajdziesz szczegółowe informacje i dowiesz się, kto może wziąć udział w promocji. 

Były klient

Były klient banku, to osoba, która w przeszłości posiadała konto w banku, ale już go nie posiada.

I tutaj mamy dwie możliwości:
1) Taka osoba nie może wziąć udziału w promocji ponieważ regulamin wyklucza jej uczestnictwo
2) Taka osoba może wziąć udział w promocji, pomimo że w przeszłości posiadała już konto w banku. 

O co konkretnie chodzi?

Organizator promocji ustala ile czasu musi upłynąć od momentu zamknięcia konta, aby ponownie można było otworzyć rachunek na promocyjnych warunkach. Tym samym „nowym klientem”, może być osoba, która w przeszłości posiadała (ale zamknęła) konto bankowe.

Przykład takiej sytuacji?

Jeśli w promocji zostałoby określone, że nowym klientem jest osoba, która ciągu 24 miesięcy nie posiadała konta... Wtedy były klient banku, który zamknął konto ponad dwa lata wcześniej, może je ponownie otworzyć w ramach akcji promocyjnej.

Zdarzają się jednak promocje bankowe, w których nie ma zdefiniowanego czasu, od kiedy uczestnika promocji można uważać za „nowego klienta”. Dlatego może się zdarzyć, że nie można już więcej wziąć udziału w promocji, jeżeli w dowolnym okresie w przeszłości skorzystałeś lub z skorzystałaś z oferty promocyjnej wybranego konta.

Z drugiej strony trafiają się promocje gdzie nie ma zdefiniowanego okresu karencji lub jest on bardzo krótki. I tak, przykładowo, w niektórych promocjach możesz otworzyć konto, jeśli zamknęłaś je względnie niedawno – np. 9 miesięcy wcześniej.

miejsce w Rankingu ikona - nr 1

Które konto jest najlepsze?

Najlepsze konta dla klientów indywidualnych znajdziesz w aktualizowanym rankingu najlepszych kont osobistych.

Moneyback

Moneyback to mechanizm polegający na zwrocie pewnej części od wartości transakcji bezgotówkowej. Moneyback zazwyczaj jest określony procentowo i z reguły jest też określona maksymalna kwota zwrotu.

Przykład? Bank oferuje moneyback 4% za transakcje kartą. Maksymalny zwrot został określony na 50 zł w miesiącu. Za transakcje kartą otrzymasz zwrot pieniędzy, którego wartość będzie zależna od wartości transakcji. Przy transakcji na kwotę 100 zł otrzymasz 4 zł zwrotu, przy transakcjach na kwotę 1250 zł - otrzymasz maksymalny zwrot czyli 50 zł.

Warunki promocji

Aby wziąć udział w promocji i odebrać zadeklarowaną nagrodę, zazwyczaj należy spełnić określone warunki promocji.

Przykładowo: warunkiem, aby odebrać premię wysokości 150 zł za otwarcie konta w Banku Y, jest dokonanie 5-ciu transakcji bezgotówkowych kartą debetową przypisaną do konta, do końca miesiąca kalendarzowego rozpoczynającego się po miesiącu kiedy otwarto konto.

W tym przypadku, jeśli konto otworzysz 12 lutego, to czas na dokonanie pięciu transakcji kartą jest do końca marca.

Spełnienie tego warunku sprawi, że otrzymasz nagrodę. Jeśli nie spełnisz warunku w określonym czasie, na Twoje konto nie wpłynie premia. 

W niektórych promocjach premie podzielone są na części:
1) Część 1: 100 zł;

2) Część 2: 100 zł;

3) Część 3: 100 zł...

Wtedy, łącznie możesz zyskać 300 zł, ale możliwe jest też uzyskanie premii cząstkowej np. 100 lub 200 zł.

Zdolność do czynności prawnych

Zazwyczaj w regulaminach, jednym z podstawowych warunków przystąpienia do promocji, jest zdolność do dokonywania czynności prawnych.

O co konkretnie chodzi?

Zdolność do wykonywania czynności prawnych określa zdolność do dokonywania czynności prawnych we własnym imieniu. Przykładem takiej czynności jest podpisanie umowy z bankiem, o założenie konta bankowego. Pełną zdolność do czynności prawnych mają osoby pełnoletnie i osoby prawne. Zdolność do czynności prawnych może być ograniczona przez sąd.

ikona Rankingu 6

Konto za darmo

Szukasz rachunku bez opłat? Sprawdź zestawienie najtańszych kont bankowych.

Udostępnij ten wpis:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
crosschevron-down-circlechevron-right-circle