ranking kont - logo serwisu

Lokata dla dziecka: czy warto ją założyć?

ikona kalendarza
27/03/2023
Jeśli szukasz sposobów na zabezpieczenie przyszłości finansowej twojego dziecka, weź pod uwagę różne produkty bankowe. Obok rachunków ROR i oszczędnościowych dla najmłodszych możesz założyć również lokatę bankową. Wyjaśniamy, czym jest lokata dla dziecka i czy warto ją zakładać.
Rodzic odkładający monety, inwestując w przyszłość dziecka, symbolizując założenie lokaty dla dziecka
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Lokata dla dziecka to dobry sposób na to, aby zapewnić najmłodszym lepszy start w dorosłe życie, przekazać pieniądze na zakup mieszkania, samochodu lub innych, kosztownych aktywów.
 • Wybierając lokatę w banku, zwróć uwagę na jej oprocentowanie, minimalną i maksymalną kwotę możliwą do zdeponowania oraz ryzyko związane z wcześniejszą wypłatą środków.
 • Lokatę dla dziecka do ukończenia 13. roku życia zakłada rodzic lub opiekun prawny. Starszy nastolatek sam podpisuje umowę, choć nadal wymaga ona potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego.

Czym jest lokata dla dziecka?

Lokata bankowa to umowa zawierana z bankiem, na mocy której deponent (czyli rodzic lub opiekun) wpłaca określoną kwotę na wyznaczony rachunek. Bank obraca tymi pieniędzmi przez określony czas, a następnie zwraca kwotę wraz z odsetkami wyliczonymi na podstawie znanego z góry oprocentowania. Możesz spojrzeć na ten produkt jak na pożyczkę udzieloną bankowi.

ikona ramki

W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów lokat:

 • terminowe – zawierane na określony czas z oprocentowaniem znanym już na początku;
 • rentierskie – odsetki wypłacane są cyklicznie, a nie w sposób skapitalizowany;
 • strukturyzowane – łączą w sobie cechy lokaty terminowej oraz produktu inwestycyjnego;
 • progresywne – oprocentowanie wzrasta wraz z każdym kolejnym okresem oszczędzania (np. miesiąc lub kwartał).

Lokata dla dziecka to po prostu lokata bankowa przeznaczona dla osoby poniżej 18 roku życia. Podobnie jak w przypadku rachunku oszczędnościowego, lokatę dla dziecka założysz zwykle już od 1 dnia życia potomka, ale poszczególne banki mogą wprowadzać własne ograniczenia względem wieku posiadacza lokaty.

Jak wybierać lokatę dla dziecka?

Analizując oferty poszczególnych banków, zwróć uwagę przede wszystkim na oprocentowanie – im jest wyższe, tym więcej będzie odsetek od wpłaconej kwoty. Niektóre banki do korzystania z lokaty mogą wymagać również otwarcia rachunku osobistego. Ewentualne koszty związane z jego prowadzeniem obniżają zyski z produktów inwestycyjnych.

Przy wyborze uwzględnij też czas trwania lokaty oraz minimalną kwotę do wpłaty. Na okres korzystania z depozytu w zasadzie blokujesz wpłacane pieniądze. Wcześniejsza wypłata najczęściej jest równoznaczna z utratą wypracowanych odsetek, więc taka inwestycja traci sens.

Czy warto odkładać pieniądze na lokacie?

Możesz się zastanawiać, czy zakładanie lokaty w ogóle ma sens, skoro inflacja jest wysoka, oprocentowanie na lokatach niskie, a zysk z kapitału i tak zostanie obciążony podatkiem Belki. Uważamy jednak, że w określonych sytuacjach lokata okaże się korzystnym rozwiązaniem.

ikona - nagroda w promocji

Oto kilka argumentów na korzyść lokaty dla dzieci:

 • Lokata to sposób odkładania pieniędzy na przyszłość. Tracą one na wartości zdecydowanie wolniej niż w sytuacji trzymania ich na rachunku ROR, a czasami nawet na koncie oszczędnościowym.
 • Obawa przed utratą odsetek sprawia, że zastanowisz się dwa razy, zanim zlikwidujesz depozyt przed terminem.
 • Wpłacone środki do określonej kwoty są chronione na wypadek niewypłacalności banku, jeśli tylko jest on objęty ochroną BFG. Nie musisz obawiać się, że stracisz zainwestowane pieniądze.
 • Część banków pozwala na założenie lokaty dla dziecka w walucie obcej (tzw. lokaty walutowe).

Poza tym banki oferują zróżnicowane oferty i czasami można trafić na naprawdę opłacalną okazję (np. Lokata mobilna na dobry początek z oprocentowaniem 10% w Credit Agricole).

Kto może założyć lokatę dla dziecka

Podobnie jak w przypadku konta oszczędnościowego dla najmłodszych, również lokatę dla dziecka do 13 roku życia zakłada osoba, której przysługuje prawo do opieki. Może być to rodzic lub opiekun prawny. Nie wystarczy, że dziecko odwiedzi bank z dowolną dorosłą osobą z rodziny.

Nastolatkowie od 14 roku życia mogą sami zawrzeć umowę, ale opiekun i tak będzie musiał ją potwierdzić.

Przy otwieraniu lokaty dziecko będzie potrzebowało dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. legitymacja szkolna). Tobie jako osobie dorosłej wystarczy dowód osobisty. Jeżeli potomek nosi nazwisko rodzica innego, niż ten, który zawiera umowę o założenie lokaty, warto zabrać ze sobą akt urodzenia, który potwierdzi pokrewieństwo.

ikona nagłówka

Odpowiedzi na pytania dotyczące lokaty dla dzieci

Przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących lokaty dla swojej latorośli.

Lokatę dla dziecka założysz m.in. w banku Credit Agricole, PKO BP oraz ING Banku. Atrakcyjne warunki oferuje również Nest Bank. Dla nowych klientów z Nest Kontem oprocentowanie wynosi do 8% w skali roku. Samą Nest Lokatę Witaj możesz założyć na okres 3 lub 6 miesięcy. Maksymalna kwota lokaty to 20 tys. zł.

Lokaty terminowe można podzielić na te, które są jednorazowe oraz depozyty odnawialne.

W pierwszym przypadku, kiedy okres deponowania środków dobiegnie końca, są one po prostu wypłacane na twoje konto i możesz ulokować je w innym produkcie bankowym. Lokata odnawialna ulega automatycznemu przedłużeniu. Wprawdzie nie musisz angażować się w proces inwestowania, ale środki są zamrożone na dłuższy czas.

Naszym zdaniem lokaty nieodnawialne oferują większą elastyczność i pozwalają na skorzystanie z regularnie zmieniających się promocji.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
ozsczędzanie dla dziecka

Oszczędzanie dla dziecka - jakie są najlepsze sposoby?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla dziecka

Karta płatnicza dla dziecka - co trzeba o niej wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawiający osobę która trzyma w rękach monety symbolizujące oszczędzanie dla dziecka

Konto oszczędnościowe dla dziecka - czym jest i jak wybrać najlepsze?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross