Czy prowadzenie konta firmowego jest obowiązkowe?
To, czy założenie konta bankowego dla firmy jest obowiązkowe, zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca może korzystać z konta prywatnego (ROR). Do określonego progu transakcji dopuszczalne są nawet rozliczenia gotówkowe.
Obowiązek rozliczania transakcji firmowych za pośrednictwem konta bankowego firmowego pojawia się we wszystkich innych formach organizacyjno-prawnych:
- spółkach osobowych, np. spółce jawnej lub komandytowej;
- spółkach kapitałowych, np. spółce z o.o. lub prostej akcyjnej;
- spółce cywilnej (z formalnego punktu widzenia spółka cywilna nie jest odrębną formą prowadzenia biznesu, a jedynie umową wiążącą wspólników).
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą (JDG) musi posługiwać się rachunkiem firmowym?
Obowiązujące przepisy Ustawy prawo przedsiębiorców nakładają na indywidualnych przedsiębiorców obowiązek dokonywania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego.
Warunkiem dla rozliczenia bezgotówkowego jest, aby – zgodnie z art. 19 wspomnianej ustawy – łącznie zostały spełnione następujące przesłanki:
- drugą stroną umowy jest przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy złotych w polskiej lub obcej walucie, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.
Ustawodawca nie rozgranicza w tym przypadku kont prywatnych i firmowych. Teoretycznie do obsługi wszystkich transakcji związanych z działalnością możesz wykorzystać prywatne konto.
Zwróć jednak uwagę na treść regulaminu rachunków dla osób fizycznych (niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem rachunku detalicznego, czy korzystasz z private bankingu).
Banki z reguły zastrzegają, że ROR nie może być wykorzystany do przeprowadzania rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Taka transakcja może być przyczyną wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego.
Kiedy musisz mieć rachunek bankowy prowadząc JDG?
Firmy jednoosobowe, które dokonują rozliczeń na niewielkie kwoty i z reguły nie mają statusu podatnika VAT, nie muszą posługiwać się kontem firmowym.
Zupełnie inaczej wygląda jednak dokonywanie rozliczeń za pośrednictwem konta bankowego, jeżeli z wyboru lub konieczności zostałeś vatowcem.
W takim przypadku masz obowiązek zgłosić numer konta na tzw. białą listę podatników prowadzoną przez Ministerstwo Finansów. Biała lista to nic innego, jak rejestr podatników VAT. Mogą znaleźć się na niej jedynie konta firmowe, ale nie zwykłe ROR.
Posiadanie rachunku firmowego jest też niezbędne do wykonywania przelewów MPP (mechanizm podzielonej płatności).
Dlaczego warto mieć rachunek firmowy?
Nawet jeżeli przepisy nie nakładają na Ciebie obowiązku posiadania konta firmowego, rachunek bankowy dla firm niesie ze sobą wymierne korzyści.
Warto rozważyć tę opcję ze względu na:
- wyraźne rozgraniczenie transakcji prywatnych od firmowych i mniej wątpliwości w przypadku kontroli z urzędu skarbowego;
- łatwiejszą księgowość oraz identyfikowanie kosztów uzyskania przychodu;
- dostęp do wielu dodatkowych usług adresowanych do przedsiębiorców, jak wsparcie biura rachunkowego, kantor wymiany walut online, preferencyjne warunki leasingu czy darmowa dzierżawa terminala POS.
Banki chętnie premiują też osoby zakładające konto firmowe przez internet. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem banków dla firm, w którym znajdziesz najwyżej oceniane konta dla przedsiębiorców.
Jak założyć konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Obecnie w wielu bankach założysz konto firmowe przez internet – szybko i wygodnie. Jako przykładowy produkt wybraliśmy konto firmowe w mBanku dostępne w promocji.
Nowi klienci zyskają kilkaset złotych premii; jeśli jesteś już klientem mBanku, wystarczy, że:
- wypełnisz prosty formularz online z danymi;
- umowę podpiszesz SMS-em, możesz też otrzymać ją od kuriera lub dopełnić formalności w każdej placówce banku.
Prawda, że proste? Cała procedura zajmie Ci kilka minut, a konto jest aktywne praktycznie od razu.