ranking kont - logo serwisu

Koszty przelewu natychmiastowego - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

ikona kalendarza
05/02/2021
Miałeś kiedyś potrzebę wysłać gdzieś przelew natychmiastowy, który w ciągu kilkunastu sekund znalazł się na koncie adresata? A może jesteś właśnie w takiej sytuacji? Podpowiadamy jak to zrobić... bez dodatkowych opłat.
koszty przelewu natychmiastowego
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Koszt przelewu natychmiastowego zwykle waha się od 5 do 10 zł od pojedynczego zlecenia.
  • Niektóre banki dają możliwość realizacji przelewu natychmiastowego bez opłat.
  • Gdy wykonujesz przelew natychmiastowy, pamiętaj o obowiązujących limitach transakcji.
  • Express Elixir, Blue Cash oraz przelew na numer telefonu BLIK - to najpopularniejsze rodzaje przelewów natychmiastowych.

Zazwyczaj zwykłe przelewy dochodzą do adresata wystarczająco szybko, jednak niekiedy trzeba cały ten proces przyspieszyć, aby przelew na pewno dotarł w terminie. Niestety dla większości kont bankowych, przelew natychmiastowy jest usługą dodatkowo płatną. Jak dużo trzeba za nią zapłacić i czy istnieje sposób, aby uniknąć tych dodatkowych kosztów?

Ile kosztuje szybki przelew?

Koszt przelewu natychmiastowego nie wynosi dużo, ponieważ zazwyczaj waha się pomiędzy 5-10 złotych. W takich instytucjach, jak Bank Millennium (Konto 360), Bank Pekao SA (Konto Przekorzystne), BNP Paribas (Konto Otwarte na Ciebie) przelew natychmiastowy kosztuje 5 złotych. Na szczęście istnieją sposoby na zniwelowanie tej opłaty, a nawet na całkowite jej uniknięcie.

W niektórych bankach wystarczy wybrać odpowiedni rachunek, aby usługa przelewów natychmiastowych stała się darmowa. Innym sposobem jest wybranie darmowego wariantu przelewu natychmiastowego - więcej dowiesz się już za chwilę, czytając ten artykuł.

Darmowe przelewy natychmiastowe – jak i w których bankach?

W jakich bankach można mieć darmowe przelewy natychmiastowe i na jakich zasadach? Wyjątkiem jest bank Santander (dawniej BZ WBK), który ma darmowe przelewy natychmiastowe niezależnie od tego, czy wybierze się zwykłe Konto Jakie Chcę czy też wariant Premium – Konto Select. Za przelewy natychmiastowe w tym banku się nie płaci, jednak jest to wyjątek.

W banku City Handlowy, można mieć cztery przelewy natychmiastowe w miesiącu za darmo, jeżeli wybierze się CitiKonto. W banku Credit Agricole darmowe przelewy natychmiastowe są przy wyborze konta dla Ciebie VIP. Taki wybór daje także mBank dla trzech pierwszych przelewów natychmiastowych w miesiącu wybierając wariant konto mKonto Intensive.

Jak więc widać, darmowe przelewy natychmiastowe to domena rachunków typu Premium, za które zwykle należy trochę więcej zapłacić. Są jednak też wyjątki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na CitiKonto, ponieważ jest to bezwarunkowo darmowe konto bankowe. Również konto osobiste "Konto Jakie Chcę" w Santander pozwala we względnie łatwy sposób uniknąć opłat.  

O czym należy pamiętać?

Za pośrednictwem jednego przelewu ekspresowego często nie można przelać więcej niż kilka/kilkanaście tysięcy złotych. Informacje na temat aktualnych limitów znajdziesz w bankowości elektronicznej Twojego banku.

Chcesz przelać większą kwotę w ciągu jednego dnia? Możliwe, że trzeba będzie wykorzystać większą ilość przelewów. To może wyczerpać darmowe opcje. Warto o tym pamiętać decydując się na konto w banku, w którym liczba darmowych przelewów natychmiastowych jest ograniczona. 

Wtedy warto sprawdzić również dzienny (nie tylko pojedynczy), limit transakcji. Przy większej kwocie, transakcje warto zaplanować z wyprzedzeniem, mając na względzie obowiązujące limity.

Jeśli planujesz transfer bardzo wysokiej kwoty - ponad 100 000 zł, lub nawet milion i więcej, wtedy powinieneś skorzystać ze specjalnego wariantu, jakim jest przelew SORBNET.

Typy przelewów natychmiastowych

Najpopularniejsze są dwa typy przelewów natychmiastowych: Blue Cash oraz Express Elixir. Przeważnie w bankach są dostępne obie te opcje. Pierwszy system należy do spółki Blue Media, a listę banków pozwalających na realizację przelewu z wykorzystaniem tego Systemu, na tej stronie.

Z kolei przelewy Express Elixir to system, za który odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Warto wiedzieć, że przelew Express Elixir można zrealizować:

  • w trybie standardowym, czyli na numer konta,
  • na numer telefonu

W tym drugim przypadku, wystarczy że znasz numer telefonu osoby, do której chcesz przesłać pieniądze. Odbiorca musi posiadać numer telefonu zarejestrowany w usłudze BLIK. Zazwyczaj w aplikacji mobilnej Twojego banku, na etapie realizacji przelewu, pokaże się ikona z charakterystycznym "B", co oznacza, że do odbiorcy można przesłać pieniądze na telefon.

Przelew na telefon zwykle darmowy

Argumentem przemawiającym na korzyść przelewów natychmiastowych, realizowanych na numer telefonu, jest fakt, że taki przelew w większości przypadków jest darmowy. Jeśli więc chcesz szybko przesłać pieniądze na konto odbiorcy, a przy tym nie ponosić kosztów, to przelew na telefon może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Taki rodzaj transakcji posiada też swoje wady. Przelew na telefon jest obarczony jest limitem. W zależności od banku, w ciągu dnia można przelać nie więcej niż 500, 1000 czy 2000 złotych. Zwykle obowiązują też kwotowe limity pojedynczej transakcji. Dlatego przelew tego rodzaju najlepiej wykorzystywać w konkretnych i sprecyzowanych sytuacjach - np. kiedy chcesz szybko uregulować swoje zobowiązania po wspólnym wyjściu ze znajomymi.

Dla zainteresowanych - trochę statystyk

Jak często korzystamy z przelewów natychmiastowych? W pierwszym kwartale 2020 roku w systemie Express Elixir zrealizowano:

  • 10,45 milionów zleceń o łącznej wartości 14,5 mld złotych,
  • średnio dziennie w Systemie rozliczono 115 tys. przelewów natychmiastowych o łącznej wartości 159 mln zł.

W tym samym okresie zrealizowano 7,2 milionów przelewów na telefon BLIK.

Należy więc zwrócić uwagę na przelewy na telefon, szczególnie że od dłuższego czasu utrzymuje się wyraźny trend wzrostowy - rok wcześniej (1 kwartał 2019), zostało zrealizowanych 2,6 milionów takich przelewów (blisko trzykrotnie mniej), a jeszcze w 1 kwartale 2017 roku - zaledwie 300 tysięcy.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat tego jak wykonać przelew online, znajdziesz w artykule:

Czy przelewy natychmiastowe są potrzebne?

Przelew natychmiastowy zdecydowanie może wielu osobom ułatwić życie. Wystarczy pomyśleć sobie o niezapłaconych na czas rachunkach za różne media takie, jak prąd, gaz czy Internet. O ile większość przypadków nie stracimy dostępu do usług zaraz po upłynięciu terminu zapłaty, to mimo wszystko fakt, że taka płatność wyleciała z głowy dla niektórych osób może być sytuacją stresującą. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się przelew natychmiastowy, szczególnie jeśli jest on darmowy. Już w momencie realizacji płatności unikniemy dalszych ponagleń z dopiskiem "jeśli dokonałeś już zapłaty, zignoruj tę wiadomość".

Również w przypadku, gdy chcemy szybko uregulować inne zobowiązania i po prostu zakończyć temat, w takiej sytuacji przelew natychmiastowy, który znajdzie się od razu na koncie odbiorcy, będzie świetnym rozwiązaniem.

Zdecydowanie funkcja przelewów natychmiastowych jest potrzebna. I najlepiej, kiedy nie trzeba za nią płacić. Jak się dowiedziałeś czytając ten artykuł - w niektórych bankach jest to możliwe.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
formy dofinansowania zakupu mieszkania - obrazek artykułu

Formy dofinansowania zakupu mieszkania

PRZECZYTAJ → 
obrazek monet, który symbolizuje możliwość ponoszenia opłat za prowadzenie konta

Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego - jak możesz ich uniknąć?

PRZECZYTAJ → 
karta zbliżeniowa - artykuł

Karta zbliżeniowa - jak działa? Czy jest bezpieczna?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross