ranking kont - logo serwisu

Konto prywatne a działalność gospodarcza - czy rachunek osobisty może służyć jako konto firmowe?

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Działalność gospodarcza a konto bankowe - kiedy rachunek firmowy jest niezbędny?
 • Czy rachunek osobisty może służyć jako konto firmowe? Kiedy jest to możliwe?
 • Czy i dlaczego warto korzystać z konta firmowego?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, konto firmowe muszą założyć tylko w ściśle określonych przypadkach.
 • Jest to konieczne tylko wtedy, gdy do zrealizowania płatności trzeba wykorzystać MPP (Mechanizm Podzielonej Płatności)
 • Założenie konta firmowego może jednak opłacać się z innych względów.
 • Tutaj poznasz najważniejsze argumenty na korzyść założenia rachunku dla firm.

Konto osobiste a działalność gospodarcza - czy prowadząc działalność gospodarczą mamy obowiązek zakładać rachunek przeznaczony dla firm? Czy możemy w tym celu dalej wykorzystywać ror prywatny? Czy konto osobiste może służyć jako rachunek firmowy?

W tym artykule wyjaśnię wątpliwości odnośnie tego, jaki rodzaj rachunku należy wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdzę, jak wygląda to ze strony prawnej, jak również podzielę się praktycznym spojrzeniem na ten aspekt prowadzenia firmy.

Działalność gospodarcza a konto bankowe - co mówią przepisy?

Czy z konta prywatnego (konta osobistego) można korzystać w celach prowadzenia działalności gospodarczej? W wielu przypadkach - tak! Założenie działalności nie wiąże się z obowiązkiem zakładania firmowego konta bankowego. Dlatego często rachunek prywatny może być jednocześnie kontem firmowym. Jednak nie zawsze.

Jeszcze do niedawna - do końca października 2019 roku - rachunek firmowy nie był obowiązkowy. Przedsiębiorca miał pełną dowolność, jak chodzi o korzystanie z konta bankowego i do prowadzenia spraw firmowych mógł wykorzystywać rachunek prywatny. Przepisy, które weszły w życie z dniem 1 listopada 2019, wprowadziły zmiany, które w pewnych sytuacjach wymuszają posiadanie konta firmowego.

Zmiany są związane z obowiązkowym MPP (Mechanizm Podzielonej Płatności lub split payment). Podążając za informacjami, które znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów dowiadujemy się, że obowiązkowy split payment dotyczy faktur, które łącznie spełniają następujące warunki:

 • należność brutto dla całej faktury przekracza 15 tys. zł,
 • chociaż jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych, które zostały określone w załączniku 15 ustawy o VAT. Są to na przykład: paliwa, stal, złom, metale szlachetne i nieszlachetne, usługi budowlane, węgiel, maszyny i urządzenia elektryczne, telefony, smartfony i konsole. Pełną listę znajdziesz we wskazanym załączniku. W przypadku, gdy będzie obowiązywała płatność split payment, wtedy na fakturze powinien znaleźć się dopisek "mechanizm podzielonej płatności".
 • Kolejny warunek, to że zarówno sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT. (źródło)

Zatem jeśli podatnik VAT, dokonuje zakupu u innego podatnika VAT, a transakcja (chociaż w jednym punkcie) dotyczy produktów lub usług wrażliwych, wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT oraz należność na fakturze przekracza 15 tysięcy złotych brutto - w takim przypadku nabywca będzie musiał opłacić tę transakcję korzystając z MPP. Transakcja zostanie objęta obowiązkowym MPP w przypadku, gdy zostaną spełnione wszystkie te przesłanki.

Kiedy konto firmowe jest niezbędne?

Transakcje objęte obowiązkowym split payment, muszą zostać zrealizowane przez rachunki przeznaczone dla działalności gospodarczej. W takim przypadku rachunek firmowy jest niezbędny i nie ma możliwości wykorzystania konta bankowego, które jest przeznaczone dla osób prywatnych (rachunku osobistego).

I tak na dobrą sprawę, to w tym miejscu kończy się krótka lista sytuacji, kiedy trzeba posiadać rachunek dla firm. Co w przypadku płatnościami na rzecz Urzędu Skarbowego, ZUS, płatności dla dostawców towarów i usług nie będących płatnikami VAT oraz innych transakcji związanych z działalnością gospodarczą?

Dla reszty sytuacji nie zostało dookreślone z jakiego rodzaju rachunku bankowego należy korzystać. Wtedy można używać rachunek prywatny. Często zakładanie rachunku firmowego nie jest koniecznością.

Tak wygląda teoria, która ma źródło w aktualnie obowiązujących przepisach. Jeśli jednak trafiłeś lub trafiłaś w to miejsce, to być może chcesz dowiedzieć się coś więcej. Dlatego w dalszej części, podzielę się z Tobą moim spojrzeniem na tę kwestię. W końcu sam jestem przedsiębiorcą, prowadzę swoją firmę i jeszcze jakiś czas temu stanąłem przed decyzją wyboru rachunku do celów firmowych. Poznaj perspektywę przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Konto prywatne jako firmowe - czy warto?

Czy posiadanie rachunku firmowego jest przydatne, skoro nie jest konieczne? Czy w ogóle warto je otwierać? Patrząc na to, choćby z perspektywy finansów firmy, przejrzystości oraz wglądu w strukturę przychodów i rozchodów, rachunek firmowy wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem niż prywatny.

Co mogłoby nas powstrzymywać przed otwarciem konta firmowego? Widzę tutaj dwie przyczyny:

 • kolejna formalność, której można uniknąć,
 • opłaty.

Jak chodzi o opłaty, to może się wydawać, że rachunek prywatny jest zwyczajnie tańszy niż firmowy. To jednak niekoniecznie jest prawdą. Jeśli wybierając rachunek dla firmy kierujesz się wysokością opłat, sprawdź ofertę BIZnest Konto - to bezwarunkowo darmowe konto dla firm. Jeśli chodzi o opłaty, to w rzeczywistości korzyści jest znacznie więcej, o czym już za chwilę się przekonasz.

Z kolei jeśli chodzi o dodatkowe formalności... To trudno mi zaprzeczyć. Szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej tych formalności jest ogromna przecież ilość. Tutaj jednak dobrą wiadomością jest to, że rachunek dla firmy możemy otworzyć przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale. To znacznie skraca cały proces. Być może warto wygospodarować trochę czasu, aby później odnosić korzyści związane z posiadaniem konta firmowego?

Działalność gospodarcza - zalety posiadania konta firmowego

Rachunek bankowy dla działalności gospodarczej - kiedy konieczny?

Jeśli argument o niskich opłatach, który przedstawiłem odrobinę wcześniej, był dla Ciebie niewystarczający, to być może przekona Cię oferta promocji bankowych, dołączonych do kont firmowych. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że promocje dołączone do kont firmowych, to oferty, korzystając z których można odnieść naprawdę dobry zysk. Tylko w momencie pisania tego artykułu, w dwóch promocjach można odnieść zysk wysokości 2700 zł (K. Przekorzystne Biznes - zysk do 1000 zł i iKonto Biznes - zysk do 1700 zł). To sporo, przyznasz? A przecież ilość rachunków firmowych nie jest limitowana do 1.

Jest też druga strona medalu - to fakt, że aby osiągnąć maksymalny zysk w promocjach kont firmowych trzeba spełnić wiele warunków. Jednak nawet jeśli nie zdobędziesz maksymalnej premii, wtedy kilkaset złotych ekstra, to przecież już przyzwoity dodatek. Można trafić też na inne promocje, z odrobinę niższymi nagrodami, ale też łatwiejszymi warunkami do spełnienia.

Same konta firmowe różnią się też od kont osobistych i dają dostęp do oferty, która bardziej odpowiada dla profilu przedsiębiorcy niż indywidualnego użytkownika rachunku.

Poza możliwością dokonywania przelewów split payment (co czasem może być koniecznością), przedsiębiorcy mogą też skorzystać z oferty darmowego przelewu natychmiastowego, liczyć na preferencyjne warunki korzystania z produktów i usług dla osób prowadzących działalność gospodarczą (np. darmowy terminal płatniczy i dodatkowa premia za korzystanie z wybranego terminala) oraz zyskać ułatwiony dostęp do innych, limitowanych udogodnień i rozwiązań dla firm (np. w dniu pisania artykułu jest to możliwość wysłania wniosku o subwencję z Tarczy Finansowej PFR). 

Rachunek dla firm, jest to również po prostu praktycznym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Posiadanie konta bankowego dla firm przynosi też bardzo prozaiczne korzyści. Lepsza kontrola wydatków, rozdzielenie spraw zawodowych od spraw osobistych, rozdzielenie kosztów firmowych od prywatnych na wypadek kontroli Urzędu Skarbowego czy coś, co nazwałbym "kwestią wizerunkową" (korzystanie z rachunku firmowego może być odbierane jako bardziej profesjonalnie).

To niektóre z przyczyn dlaczego po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, otworzyłem konto firmowe. Uważam, ze jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców. O ile dzisiaj jest tylko jeden przypadek, kiedy posiadanie rachunku dla firm jest koniecznością, to niewykluczone, że w przyszłości przepisów wymuszających korzystanie z firmowego rachunku bankowego będzie więcej. Warto więc przygotować się na taką ewentualność, tym bardziej że korzystanie z konta firmowego daje też wiele innych korzyści, czy nie?

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
Uśmiechnięta kobieta pakująca paczki z towarem przy laptopie, rozważając korzyści wynikająće z posiadania konta firmowego

Czy konto firmowe może być kontem osobistym?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia słońce z widoczną aureolą, co symbolizuje opisywane zjawisko - efekt halo

Efekt halo w psychologii: jak go uniknąć przy rekrutacji pracownika?

PRZECZYTAJ → 
do kiedy płacić podatek VAT? Obrazek artykułu

Do kiedy należy zapłacić podatek VAT?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle