ranking kont - logo serwisu

Konto oszczędnościowe dla dziecka - czym jest i jak wybrać najlepsze?

ikona kalendarza
23/03/2023
Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecko lepszy start, pomóż mu w gromadzeniu oszczędności na przyszłość. To nie tylko więcej pieniędzy odłożonych już na początku drogi życiowej, ale także wartościowa lekcja zarządzania finansami. Podpowiadamy, jak możesz zabezpieczyć przyszłość dziecka, zakładając dla niego konto oszczędnościowe.
obrazek przedstawiający osobę która trzyma w rękach monety symbolizujące oszczędzanie dla dziecka
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Konto oszczędnościowe dla dziecka to rachunek, który służy do gromadzenia i pomnażania środków.
  • Zakładając konto oszczędnościowe dla dziecka, warto zapoznać się z kilkoma ofertami i porównać ze sobą najważniejsze parametry produktów.
  • Założenie konta oszczędnościowego od najmłodszych lat ułatwia kształtowanie zdrowych nawyków finansowych.

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe jest rodzajem rachunku bankowego, który pozwala nie tylko na gromadzenie, ale również pomnażanie gotówki poprzez systematyczne naliczanie odsetek od zgromadzonych środków. Może ono występować jako niezależny rachunek bankowy lub być związane z klasycznym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, tzw. ROR.

ikona podpowiedzi

Najprościej będzie ci zrozumieć działanie konta oszczędnościowego, jeśli spojrzysz na nie jak na skarbonkę, z której możesz w razie potrzeby wypłacić pieniądze bez utraty odsetek, jak ma to miejsce w przypadku lokaty. Konta oszczędnościowe kuszą wyższym oprocentowaniem niż zwykłe rachunki. Służą temu, aby pieniądze mogły spokojnie leżeć na rachunku i powoli się pomnażać.

Banki ostrożnie podchodzą do zakładania rachunku bankowego dla dzieci. Konta oszczędnościowe dla nieletnich są jednak dość popularne i najczęściej można je otworzyć już od pierwszego dnia życia swojej pociechy aż do ukończenia przez nią 18 roku życia.

ikona do ramki z tekstem

Czy wiesz, że?

Nieco inaczej będzie wyglądało zarządzanie zgromadzonymi pieniędzmi przed oraz po ukończeniu przez dziecko 13 roku życia. Przed tą datą zarząd majątkiem dziecka sprawują wyłącznie rodzice. Nastolatek od 14 roku życia może już na własną rękę gospodarować środkami.

W jakich bankach założysz konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe dla dziecka założysz w obecnie w kilku bankach, w tym: PKO BP (Pierwsze Konto Oszczędnościowe), Pekao S.A. (Mój Skarb), ING Bank Śląski (Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka) czy Bank Millenium (Konto 360⁰ Junior z rachunkiem oszczędnościowym Profit).

ikona ramki

Choć oferty poszczególnych banków zazwyczaj są do siebie podobne, przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowego sprawdź w regulaminie danego produktu:

  • oprocentowanie środków (zwykłe oraz promocyjne);
  • koszty związane z utrzymaniem rachunku;
  • warunki wypłaty zgromadzonych środków;
  • możliwość otwarcia rachunku w obcej walucie.

Warto zweryfikować też, co stanie się z kontem po ukończeniu przez dziecko odpowiednio 13 oraz 18 roku życia. Osiągnięcie pierwszego progu wiekowego daje dziecku możliwość zarządzania swoimi oszczędnościami. Przekroczenie drugiego zwykle powoduje, że konto automatycznie przekształca się w rachunek dla osób dorosłych. Banki mogą wprowadzić również inne kryteria wiekowe dla kont osób młodych (np. w Pekao S.A. granicą jest 26 lat).

Gdzie warto ulokować oszczędności? Zwykłe konto oszczędnościowe a rachunek oszczędnościowy dla dziecka

Zamiast zakładać konto oszczędnościowe dla dziecka, możesz otworzyć własny rachunek oszczędnościowy i tam wpłacać pieniądze, które później przekażesz młodemu pokoleniu. Co w takim razie warto zrobić? To zależy, jaki jest twój cel.

Jeśli chcesz postawić na pomnażanie gotówki, lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe „dla dorosłych”. Produkty te oferują najczęściej wyższe oprocentowanie niż ich odpowiedniki dla najmłodszych. Nawet jeśli promocyjne oprocentowanie jest takie same, można oszczędzić wyższą kwotę na korzystniejszych warunkach.

oznaczenie punktu

Dobrym przykładem jest oferta banku Pekao S.A. – zarówno pełnowymiarowe konto oszczędnościowe, jak i jego wersja dla dzieci „Mój Skarb” oferują oprocentowanie promocyjne 8% przez 6 miesięcy. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku limit kwotowy to 200 tys. zł, a w drugim 5 tys. zł.

Decydowanie się na konto oszczędnościowe dla dziecka ma przede wszystkim walor edukacyjny. W ten sposób kształtujesz u latorośli zdrowe nawyki finansowe dotyczące tworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Odpowiedzi na pytania

Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedzi na często zadawane pytania, które dotyczą kont oszczędnościowych dla dzieci.

Do ukończenia przez dziecko 13 roku życia konto oszczędnościowe zakłada przedstawiciel ustawowy (rodzic lub opiekun), a obecność dziecka nie jest potrzebna. Po ukończeniu 13 roku życia to dziecko składa wniosek, ale osoba dorosła musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy.

Przed założeniem rachunku oszczędnościowego dla dziecka zastanów się, co jest dla ciebie najistotniejsze – wysokie oprocentowanie, niskie koszty, a może łatwe zarządzanie środkami z poziomu aplikacji?

Podczas wybierania rachunku oszczędnościowego warto kierować się jego kluczowymi cechami. Oczywiście, wysokość oprocentowania to jedna z ważniejszych cech, ale w przypadku kont dla najmłodszych nie musi być ona decydująca.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
Zdjęcie dziecka, potencjalnego klienta banku, który może korzystać z rachunku bankowego dla osób poniżej 18 roku życia.

Konto dla dziecka - najważniejsze cechy rachunku dla najmłodszych

PRZECZYTAJ → 
Rodzic odkładający monety, inwestując w przyszłość dziecka, symbolizując założenie lokaty dla dziecka

Lokata dla dziecka: czy warto ją założyć?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla dziecka

Karta płatnicza dla dziecka - co trzeba o niej wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram