ranking kont - logo serwisu

Czym powinno wyróżniać się konto bankowe dla stowarzyszenia?

ikona kalendarza
18/08/2022
W 2021 roku w Polsce działało 138 tys. organizacji pozarządowych1 , w tym 107 tys. stowarzyszeń i 31 tys. fundacji. Choć nie są to wszystkie organizacje typu non-profit przewidziane przez przepisy polskiego prawa, już te liczby wskazują na utrzymującą się popularność NGO (z ang. non governmental organisation).
Aby móc sprawnie funkcjonować w obrocie gospodarczym, stowarzyszenie powinno mieć dostęp do rachunku bankowego. Jak wybrać konto dla stowarzyszenia i na co zwrócić uwagę?
konto dla stowarzyszenia - obrazek
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Stowarzyszenie to rodzaj zrzeszenia, które jednoczy osoby o zbliżonych zainteresowaniach. Może stanowić działalność gospodarczą i zatrudniać pracowników. Wypracowany przez nie zysk musi być jednak przeznaczony na cele statutowe.
  • Konto dla stowarzyszenia nie jest obligatoryjne, ale w praktyce okazuje się przydatne m.in. do przyjmowania darowizn, odpisów z podatku dochodowego, składek członkowskich i rozliczeń z ZUS.
  • Wiele banków oferuje konta bankowe dla stowarzyszeń dostosowane do specyfiki ich działalności; główne zalety takich rachunków to niskie koszty obsługi oraz łatwość zakładania.
  • Aby założyć konto dla stowarzyszenia w banku, należy przedstawić szereg dokumentów. Jest to m.in. wydruk z KRS albo zaświadczenie wydane przez właściwego starostę, uchwała o powołaniu władz stowarzyszenia oraz zaświadczenia o otrzymaniu numerów NIP i REGON.

Czym jest stowarzyszenie i czy musi posiadać konto w banku?

Stowarzyszenia, podobnie jak fundacje, działają na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie2, ale także Ustawy Prawo o stowarzyszeniach3. Stanowią one organizacje pozarządowe (NGO), czyli struktury realizujące określone zadania w ramach narzuconych przez akty wewnętrzne (np. statut, regulamin) w celu innym niż osiągnięcie zysku.

Zgodnie z art. 2 Prawa o stowarzyszeniach są to dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenia o celach niezarobkowych, które same określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne, a także uchwalają akty wewnętrzne. Innymi słowy – stowarzyszenia jednoczą osoby o podobnych zainteresowaniach i celach.

ikona strzałki

Przykłady stowarzyszeń

  • Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych Mielec;
  • Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków;
  • Stowarzyszenie Inżynierów Techników i Mechaników Polskich.

Co istotne, stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, ale dochód z tego tytułu musi być przeznaczony na realizację celów statutowych.

Konto bankowe dla stowarzyszenia nie jest obligatoryjne, ale w praktyce członkowie zrzeszenia bardzo często się na nie decydują. Jest to szczególnie ważne, kiedy dochody mają objąć darowizny, dotacje i składki członkowskie.

Stowarzyszenie może również uzyskać status organizacji pożytku publicznego (OPP), która ma prawo do otrzymywania 1-procentowych odpisów z płaconych podatków. Będą one przekazywane właśnie na utworzony rachunek w banku.

Zrzeszenia prowadzące działalność gospodarczą wykorzystują również konto dla stowarzyszenia do bieżących operacji księgowych oraz rozliczeń podatkowych z fiskusem i ZUS.

Jak wybrać konto dla organizacji non-profit?

Stowarzyszenia uczestniczą w obrocie gospodarczym i prawnym, choć nie na tak szeroką skalę, jak np. spółki prawa handlowego czy indywidualni przedsiębiorcy. Brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej nakierowanej na zysk istotnie ogranicza ich możliwości funkcjonowania. Dlatego kluczowym parametrem przy wyborze konta jest koszt jego utrzymania.

Konto dla stowarzyszenia powinno być darmowe, a także oferować dostęp do podstawowych operacji takich jak:

  • wpłaty i wypłaty środków w bankomacie lub oddziale banku;
  • przelewy zwykłe, natychmiastowe, cykliczne (zlecenia stałe).
  • możliwość zakładania subkont (np. na konkretne cele stowarzyszenia).

Jeżeli NGO zatrudnia pracowników, przydatna będzie również opcja darmowych przelewów do ZUS-u i US w celu realizacji obowiązków płatnika. Jeśli członkom zależy na transakcjach zagranicznych, warto rozejrzeć się za kontem, które przewiduje niskie opłaty za przelewy SWIFT.

Spośród dostępnych w bankach ofert warto rozważyć te, które adresowane są do firm. Oferują one więcej możliwości i większą elastyczność niż rachunki przeznaczone dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

nowe logo Nest Banku

BizNest Konto w Nest Banku

Konto oferowane przez Nest Bank to wygodne rozwiązanie dla oszczędnych. Wśród jego zalet warto wymienić brak opłat za:

  • prowadzenie pierwszego konta firmowego;
  • internetowe przelewy Elixir, w tym do ZUS-u i US;
  • wypłaty z bankomatów za pomocą BLIK-a oraz tradycyjne (z sieci Euronet);
  • prowadzenie karty debetowej;
  • kody autoryzacyjne SMS.

Wybierając BizNest Konto, możesz również liczyć na wsparcie w zakresie księgowości. Przez pierwsze 2 miesiące jest to darmowe. Po okresie próbnym za usługę trzeba zapłacić. Dużą zaletą jest także wiele możliwości otwarcia rachunku. Poza tradycyjną obsługą w oddziale stowarzyszenie można wybrać wideorozmowę, przelew weryfikacyjny, złożenie wniosku online z podpisem w banku lub dostarczenie umowy przez kuriera.

mBank logo

mBiznes Konto Start w mBanku

mBank poleca Konto Start dla spółek, fundacji i stowarzyszeń. Zalety tego rachunku to brak opłat za:

  • prowadzenie rachunku bieżącego oraz przelewy wewnętrzne;
  • przelewy do ZUS-u i US;
  • wypłaty gotówki powyżej 100 zł z bankomatów sieci Euronet, Planet Cash i Santander;
  • kartę debetową, jeżeli płacąc bezgotówkowo, wydasz przynajmniej 200 zł;
  • płatności bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów.

Posiadacze rachunku Konto Start mogą również liczyć na całodobową pomoc eksperta banku. Po 12 miesiącach konto jest automatycznie przekształcane w mBiznes Konto Komfort, chyba że posiadacz zdecyduje się na inny rachunek.

Konto w mBanku można otworzyć online, w placówce banku albo korzystając z infolinii.

Alternatywą dla Konta Start jest Konto Komfort. Oferuje ono m.in. 20 darmowych przelewów w miesiącu i brak opłat za pierwszą kartę debetową.

logo Santander Banku

Konto Firmowe Online

Konto oferowane przez Santander Bank oferuje brak opłat za:

  • prowadzenie konta, jeżeli w miesiącu zrobisz przelew do ZUS-u za minimum 200 zł;
  • prowadzenie jednego, dodatkowego konta walutowego w EUR, USD lub GBP;
  • przelewy do ZUS-u i US w systemie Elixir;
  • 10 pierwszych przelewów internetowych w systemie Elixir.

* Obecnie znajdziesz w Santander Banku ofertę promocyjną. W jej zakresie wszystkie podstawowe operacje są bezterminowo i bezwarunkowo darmowe.

Bank oferuje również platformę Santander Trade, na której znajdują się zasoby oraz informacje ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej za granicą. Kolejnym walorem jest internetowy kantor Santander oraz dostęp do korzystnych ofert leasingowych i kredytowych.

Konto bankowe dla stowarzyszenia. Jak je założyć?

Zgodnie z art. 8 Prawa o stowarzyszeniach podmiot podlega obowiązkowi wpisu do KRS, o ile przepisy nie stanowią inaczej. Wyróżnia się stowarzyszenia zwykłe, które rejestruje właściwy miejscowo starosta, oraz rejestrowe, które są wpisywane przez sąd rejestrowy do KRS.

Założenie konta dla stowarzyszenia wymaga przedłożenia w banku określonych dokumentów. Przede wszystkim jest to aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że NGO jest wpisane do ewidencji starosty. W drugim przypadku wystarczy zaświadczenie z ewidencji prowadzonej przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego. Dokumenty należy dostarczyć niezwłocznie po założeniu konta lub okazać przy podpisywaniu umowy.

Niezbędny jest także statut zrzeszenia. To akt założycielski, który określa zasady jego reprezentacji. Statut należy uzupełnić o uchwałę określającą osoby uprawnione do działania w imieniu stowarzyszenia, a przede wszystkim do decyzji w sferze praw i obowiązków majątkowych.

Ostatnim dokumentem będą zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON. Te identyfikatory posiada każde stowarzyszenie – zwykłe i rejestrowe.

Stowarzyszenie, które planuje prowadzić działalność gospodarczą lub zatrudnia pracowników, z pewnością skorzysta z konta bankowego. Wiele instytucji oferuje konta bankowe dla stowarzyszeń z bardzo niskimi kosztami prowadzenia obsługi lub wręcz darmowe.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
co potrzebne do założenia konta firmowego

Jak założyć konto firmowe w banku? Co jest potrzebne do założenia rachunku?

PRZECZYTAJ → 
mikrorachunek podatkowy - obrazek artykułu

Co to jest mikrorachunek podatkowy i jak z niego korzystać?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, co symbolizuje temat artykułu

Kto może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram