Najważniejsze sekcje artykułu
Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com
Konto w banku dla 15-latka? A może wcześniej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba, która ukończyła 13. rok życia, może samodzielnie założyć konto w banku. Nie jest to skomplikowany proces. Do utworzenia rachunku potrzeba jedynie:
- dowodu potwierdzającego tożsamość – wystarczy legitymacja szkolna, ale może to być także paszport;
- zgody rodzica lub opiekuna prawnego – zazwyczaj należy wyrazić ją na piśmie.
To, ile kosztuje konto bankowe dla nieletnich, w dużej mierze zależy od banku, w którym zakładasz rachunek. Niekiedy brak opłat jest uzależniany od spełnienia określonego warunku (np. comiesięcznej wpłaty określonej kwoty). Bez trudu znajdziesz jednak banki, które oferują darmowe konta dla osób między 13. a 18. rokiem życia, a czasami nawet dłużej (np. mBank i Credit Agricole).
Dlaczego granica górna jest akurat taka? Po osiągnięciu pełnoletniości dziecko zyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Od tego momentu może już całkowicie samodzielnie składać wszystkie oświadczenia woli prowadzące do nawiązania, zmiany lub ustania stosunku prawnego.
Gdzie założyć konto bankowe dla młodzieży w wieku 13–18 lat?
Rachunek bankowy dla osoby z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych (np. konto dla dziecka 15 lat) założysz m.in. w mBanku, Credit Agricole, ING Bank Śląski i PKO BP. Jak przedstawia się oferta najpopularniejszych produktów finansowych?
Konto w mBanku przeznaczone jest dla osób między 13. a 24. rokiem życia. Bank gwarantuje darmowe prowadzenie rachunku, utrzymanie karty i wypłaty z krajowych bankomatów. Karta VisaMe oferuje szereg dodatkowych opcji takich jak płatności zbliżeniowe oraz internetowe, obsługę Cashback i technologię 3D Secure (dwuetapowa weryfikacja transakcji).
W przypadku płatności za granicą oprocentowanie przewalutowania transakcji wynosi 5,9% dla kart Visa oraz 3% dla kart Mastercard. Możesz jej uniknąć korzystając z darmowej usługi wielowalutowej.
Konto w banku poniżej 18 lat oferuje też ING. Skorzystają z niego osoby w przedziale wiekowym 13–26 lat. Rachunek idzie w parze z darmową kartą debetową oraz intuicyjną bankowością elektroniczną. To dobry sposób, aby nauczyć nastolatka zarządzania małymi kwotami. Podobnie jak w pozostałych bankach, także karta ING oferuje płatności zbliżeniowe oraz internetowe, Cashback, 3D Secure.
ING Bank Śląski dla tego wariantu rachunku oferuje darmową kartę debetową. Nie ma więc potrzeby np. regularnego wykonywania płatności. Opłata za przewalutowanie transakcji jest stała i wynosi 3% - można jej uniknąć korzystając z usługi wielowalutowej. Warto w tym przypadku pamiętać o opłatach za wypłaty z bankomatów.
O ile korzystanie z maszyn ING i PlanetCash jest całkowicie darmowe (podobnie jak wypłaty blikiem), o tyle inne bankomaty nie pobierają prowizji jedynie od pierwszej wypłaty. Każda kolejna kosztuje 2,50 zł.
- Konto dla Ciebie GO! w Credit Agricole
Oferta CA skierowana jest do osób wieku 13–18 lat. Kusi darmowym założeniem brakiem opłat za kartę. Przy transakcjach zagranicznych opłata za przewalutowanie jest stała i wynosi 4%. Łatwo także uniknąć opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów. Wystarczy raz w miesiącu wykonać jedną transakcję blikiem lub kartą.
Konto dla dziecka 14 lat w CA obsługuje także nowoczesne metody płatności zdalnych jak Apple Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay. Nie zdziw się, kiedy zobaczysz, że Twój syn lub córką płacą za zakupy zegarkiem.
- PKO Konto Pierwsze w PKO BP
Konto uczniowskie w PKO BP przeznaczone jest dla osób w wieku 13–18 lat. Do zalet należy zaliczyć m.in. 0 zł za założenie i prowadzenie konta. Opłat za kartę możesz uniknąć, jeżeli w miesiącu wykonasz minimum 2 transakcje blikiem. Przewalutowanie zagranicznych transakcji jest stałe i wynosi 3,5%.
Oprócz standardowych funkcji kartę PKO BP wyróżnia wielowalutowość. Oznacza to, że obsługuje rachunki w najpopularniejszych walutach świata (EUR, GBP, USD, CHF). Dużą zaletą są także darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą (nie licząc przewalutowania). Jeżeli jednak utrzymujesz zapas gotówki w odpowiedniej, obcej walucie, nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów.
Oczywiście nie są to wszystkie „banki dla nieletnich”. Podobną usługę oferuje również Santander Bank Polska („Konto Jakie Chcę dla młodych”) czy GETIN Bank („Konto Proste Zasady Junior”). Często warunkiem założenia konta dla dziecka jest prowadzenie w tym samym banku rachunku przez rodzica. Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie założyć konto bankowe dla niepełnoletnich, zapoznaj się z ofertami przynajmniej kilku instytucji. W ten sposób zyskasz pełen obraz sytuacji i wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej latorośli.
Przeczytaj też:
Czy założenie konta bankowego dla osób poniżej 13. roku życia jest możliwe?
O ile proste konto internetowe od 13 lat nikogo już raczej nie dziwi, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że edukację finansową dziecka można zacząć znacznie wcześniej.
Produkty dla najmłodszych wprowadziły już m.in. Bank Pekao i BNP Paribas. Czego możesz po nich oczekiwać?
- Konto Przekorzystne KIDS w Banku Pekao
Oferta Banku Pekao obejmuje m.in. kartę PeoPay Kids, rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, a nawet możliwość zakupów kodów do popularnych gier. Jednocześnie rodzic zachowuje pełen nadzór nad finansami dziecka.
- Konto Samodzielniaka w BNP Paribas
To oferta dla dzieci w wieku 7–13 lat. Wyróżnia się darmowym kontem, kartą oraz wypłatami z bankomatów. Bank zapewnia dostęp do specjalnego portalu edukacyjnego dla dzieci. W ramach prezentu powitalnego wszyscy młodzi bankowcy mogą liczyć na cyfrowy zegarek, a ich rodzice na dostęp do aplikacji „Gdzie jest dziecko?” z rocznym dostępem.
Polecamy
Masz mniej niż 26 lat? Odwiedź stronę: Konto dla Młodych
Czy zakładanie konta bankowego dla niepełnoletnich ma sens?
Nie da się zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach bez konta bankowego bardzo trudno funkcjonować. Nastolatkowie oczekują od produktów finansowych wygody i elastyczności. Nie szukają skomplikowanych rozwiązań, stawiając na prostotę i szybkość i tego samego oczekują od rachunków dla młodych.
Ucz swoje pociechy od najmłodszych lat rozsądnego zarządzania pieniędzmi, a będziesz z nich dumny! T. Harv Ecker, Jeden z mówców motywacyjnych, powiedział kiedyś: „Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość posiadanych pieniędzy”. Przyznasz, że trudno się z tym nie zgodzić?