ranking kont - logo serwisu

Na czym polega konto bankowe bez prowizji i w których bankach je znajdziesz?

ikona kalendarza
24/09/2021
Korzystanie z usługi prowadzenia rachunku bankowego większości instytucji bankowych wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat i zapłaty prowizji. Coraz trudniej znaleźć konta bankowe bez prowizji, ale wiele instytucji umożliwia łatwe obniżenie opłat. Przeczytaj, czy nadal istnieją banki bez opłat za prowadzenie konta.
konto bez prowizji - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Konto bez prowizji to inaczej bezwarunkowo darmowe konto bankowe. W takim przypadku bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta, obsługę karty płatniczej i przelewy krajowe.
 • Szczególnym wariantem konta bez prowizji, jest Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP).
 • Konto bez prowizji otworzysz np. w banku Citi Handlowym oraz Nest Banku.

Konto bez prowizji a Podstawowy Rachunek Płatniczy

Konto bankowe bez prowizji to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W jego ramach bank nie pobiera opłat za:

 • prowadzenie konta,
 • obsługę karty płatniczej,
 • przelewy krajowe,

W przypadku wypłat z bankomatów prowizja może się pojawić, nawet jeżeli samo konto jest darmowe.

Konto bez prowizji należy odróżnić od Podstawowego Rachunku Płatniczego (tzw. PRP). To stosunkowo nowa konstrukcja, wdrożona przez dyrektywę unijną 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r.

W oparciu o jej przepisy każdy bank oraz Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa od 2018 roku musiała poszerzyć ofertę swoich produktów o darmowy PRP, który pozwala na wykonywanie najprostszych operacji takich jak:

 • wpłata i wypłata pieniędzy z rachunku,
 • płatność za pomocą karty debetowej,
 • wykonanie 5 darmowych przelewów w miesiącu (także internetowych).

Założeniem unijnego ustawodawcy było rozpowszechnienie w krajach Unii Europejskiej dostępu do bankowości. Tego rodzaju rachunki zazwyczaj pozbawione są dodatkowych funkcjonalności takich jak dostęp do karty kredytowej czy obsługa inwestycji TFI lub lokat.

Konto bez prowizji – w przeciwieństwie do PRP – nie powinno mieć żadnych ograniczeń. To zwykły rachunek bankowy, tyle że darmowy. Często bywa tak, że opłaty wprawdzie się nie pojawiają, jeżeli użytkownik spełni określone warunki, np. nie przekroczy określonej ilości przelewów w miesiącu.

Banki bez prowizji za prowadzenie konta? Tak, ale coraz rzadziej!

Jeżeli szukasz darmowych kont bez dodatkowych warunków, obecnie wybór jest dosyć mały. Możesz jednak zwrócić uwagę na:

Bank Citi Handlowy oferuje bezwarunkowo bezpłatne konto i darmową kartę debetową. Do tego masz możliwość 4 darmowych wypłat z bankomatów w miesiącu, także za granicą.

Citikonto założysz nawet przez Internet, wykorzystując do tego zdalną identyfikację tożsamości. Razem z rachunkiem dostajesz pakiet darmowych przelewów natychmiastowych Express Elixir.

To dobry wybór dla osób, które często dokonują transakcji w obcej walucie – łatwy dostęp do darmowej karty wielowalutowej i niski spread skusi niejednego podróżnika.

Wadą Citikonta są dosyć drogie wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku. Każda operacja to koszt 30 zł.

 • Konto osobiste – Plan Light w Aion Banku

Innym ciekawym rozwiązaniem jest oferta Aion Banku. W tym przypadku możesz liczyć na darmowe prowadzenie konta, przelewy internetowe oraz wypłaty z bankomatów do 900 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty bank naliczy prowizję w wysokości 2% od wartości nadwyżki.

W okresie promocyjnym masz także szansę otrzymać darmową kartę debetową, jeżeli przy zakładaniu rachunku posłużysz się specjalnym kodem rabatowym (RANKINGKONTFREE).

W ramach usługi możesz skorzystać też z darmowego konta oszczędnościowego z oprocentowaniem w wysokości 1% dla PLN oraz 0,5% dla EUR.

 • Nest Konto w Nest Banku

Bezwarunkowo darmowe konto i kartę oferuje też Nest Bank. To trafny wybór, jeżeli szukasz miejsca dobrego do oszczędzania. Dzięki usługom Nest Oszczędności i Nest Lokata Witaj możesz bezpiecznie (i z zyskiem) lokować swoje pieniądze.

Oferta Nest Banku nie jest dobra dla osób, które szukają atrakcyjnych usług walutowych. Bank wspiera tylko podstawowe waluty świata. Co więcej, musisz liczyć się z dosyć wysokimi opłatami za kartę do konta walutowego.

Gdzie jeszcze szukać konta bez prowizji?

Inne banki bez opłat za prowadzenie konta pozwalają Ci łatwo zmniejszyć opłaty miesięczne do niskiej kwoty, a czasami nawet do 0 zł. Warunkowe konta bankowe bez prowizji to na przykład:

Konto w BNP Paribas do darmowe otwarcie konta, prowadzenie rachunku oraz wydanie karty. Wystarczy, że miesięcznie wykonasz 3 transakcje bezgotówkowe Kartą Otwartą na Dzisiaj i nie musisz płacić za jej utrzymanie. Kuszą także darmowe wypłaty w wybranych sieciach (również za granicą).

Niestety, opłat nie da się uniknąć w przypadku innych kart – Otwartej na eŚwiat oraz Otwartej na Świat. W przypadku płatnością kartami za granicą musisz się liczyć także z przewalutowaniem w wysokości 5% transakcji.

Rachunek w Getin Banku to dobry wybór, jeżeli szukasz konta dla osoby początkującej w finansach (np. dziecka). Możesz je założyć bez wizyty w banku, a dla osób w wieku 18–26 jest całkowicie darmowe.

Pozostali klienci mogą łatwo uniknąć opłaty. Wystarczy, że wykonają 1 transakcję kartą lub Blikiem w miesiącu. Poza tym opłata za samo otwarcie rachunku i wydanie karty wynosi 0 zł.

Równie łatwo uzyskać zerowe opłaty za konto w Santander Banku. Wystarczy, że miesięczny wpływ na konto wynosi przynajmniej 500 zł lub wykonasz 1 transakcję kartą albo Blikiem w miesiącu. Dla użytkowników do 26. roku życia konto jest całkowicie darmowe.

Bank oferuje też darmowe wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów w kraju, a także bezpłatne przelewy natychmiastowe Express Elixir. Z tego względu konto w Santander Banku będzie dobrym wyborem, jeżeli często wysyłasz pieniądze i zależy Ci na ich terminowej realizacji.

Na co innego warto też zwrócić uwagę?

Jak widzisz, wiele banków, choć nie oferuje darmowych usług wprost, daje możliwość łatwego zwolnienia się z opłat. Więcej kont bankowych bez prowizji znajdziesz tutaj. Upewnij się, czy na liście nie figuruje Twój bank.

Szukając dla siebie optymalnego produktu finansowego, staraj się analizować oferty banków w sposób kompleksowy. Oceniając wyłącznie to, co dawane jest „od ręki”, łatwo stracić szerszą perspektywę, a przez to – niepotrzebnie stracić.

Nie bój się angażować w transakcje wiązane. Wiele instytucji bankowych oferuje dodatkowe zniżki lub usługi (np. w postaci darmowego konta dla dziecka), jeżeli już korzystasz z ich usług.

Zanim jednak podpiszesz jakąkolwiek umowę, pamiętaj, aby zapoznać się z regulaminem danego produktu i upewnić się, czy – i na jakich warunkach – możesz się wycofać ze współpracy.

Jak widzisz, znalezienie konta bez opłat nie jest łatwe, ale da się to zrobić. Czasami wystarczy kilka prostych operacji, aby cieszyć się zerowymi prowizjami.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
Drewniany model domu i rozmyta rodzina w tyle symbolizują oszczędzanie na mieszkanie

Konto mieszkaniowe. Czym jest i czy warto zniego skorzystać?

PRZECZYTAJ → 
wypłaty z bankomatów - opłaty: obrazek artykułu

Opłaty za wypłaty z bankomatów, czyli ile kosztują Twoje pieniądze?

PRZECZYTAJ → 
bank z kołem ratunkowym - symbol upadłości instytucji finansowej

Upadłość banku: jak dochodzi do bankructwa instytucji finansowych?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka