ranking kont - logo serwisu

Jakie konto bankowe wybrać? Praktyczne wskazówki

ikona kalendarza
18/05/2021
To, jakie konto będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, zależy od kilku czynników. Zdaniem wielu najważniejszym kryterium jest wysokość opłat za prowadzenie konta osobistego. W związku z tym najczęściej analizowane podczas jego wyboru są opłaty z tytułu: prowadzenia rachunku, użytkowania karty płatniczej i wypłat z bankomatów. Choć jest to aspekt istotny, warto zauważyć, że istnieją także inne cechy kont bankowych, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze idealnego dla nas banku.
w poszukiwaniu rekomendacji najlepszych kont bankowych - obrazek artykułu

Jakie konto bankowe jest najlepsze?

To, jakie konto będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, zależy od kilku czynników. Zdaniem wielu najważniejszym kryterium jest wysokość opłat za prowadzenie konta osobistego. W związku z tym najczęściej analizowane podczas jego wyboru są opłaty z tytułu: prowadzenia rachunku, użytkowania karty płatniczej i wypłat z bankomatów. Choć jest to aspekt istotny, warto zauważyć, że istnieją także inne cechy kont bankowych, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze idealnego dla nas banku.

Warto zwrócić uwagę także na czynniki „pozafinansowe” – ich pomijanie jest częstym błędem popełnianym przez przyszłych posiadaczy kont. Do aspektów niezwiązanych z opłatami zaliczamy m.in.:

 • łatwość obsługi oraz jakość aplikacji mobilnej – jest to szczególnie istotne, ponieważ aplikacje mobilne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z aplikacji mobilnych w Polsce korzysta już kilkanaście milionów użytkowników, a ilośc ta stale wzrasta;
 • możliwość dokonywania płatności w systemie BLIK, z wykorzystaniem smartwatcha bądź za pośrednictwem takich aplikacji jak np. Google Pay czy Apple Pay;
 • możliwość dokonywania płatności za granicą bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z usługą przewalutowania;
 • dodatkowe korzyści dla posiadaczy konta w danym banku – do takich usług zalicza się m.in. preferencyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym i lokacie czy pakiet Assisstance (pakiet Assisstance to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest zapewnienie ochrony i pomocy w nieprzewidzianych wypadkach. Czasem jest ono oferowane bezpłatnie, w charakterze dodatku do innych produktów bankowych, czasem zaś – jako odrębna, płatna usługa);
 • promocje przeznaczone dla nowych klientów zakładających konto osobiste (w ramach promocji można zyskać jednorazowo nawet kilkaset złotych). Warto w tym przypadku uważnie śledzić aktualne promocje – niektóre z nich są bardzo atrakcyjne, lecz nie trwają zbyt długo.

Jeśli interesują Cię powyższe korzyści, powinieneś przeanalizować pod tym kątem oferty poszczególnych banków w zakresie kont osobistych.

ikona rankingu

Porównaj najlepsze konta

Sprawdź najlepsze promocje kont bankowych dostępnych przez internet na stronie ofertowej.

ZOBACZ: Konta Bankowe Przez Internet »
Premie do 350 zł
AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon

„Jakie konto bankowe polecacie?” – na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór uzależniony jest od zbyt wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę. Aby ułatwić ten wybór, przygotowaliśmy zestawienie, dzięki któremu dowiesz się, jakie są warunki korzystania z usług konta osobistego oferowanych przez największe banki w Polsce.

Jakie konto jest najlepsze? Różne warianty kont w zależności od potrzeb

Konto za 0 zł

Citi Handlowy, czyli bezwarunkowo bezpłatne CitiKonto

Bank Citi Handlowy przygotował ofertę, w ramach której korzystanie z konta osobistego (CitiKonto) jest całkowicie bezpłatne. Nie trzeba w tym przypadku spełniać żadnych dodatkowych warunków (np. wymogu wykonania w każdym miesiącu transakcji bezgotówkowych o określonej wartości, jak ma to miejsce u części konkurentów), a wszystkie usługi, w tym m.in.:

 • przelewy internetowe i 3 pierwsze przelewy natychmiastowe, zlecenia stałe, polecenia zapłaty,
 • wypłaty z bankomatów banku Citi Handlowy oraz 4 wypłaty w miesiącu z innych bankomatów na terenie całego kraju,
 • karta płatnicza,
 • program rabatowy Citi Specials

są darmowe.

Ponadto, nowym klientom banku przysługują promocje – warto sprawdzić, czy możesz uzyskać dodatkową premię, jeśli otworzysz teraz konto. Wadą oferty banku Citi Handlowy jest nieco problematyczne działanie aplikacji mobilnej, jednak bank stale pracuje nad udoskonaleniem także tego obszaru. Mimo tej słabości warto zastanowić się nad wyborem konta CitiKonto ze względu na brak konieczności ponoszenia opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

więcej informacji

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat oferty Citi Handlowy, zapoznaj się z analizą rachunku CitiKonto.

Uniwersalne konta bankowe

BNP Paribas – łatwe do uniknięcia opłaty w Koncie Otwartym na Ciebie

Atrakcyjne warunki dla konta osobistego można znaleźć także w ofercie banku BNP Paribas. W ramach Konta Otwartego na Ciebie klientom przysługują następujące korzyści

 • 0 PLN za prowadzenie rachunku, przelewy internetowe, polecenia zapłaty oraz zlecenia stałe,
 • 5 PLN za przelew natychmiastowy,
 • 3 PLN miesięcznie z tytułu posiadania karty płatniczej w podstawowym wariancie – Karta Otwarta na Dzisiaj (w przypadku wykonania co najmniej 1 transakcji kartą w miesiącu opłata ta nie jest naliczana). Inne warianty karty płatniczej w BNP Paribas to: Karta Otwarta na eŚwiat z korzystnymi rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w internecie (opłata miesięczna za używanie Karty Otwartej na eŚwiat to 6 PLN miesięcznie) oraz Karta Otwarta na Świat, w przypadku której – w zamian za opłatę wynoszącą 10 PLN miesięcznie – uzyskuje się darmowe przewalutowania oraz ubezpieczenie pozwalające na odzyskanie nawet 40 000 PLN z tytułu kosztów odwołania podróży.

Zaletą oferty BNP Paribas są względnie niskie opłaty za użytkowanie konta, bankowość mobilna oraz promocje dla klientów otwierających po raz pierwszy konto oraz różne warianty kart płatniczych.

Niestety, w przypadku wyboru darmowego wariantu rachunku bankowego bezpłatne jest korzystanie jedynie z bankomatów BNP Paribas oraz Planet Cash.

więcej informacji

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat oferty BNP Paribas, zapoznaj się z analizą rachunku Konto Otwarte na Ciebie.

mBank – eKonto dla lubiących nowoczesne rozwiązania

Cechą charakterystyczną mBanku jest rozwinięta bankowość mobilna. Jeśli chodzi o bankowe konta osobiste, oferta eKonta w mBanku obejmuje:

 • 0 PLN za prowadzenie rachunku oraz przelewy internetowe bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków,
 • darmowe bankomaty w Polsce (pod warunkiem wypłaty min. 100 PLN),
 • możliwość płatności mobilnych,
 • usługa wielowalutowa – brak kosztów przewalutowania,
 • 0 PLN za używanie karty płatniczej, zleceń stałych i poleceń zapłaty – pod warunkiem wykonania przynajmniej 1 transakcji z użyciem karty płatniczej lub płatności mobilnych w miesiącu.

Ponadto, w przypadku otwierania konta bankowego w mBanku można liczyć na wysokie premie dla nowych klientów. Jak już wspomniano, atutem oferty banku jest również nowoczesna bankowość mobilna – aplikacja mobilna mBanku została wielokrotnie nagrodzona w prestiżowych konkursach (o jej funkcjonalności i dopracowaniu świadczą przede wszystkim wysokie oceny użytkowników).

więcej informacji

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat oferty mBanku, zapoznaj się z analizą eKonta.

Alior Bank – Konto Jakże Osobiste

W przypadku kont bankowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych produktem flagowym Alior Banku jest Konto Jakże Osobiste. Ponadto, bardzo często zdarza się, że Alior Bank oferuje dla nowych klientów atrakcyjne promocje.

Innym z czynników decydujących o konkurencyjności oferty Alior Banku jest pakiet 11 korzyści, z których 2 wybrane przez klienta są dostępne za darmo (jest to np. możliwość nielimitowanych darmowych wypłat środków ze wszystkich bankomatów w Polsce lub 1% zwrotu za płatności mobilne – do 20 PLN miesięcznie). Pakiet ten najbardziej wyróżnia ofertę Alior Banku na rynku.

Aby uniknąć miesięcznych opłat z tytułu prowadzenia konta czy posiadania karty płatniczej w przypadku Konta Jakże Osobistego należy spełnić dwa warunki:

 • jednorazowy wpływ na konto o wartości min. 1 500 PLN w danym miesiącu,
 • łączna wartość transakcji kartą płatniczą musi przekraczać 300 PLN w miesiącu.

W przypadku niespełnienia tych warunków poniesiemy opłatę z tytułu prowadzenia konta bankowego (10 PLN) oraz opłatę za kartę (5 PLN).

więcej informacji

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat oferty Alior Banku, zapoznaj się z analizą Konta Jakże Osobistego.

Santander Bank, czyli Konto Jakie Chcę dla tych, którzy opłacają wysokie rachunki

Oferta Santander Banku dla nowych klientów chcących założyć konto bankowe przewiduje między innymi:

 • możliwość wyboru wariantu opłat za kartę płatniczą – to klient może zdecydować, czy chce ponosić stałą opłatę w wysokości 3 PLN miesięcznie, czy też preferuje wyższą opłatę warunkową 5 PLN, której jednakże można uniknąć dzięki wykonaniu co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu (wówczas klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku);
 • darmowe przelewy natychmiastowe (BlueCash i Express Elixir) oraz kilka możliwości płatności zbliżeniowych (Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay);
 • darmowe wypłaty środków z bankomatów w sytuacji, gdy wykorzystuje się kod BLIK.

Santander Bank zadbał także o odpowiednią jakość aplikacji mobilnej, dzięki której posiadacze konta osobistego mogą – oprócz standardowych możliwości sprawdzenia stanu konta czy wykonania przelewów – wykonać płatności BLIK-iem, zamówić TAXI czy kupić bilety komunikacji miejskiej.

Ofertę Santander Banku wyróżniają atrakcyjne produkty oszczędnościowe. Dzięki skorzystaniu z usługi MoneyBack można uzyskać 1% zwrotu środków przeznaczonych na opłacenie rachunków (z miesięcznym limitem wynoszącym 25 PLN, co w skali roku daje maksymalnie 300 PLN). Ale to nie jedyny atut oferty banku. Ciekawym rozwiązaniem jest także Program Poleceń, w ramach którego w nagrodę za polecenie zarówno osoba polecająca, jak i nowy klient otrzymują po 50 PLN bonusu. Nagrodę z tytułu polecenia można uzyskać łącznie 10 razy, co daje maksymalny zysk na poziomie 500 PLN.

więcej informacji

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat oferty Santander Banku, zapoznaj się z analizą Konta Jakie Chcę.

Jakie konto wybrać, aby być usatysfakcjonowanym? Podsumowanie

Obecnie w sektorze usług bankowych panuje silna konkurencja i walka o jak największy udział w rynku, dlatego poszczególne banki – chcąc przyciągnąć jak największą liczbę nowych klientów – stale poszerzają ofertę osobistych kont bankowych o nowe usługi. Niektóre z usług mogą przynieść niemałe korzyści nowym klientom, dlatego warto jeszcze przed otworzeniem rachunku bankowego zastanowić się, jakie mamy wobec niego potrzeby i oczekiwania, i dopiero po takiej analizie zdecydować się na wybór.

Rozwój technologii sprawia, że oferty banków są zróżnicowane i obejmują coraz to nowe funkcjonalności. W związku z tym nie sposób znaleźć obiektywnie najlepsze konto osobiste, jednak po zaprezentowaniu ofert największych banków w Polsce odpowiedź na pytanie „Jakie konto polecacie?” z pewnością będzie znacznie łatwiejsza.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
w bankomacie można wypłacać pieniądze bez opłat Revolutem

Bankomaty bez prowizji Revolut - limity wypłat bez opłat

PRZECZYTAJ → 
bank z kołem ratunkowym - symbol upadłości instytucji finansowej

Upadłość banku: jak dochodzi do bankructwa instytucji finansowych?

PRZECZYTAJ → 
Komputerowa klawiatura i fragment wydruku bankowego, sugerują pytanie o znaczenie historii konta

Czym jest historia rachunku bankowego i jak z niej korzystać?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
star